Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тениарихоз (биковидна тенија): симптоми и третман

Teniarinhoz (говеда тенија) - главни симптоми:

Тениарихоз - паразитарна болест која е предизвикана од таков хелмин, како говеда. Овој хелминт припаѓа на класата на тении (синџири), на семејството Таени. Конечниот сопственик на овој паразит, како и свинската тенија и други, е човек, но за инфекција, веќе созреаните јајца на овој хелминт мора да влезат во телото, а процесот на нивното созревање се јавува исклучиво во телото на добитокот. Тоа е, извор на инфекција е месо од животни како што се крави, телиња, бикови, јаки, лоси, итн.

Патогенеза

Големата тенија од говеда, која предизвикува тениарихоз, е еден од најголемите хелминти, чија должина може да достигне 12 метри, но често нејзините димензии не надминуваат 6 метри во должина, 5 mm во ширина и 2 mm во дебелина.

Телото на хелминтот се состои од проглотиди, од кои има околу 2 илјади парчиња. Неговата глава, која во медицинска терминологија се нарекува сколекс, има 4 молери, со помош на кои helminth е прицврстен на човечкиот црево. Телото на хелминтот, кое предизвикува тенијаринихоз, нема празнина и нема уста на главата, па затоа се храни преку апсорпција на јаглени хидрати со обвивка од проглотиди, кои се извор на потребните хранливи материи за него.

Во исто време, секој проглотид е носител на женски и машки герминативни клетки, што им овозможува да се развиваат во внатрешноста на јајцата, со кои се зголемува овој хелминт. Еден сегмент содржи до 150 јајца оплодени и подготвени за нов животен циклус.

Ако зборуваме за животниот циклус на таков helminth како нахакан тенија, тогаш тоа претставува 4 фази. Во првата фаза, зрелите јајца се излачуваат во човечки измет во околината. Проглотидите, кои за некое време се во можност да се движат по трева или почва (за поширока дистрибуција), исто така може да бидат ослободени.

Во втората фаза, јајцата се апсорбираат од добитокот и под дејство на ензимите на нивните стомаци, нивната мембрана е уништена, дозволувајќи им на ларвите (онкосферите) да се шират преку крвта и другите течности низ телото.

Развојниот циклус на бикниот синџир

Третата фаза од животниот циклус на паразитот, која предизвикува тенијаринозис, се карактеризира со влегување на зрели хелминт ларви во мускулното ткиво на стоката (говеда), а четвртата фаза вклучува апсорпција на инфицирано месо од лице по недоволно термичко лекување и развој на нов црв во неговото тело. Од моментот на инфекција до созревање на една зрела индивидуа во човековиот црево, потребни се околу 3 месеци - за ова време црвот веќе може да достигне неколку метри во должина, и почнува активно да ослободува нови јајца во околината, повторувајќи го животниот циклус.

Причини

Бидејќи за да стане инфективен за луѓето и да предизвика тениарихоз, ланецот на говеда мора да помине низ својот животен циклус и да се насели во мускулите на добитокот, причината за инфекција на некоја личност е потрошувачката на недоволно преработеното месо од овие животни.

Бик цепен умира на температура од 80 степени, па добро варено и печено говедско месо, дури и ако има ларви од бик цепен во неа, не претставува опасност за луѓето. Истото може да се каже и за добро замрзнато месо - ларвите на бикната ланец умираат за неколку дена на температура од 15 степени.

Тоа е, врз основа на горенаведеното, може да се заклучи дека патот на инфекција со синџир на храна од говеда.

Најчесто, возрасните се болни, што е поврзано со особеностите на нивната исхрана, а подеднакво мажите и жените се предмет на таква патологија како teniarinhoz. Сепак, постои одредена категорија на лица кои имаат професионална предиспозиција за оваа болест. Тоа се луѓе кои постојано се занимаваат со говеда - млекокисели, работници во кланици, преработувачи на месо, сточарски одгледувачи и пастири.

Патогенеза

Како што споменавме погоре, инфекцијата со бикен синџир се јавува само кога нејзините јајца и ларви поминуваат низ целиот животен циклус. Затоа, да се има тениарихоз не е заразна и не претставува закана за луѓето околу него. Во исто време, присуството на овој хелминт во телото има негативно влијание врз многу органи и во здравствената состојба воопшто. Така, заради прицврстувањето на црвот со принудувања на цревата во телото, може да се развијат воспалителни процеси и може да се наруши процесот на варење во целина.

Едно лице страда од хранлив недостаток, кој што е хелинетт од неговото тело, а понекогаш може да се развие алергиска реакција на отпадните производи од хелминтот. Исто така, тенниарихоз често се комплицира со такви патолошки процеси како перитонитис како резултат на прекин на цревниот ѕид, опструкција на цревата , која се јавува поради прекумерен раст на хелминтот и затворање на цревниот лумен и други непријатни последици.

Симптоматологија

Во повеќето случаи, симптомите на оваа патологија, како teniarinhoz, не се дијагностицираат. Пациентот може да се жали на општа слабост, губење на апетит, губење на тежината, но нема видливи клинички манифестации. Во овој случај, тестовите на говеда кај едно лице се дијагностицираат со крвни тестови , во кои се забележани еозинофилни леукопенија и анемија , како и со радиографија. Патолошкиот третман го пропишува лекарот во зависност од големината на хелминтот и здравствената состојба на пациентот.

Понекогаш симптомите, напротив, се јасно изразени. Ова обично се случува за време на хроничниот тек на процесот, кога наводната тенија на човекот паразитира повеќе од еден месец или дури една година.

Во хроничната форма на болеста се разликуваат 4 синдроми:

  • диспептик;
  • абдоминална;
  • астеновегетатив;
  • вкус.

Диспептичниот синдром може да изразува симптоми како што се дијареа, горушица , гадење, понекогаш повраќање, ослабени столици или развој на запек . Во абдоминалниот синдром, едно лице се жали на симптом, како што е абдоминална болка. Астено-вегетативниот синдром се карактеризира со симптоми на општо влошување на благосостојбата:

  • слабост;
  • зголемен замор;
  • раздразливост;
  • главоболка;
  • лош сон, итн.

Исто така, се случува симптомите да бидат целосно отсутни и лице со синџир на говеда во телото не чувствува никакви негативни промени и долго време не бара лекарска помош. Тогаш единствениот начин да се открие дека има teniarinhoz случајно се гледа од страна на проглотид во измет - само толку многу луѓе дознаваат дека се заразени со бик-ланец.

Понекогаш се случува дека главните симптоми се отсутни, но лицето е вознемирувано од непријатност во анусот или може да го набљудува движењето на проглотидите во нозете за време на неговата будност, што често може да биде крајно непријатно за изненадување.

Bullseye

Третман

Како што веќе беше споменато, дијагнозата на патологијата е базирана на собирање на анамнеза, рендгенско испитување, земање на тестови и фактот дека сегментите на говедското tsepn ја напуштиле цревата на пациентот. Третманот на болеста не е особено тежок и се состои во земање на такви лекови како феназал, кој се користи според одредена шема предложена од лекарот што посетува. Покрај тоа, третманот може да се спроведе и алтернативен лек - biltricid, кој се зема еднаш. Под влијание на овие лекови, хелминот умира и е независно излачен со измет од телото.

Важноста на методот на лекување е дадена на правилна исхрана. Потребно е да се напуштат одредени производи (цвекло, мешунки, зелка, грозје, млеко, праски, чоколади, газирани пијалоци и други). Се препорачува да се јаде повеќе млечни производи, посно риба, леб и хељда. Покрај тоа, третманот вклучува јадење мали порции до 6 пати на ден.

Бидете сигурни да го промените лен секој ден. Набљудувањето на елиминацијата на сегментите со измет се изведува три месеци - само после тоа можеме да зборуваме за целосен лек.

Имајте на ум дека третманот се спроведува на амбулантско ниво. Но, превенцијата е потребна за да се спречи повторната инфекција. Покрај тоа, тенијариножот е полесен за спречување отколку за лекување. Превенцијата се состои од висококвалитетна термичка обработка на говедско месо пред потрошувачката. Покрај тоа, превенцијата за поединци според епидемиолошки индикации треба да се состои во редовни прегледи и усогласеност со правилата за лична хигиена. Исто така е важно да се внимава на вашето здравје и ако имате некакви нејасни симптоми, консултирајте се со лекар за да ја идентификувате и исправите патологијата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Teniarinhoz (говеда тенија) и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекар за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Малдегестија (појавување симптоми: 10 од 16)

Maldigestia - кршење на процесите на варење. Малдигестичниот синдром се јавува паралелно со речиси секоја болест на гастроинтестиналниот тракт, може да се појави во присуство на некои конгенитални абнормалности. Клиничката слика е неспецифична, затоа треба да се консултирате со вашиот лекар за совет. Третманот се пропишува поединечно, по правило, се спроведува сеопфатно и задолжително вклучува диета.

...
Гастродуоденитис (појавување симптоми: 9 од 16)

Како болест како што е гастродуоденитот, вообичаено е да се одреди состојбата во која пилоричната зона на желудникот и дуоденалната мукоза се подложени на воспаление. Гастродуоденитот, симптоми кои можат да се појават поради влијанието на надворешните или внатрешните фактори, е една од најчестите болести за гастроинтестиналниот тракт.

...
Инфекција на цревата (појавување симптоми: 9 од 16)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 9 од 16)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 9 од 16)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .