Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Херпес Зостер: Симптоми и третман

Херпес зостер - главните симптоми:

Херпес зостер е вирусна болест која се пренесува преку капки во воздухот или од користење на вообичаени хигиенски предмети со заразено лице. Вирусот може да постои долго време во човечкото тело и да не биде изразен со какви било симптоми. На пример, еднаш во телото на детето, останува неактивен и може да се разбуди на постара возраст или под поволни услови.

Бидејќи осипот влијае не само на кожата, туку и на нервните завршетоци, неколку лекари (во стационарни услови) се вклучени во третманот. Исто така, треба да се забележи дека херпес зостер може да се отстранува дома, но само по претходна консултација со лекар.

Појавувајќи се во детството, оваа болест ќе влијае на способноста на имунитетот да се спротивстави на други заразни болести во зрелоста. Херпес вирусот е заразен и се пренесува од една во друга личност, но бидејќи нема карактеристични манифестации веднаш по инфекцијата, станува тешко да се разберат причините за осипот. Но, точно е познато дека апсолутно секој може да стекне таква болест, без оглед на возраста или полот.

Лезии на кожата и нервниот систем со прогресија на херпес зостер се јавуваат често и се третираат од страна на дерматолози и невропатолози. Долготрајна форма на појава на таква болест или игнорирање на третманот може да доведе до сериозни последици. Во областа на медицината, има многу контроверзии околу причините, како се пренесува, и воопшто дали вирусот е заразен или не.

Етиологија

Причините за оваа болест се доста разновидни. Херпес зостер е во неактивна состојба во човечкото тело многу години, па дури и децении и може да се манифестира во следниве случаи:

 • ефекти врз ослабен имунитет на инфекции;
 • земајќи голема количина на антидепресиви или стероиди;
 • продолжен стрес;
 • пренапони на телото со силен физички напор;
 • присуството на рак во телото;
 • зрачење на телото;
 • трансплантација на органи;
 • ХИВ ;
 • СИДА ;
 • тешка хипотермија;
 • разни повреди.

Возрасната група е исто така од голема важност за активирање на вирусот. Најмногу подложни на тоа се малите деца, кои често страдаат од вирусни инфекции и постарите лица, чиј имунитет е ослабен по возраста. Ризичната група се состои од бремени жени, бидејќи во текот на бременоста имунитетот не работи со полна сила. Ова е затоа што ако имунитетот имал полн ефект врз вирусот, тоа би довело до губење на фетусот.

Механизмот на развој на херпес зостер

Видови

Во зависност од причините за херпес, херпес зостер може да биде:

 • типична форма;
 • атипична форма.

Втората форма, пак, исто така е поделена на голем број на подформите. Атипичниот херпес зостер може да биде од следниве сорти:

 • абортус - осип не е забележан или со многу малку ширење, болката воопшто не го нарушува пациентот или е придружена со мало чешање;
 • буловите - осип се екстензивни и имаат изглед на транспарентни мали меури;
 • хеморагични - во плускавци може да забележите крвни нечистотии, по нивното заздравување остануваат лузни на кожата;
 • гангренозен - се изразува со појава на длабоки чиреви на кожата, кои лекуваат долго време и оставаат зад себе груба лузна;
 • офталмолошки - влијае на оптичките нерви.

Симптоми

Симптомите на херпес зостер кај возрасни, деца и бремени жени се сосема исти. Болеста се изразува:

 • сензација на болка и горење на кожата. Овие непријатности се појавуваат неколку часа порано од самиот осип;
 • силен болен карактер во мускулите и зглобовите кои се под засегнатата кожа;
 • вкочанетост и пецкање на кожата околу осипот;
 • осипот се развива во пликови од различни големини, кожата станува отечена и станува црвеникава;
 • промени во големината на лимфните јазли, ако осипот се наоѓа на градите, пазувите, вратот и долниот дел од брадата;
 • Исип може да се појави на лицето, а потоа да се покрие главата, вклучувајќи го и делот со косата, се спушта во градите и стомакот, а од таму оди до грбот, односно врз основа на името што го опкружуваат телото.

На почетокот на прогресијата на болеста меурчиња исполнети со проѕирен ексудат. Но, по неколку дена станува облачно. Понатаму, овие меурчиња се исушат и се покриваат со кора, која на крајот исто така исчезнува. По осипот целосно исцели, и тоа се случува околу две недели по првите знаци, во некои случаи остануваат и лузни и во некои случаи - не.

Симптоми на Херпес Зостер

Компликации

Ако е време да започнете со третман, можете да ги избегнете ефектите на херпес зостер. Но, во случај на доцна привлечен за помош, постои голема веројатност за компликации, од кои најчест е присуството на постојана болка на местото на ерупција. Последиците исто така вклучуваат:

 • губење на чувствителност во подрачјето каде што се наоѓаат осипните елементи;
 • намалување на визуелната острина и воспаление на очното јаболко, што може да доведе до потполно слепило (само ако се појавил херпес на лицето);
 • гноен празнење поради интензивно гребење на исушени меурчиња;
 • намалување на моторната активност на долните и горните екстремитети, до парализа;
 • движењето на вирусот на херпес на внатрешните органи со лезии на мукозната мембрана;
 • парализа на фацијалните нерви;
 • пневмонија .

Херпес зостер за време на бременоста е опасен бидејќи неговите последици се непристојни. Нејзината патогена активност може да доведе до фетална инфекција, спонтан абортус и раѓање на мртво бебе.

Дијагностика

Дијагностицирање на херпес зостер не е тешко, бидејќи болеста е карактеристична само за него осип. Лекарот за да ја утврди целосната слика за текот на болеста и формата на нејзината манифестација треба да знаете:

 • дали инфекцијата настанала после контакт со болно лице;
 • точно време на појава на осипот;
 • какви чувства се чувствува пациентот?

После тоа, се врши целосен преглед на пациентот за да се утврди локализацијата на лезиите. Можеби ќе треба и дополнителен совет од гинеколог и офталмолог. Со цел да дознае дали постојат некои патолошки процеси кои се во придружба на телото или не, се спроведува целосен биохемиски тест на крвта .

Третман

Почесто, патолошката терапија се изведува во болничко опкружување со цел да се исклучи преносот на вирусот на други лица, како и да се задржи пациентот под постојан надзор на медицински специјалисти.

За третман на херпес зостер се применуваат:

 • лекови против болки кои го олеснуваат непријатноста;
 • медицинска маст со лидокаин;
 • лекови кои го зајакнуваат имунолошкиот систем;
 • решение на зеленчук или фукорина за да се справи со меури;
 • антивирусни агенси;
 • антибиотици - за да се спречи појава на компликации.

Покрај тоа, за време на третманот ќе биде корисно да се набљудува личната хигиена, редовно да се менува долната облека и постелнината. За времетраењето на болеста треба да се ограничи на земање бања - сите процедури треба да се вршат под туш. Исто така, треба да ги избришете темелно за да се избегне хипотермија и повторно осип.

За компликации како што се воспаление на мозокот и 'рбетниот мозок или нивните мембрани, пациентот треба да се третира само во болница во период од три месеци до шест месеци.

Но, тоа не е сите начини за лекување на херпес зостер. Терапијата на оваа болест може да се спроведе дома со употреба на народни лекови, но само по претходна консултација со лекар. Важно е да се знае дека третманот со народни лекови не треба да биде независен, туку да се одвива заедно со други техники.

Дома, третманот на херпес зостер се состои од триење на осип со помош на:

 • природни масла - ела, грмушки, гераниум и чајно дрво;
 • сок од алое;
 • крем од лук и мед;
 • пржени чорби на кромид;
 • лосиони од неразреден јаболков оцет.

Компирот од крпа навлажнета со ладна вода ќе помогне добро, но вреди да се примени за кратко време за да не се наруши процесот на лекување на раните.

Исто така, домашен третман се состои од ингестија на инфузии и одлепувања од:

 • нане;
 • роза колковите;
 • глог;
 • еукалиптус.

Покрај тоа, дома можете, без ограничување, да пиете билни чаеви и свежо исцедено сокови.

Превенција

Превенција на херпес зостер се состои од:

 • ограничувања за комуникација и контакт со пациенти со сипаница, со цел да се избегне пренесувањето на вирусот. Важно е да се запамети точно како се пренесува инфективниот агенс со цел да се заштити себе си;
 • лична хигиена;
 • зајакнување на имунитетот, особено за време на бременоста;
 • врши умерено секојдневно физичко напрегање;
 • стврднување;
 • добар одмор - спиење треба да биде најмалку осум часа;
 • исхрана, збогатена со витамини и хранливи материи. Подобро е да се јаде храна во мали делови пет или шест пати на ден;
 • не ги делат прибор за јадење и лична хигиена со заразено лице, бидејќи постои можност за пренесување на вирусот.

Бремените жени се советуваат да се пријават со лекар навреме и редовно да одат на состанокот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ќерамиди и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекар: дерматолог , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Еритема (појавување симптоми: 5 од 11)

Еритема е абнормално црвенило на кожата која се развива ако крвта во прекумерни количества брза кон капиларите. Во некои случаи, таквата состојба може да биде сосема нормална и условена, симптомите кои исчезнуваат за краток временски период.

...
Идиопатска уртикарија (појавување симптоми: 5 од 11)

Идиопатска уртикарија - е алергиска болест на кожата која може да влијае на секое лице, без оглед на полот, возрасната група и етничката припадност. Голем број патолошки и физиолошки предиспонирачки фактори можат да предизвикаат развој на оваа болест. Провокатор може да биде убод од инсекти, прекумерно високи или ниски температури, преголема доза на лекови или нетолеранција на храна.

...
Дисхидроза (појавување симптоми: 5 од 11)

Dyshidrosis е дерматолошка болест, која се карактеризира со формирање на меурчиња со течност на кожата. Патогенезата на таквите лезии е во блокадата на потните жлезди. Осип со оваа болест може да се појави на нозете, во дланката, помеѓу прстите.

...
Сјогренов синдром (појавување симптоми: 4 од 11)

Воспалителните процеси кои влијаат врз сврзните ткива на човечкото тело се нарекуваат Сјогрен-ов (Sjogren) синдром или почесто терминот "сув синдром". Оваа болест е предизвикана од поразот на плунката, лакрималните и жлездите на мукозните шуплини. Со штетните фактори на овие жлезди се јавува дисфункција, што доведува до намалување на продукцијата на секреција.

...
Дерматомиозитис (појавување на симптоми: 4 од 11)

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматолог зема
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .