Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Анкилостомидоза: Симптоми и третман

Hookworm - главни симптоми:

Анкилостомидози - хелминтијаза предизвикана од црви на групата на нематодози, што се, кружни циеви, кои, исто така, вклучуваат човечки roundworm и pinworms. Хуковерм, во зависност од видот на патогенот, може да биде од две форми: некатроза и анкилостома.

Некаториоза, чија предизвикувачка активност е непариот, со должина до 9-12 см и специјални хитинозни плочи во регионот на главата, со што хелтинот е прикачен на цревните ѕидови.

Ankilostomiasis, чиј предизвикувач е анкилостома, е должина од 11-14 см (во зависност од тоа дали е машко или женско), а во областа на главата е опремена со шест хитинозни заби, овозможувајќи да се закачи хелминтот на цревниот ѕид.

Според нивните надворешни карактеристики, овие хелминти се слични, нивната единствена разлика во очекуваното траење на животот - анкилографијата живее само 4-5 години, а некариозата може да паразитира во човечко тело до 15 години. Исто така, патогените се различни со ингестија во човечкото тело, и симптомите што ги предизвикуваат и хелминтите, паразитирање на луѓето во цревата, се идентични.

Животен циклус

Анкилостомидозата се развива кај луѓето, ако тие се заразени со ларвите на хелминт. Болен човек, во чиј организам има нематоди, не е заразен за оние околу него, бидејќи заради инфекција, гелминтовите јајца мора да поминат одреден животен циклус.

Шема за инфекција со анкилостомидоза

Во исто време, јајцата на хелминто, паразитски во цревата на болен човек, се влегуваат во надворешното опкружување заедно со фекалии, а поради нивната подвижност може да го загадуваат околното тло. Во почвата тие созреваат во рок од неколку недели, но за тоа да бидат поволни услови (висока влажност и топлина). Затоа анкилостомидозијата се дистрибуира во земји со топла клима, на пример, во Јужна Америка, Африка, Австралија итн.

Начини на влегување во човечкото тело на инфективни ларви - фекално-орална и перкутана. Тоа е, helminth може да влезе во телото поради употребата на лошо измиени производи (бобинки, овошје, зеленчук), како и со нечисти раце. Што се однесува до непариот, покрај фекално оралниот пат на влегување во човечкото тело, тој може да продира во кожата кога едно лице оди босо на земја или земјоделството работи со рацете во почвите заразени со нематоди.

Во ризик се деца кои често работат со бос и не се грижат премногу за хигиената. Меѓу возрасните во ризик се земјоделските работници, рударите, градинарите итн.

Симптоми

Инфекцијата со хумус може долго време да не се манифестира кај некои луѓе, но други имаат симптоми на инфекција веднаш по периодот на инкубација, што за оваа група на црви е околу два месеци. За да се разберат симптомите на патологија, потребно е да се знаат карактеристиките на ширењето на паразитот во телото.

Значи, хуковата бурка продира низ човечкото тело преку фекално оралниот пат, па веднаш влегува во гастроинтестиналниот тракт, од каде што стигнува до цревата и почнува да паразитира таму. Истото се случува и со непријателот ако влезе во човечкото тело преку фекално оралниот пат. Ако некатарот продира перкутано, прво влегува во крвотокот, се пренесува преку телото преку крвотокот, во крвните садови на срцето, бронхиите, белите дробови, фаринксот и усната шуплина, а од таму, уништувајќи ги ѕидовите на крвните садови, влегува во гастроинтестиналниот тракт и се движи во тенкиот цревата, каде што почнува да се паразитизира.

Осип на кожата со анкилостомијаза

Според тоа, во случај на таква патологија како анкилостома, предизвикана од анкилостомија, симптомите на болеста ќе бидат поврзани со кршење на дигестивниот тракт. И со болест предизвикана од непријател, симптомите ќе бидат поизразени и поврзани со начинот на кој црвите навлегуваат и со поместување во човечкото тело.

Најчестите симптоми кај возрасните и децата инфицирани со анкилостомија се:

 • гадење;
 • перверзија на вкус (на пример, едно лице може да сака да јаде глина или песок);
 • повраќање;
 • воспаленија во желудникот, панкреасот и цревата, придружени со абдоминална болка;
 • развој на дијареа или запек .

Симптоми на општ алергиски одговор на телото на ефектите на црви се исто така забележани. Може да има алергиска реакција на типот на уртикарија .

Со патологија како што е анкилостомидоза предизвикана од непријател, симптомите кај возрасните и децата ќе бидат како што следува:

 • осип, претставена со разни исипи (папули, еритема, везикули, итн.);
 • општа слабост;
 • раздразливост;
 • развој на катарални феномени, вклучувајќи воспалителни процеси во бронхиите, белите дробови и фаринксот ( ангина , бронхитис , пневмонија и други болести).

Карактеристична манифестација, која е карактеристична за оваа патологија, како анкилостомидоза, предизвикана од тие и од типот на хелминти, е хипохромна анемија на дефицит на железо . Таа се јавува поради тоа што хелминтот е смрзнат на цревните ѕидови, формирајќи крвави чирови, што доведува до постепено губење на крвта и појава на анемија .

Треба да се напомене дека кај деца со таква патологија може да се влијае на нервниот систем, поради што се забележуваат симптоми на застој во физичкиот и менталниот развој. Покрај тоа, болните луѓе губат телесната тежина.

Дијагноза и третман

Дијагнозата на "анкилостомидоза" се врши врз основа на собирање на анамнеза, испитување на измет на пациентот за откривање на јајца на хелминот, како и врз основа на резултатите од извршените серолошки тестови. Тестот на крвта дава можност за откривање на анемија, видете го зголемениот ESR , еозинофилијата и намалувањето на индексот на боја.

Третманот на оваа паразитарна болест е едноставен. При потврдување на дијагнозата, лекарот пропишува третман со лекови (земајќи ја предвид возраста на пациентот), кои може да вклучуваат лекови како што се:

 • пирантил;
 • Vermoxum;
 • Нафтамон;
 • тимол и други.

Дозата и времетраењето на лекот ја одредува лекар, а ефективноста на третманот се следи по еден месец. Од голема важност во спречувањето на развојот на една таква болест како анкилостом, е превенција, која се состои во следење на личната хигиена и темелно миење на производите од земјоделството што се користат за консумирање од страна на луѓето.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате анкилостомидоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Инсуфициенција на надбубрежните жлезди (појавување симптоми: 8 од 15)

Адренална инсуфициенција - тешко нарушување на ендокриниот систем, се карактеризира со намалување на продукцијата на надбубрежните хормони. Оваа болест се одликува со тежок и постојано прогресивен курс. Тоа се случува кај двата пола речиси подеднакво. Често се дијагностицира во средната возраст, од дваесет до четириесет години. Во медицината, оваа состојба има второ име - хипокортицизам.

...
Гастродуоденитис (појавување симптоми: 7 од 15)

Како болест како што е гастродуоденитот, вообичаено е да се одреди состојбата во која пилоричната зона на желудникот и дуоденалната мукоза се подложени на воспаление. Гастродуоденитот, симптоми кои можат да се појават поради влијанието на надворешните или внатрешните фактори, е една од најчестите болести за гастроинтестиналниот тракт.

...
Тококораза (појавување симптоми: 7 од 15)

Токсокорозата е честа зоонозна болест (хелминтијаза), која се развива против позадината на ларвите на токсокара кои влегуваат во човечкото тело. Таа е широко распространета кај граѓаните на Африка, Русија и Англија, често влијае врз возрасните, но најчесто се јавува кај деца на возраст под 4 години. Преваленцата на болеста во региони од различни земји не е разјаснета, бидејќи не е предмет на задолжителна регистрација, но лекарите веруваат дека луѓето едноставно не се свесни за симптомите на токсокаријаза кај луѓето, па затоа не знаат дека паразитите живеат во нивните тела.

...
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 7 од 15)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 7 од 15)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .