Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Коксаки вирус: симптоми и третман

Coxsackie вирус - главните симптоми:

Coxsackie вирусот е вирусна инфекција која припаѓа на семејството на херпетички вируси кои живеат и се размножуваат во човечкиот дигестивен тракт. Тие влегуваат во животната средина со измет, така што појавите на оваа вирусна болест често се наоѓаат во летниот и есенскиот период, кога се случува честото загадување на почвата и водата со фекалии. Мувите и лебарките се пренесуваат од вирусот, па затоа епидемиските епидемии може да се случат во области со низок животен стандард и во неразвиени земји. Децата со оваа патологија се претежно под 10 години.

Важно е да се запамети дека вирусот лесно се пренесува од болно дете на здраво, па затоа може да се појават епидемии на оваа болест во детските градинки и другите предучилишни установи.

Постојат два вида на овој вирус - А и Б. Типот може да се определи само по одредени тестови, додека симптомите на болеста не се многу изразени, а понекогаш болеста е асимптоматска.

Coxsackie тип А вирусот предизвикува оштетување на мукозните мембрани на усната шуплина, око конјуктива и болести на горниот респираторен тракт. Со тип Б, често може да се појави херпетичен менингитис , хепатитис , миокардитис , болест Борнхолм (плеуродинија).

Начини на инфекција

Како што споменавме погоре, вирусот е екстремно заразен, па затоа е лесно да се земе во детството, бидејќи децата не посветуваат премногу внимание на хигиената, и ако родителите не внимаваат на детето, тој лесно може да стави валкани раце во устата, што ќе предизвика вирален развој патологија.

Заразните можат да бидат и болни деца и околните предмети, кои овие деца ги допреле. Покрај тоа, инфекцијата може да се најде на неизмиени овошја и зеленчуци, вода, песок, во која децата играат итн. Затоа, начините на инфекција со вирус може да бидат следниве:

 • во воздухот;
 • контакт-домаќинство;
 • храна одделение
Начини на пренесување на вирусот Coxsackie

Понекогаш Coxsackie вирусот се развива кај возрасни, а бремените жени може да бидат изложени на тоа. Само по себе, тоа не е премногу страшно за бремената мајка, бидејќи кај возрасните симптомите на вирусот се уште помалку изразени отколку кај децата, но во овој случај може да се пренесе преку плацентата на дете кое е родено со симптоми на вирусната патологија. Во овој случај, преносот на вирусот е интраутерина.

Може да се зарази со вирус преку вода за пиење и вода од базени, како и контаминирана храна. Затоа, сите родители се препорачуваат од страна на лекарите да им дадат на своите деца да пијат само купени филтрирани води и добро да ги мијат овошјето и зеленчукот пред да пијат. Ова ќе биде спречување на инфекција со вирусот Коксаки.

Симптоматологија

Најчесто, вирусот Коксаки кај децата се манифестира како осип на мукозните мембрани и кожата. Овие исипи имаат специфичен карактер - ова се мали меурчиња опкружени со црвен ореол што може да се појави на дланките и нозете на бебето, како и во гениталниот дел и во устата на детето (на крајниците, непцето).

Симптоми на коксаков вирус кај дете

Периодот на инкубација од моментот на инфекција, пред првите симптоми да се појават во форма на осип, е околу 10 дена. Исто така, се појавуваат и други симптоми, како што се:

 • остар пораст на телесната температура до 38 степени и погоре;
 • јазик;
 • општа слабост;
 • воспалено грло;
 • нарушувања во исхраната;
 • зголемени цервикални лимфни јазли.

Симптомите на болеста може да бидат или сериозни или малку, што го отежнува дијагностицирањето. Родителите обично почнуваат да ја третираат болеста во тие случаи ако состојбата на детето е значително нарушена. Ако бебето се чувствува нормално и неговата температура се зголемува малку, многу родители ги земаат симптомите на вирусот за симптомите на обична настинка (а понекогаш и сипаници ).

Бидејќи Coxsackie вирусот може да предизвика други патологии, како менингитис, миокардитис, итн, треба да ги знаете можните симптоми на таквите нарушувања.

Особено, со миокардитис од вирусно потекло, што обично се јавува кај бебиња, се развиваат сите знаци на акутна срцева слабост . Покрај тоа, се појавуваат симптоми како што се дијареа, треска, зголемен црн дроб. Третманот на оваа болест треба да биде навремен, бидејќи оваа состојба го загрозува животот на детето.

Ако вирусот Коксаки предизвика менингитис кај дете, тогаш тој може да доживее вкочанети мускули на вратот, главоболки и кршење на општата состојба. Исто така, температурата на телото се зголемува до фебрилни индекси.

Честа болест предизвикана од вирусот е плеуродинија. Ова е патологија во која постои задебелување и нежност во областа на меѓуребрените мускули, главоболки и треска.

Како што споменавме погоре, симптомите на болести предизвикани од вирусот кај децата не се многу изразени, па затоа самите патологии продолжуваат без сериозни последици, а понекогаш дури и без третман, процесот завршува со закрепнување на млади пациенти. Сепак, навремената дијагноза и третман може да го скрати текот на болеста и да ги спречат можните компликации во тешките форми на патологија.

Третман

Како да се третира детето ако го фати вирусот Коксаки? Третманот зависи од болеста предизвикана од неа. Во случај на вирусно воспалено грло, на детето не му е потребен посебен третман - важно е да се следи исхраната, да му се обезбеди доволно топла вода на детето и да се намали температурата ако постои. Бидејќи вирусот може да предизвика болести кај возрасните, тие исто така треба да останат во кревет неколку дена и да го ограничат контактот со други лица за да избегнат инфекција.

Во случај на потешки патологии предизвикани од овој патоген, третманот може да се спроведе со антивирусни лекови, како и со лекови како што се:

 • имуноглобулини;
 • леукоцитен интерферон;
 • интерфероноген.

Исто така кај деца и возрасни, третманот се состои од симптоматска терапија:

 • земање антипиретици;
 • употреба на агенси за дехидрација (за менингитис);
 • земајќи витамини.

Ако постојат услови кои се опасни по животот, се препорачува лекување со глукокортикоиди. И при пристапувањето на инфекцијата се пропишуваат антибиотици.

Третманот на вирусната патологија кај возрасните е сличен. Прогнозата на болеста кај возрасни и деца често е поволна.

Превенцијата е важна. Иако е невозможно да се заштитиме од инфекција, можно е да се намали нивото на веројатност ако некој внимава на неговото здравје, здравјето на неговото дете и хигиената. Раната изолација на болните деца и возрасните исто така е еден вид на спречување на ширењето на вирусна инфекција.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Коксаковски вирус и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: специјалист за заразни болести , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 5 од 9)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
АРИ (појавување симптоми: 5 од 9)

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...
Атипична пневмонија (појавување симптоми: 5 од 9)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
Стафилококи кај бебиња (појавување на симптоми: 5 од 9)

Staphylococcus aureus е бактерија која го лачи најсилниот токсин и негативно влијае на човечкото тело. Во телото, оваа бактерија живее во мала количина, без да предизвика штета, но ако имунолошкиот систем е ослабен, стафилококусот започнува активно да се размножува и води кон развој на воспалителни процеси. Staphylococcus aureus е особено опасен за доенчиња, бидејќи бебињата имаат неформален имунитет и не се способни да ги издржат агресивните ефекти на микроорганизмот.

...
ХИВ кај мажи (појавување на симптоми: 5 од 9)

ХИВ кај мажи е опасна вирусна болест која денес не може да се излечи целосно. Има неколку начини на инфекција. Најчесто тие се болни мажи со репродуктивна возраст. Можен е премин од мајка на фетус. Во овој случај, симптомите на болеста се манифестираат во детството.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .