Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кандидијаза на кожата: Симптоми и третман

Кандидијаза на кожата - главните симптоми:

Кандидијаза на кожата е инфективна болест која се развива како резултат на оштетување на одредени делови од кожата со габички слични на квасците на родот Кандида. Со таква патологија како кандидијаза на кожата, многу луѓе се соочуваат. Оваа болест е предизвикана од габи од родот Кандида, кои активно се развиваат на кожата или мукозните мембрани, предизвикувајќи ги овие или онаа симптоми.

Стотици видови габи живеат и на човечкото тело и на околните објекти - во почвата, врз животинската коса, врз храната итн. Затоа инфекцијата може да се појави на различни начини, а габата влијае и на возрасните и на децата, без оглед на кат.

Постојат неколку главни форми на развој на кандидијаза, кои зависат од локализацијата на габата, тоа е:

 • кандидијаза на кожата;
 • мукозни мембрани;
 • гениталии;
 • цревна кандидијаза.

Покрај тоа, постои генерализирана форма во која габата се шири со крвотокот низ телото, кои влијаат врз различни органи. Често, генерализирана кандидијаза има хроничен тек.

Причини

Габите од родот Кандида припаѓаат на категоријата на условно патогени микроорганизми, бидејќи тие обично се наоѓаат во мали количини на кожата и мукозните мембрани на луѓето. Сепак, со нормално функционален имунитет, тие не можат активно да се развиваат и не предизвикуваат никаква штета. Но, во случаи кога имунитетот е намален, нивниот активен развој започнува со појава на одреден симптом, кој зависи од местото на лезии на кожата или мукозната мембрана.

Причините за падот на заштитните функции на телото може да се менуваат;

 • присуство на хронични инфекции во телото;
 • прекумерно потење и микротраума на кожата или мукозните мембрани;
 • долгорочна или честа употреба на антибиотици со широк спектар;
 • долгорочна употреба на хормонски контрацептиви;
 • нездрава и неурамнотежена исхрана;
 • неповолна екологија;
 • редовен стрес и психолошки стрес;
 • болест како дијабетес мелитус или присуство на скриени инфекции во телото (микоплазма, кламидија).

Одделно, треба да се каже за ризикот од болест кај жените со оваа патологија за време на бременоста. Особено често жените во третиот триместар страдаат кога заштитните функции на телото се доволно слаби. Во овој случај, патологијата кај бремена жена е причина за инфекција на детето при породување - кај 70% од децата со кандидијаза на кожата или мукозни мембрани се родени кај мајки со кандидијаза на вагината.

И кандидијазата е двојно почеста кај оние кои злоупотребуваат слатка.

Форми и симптоми

Симптомите на болеста, како што е кожна кандидијаза, во голема мера се определени од формата на патологијата од која страда лице. Размислете за најчестите форми на болести како што се кандидијаза на кожата и мукозните мембрани, вклучувајќи:

 • кандидијаза на усните;
 • кандидијаза на лице;
 • интердигитална кандидијаза;
 • оштетување на големи кожни склопки;
 • оштетување на дланката;
 • квасец параонихија;
 • баланопоститис;
 • вагинална кандидијаза.
Локализација на кандидијаза на кожата

Честа варијанта на лезијата на слузните усни со овој тип на кандидијаза е појавата на микотични задеи и поразот на слузницата на долната усна. Во првиот случај, лицето има грозди на десната и на левата страна, кои имаат лесно отстранлива белешка плоча и мазна еродирана црвена површина. Процесот е често долготраен, бидејќи во аглите на устата за печурки оптималното опкружување е влажно и топло.

Втората варијанта се карактеризира со воспаление на црвената граница на усните, со задебелување на неговата површина и нејзината хиперемија. Однатре, усната е покриена со бели скали и кора, а на него се појавуваат длабоки попречни пукнатини.

Кандидијазата на лицето се карактеризира со формирање на хиперемични области на образите, брадата, во областа на назолабијалниот триаголник. Црвените закрпи имаат светлосна шербувачка форма во вид на белични скали, под која има еродирана, малку плачлива површина.

Габични лезии на областите помеѓу прстите се исто така честа форма на оваа болест. Покрај тоа, тоа влијае и на областите помеѓу прстите и прстите. Воспалението е локално и обично не излегува надвор од површината меѓу прстите. Најчесто жени од специфични занимања (пералници, средства за чистење, машини за миење садови, итн.) Се склони кон оваа болест. Во случај на овој вид на габична инфекција, ќе се појават следните симптоми:

 • светло-црвена нијанса на лезијата;
 • присуство на тенки бели скали;
 • присуство на ерозија со слаба содржина;
 • чешање во погодените области.

Габични лезии на големи кожни набори често се јавуваат во детството, како и кај постарите жени со прекумерна тежина. Обично дете со оваа патологија се инфицира со габа од мајката, како што веќе беше споменато погоре.

Кандидијаза на големи кожни склопки

Кандидијазата на палма, како што се подразбира под името, се карактеризира со габична инфекција на дланките. Многу често, оваа патологија е карактеристична за луѓе кои имаат меѓу-рационални лезии. Таа доаѓа во две форми:

 • хиперкард;
 • везикуло-пустуларен.

Во првиот случај, постои дифузно задебелување на stratum corneum на дланките, со остро ослободување на жлебовите на кожата и кафеава нијанса на кожата. Втората форма се карактеризира со појава на прстенести, пиреални пилинг на погодените области. Покрај тоа, оваа болест започнува со појава на мали везикули и пустули на места каде што габата продира во кожата. Треба да се забележи дека оваа форма на патологија честопати ги погодува жените чии раце се подложени на продолжена мацерација - на пример, при чистење на зеленчук, миење и др.

Паронихијата со квасец е болест која може да оди рака под рака со кандида на дланките и интердигиталната кандидијаза. Се карактеризира со воспаление на рамењата на ноктите, кои се издолжени и хиперемични, а кога се притиска, од под нив се ослободува гноен ексудат. Типично, оваа форма на кандидијаза предизвикува ширење на инфекција на нокната чинија, поради што се развива кандидијаза на ноктите, а патологијата се јавува на рацете и нозете.

Баланопоститис - габична инфекција на пенисот кај мажите. Се карактеризира со мало црвенило и формирање на бело зрнесто цут, кое човекот не може да го забележи. Понекогаш има мали меурчиња на главата на пенисот или целата површина, како и брзо заздравување на ерозиите.

Вагиналната кандидијаза е најчестата габична инфекција со која се соочуваат жените од било која возраст. Се карактеризира со следниве симптоми:

 • чешање и горење во вагината;
 • болка во одмор и за време на сексуалниот однос;
 • присуство на бело сирење ослободување од мирис;
 • оток на вулвата.

Постојат и други видови на такви габични инфекции на кожата и мукозните мембрани. На пример, може да биде габичен тонзилитис, кој во своите клинички манифестации е сличен со вообичаената фоликуларна или гнојна ангина , кандидијаза на мазна кожа, габична инфекција на ноктите на нозете и рацете, оштетување на брадавиците (особено кај жени кои дојат) итн.

Орална кандидијаза

Изработка на дијагноза

Дијагнозата на болеста се темели на визуелен преглед на пациентот, како и на земање на отпадоци од местото на повреда за лабораториска дијагноза. Еден или друг тип на габа се наоѓа во стругањата, а исто така, таквата анализа овозможува да се одреди чувствителноста на микроорганизмите на еден или друг антифунгален лек, што овозможува да се избере најдобра опција за третман за дете или возрасен.

Мора да се каже дека во случај на алергија на кандида (друга габична патологија), габите не се определуваат со микроскопска анализа, бидејќи оваа патологија е општа реакција на телото на габична повреда на друг орган или област на кожата.

Карактеристики на третманот

Третманот на кандидијаза на кожата и мукозните мембрани е тежок и долг процес. Покрај тоа, комплексна терапија е потребна за да се елиминира патологијата, наменета и за елиминација на габични колонии и за враќање на нормалната микрофлора и подобрување на имунитетот.

Најефективните антифунгални лекови кои се користат во современата практика се кетоконазол и клотримазол. Имидазоли, триазоли и полиенски антибиотици се исто така пропишани. И ние зборуваме за таблети за внатрешна употреба и за масти - за отворено.

Витаминските препарати, агенси со бифидобактерии и антихистамински лекови неопходно се пропишани.

Покрај тоа, на пациентите им се доделува специјална диета. Тоа треба да вклучува здрава храна (зеленчук, овошје, житни култури) и да ја исклучи потрошувачката на масна храна, печена и слатка.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Кандида инфекции на кожата и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Актиничен дерматитис (појавување симптоми: 4 од 20)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Микози на нозе (појавување на симптоми: 4 од 20)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Вагинална кандидијаза (појавување симптоми: 4 од 20)

Вагиналната кандидијаза е болест со која се соочуваат повеќето жени. Ова е габична инфекција предизвикана од прекумерно активен раст на габичната флора во вагината. Нормално, во вагината на жената, габичната флора се наоѓа во скудна количина, но под одредени услови, габите почнуваат да се размножуваат и ја принудуваат нормалната микрофлора, предизвикувајќи живи симптоми.

...
Дерматитис кај деца (појавување симптоми: 4 од 20)

Дерматитис кај дете - кај педијатриска дерматологија и педијатрија се дијагностицира кај секој втор пациент со заболувања на кожата. Оваа болест е воспалителна и алергична по природа е подеднакво најдена кај момчињата и девојчињата. Причините за формирање на таква патологија ќе се разликуваат во зависност од варијантата на нејзиниот тек. Често, несоодветната грижа за бебето, влијанието на патогените бактерии и ефектот врз кожата на прекумерно високи или многу ниски температури делуваат како предиспонирачки фактор.

...
Стрептодерма кај деца (појавување симптоми: 4 од 20)

Streptoderma кај деца - вклучува цела група на кожни болести кои се заразни и алергични по природа. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца во возрасна категорија од 2 до 7 години. Опасноста лежи во фактот дека патолошкиот процес се пренесува од личност до личност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматолог зема
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .