Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Херпес симплекс вирус: симптоми и третман

Херпес симплекс вирус - главните симптоми:

 • Слабост
 • Потечени лимфни јазли
 • Треска
 • Изглед на течни меури
 • Ерозија на кожата
 • Црвенило на кожата на местото на повреда
 • Болка во погодената област
 • Кожата чеша на местото на повреда
 • Транспарентни меурчиња на гениталиите
 • Ослободување на течност од меурот
 • Коски во погодената област
 • Улцерација на меурчиња

Херпес симплекс вирусот е вирусна патологија која се карактеризира со појава на карактеристични везикули со серозно полнење на кожата и мукозните мембрани. Постојат два серотипа на овој вирус: 1 и 2. Откако се населиле во човечко тело, овој патоген останува со него засекогаш, затоа тестовите за igg и igm ви дозволуваат да ги определите антителата кон вирусот и да видат дали постои во телото.

Тестот со позитивни Igg антитела покажува дека патогенот е активен, негативен - дека е во латентна фаза. Всушност, дури и без анализа, едно лице може да сфати дека вирусот се појавил во неговото тело кога болеста се манифестира со тешки симптоми. Единствениот проблем е што голем број луѓе се асимптоматски носители на вирусот, односно тие се присутни во нивните тела, но не се манифестираат. Луѓето кои немаат знаци, се заразни за другите, па затоа треба да се направи тест за Igg антитела периодично, особено за време на бременоста, кога постои ризик од инфекција на бебето во матката.

Посебни карактеристики

Вирусот на херпес симплекс 1 е најчест, и се манифестира со карактеристични осипи на усните, во близина на носот, на образите и другите делови на лицето. Видот тип 2 често води до осип на мукозните гениталии. Многу често овој тип на патологија е асимптоматски, иако лицето продолжува да ги инфицира другите преку сексуален контакт со нив.

Како што споменавме погоре, невозможно е да се опорави од оваа болест, но телото може да произведе антитела, благодарение на кои патогенот долго време се држи под контрола на имунитетот. Кога имунолошката одбрана слабее, вирусни оси се првиот знак за ова - ако во телото постои вирус од првиот тип, тие се појавуваат на усните (главно), а во случај на вирус од втор тип - на гениталиите.

Симптоми и фази

Ако тестот за антитела покажува дека IgM се наоѓа во телото на едно лице, ова покажува дека патогенот се уште не е активиран и не претставува закана за лицето и луѓето околу него. Но, тој е присутен во телото, и ако се создадат поволни околности, тој ќе се манифестира. Кога тестот за антитела покажува присуство на Игг, тоа значи дека вирусот е активен и лицето е опасно за другите и му треба третман.

Симптоми на херпес

Симптомите на предизвикувачкиот агенс на вирус од тип 1 се специфични и тешко е да се збунат со симптоми на друга патологија. Оваа болест се манифестира со осип кои изгледаат како мали меурчиња со течност во хиперемичната област на кожата или мукозните мембрани. Во зависност од фазата на болеста, симптомите може да варираат. Значи, првата фаза се карактеризира со појава на црвенило во одредена област и чувство на чешање. Ако почнете да го лекувате херпесот во оваа фаза, веројатноста за нејзин развој драстично се намалува и болеста обично исчезнува.

Втората фаза е појавата на мали меурчиња исполнети со транспарентни содржини, што на крајот станува облачно. Чешање на местото на ерупција продолжува.

Фаза три се карактеризира со улцерација на везикулите, со ослободување на ексудат и формирање на ерозивна површина. Во овој период, лицето е најмногу заразно кај другите. Тестот за антитела во овој период открива присуство на Игг во крвта.

Последната, четврта фаза, се карактеризира со формирање на кора, која, спротивно на нивниот интегритет, може да крвари и да предизвика болка.

Во случај на лесна патологија, обично не постои повреда на општата состојба, но во тешка форма на болеста лицето може да се жали на:

 • зголемување на температурата;
 • општа слабост;
 • зголемување на лимфните јазли лоцирани во близина на местото на лезијата;
 • силни болни сензации.

Ако зборуваме за херпес симплекс вирусот тип 2 (генитал), тогаш неговите манифестации се слични на вирусот тип 1, со единствена разлика што меурчиња се формираат на кожата или мукозната мембрана на гениталните органи.

Гениталниот херпес е поделен на примарно и секундарно. Тие зборуваат за примарната кога болеста прво се манифестирала - нејзиниот тек е потежок и пролонгиран отколку кога се повторува.

Секундарниот генитален херпес е рецедив на патологијата, која се јавува со неизвестени симптоми или со асимптоматски. Во анализата на крвта, антителата на предизвикувачкиот агенс на херпес симплекс тип 2, исто така, го покажуваат бројот на igg или igm, што укажува на активната фаза на болеста или неактивен.

Херпес за време на бременоста

Во бременоста, жената, исто така, може да се зарази со предизвикувачкиот агенс на херпес симплекс тип 1 или 2. Кај возрасните, вирусот на херпес симплекс ретко предизвикува сериозни болести, но фетусот во матката може да развие разни деформитети поради неговите ефекти. Покрај тоа, тешки конгенитални абнормалности може да предизвикаат тоа кај новороденчињата. Затоа, за време на бременоста, жените првенствено се испитуваат за антитела кон igg и igm.

Гениталниот тип на предизвикувачкиот агенс за време на бременоста е поопасен вид од вирус од тип 1, бидејќи три пати почесто предизвикува сериозно оштетување на фетусот. Особено, во раната бременост може да предизвика спонтан абортус и фетална смрт во матката. Ако детето не умре во матката на мајката, тој може подоцна да развие такви патологии како што се:

 • конвулзии;
 • неразвиеност на мозокот;
 • ментална ретардација и други нарушувања.

Кога една жена станува заразена со овој вирус кон крајот на бременоста, бебето може да се зарази за време на породувањето. Особено, тој може да развие енцефалит , да се појави осип на кожата, а понекогаш и да развива дисеминирана инфекција, во која инфекцијата со протокот на крв се шири низ телото, предизвикувајќи смрт на бебето.

Анализите може да се вршат неколку пати во текот на целиот период на раѓање. Ако покажат: антитела против антитела против вирус 1 и 2 на херпес симплекс се негативни, а Igg антителата се негативни, тоа значи дека во моментот жената е здрава и нејзиното бебе не е во опасност. Во оние случаи каде што тестот за антитела Igg дава позитивен резултат, неопходно е да се спроведе антивирусен третман, бидејќи тоа значи дека во моментот патогенот во женското тело е активиран и може да го загрози животот и здравјето на нејзиното дете.

Третман

Како да не се добие херпес

Како што веќе беше споменато, третманот не го уништува вирусот на херпес симплекс во телото, но овозможува да се деактивира. Најчестиот лек кој е ефикасен против 90% од луѓето со оваа болест е Ацикловир и неговите генерици. Оваа дрога е ефикасна против вирус тип 1 и 2, има ниски трошоци и практично нема несакани ефекти.

Во западните земји, лекарите се повеќе ги препишуваат Валацикловир, кој е поефикасен, но поскап, за пациентите со оваа патологија. Исто така, третманот на оваа болест може да се врши со помош на лекови како што се Панавир, Флавозид, Протефлазид.

Добриот ефект има третман со народни методи. Особено, сокот од лук и солендин се ефикасни средства за борба против осип на усните и мукозните мембрани, кои можат да го подмачуваат осипот, што придонесува за нивно брзо заздравување. Третманот со традиционалната медицина може да биде различен, бидејќи има многу рецепти за тоа како да се излечи болеста - некои лекови се користат однадвор, други се проголтани. Но дури и внимателно сложениот третман со лекови и народни лекови нема да дозволи вирусот да биде отстранет од телото, па затоа е многу важно да се зајакне имунолошкиот систем кој ќе го потисне вирусот, спречувајќи го да манифестира.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека го имате вирусот Херпес симплекс и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: специјалист за заразни болести , дерматолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дишидротичен егзема (појавување симптоми: 6 од 12)

Дишидротичен егзема е болест на кожата која е вид на хроничен дерматитис. Болеста се карактеризира со лезии на кожата на рацете (речиси осумдесет проценти од случаите) и нозете (останатите дваесет проценти), има појава на црвенило и оток, а се карактеризира и со формирање на мали меурчиња со проѕирни содржини. Таквите меурчиња можат да се шират или исушат, формирајќи гнојни кора. Често овие тумори се изразени во групи, може да се спојат во еден голем балон. Ретко се манифестираат само едно фокус.

...
Панаритиум (појавување симптоми: 5 од 12)

Прст thumbworm - акутно инфективно воспаление на меките ткива на прстите на екстремитетите. Патологијата напредува поради ингестија на инфективни агенси во наведените структури (преку оштетена кожа). Најчесто прогресијата на патологијата предизвикува стрептококи и стафилококи. На местото на пенетрација на бактерии, прво се појавува хиперемија и едем, но како што се развива патологијата, се формира апсцес. Во почетните фази, кога се појавуваат само првите симптоми, делото може да се елиминира со конзервативни методи. Но, ако апсцес веќе е формиран, тогаш во овој случај постои само еден третман - операција.

...
Erysipelas (појавување симптоми: 5 од 12)

Ерисипела или еризипела - инфективно-алергиски процес предизвикан од изложеност на стрептококи, што влијае на кожата, мукозните мембрани и регионалните лимфни јазли. Болеста се карактеризира со појава на јасно ограничено воспаление, кое е придружено со црвенило на кожата и нејзиниот едем. Дополнителни симптоми вклучуваат треска, слабост, гадење и главоболка. Патот на пенетрација на бактерии - мало оштетување на кожата или нарушување на интегритетот на мукозните мембрани. Ова нарушување е често локализирано на лицето, долните и горните екстремитети и телото. Многу поретко се појавуваат црвенило од оваа природа во областа на препоните. Во меѓународната класификација на болести (МКБ-10), erysipelas има свое значење - A46.

...
Актиничен дерматитис (појавување на симптоми: 4 од 12)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Вирусни сипаници (варичела) (појавување симптоми: 4 од 12)

Вирусни сипаници (исто така познати како пилешки болести) се многу заразна заразна болест која претежно ги зафаќа децата. Мали сипаници, чии симптоми првенствено се карактеризираат со појава на осип на меур, во меѓувреме, може да се дијагностицираат кај возрасни, особено ако не се дадени соодветни вакцини.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .