Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Херпес инфекција: симптоми и третман

Херпес инфекција - главни симптоми:

Вирусот на херпес, кој предизвикува инфекција со херпес, влегува во човечкото тело на различни начини - домашни, воздушни, контактни, хранливи и други. Затоа, без тешкотии, оваа инфекција може да биде заразена од секој човек, и возрасен и дете. Херпетичната инфекција е болест, главна клиничка манифестација на која е појавата на група меурчиња на хиперемичните мукозни мембрани и кожа.

Етиологија

Оваа болест е предизвикана од вирусот на херпес , кој е од два типа - HSV-1 и HSV-2. Првиот тип на вируси е одговорен за појавата на херпетични ерупции на кожата и мукозните мембрани, вториот тип води кон појава на ерупции на гениталиите.

Во прилог на херпес симплекс, постојат и други варијанти на вирусот. Особено, вирусот ХСВ-7 води кон развој на хроничен замор кај возрасни, а ХСВ-6 е извор на инфективна мононуклеоза и појава на треска кај новороденчето.

Вирусот Varicella-Zoster, кој припаѓа на категоријата херпес, го поттикнува развојот на сипаници , а цитомегаловирусот влијае на нервниот систем кај новороденчињата и може да доведе до развој на пневмонија и хепатитис - влијае на внатрешните органи на детето во матката.

Треба да се забележи дека најчест е херпес симплекс вирусот тип 1 и 2, кој влијае на 80% од светската популација. Овој патоген е во човечкото тело, но се манифестира само ако имунитетот е намален. Во исто време, самиот патоген е многу стабилен - не се плаши ниту од високите, така и од ниските температури, па затоа е исклучително тешко да се ослободи од херпесната инфекција во телото, бидејќи е тешко и не се зарази со неа.

Клиничка слика

Херпетичен осип на кожата

Патогенот влегува во човечкото тело од пациентот или вирусниот носач. Покрај тоа, тие често се заразени во раното детство, но до одреден период вирусот слабее без каква било манифестација за себе, па понекогаш се чини дека некое лице се зарази неодамна - кога се појавуваат симптоми.

За време на почетната инфекција, вирусот може да се појави по неколку дена или неколку недели. Сепак, почетната инфекција кај 80% од луѓето е асимптоматска и само по некое време, како што е споменато погоре, болеста се манифестира.

Најчеста форма е кожата - обично процесот е локализиран, но во некои случаи, со значително намалување на заштитните функции, вирусот се шири низ телото, земајќи генерализирана форма и влијае не само на кожата и мукозните мембрани, туку и на внатрешните органи.

Најчесто, со вирусот на херпес симплекс од првиот тип, осипот е локализиран на лицето - на крилјата на носот и усните се засегнати. Првично, лезијата почнува да чеша и чеша, потоа се појавува локална црвенило и се формира мал везикуларен осип со транспарентни содржини. По неколку дена, содржината станува матна, а потоа меурчиња се отвораат и сушат, формирајќи жолтеникави кора. Кај некои луѓе, краткотрајна треска се забележува кога се појавува осип, но обично болеста се манифестира само со локални симптоми.

Симптомите на херпес инфекција на мукозните мембрани се директно поврзани со местото на локализација на процесот. Особено, едно лице може да развие херпетична инфекција на очите, што се манифестира со развој на кератоконјуктивитис , иритис, иридоциклитис . И херпесот на усната шуплина води кон развој на фарингит , стоматитис и други болести на оралната мукоза и фаринкс.

Ако зборуваме за вирус на херпес симплекс од вториот тип, осипот во кој е локализиран на гениталиите, се манифестира како вулвовагинитис , цервицитис , поретко уретритис и може дури и да предизвика циститис . Во исто време, во самиот почетна фаза, лицето означува регионално проширување на лимфните јазли , а во некои случаи треска се развива неколку дена пред да се појават.

Најопасната е генерализирана форма на патологија, бидејќи внатрешните органи се вклучени во процесот. Се карактеризира со тешка треска и дефект на засегнатиот орган. На пример, кога инфекцијата влегува во менингите, се развива менингитис , и ако белите дробови се зафатени, вирусна пневмонија. За среќа, генерализираната форма е ретка, но кај новородените може да се случи многу често ако вирусот влегува во телото од телото на мајката.

Дијагностика

За да се утврди дали постои херпес инфекција во човечкото тело, се врши крвен тест за да се идентификуваат ХСВ-1, ХСВ-2 и други маркери. Ова ви овозможува да утврдите присуство на вирус дури и во отсуство на симптоми.

Ако симптомите се видливи, тогаш се врши земање тестови и стругање - студијата за содржината на везикулите ви овозможува да одредите точно кој тип на херпес инфекција предизвика овој тип на болест. Тоа е задолжително да се испита иднината мајка за присуство на вирус, и тие се вршат, дури и ако симптомите се отсутни.

И покрај фактот дека клиничката слика за оваа патологија е сосема јасна, често е тешко да се направи разлика помеѓу херпесот од осип кај други кожни болести. Затоа, по испитувањето на пациентот и собирањето анамнеза, потребна е диференцијална дијагноза на патологија, која овозможува да се исклучат други видови на вирусно или инфективно оштетување на ткивата или мукозните мембрани. Особено, екцемот на херпетичната Капоши мора да се разликува од егзема или еритродерма, а херпесот на мукозните мембрани мора да се разликува од афтозен стоматитис .

Во случаи кога новороденото дете покажува манифестации на генерализирана форма на оваа вирусна патологија, мора да се направи диференцијална дијагноза за да се исклучи веројатноста од појава на сепса . Спроведете диференцијална дијагноза земајќи ги предвид сите симптоми, како и користење на тестови на крв и истражувања од местото на повредата.

Третман

Третманот на таква болест како херпетична инфекција бара интегриран пристап. Соодветни мерки може да бидат само по дијагностицирање и идентификација на патогенот.

Основа на третманот е назначувањето на антихерепични лекови - најчесто се користи ацикловир (зовиракс) во форма на таблети, масти и гелови. Со неизвестени симптоми и локализиран процес, доволно е да се користат локални лекови, со рекурентни инфекции и ширење на вирусот, оралните лекови треба да се земаат.

Примарниот херпес се третира 10 дена, ако инфекцијата се повторува и постојано се манифестира, тогаш нејзиниот третман ќе биде долг и може да трае до една година - додека таблетите треба да се земаат по курсеви што ги пропишува лекар.

Имајте на ум дека хроничната инфекција може да биде асимптоматска за многу години, но сепак, неопходно е да се земат антивирусни лекови за негово лекување ако дијагнозата е потврдена со лабораториски тестови. Во случај на генерализирана форма, потребно е интравенска администрација на антихерепични средства.

Неопходно е да се зголемат заштитните функции на телото, за кои пациентите се пропишани имуномодулаторни лекови. Физикалната терапија, исто така, најде широка примена во борбата против херпетичната инфекција, особено се прикажани постапки како ултравиолетово зрачење, магнетна терапија и инфрацрвено зрачење на погодените области.

Имајте на ум дека во периодот на појава на осип на кожата, мукозни мембрани или гениталии, треба да се избегнуваат директни контакти (вклучувајќи го и сексот) за да се избегне инфекција на други лица со вирусот на херпес.

Карактеристики на превенција

Како што споменавме погоре, за да се спречи ингестија на вирусот на херпес е исклучително тешко, бидејќи може да навлезе на било кој начин. Сепак, со цел да се спречи развојот на херпес-инфекција кај новороденчињата, кој може да го добие од болна мајка, се препорачува испорака со царски рез, што се изведува се додека не се прекине балансот со амнионската течност.

Дополнително, ако интраутерината инфекција на фетусот е предизвикана од херпетична инфекција, терапијата со ацикловир е индицирана во потребниот редослед - дозата на лекот е избрана поединечно, имајќи ја предвид сериозноста на болеста.

Што се однесува до спречувањето на инфекција со таква патологија како херпетична инфекција кај возрасните, таа е отсутна и може да се препорача само да се внимава на вашите контакти, а не да комуницирате со луѓе кои имаат херпес рани на кожата или мукозните мембрани.

Покрај тоа, од големо значење за спречување на вирусната патологија е да се зголемат заштитните функции на телото - добар имунитет е во состојба да го контролира вирусот на херпес во телото и да го спречи манифестирањето и ширењето.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате инфекција со херпес и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , дерматолог , гинеколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Стрептококна инфекција (појавување симптоми: 7 од 11)

Стрептококната инфекција е група на болести кои предизвикуваат патолошки процеси во областа на респираторниот тракт и кожата. Инфекции од овој тип се присутни во телото на здраво лице. Развојот на болеста е возможен само ако постои поволна средина за ова. Децата и бремените жени најмногу се подложни на болеста.

...
Фелиноз (болест на мачкарна гребаница) (појавување на симптоми: 5 од 11)

Болеста на гребење на мачката (felinoz) е болест од заразна природа која почнува да напредува поради залак или нула на мачка. Се јавува со формирање на специфични супуративни папули, што предизвикува регионален лимфаденитис. Последиците од таквата патологија може да бидат крајно опасни.

...
Пастерелоза (појавување на симптоми: 5 од 11)

Пастеролозата (син хеморагична септикемија) е прилично ретка заразна болест, која се одликува со фактот што води кон воспалителна повреда на кожата, поткожното масно ткиво, зглобовите, коските и коскената срцевина.

...
Миелоидна леукемија (миелоидна леукемија) (појавување симптоми: 4 од 11)

Миелоидната леукемија или миелоидна леукемија е опасен канцер на хематопоетскиот систем, во кој се зафатени матичните клетки на коскената срцевина. Кај луѓето, леукемијата често се нарекува "леукемија". Како резултат на тоа, тие целосно престануваат да ги исполнат своите функции и брзо да се размножуваат.

...
Алергиски васкулитис (појавување симптоми: 4 од 11)

Алергискиот васкулитис е комплексна болест која се карактеризира со асептично воспаление на васкуларните ѕидови, кое се развива како резултат на алергиска реакција на негативните ефекти на инфективните токсични фактори. За оваа болест се карактеризира со воспалителни и алергиски осипи со тенденција на едем, хеморагија и некроза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
дерматолог зема
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .