Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Розола Роуз: Симптоми и третман

Roseola rosea - главни симптоми:

Розола розова е вирусна патологија која се јавува кај мали деца (под 3 години) и се карактеризира со појава на карактеристични осипи на кожата на телото. Розола во зрелоста практично не се јавува, исклучок е сифилитична розеола, што е манифестација на основната болест.

Причини

Rozeola педијатриски се јавува кога телото на бебето најпрво се соочува со вирусот на херпес тип 6 - нема други причини за оваа болест. Обично, болеста не е дијагностицирана, бидејќи нема специфични симптоми, и ако се појават првите симптоми, лекарите обично го дијагностицираат детето со САРС , иако всушност тој има розеола. Кога осипот се појавува, по неколку дена, тој не е поврзан со главната болест, имајќи предвид дека тоа е само алергиска реакција на лековите препишани на детето со АРВИ. Така, во повеќето случаи, розеола кај деца не е дијагностицирана.

Симптоми

Болеста се манифестира секогаш со исти симптоми. Ова се симптоми како што се:

  • треска без знаци на инфекција;
  • поспаност и плачливост на бебето;
  • одбивање да се јаде

Понекогаш симптомите може да се надополнат со црвенило во грлото, што ги тера лекарите да направат погрешна дијагноза. Во овој период, температурата на телото се одржува, без паѓање, на ниво од 38-39 степени. Приемот на антипиретични лекови обично не дава ефект. Ова е примарниот период на розеола кај децата.

Во вториот период се карактеризираат симптоми како што се намалување на температурата на нормални нивоа и појава на осип на грбот, стомакот и градите. Особеноста е дека исипот во болест како педијатриската розеола не се однесува на лицето и екстремитетите на детето. Сите овие симптоми во комплексот може да му дадат на лекарот совет за болеста, а анализа на вирусот на херпес тип 6 ќе ги потврди претпоставките на лекарот. Сепак, дијагнозата на патологија не е толку важна, бидејќи нејзиниот третман е сличен на третманот на било која друга вирусна болест.

Розеола Роуз симптоми кај деца

Осипот врз телото на детето обично трае 2-3 дена, по што поминува без трага. Не се чеша и не се олупи, и по исчезнувањето не остава пигментација на телото на бебето. Покрај тоа, исипот исчезнува во случаи кога родителите му даваат на детето антихистаминици (под претпоставка дека има алергиска реакција на лекови) - ова ги збунува лекарите, кои, наместо точна дијагноза, исто така може да сугерираат развој на алергија кај бебето. Во исто време, земањето антихистаминици не го "отстранува" осипот - туку само исчезнува за неколку дена, што би се случило без да се зема лекот.

Осипот е претставен со точки кои се во дијаметар помеѓу 3 и 5 mm. Овие точки се светло розеви во боја, понекогаш тие се опкружени со бледа граница.

Карактеристики на болеста кај возрасни

Исто така, размислете за појава на карактеристичен осип кај возрасните, чии причини се слични. Ова се случува многу ретко, бидејќи херпес вирусот од овој тип кај возрасен предизвикува синдром на хроничен замор, а не осип. Но, повремено, ако детето не се сретне со овој вирус во детството, розеола може да се развие кај возрасни.

Симптомите на оваа болест кај возрасни се слични - ова е висока температура во првите три дена, што потоа паѓа на нормални нивоа со појава на карактеристичен осип на телото. Исто така кај возрасни, субмандибуларните лимфни јазли може да се зголемат.

Генерално, болеста не е сериозна за возрасни, но за време на бременоста, розеола е опасност за идниот фетус. Затоа, ако жената се зарази со вирус за време на бременоста, веројатно има проблеми со носењето на детето или со развојот на разни деформитети. Понекогаш лекарите се соочуваат со прашањето за абортус.

Постои таков тип на патологија како што е сифилитична розеола, причините за кои се поврзани со развојот на основната патологија кај луѓето, сифилис . Разграничувањето на сифилитичната розеола од вообичаеното е едноставно, бидејќи му претходат неколку клинички фази - периодот на инкубација е околу 3 месеци.

Во првата фаза, пациентот има солидна шанкр (еден или повеќе) во местата каде што бледо трепонема влегува во телото. Често нивните места на локализација се гениталиите, анусот, усните. Кога исчезнуваат шанкрите, а ова може да се случи дури и без третман, се развива втората фаза на сифилис, која се карактеризира со појава на специфичен осип на телото на пациентот - розеола.

Карактеристична карактеристика на овој вид осип е нејзината локализација не само на телото, туку и на екстремитетите на лицето. Покрај тоа, таа брзо се шири и симптомите се зголемуваат во рок од неколку недели. Розеола во сифилис не поминува без трага - прво потемнува, добива жолто-кафена или кафеава боја, а потоа секое место станува покриено со кора, која на крајот се распаѓа и паѓа.

Во внатрешноста, под кора, површината на кожата станува улцерирана, настанува супрарација или некроза на ткивата.

Карактеристики на третманот

Педијатриската розеола не бара специфичен третман. Сè што е неопходно е да му се даде на детето многу пијалак, да ја сведе на температура со антипиретични лекови и да даде витамини за одржување на имунитетот.

Земањето на антибиотици може да ја влоши состојбата на мал пациент, затоа што дополнително го намалува имунитетот. Во исто време, антибактериските агенси се неопходни во случаи кога, во позадината на намалениот имунитет кај вирусна патологија, детето има фатена бактериска инфекција, а развил компликации - отитис , ангина итн.

Педијатриската розеола обично поминува во рок од една недела, оставајќи никаква трага, а состојбата на детето се враќа во нормала.

Кај возрасните, оваа патологија се третира слично - симптоматски. Но, ако ова е сифилитична розеола, тогаш веќе е неопходно да се консултира со венеролог, кој ќе препише специфична терапија за сифилис, бидејќи без лекување оваа патологија е екстремно опасна за телото и е оптоварена со сериозни компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Roseola rosea и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: специјалист за заразни болести , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Токсичен еритем (појавување на симптоми: 5 од 9)

Токсичен еритем е болест, како резултат на прогресијата на која се појавува полиморфен осип на човечката кожа. Оваа болест најчесто се јавува кај новороденчиња, но нејзиното појавување кај возрасни пациенти не е исклучено. Токсичната еритема на новороденчиња се развива во 50% од децата во првите неколку дена од нивниот живот. Оваа состојба го одразува процесот на адаптација на детето кон животната средина, како и на надворешните фактори.

...
Туларемија (појавување симптоми: 4 од 9)

Туларемијата е болест од природна фокална природа, манифестирана во форма на акутна инфекција. Туларемија, чии симптоми вклучуваат лезии на лимфните јазли и кожата, а во некои случаи и мукозните мембрани на фаринксот, очите и белите дробови, се разликуваат и од симптомите на општа интоксикација.

...
Ерсиниоза (појавување на симптоми: 4 од 9)

Јерсиниозата е заразен тип на болест, која главно се карактеризира со лезија во гастроинтестиналниот тракт, како и генерализирана лезија која влијае на кожата, зглобовите и другите органи и системи на телото.

...
Цитомегаловирус (симптоми на појавување: 4 од 9)

Цитомегаловирусот е прилично честа вирусна болест, која во меѓувреме не е позната на сите. Цитомегаловирусот, чии симптоми и карактеристики се првенствено определени од состојбата на имунолошкиот систем, во нормална состојба не може да се манифестира воопшто, без да предизвика штетни ефекти врз телото на вирусниот носач. Вреди да се спомене дека во овој случај единствената карактеристика на вирусот носител е можноста за пренесување на цитомегаловирусната инфекција на друго лице.

...
Лептоспироза (појавување симптоми: 4 од 9)

Лептоспирозата е болест од инфективна природа, која е предизвикана од специфични патогени на родот Лептоспира. Патолошкиот процес првенствено ги погодува капиларите, како и црниот дроб, бубрезите и мускулите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .