Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Херпес на усните: симптоми и третман

Херпес на усните - главните симптоми:

 • Слабост
 • Гадење
 • Треска
 • Замор
 • Оток во погодената област
 • Излупете ги усните
 • Болни плускавци на усната
 • Чешање на усна
 • Црвена точка на усна

Херпес на усните - прилично честа и вирулентна болест, карактеристична карактеристика на која е појавата на осип во форма на меурчиња на усните, кои при тактилен контакт многу болат. Најчестото место за локализација на елементите на осипот е горната или долната граница на усните. Херпесот на усната не секогаш се одвива позитивно - ако не започнете да го лекувате со текот на времето, по некое време формираните меури целосно ќе ја покријат целата усна. За време на лекувањето на местото на локализација на меурчиња се формира голем чир, покриен со кора за сушење.

Карактеристика на вирусот на херпес е дека ако некогаш го проникне човечкото тело, тогаш не постои начин да се излечи. Најмалку, во моментов, научниците сеуште не идентификувале таков лек. Исто така вреди да се напомене дека вирусот се пренесува доста лесно и веднаш на неколку начини, па затоа се дистрибуира речиси низ целата планета.

Causative agent

Причинителот на херпесот на усните е ХСВ-1 и, поретко, ХСВ-2 (прв и втор тип). Вреди да се напомене дека еден вид на втор тип почесто предизвикува прогресија на херпес во човечките гениталии и само во ретки случаи предизвикува развој на херпес на усните. Научниците припишуваат вируси на херпес симплекс на еден вид вируси кои содржат ДНК. Инфективен агенс го продира телото преку мукозните мембрани или преку траума на кожата.

Етиолошки фактори

Главните причини за херпес на усните се примарна инфекција на пациентот со вирус или слабеење на реактивноста на телото со понатамошно повторување на болеста. Многу ретко, во случај на примарна инфекција на човечкото тело, на усната не може да има симптоми на херпес.

Главните причини за појава на херпес на усните:

 • тежок стрес често станува причина за болеста кај луѓе од различни возрасни групи;
 • менструацијата исто така може да придонесе за активирање на инфективни агенси;
 • прогресија на човечкото тело од соматски заболувања од акутна и хронична природа (ако не беа веднаш лекувани);
 • тешка исцрпеност;
 • несоодветни и ненавремени оброци;
 • интоксикација на телото;
 • консумирање на големи количини на алкохол, лекови, како и активно и пасивно пушење;
 • покачен нато. стрес на телото, поради што се манифестира прекумерна работа.

Во ретки клинички ситуации, причините за појава на херпес на усните се прекумерната потрошувачка на кафе, прегревање на сонце или тешка хипотермија.

Херпес на усните

Често може да го слушнете прашањето - зошто се појавува херпесот? За да одговорите на ова прашање, потребно е прво да се разјаснат начините на пренесување на инфективни агенси. Најчесто вирусот се пренесува од болен човек на здрав, преку директен контакт. Тоа значи дека се пренесува преку допирни точки, сексуални односи, бакнежи. Но, овој начин на пренос не е единствениот. Вирусот на херпес исто така може да се пренесе:

 • во времето на раѓањето на детето. Во овој случај, инфективниот агенс се пренесува од мајка на дете за време на неговото поминување низ рачниот канал;
 • начин за контакт со домаќинството. Во овој случај, вирусот се пренесува преку некои предмети за домаќинството, како што се облеката, пешкирите, прибор за јадење, итн.
 • со капки во воздухот. Вирусот се пренесува со зборување, кашлање или кивање.

Ризична група

Симптомите на херпес на усните се почести кај луѓето кои имаат:

 • заразни болести;
 • имунитет;
 • тенденција на манифестација на алергиски реакции;
 • намалена реакција на имунолошкиот систем како резултат на разни терапевтски процедури;
 • тенденција за пиење алкохол во големи количини, како и пушење цигари.

Симптоматологија

Симптомите на херпес на усните се доста разновидни. И тие не се појавуваат истовремено, но по некое време. Целиот циклус на симптоми може да се подели на неколку периоди (во зависност од времето на манифестирање на карактеристичните знаци):

 • појава на чешање и мала хиперемија. Во случај на примарна инфекција, овие симптоми се појавуваат само 7-30 дена откако инфективниот агенс навлезе во човечкото тело. Времето на симптомите зависи од активноста на самиот вирус, како и од состојбата на имунолошкиот систем на пациентот. Многу луѓе не обрнуваат внимание на чешање или хиперемија, но во иднина овие многу знаци ќе станат клучни показатели за почетокот на прогресијата на патологијата. Паралелно со овие симптоми, може да се појави пипење во областа на локализација на лезиите. Овој период е различен за сите луѓе во времето - за некои, трае само неколку часа, за вториот, од 1 до 2 дена. Во текот на наведениот временски период со помош на лекови можете брзо да ја излекувате болеста;
 • продромален период. На места со хиперемија (во која претходно можеше да се појави малку), се забележува појава на едем. Подоцна се појавуваат првите елементи на исипот - меурчиња, во чија внатрешност постои проѕирен ексудат. Постепено, нивната содржина станува облачно, притисокот во нив се зголемува, поради што тие стануваат многу болни. Брзо лекување на херпес во оваа фаза е речиси невозможно;
 • по 3 дена поради зголемениот притисок во везикулите, тие пукнаа, а на нивно место се формираат болни рани, кои се покриваат со кора. Улцерацијата обично е од генерализирана природа, што значи дека меурчиња се распрснуваат речиси во истиот временски период. Важно е да се знае дека во овој период пациентот е најинфективен за другите. Исто така вреди да се напомене дека е невозможно брзо да се излечи херпес во оваа фаза;
 • фаза на лекување. Времетраењето е од 4 до 5 дена. Во текот на овој период, пациентот може да забележи пецкање или дури и болка во локалитетите на кората. Во ретки клинички ситуации, по заздравувањето на лузни, може да останат лузни;
 • реставрација на кожата. Времетраењето на периодот е околу 7 дена. Вреди да се напомене дека ако е погрешно или ненавремено започне лекувањето на патологијата, тогаш во оваа фаза често постои рецедив на болеста.
Симптоми на херпес на усните

Во ретки клинички ситуации, болеста може да се надополни со такви симптоми:

Компликации

Ако првите симптоми брзо не почнуваат да го третираат херпесот на усните, тогаш може да даде разни компликации. Најчести се следните:

Особено е опасно ако херпесот на усните се јавува кај жени за време на бременоста. Херпесот на усните за време на бременоста се случува, за жал, доста често. Ова се должи на фактот дека во овој период хормоналната позадина се менува нешто во телото на идната мајка, а тоа значи намалување на реактивноста на нејзиното тело. Всушност, херпесот на усните за време на бременоста е опасен поради неговите непристојни последици и за мајката и за нејзиното дете. Ако една жена била инфицирана со ХСВ-1 во првите три месеци од бременоста, тогаш лекарите се повеќе склони да ја прекинат.

Дијагностика

Всушност, дијагнозата на оваа болест не е тешка. Обично лекарот поставува дијагноза веќе при првичниот преглед врз основа на надворешни знаци и специфични симптоми. Покрај тоа, спроведуваат вакви истражувања:

 • PCR;
 • ELISA;
 • реакција на имунофлуоресценција.

Медицински настани

Третман на херпес на усните треба веднаш да почне веднаш штом ќе се појават знаците на нејзиниот развој. Исто така е важно да се разбере дека лекувањето брзо е прилично тешка задача. Третманот патологија може да биде и стационарен и дома. Повеќето луѓе се стремат кон терапија дома. Подобро е да не се занимавате со само-третман, но прво посетете го квалификуваниот доктор кој ќе ви каже како правилно да се третира херпесот на усните.

Најефективен третман е антивирусно лекување. Во форма на таблети, тие се препишуваат само во случај на обемни лезии, како и со прогресија на гениталниот или херпес зостер. Во повеќето случаи, за брзо лекување на болеста, доволно е да се примени специјална херпес маст на усните, кои содржат ацикловир.

Третирај болест со помош на следниве лекови:

 • фамцикловир лекови;
 • препарати на пеницикловир;
 • препарати на ацикловир;
 • лекови со валацикловир;
 • тромантадин.

Многу луѓе се уверени дека можете брзо да го излекувате херпесот на усната со помош на народни лекови. Всушност, лекарите не ја поздравуваат таквата тераписка техника, па затоа не се препорачува сама да се спроведе терапија. Можно е да се третираат херпес со народни лекови само по лекарска дозвола и по можност само во тандем со традиционалните методи на лекување.

За да се излечи болеста може да биде следново:

 • прополис Оваа алатка ви овозможува брзо да го излекувате херпесот. За луѓето кои се алергични на пчелни производи е забрането да се користат;
 • масло од чајно дрво;
 • маса сол и сода бикарбона;
 • ел масло. Ефективен третман. Примени го на местото на повредата треба да биде на секои 3 часа;
 • паста за заби. Јавно достапна алатка која ви овозможува да третирате болест дома;
 • лук. Третманот со овој лек е ефикасен, но непријатен поради неговиот мирис. Затоа, подобро е да ги подмачкувате меурите исечете со парче лук пред спиење;
 • Херпесот исто така може да се третира со маст изготвен дома. Се состои од лук, пепел и мед;
 • Алое е исто така широко користен за лекување на болести.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате херпес на усните и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Еммоидитис (појавување симптоми: 4 од 9)

Етмоид синузитис или акутен етмоидитис е болест која се карактеризира со воспаление на мукозниот епител, кој се наоѓа во клетките на етмоидната коска. Значењето на овој поим е непознато за многу малку луѓе (најчесто постои синузитис или синузитис на слухот), но самата патологија е многу честа. Поради оваа причина потребно е да се знае што е еммоидитис, симптоми и третман. Патологијата е доста опасна, бидејќи фокусот на воспаление се наоѓа во близина на мозокот и гранката на тригеминалниот нерв, кој е одговорен за инервација на лицето. Етмоидален синузитис се јавува кај возрасни и деца.

...
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 4 од 9)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Карбункул (појавување симптоми: 4 од 9)

Карбункул е воспалителна болест која влијае на фоликулите на косата, лојните жлезди, како и кожата и поткожното ткиво. Како по правило, воспалителниот процес може да се прошири до длабоките слоеви на дермисот. Најчесто, гнојните формации се локализирани во вратот, но исто така и нивниот изглед на задникот или лопати не е исклучен.

...
Лакунарен тонзилитис (појавување симптоми: 4 од 9)

Лакунарната ангина е акутна болест на инфективна природа, која се карактеризира со локално воспаление на еден или повеќе елементи на лимфаденоидниот прстен на фаринксот. Вообичаено, воспалението ги покрива крајниците, но исто така е можно оштетување на ларинксот и фаринксот. Патогените микроорганизми може да предизвикаат таква болест, вклучувајќи менингококи, стрептококи, хемофилус бацили и други. Оваа болест нема ограничувања во однос на полот и возраста.

...
Erysipelas (појавување симптоми: 4 од 9)

Ерисипела или еризипела - инфективно-алергиски процес предизвикан од изложеност на стрептококи, што влијае на кожата, мукозните мембрани и регионалните лимфни јазли. Болеста се карактеризира со појава на јасно ограничено воспаление, кое е придружено со црвенило на кожата и нејзиниот едем. Дополнителни симптоми вклучуваат треска, слабост, гадење и главоболка. Патот на пенетрација на бактерии - мало оштетување на кожата или нарушување на интегритетот на мукозните мембрани. Ова нарушување е често локализирано на лицето, долните и горните екстремитети и телото. Многу поретко се појавуваат црвенило од оваа природа во областа на препоните. Во меѓународната класификација на болести (МКБ-10), erysipelas има свое значење - A46.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .