Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гасна гангрена: симптоми и третман

Гасна гангрена - главните симптоми:

Гасната гангрена е тешка инфективна патологија, која се развива против позадината на екстензивно кршење на ткивата поради анаеробни микроорганизми. Исто така, инфекцијата може да влезе во телото во присуство на отсечени екстремитети, барем - со повреди на дебелото црево. Причини за инфекција во телото - контаминација на раните на раната со земја, во која постои анаеробна инфекција, како и белешки од валкани алишта.

Општи симптоми

Инкубациониот период на патогенот е 2-3 дена, во некои случаи болеста се развива брзо. Во почетните фази, болеста се карактеризира само со општи симптоми. Особено, срцевиот ритам на човекот се зголемува до 140 отчукувања во минута, се забележува намалување на крвниот притисок, а телесната температура се зголемува на 38-39 степени.

Посебен симптом може да биде прекумерната ексцитабилност на лицето (разговорност) или, напротив, има симптоми на депресија. Во прилог на овие симптоми, идентификувајте други знаци на патологија:

  • брзо дишење;
  • тахикардија ;
  • симптоми на општа интоксикација (слабост, главоболка, губење на концентрација);
  • дехидратација.

Крвните тестови покажуваат леукоцитоза со поместување на лево, а нивото на хемоглобин паѓа до 70 g / l, а бројот на црвени крвни клетки се намалува.

Индикативен симптом е, исто така, оштетена бубрежна функција со развојот на олигурија , а потоа и анурија . Во тешки случаи, во урината се откриваат нечистотии во крвта и се развива хематурија .

Специфични симптоми

Нормален и гангренозен процес

Во зависност од видот на патоген кој предизвикува гасна гангрена, пациентите може да доживеат некои специфични симптоми. Особено, ако причинителот е Cl. perfringens, текот на болеста е некротичен и токсичен-хемолитичен, и ако гангрена е предизвикана од Cl. септикум, крвавиот серозен едем на ткивата се манифестира со малку или без гас.

Cl. едематици може да предизвикаат инстантен едем, и Сл. Histolitycum предизвикува распуштање на масното ткиво и мускулите, поради што по 10-12 часа пациентот може да ги види голите коски во раната.

Во исто време, сите бактерии од родот Clostridia лачат хемолитичен токсин во човечката крв - таков ефект влијае на функционирањето на сите органи и системи на телото.

Клиничка слика

До денес, гасната гангрена е класифицирана според неговите карактеристики во 4 форми. Првата форма е едематозна, во која едемот околу раната расте брзо, може да се каже, токму пред нашите очи. Во прво време, ткивата во самата рана отекува, а потоа околу неа, а потоа дури и оддалечени места се погодени. Ако притиснете на погодената област, одредена црвено-кафена течност се секретира, а исто така има и мало гаснење. Во раната не постои гнојна содржина, поткожното масно ткиво има зеленикава нијанса и изглед налик на желе. Болеста брзо напредува, што предизвикува развој на некроза.

Втората форма е емфизематозна. Во овој случај, раната е сува и има големи области на некроза. Кога ќе се притисне на него може да произведе гас во форма на меурчиња, и течноста, слична на ichor. Околу погодената површина, кожата се покрива со кафени дамки, а во самата рана се распаѓаат мускулите кои умираат за само неколку часа и стануваат сиво-зелени.

Потешко мириса се појавува многу брзо, а потоа раната станува многу болна. Самиот екстремитет добива кафеава боја и ја губи чувствителноста - се јавува процесот на ткивна смрт.

Третата форма е флегмозната гасна гангрена. Се смета за најлесна форма и се карактеризира со присуство на ограничена област на лезија. Има гноен исцедок од раната, во која се присутни гасови меурчиња. Мускулите имаат нормална боја, но можат да се видат некротични области. Едемот околу раната не е значаен.

Четвртата форма е замрзнат. Во оваа патологија, анаеробните микроорганизми комуницираат со зафрлена флора, што го влошува текот на болеста и води до брзо раскинување на ткивото. Мускулите стануваат валкани со сива боја и брзо се губат. Постои миризлив мирис. Многу често, ваквата гасна гангрена е комплицирана од развојот на секундарното ерозивно крварење.

Дијагноза и третман

Дијагнозата се базира на визуелно испитување на раната на пациентот, како и на дополнителни истражувања. Особено е прикажана рентгенска студија за погодената област - порозноста на мускулното ткиво е видлива на фотографиите. Микроскопија изолира бактерии од родот Clostridium.

Третманот на гасната гангрена (со потврдена дијагноза) се состои од хируршка ексцизија на оштетените ткива и спроведување на општи мерки. Во некои случаи (со молња и трчање процес), ампутација на екстремитетите е потребно. Треба да се запомни дека раната не може да се шие - мора да остане отворена и да исцеди добро. Рабовите и дното на раната се отсечени со антибиотици. Исто така, пациентите се прикажани како интравенозна поддршка за капење.

Во случај на тешка анемија , се врши трансфузија на крв на соодветната група.

Хипербарична оксигенација исто така се користи како третман - за ова пациентот се поставува два пати на ден во време од 2-2,5 часа во посебна комора со покачен притисок. Бидејќи болеста е многу заразна, пациентите се изолирани во посебно одделение, а медицинскиот персонал мора да преземе мерки на претпазливост при извршување на сите постапки за манипулација.

Превентивни мерки

Превенција на гасна гангрена е навремено спроведување на висококвалитетни рани од IEE со ексцизија на оштетено ткиво и дел од здравото ткиво. По хируршко отстранување на погодените ткива под локална анестезија, локална и општа антибактериска терапија е исто така неопходна.

Употребата на анти-гангренозен серум не се оправдува - според истражувањето, лекот не дава соодветен резултат и може да ја влоши благосостојбата на пациентот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гасна гангрена и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Салмонелоза (појавување симптоми: 7 од 16)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Гангрена (појавување симптоми: 6 од 16)

Гангрена е патолошки процес кој влијае на различни ткива на телото и придонесува за нивната смрт. Различни фактори влијаат врз развојот на болеста. Најчесто, ткивната смрт се јавува поради недоволно снабдување со крв, негативното влијание на надворешните фактори. Можно е да се излечи болеста, изборот на метод на третман зависи од степенот на оштетување и развој на болеста.

...
Емболизам (појавување симптоми: 6 од 16)

Емболија е патолошка состојба, како резултат на прогресијата на која се јавува преклопување на луменот на крвниот сад. Поради ова, протокот на крв е делумно или целосно блокиран. Супстанции кои се преклопуваат со васкуларниот лумен се нарекуваат емболија. Тие влегуваат во артериите на голем или мал круг на циркулаторниот систем од други васкуларни места. Во големина, тие се одредуваат со дијаметар на специфични садови.

...
Акутен панкреатит (појавување симптоми: 6 од 16)

Акутен панкреатит (воспаление на панкреасот) е воспалителен процес во панкреасот. Голем број различни причини може да предизвикаат такво нарушување, но агресивното влијание на активните ензими врз органот е основа, што доведува до појава на специфични симптоми, вклучувајќи и неподнослива болка во абдоменот.

...
Бубрежен апсцес (појавување симптоми: 6 од 16)

Бубрежниот апсцес е ретка болест која се карактеризира со формирање на ограничена област на воспаление исполнето со гноен инфилтрат. Патолошкиот фокус е одделен од здравите ткива на овој орган со гранулациона осовина. Болеста се однесува на бројот на заболувања кои бараат итна операција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .