Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Трихофитоза: Симптоми и третман

Трихофитоза - главните симптоми:

Трихофитозата е вирулентна болест предизвикана од габа, како што е Trichophyton, која влијае на скалпот, мазната кожа и во ретки случаи, човечки нокти. Ако не ја дијагностицирате болеста на време и не започнете со третманот, инфекцијата може да предизвика сериозни проблеми со интегритетот на кожата и да доведе до постојана ќелавост.

Главните извори на болеста се луѓе кои носат таква габа, домашни животни (најчесто мачки) и предмети за општа употреба со заразено лице - овој тип на инфекција често се наоѓа кај членовите на истото семејство.

Ризикот од болести кај сите полови и возрасни групи е речиси ист, но според статистиката, децата од основно и предучилишно образование се заразени со трихофитоза многу почесто од возрасните. Главниот симптом е ненадејно губење на косата. Поблизок изглед открива дека влакната се скршени во коренот.

Првите знаци на инфекција се појавуваат во текот на првата недела од инфекцијата.

Со навремен третман, болеста поминува без трага. Усогласеноста со основните препораки за спречување на болеста од страна на следните роднини може да заштити лице од инфекција со габична инфекција.

Етиологија

Причините за габична инфекција се:

 • комуникација со заразено лице;
 • контакт со животно кое страда од таква болест;
 • разни повреди и намалување на кожата преку која се јавува инфекција;
 • ослабен имунитет;
 • хронични болести;
 • дијабетес мелитус ;
 • недостаток на одредени витамини во телото.

Грипот што паѓа со честички од коса или волна може да трае до неколку месеци во почвата, што значи дека инфекцијата со габа може да се влоши во есен-пролетниот период кога почнува земјоделската работа. Висока веројатност за ингестија на таков вирус кај земјоделците и сопствениците на обработливо земјиште.

Висока шанса за пренос на вирусот кај децата кои посетуваат градинка или помлади училиште, бидејќи родителите честопати донесуваат заразени деца во тимот (не знаејќи дека се заразени).

Видови

Постојат неколку видови на габични инфекции:

 • површна трихофитоза. Се карактеризира со оштетување на горните слоеви на кожата и косата. На кожата на лицето има мали точки со јасен преглед, светло-црвена боја (големината не надминува два сантиметри). Постојат многу фокуси, но сите тие се наоѓаат одвоено и не се спојат во едно големо место. Палтото видно ја губи дебелината. Во случај кога косата се прекина од коренот, на главата има мали црни точки покриени со кора;
 • супуративен - во кој кожата прво се олупи, а потоа се појавуваат мали, но болни везикули, кои се распаѓаат со текот на времето, и од нив се ослободува пурулентната течност. По уништувањето на меурите, местото на лезија станува покриено со кора. Може да напредува на одредена површина на човечкото тело од неколку недели до пет месеци. Се појавува во форма на розеви спотови, кои се први мали, а потоа растат заедно, и формираат едно големо место;
 • хронична трихофитоза - е занемарена или некомплетно излечена површна форма, која често се појавува кај возрасните како резултат на несоодветен третман во детството. Често се јавува кај жени. Кај мажите, тоа е многу поретко, бидејќи за време на пубертетот тие често се самозаладуваат од болест. Кај жените, таа може да биде локализирана не само на скалпот - се засегнати областите на нозете, лактите, подлактиците, градите и областа на препоните. Елементите на осипот можат да се појават на сите овие места во исто време.

Површината трихофитоза, пак, е поделена на:

 • трихофитоза на скалпот - многу често влијае на задниот дел на главата и има појава на мали точки кои се малку повисоки во ниво од здрава кожа;
 • трихофитоза на мазна кожа - во случај на доцно лекување, мали чиреви може да се појават на местата, што ќе влијае на подлабоките слоеви на кожата;
 • трихофитозни нокти. Се јавува исклучително ретко, главно како резултат на хроничниот тип на болеста. Изгледа како мало бело место на ноктите, кое постепено расте во големина и зема сиво-жолта боја, а површината на ноктите веќе не е рамна. Самата болест има долго траење на појавата и без никаков третман може да трае со години.

Симптоми

Хронична трихофитоза кај возрасни

Главните симптоми на трихофитијата се:

 • губење на косата - тие можат да се отцепат и од коренот и од неколку милиметри од него;
 • промени на бојата на кожата. За трихофитијата мазна кожа се карактеризира со појава на црвени дамки, кои постепено може да ја променат сенката на бургунд или пурпурна;
 • појавата на црни точки на главата, покриени со цут - е знак на трихофитијата на косата дел од главата;
 • благ чешање сензација - но во повеќето случаи овој симптом е отсутен;
 • отекување на тој дел од површината на кожата на која се формирани места;
 • ослободување на течност со нечистотии на гној од везикулите локализирани на кожата. Потоа се исушат, а кожата се покрива со кора;
 • пилинг на кожата;
 • зголемена кршливост и деламинација на ноктите.

Кај хроничната трихофитија на скалпот, практично нема симптоми. Во овој случај, некое лице можеби не е свесно за неговиот проблем за долго време. Единствениот начин да се забележат знаци на инфекција е кај жени со густа коса, но во исто време тоа може да биде проблем за дијагноза, бидејќи на лекар ќе биде многу тешко да се забележи појавата на карактеристични црни точки. Хроничната трихофитоза на мазна кожа има практично идентичен изглед со друго дерматолошко нарушување, егзема .

Дијагностика

Само високо квалификуван лекар може да дијагностицира и да препише лекување, за кое не е тешко да се направи точна дијагноза на надворешните специфични манифестации на трихофитоза врз кожата или косата на лицето. Потоа, ако е можно, потребно е да се дознаат причините за болеста и интензитетот на симптомите.

За дополнителна потврда, испитувањето на косата се врши со посебно осветлување, како и за утврдување на длабочините на чиревите на кожата. Во некои случаи, за дијагнозата може да биде потребно лабораториско испитување на косата или стружење од оштетена кожа.

Третман

По дијагнозата и утврдувањето на конечната дијагноза, третманот е пропишан, кој ќе биде различен за различни манифестации на трихофитијата. За третман на површна трихофитоза без оштетување на косата, се користат јод и антифунгални масти.

Ако косата е вклучена во процесот на инфекција, третманот ќе се одвива на малку поинаков начин. За да го направите ова, пациентот ќе треба да земе антифунгални супстанции внатре и да се ослободи од оштетената коса со клипинг.

За гнојни инфекции, мастите се користат за омекнување на кората, како и антибактериски и апсорбирачки гелови. Во случај на сериозно оштетување на кожата со длабоки улцери, се препорачува комбинација на хормонални супстанции, покрај антифунгални лекови, за да се обнови.

Превенција

Превенција на било кој тип на трихофитии е:

 • избегнување на комуникација или контакт со заразени лица;
 • контрола на деца при контакт со животни. Се препорачува да се забрани допир на бездомни животни;
 • користење на производи за лична хигиена, а не општи. Ова исто така важи и за членовите на истото семејство;
 • рационална исхрана збогатена со витамини;
 • домашно милениче ветеринар скрининг за да се исклучи инфекција;
 • испитување на сите членови на семејството, ако барем еден од нив има знаци на трихофитија;
 • редовно се подложени на рутински преглед со доктори (неколку пати годишно).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате трихофитоза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , специјалист за заразни болести.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ringworm (појавување симптоми: 4 од 11)

Ringworm - инфективна болест која влијае на кожата на лицето во нозете, рацете, телото, па дури и на главата. Предизвикувачкиот агенс е габа од родот Trihofiton. Децата во возрасната група од 4 до 13 години најмногу се подложни на болеста. Сепак, болеста, исто така, не ги заобиколува возрасните.

...
Микоза на кожата (појавување симптоми: 4 од 11)

Микозите на кожата се габични заболувања кои предизвикуваат заразни микроорганизми. Тие влијаат врз кожата и поткожното ткиво, пенетрирајќи низ гребнатини и микротраума. Потоа габични спори влегуваат во дишните патишта низ мукозната мембрана и се акумулираат во белите дробови. Фаза на болеста зависи од изворот на инфекција и од специфични габи. Развојот на оваа болест може да предизвика било која болест што го ослабува имунолошкиот систем на телото.

...
Нога габа (појавување симптоми: 3 од 11)

Габите на нозете во попознат смисла за нас, во медицинска терминологија се дефинира како спортист. Со оваа болест се подразбира поразот на кожата на нозете. Нога габа, симптоми кои најчесто се манифестираат кај мажите отколку кај жените, не зависи од карактеристиките на машката физиологија - причината за појавата во овој случај е речиси постојано носење на затворени чевли. Ова, за возврат, го оневозможува нозете да имаат доволно воздух на нозете, а исто така ги одредува идеалните услови за животната средина за патогената микрофлора.

...
Себореичен дерматитис (појавување симптоми: 3 од 11)

Себороичниот дерматит се манифестира во форма на воспаление на кожата, кое се развива во позадината на зголемениот процес на екскреција на себум, кој е променет во индикаторите за квалитет, со истовремено активно влијание на одредени микробиолошки агенси кои припаѓаат на опортунистички габи. Себороичниот дерматитис, чии симптоми се карактеризираат со нивната бавна прогресија во актуелните манифестации, може да се прошири од поединечни области на концентрација до пораз на целото тело.

...
Демодекс (Демодикоза) (појавување симптоми: 3 од 11)

Demodex е крлеж што се населува и паразитира во медиумот на фоликулите на косата, и влијае на луѓето кај цицачите. Демодекс, чии симптоми влијаат на болеста Демодекоза, исто така живее во жлездите на 'рскавицата на очните капаци и во лојните жлезди и, и покрај сопствената мала, на прв поглед, големината, предизвикува штета во просек 97% од светската популација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматолог зема
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .