Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цревни грип: Симптоми и третман

Цревни грип - главните симптоми:

Цревниот грип е болест од вирусна природа, која е предизвикана од ротавирус и продолжува со клиничките манифестации на интестинална инфекција. Меѓу сите цревни инфекции, оваа патологија е широко распространета - според статистичките податоци, таа изнесува 40% од сите заразни болести на дебелото црево. И најчесто цревниот грип се развива кај децата од првата година од животот, додека возрасните се заразени со вирусот во процесот на грижата за децата.

Причини

Ротавирус , кој предизвикува цревни грип, често се ингестира со храна, но исто така постои и доказ за пренос на инфекција во воздухот. Болни лице е носител на тоа, иако оние кои се асимптоматски носители, исто така, можат да го заразат цревниот грип со вирусот.

Ротавирусот е стабилен во околината, така што може да се чува на алиштата на пациентот, предметите за хигиена, рацете и други работи. Инфекцијата на здраво лице се јавува кога не внимателно ги следи правилата за хигиена, безгрижно за миење раце и за перење на храна, како што се зеленчук и овошје.

Бидејќи вирусот на цревни грип е многу заразен, појавите на оваа патологија често се забележуваат во детските градинки. Имајте на ум дека човечкото тело е способно да се прилагоди на овој вирус, па ако се појави секундарна или повеќекратна инфекција, пациентот веќе полесно ја толерира болеста, па дури и не може да има клинички манифестации, па затоа нема потреба да се третира. Сепак, за оние околу вас, лицето кое има вирус на цревни грип во неговото тело е опасно.

Симптоми

Ако некое лице е заразено со интестинален грип, симптомите на оваа патологија ќе бидат индивидуализирани во секој конкретен случај. Некои луѓе забележуваат зголемување на температурата за да фибрилираат индикатори, додека во други температурни реакции се претставени само со субфебрилни услови. Таква различна реакција зависи од состојбата на имунолошкиот систем на човечкото тело, но во повеќето случаи болеста има акутен почеток.

Инкубациониот период за патологија е неколку дена, после кој лицето ги развива следните симптоми:

 • остриот пораст на температурата;
 • развој на треска;
 • појава на повраќање;
 • абдоминална болка.

Симптомите на цревниот грип имаат различни степени на сериозност, но главната, која е секогаш, без оглед на возраста и имунитетот на пациентот, е тешка дијареа. Луѓето во ротавирусот можат да одат во тоалет до 20 пати на ден, а столицата им се обезцвети, а крвните линии може да бидат присутни во изметот. Бојата на урината често се менува - станува темна. Кај возрасните и децата, постои губење на апетитот и се развива брза дехидратација, па почнуваат да ја третираат оваа патологија преку обновување на загубата на течности со телото. Диета за цревниот грип, која исклучува лаксативна храна од исхраната, и придонесува за нормализација на гастроинтестиналниот тракт е задолжителна.

Понекогаш, атипични за болести како што е цревниот грип, симптомите се додаваат на главните симптоми, и тоа:

 • кивање;
 • црвенило во грлото и болка при голтање;
 • појавата на ладно;
 • црвенило на очите.

Акутниот период на болеста трае од 5 до 7 дена. Во ова време, едно лице е значително намалено во тежината, неговите карактеристики на лицето се заострени, падот на притисокот, а државата се карактеризира со летаргија и поспаност. Постојат јасни знаци на анемија (бледило на кожата и мукозни мембрани, појава на вртоглавица, намален хемоглобин ).

Цревниот грип кај децата е повеќе симптоматски отколку кај возрасните. Често постои критично зголемување на температурата, што бара итен прием на антипиретични лекови. Сепак, вообичаените антипиретици често не ја намалуваат температурата, па затоа се препорачува да се инјектираат лекови интрамускулно (аналгин со дифенхидрамин).

Причината за постојаното зголемување на температурата е борбата на телото против вирусот, бидејќи таа умира на температура над 38 години. Сепак, температурната реакција мора да се контролира така што нема да има нарушување на функционирањето на внатрешните органи и системи во однос на неговата позадина.

Цревниот грип кај децата мора да се разликува од другите цревни инфекции, како салмонелоза или дури и едноставно труење со храна, бидејќи симптомите на болести се многу слични. Потребно е симптоматично да се третира патологијата, бидејќи денес не постојат специјални средства против ротавирусот.

Многу е тешко за интестиналниот грип за време на бременоста кај жените - оваа патологија може да предизвика непоправлива штета на здравјето на мајката и бебето, до смртта на фетусот во нејзината утроба. Затоа, бремените жени треба внимателно да ја следат хигиената и во никој случај да не бидат во контакт со деца или возрасни со оваа вирусна болест. Ако една бремена жена сеуште е болна, таа треба итна хоспитализација и непосреден третман со цел да се елиминираат знаците на дехидратација. Таа, исто така, бара бремена жена и диета за интестиналниот грип, нудејќи поштедна диета.

Карактеристики на третманот

Третман на цревниот грип кај луѓе од различни возрасни категории (деца и возрасни) се состои во спроведување на симптоматска терапија и запирање на дехидрација. Затоа, првото нешто што треба да се направи е да се прекине повраќање и дијареа, за што се користат антимететски и антидијареални лекови. Возрасните треба да се третираат со такви средства како што се Nifuroksazid, и на малите деца во првата година од животот најдобро се советува да дадат атапулгитис и ентерофурил.

Третманот, исто така, вклучува употреба на сорбенти (активиран јаглерод) и лекови кои го олеснуваат цревниот оток. Употребата на Regidron, Smekta и други решенија за рехидратација помага да се спречи дехидрација. При високи температури, потребна е антипиретна терапија.

Важно е диетата за интестиналниот грип. Бидејќи децата и возрасните се намалени или немаат апетит, тие треба да бидат принудени да даваат храна во мали делови за да го компензираат загубата на хранливи материи од телото. Се препорачува нежна диета, исто така, се наведува изобилен засилен пијалок - може да пиете супи од колкови, силен чај, лушпа од бобинки, како што се рибизли. Исхрана за интестиналниот грип вклучува елиминација на производи кои имаат лаксативно дејство, вклучувајќи го и млекото и неговите деривати. Во исто време, се препорачува да се јаде како храна како што се:

 • леб croutons (без адитиви);
 • тестенини;
 • варени јајца;
 • каша готви само на вода.

Со текот на времето, исхраната со цревни грип ви овозможува да внесувате исхрана на пациентот и други производи, како што се нискокалоричното сирење, свежи бобинки, компири и плодови, пурен зеленчук (без сол и зачини). Но, од пржена, масна, солена, зачинета храна, како и слатки ќе треба да се напушти за време на третманот и некое време по инфекцијата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цревни грип и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: инфекциолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Стафилококи кај доенчиња (појавување симптоми: 9 од 20)

Staphylococcus aureus е бактерија која го лачи најсилниот токсин и негативно влијае на човечкото тело. Во телото, оваа бактерија живее во мала количина, без да предизвика штета, но ако имунолошкиот систем е ослабен, стафилококусот започнува активно да се размножува и води кон развој на воспалителни процеси. Staphylococcus aureus е особено опасен за доенчиња, бидејќи бебињата имаат неформален имунитет и не се способни да ги издржат агресивните ефекти на микроорганизмот.

...
Ацетонемично повраќање (појавување на симптоми: 9 од 20)

Ацетонемично повраќање (син синдром на циклично ацетонезно повраќање, недијабетична кетоацидоза) е патолошки процес кој е предизвикан од акумулацијата на кетонските тела во крвта на детето. Како резултат на тоа, постои нарушување на метаболичките процеси, што предизвикува повраќање кај детето, симптоми на општа интоксикација и низок степен на треска.

...
Птичји грип (појавување симптоми: 9 од 20)

Птичјиот грип е акутна инфективна болест што ја носат птиците. Видови на овој вирус го инфицираат човечкото тело. Оваа болест се карактеризира со висок ризик од смрт, а клиничката слика содржи неколку синдроми - инфективно-токсични, респираторни, гастроинтестинални, што доведува до исклучително сериозна состојба на лицето.

...
Ротавирус (појавување симптоми: 8 од 20)

Ротавирусната инфекција е заразна болест предизвикана од ротавирусот. Ротавирус, чии симптоми се манифестираат со умерени симптоми на ентеритис или гастроентеритис, често се комбинира со респираторни и интестинални синдроми за време на првичната манифестација на болеста. Луѓето од било која возраст се подложни на ротавирусна инфекција, пак, најчесто се забележува инциденцата кај децата од шест месеци до две години.

...
Склерозен холангитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Склерозниот холангитис е ретка патологија на црниот дроб, која се состои од воспаление и блокада на хепаталните канали и внатре и надвор од органот. Обично, кога луѓето зборуваат за оваа болест, тие значат примарен склерозантен холангитис, причините за кои не се целосно разбрани. Оваа патологија се одредува случајно при изведување на хируршки операции на органот. Покрај тоа, болеста може да биде асимптоматска за долго време, па затоа, дури и ако се открие воспаление на каналите и нивната склероза со ткиво на лузни, симптомите на болеста кај некоја личност можеби сеуште не се појават. Во исто време, без навремена терапија, луѓето многу брзо се соочуваат со сериозна состојба - откажување на црниот дроб.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .