Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Генитален херпес: симптоми и третман

Генитален херпес - главните симптоми:

Гениталниот херпес е најчеста инфективна болест која влијае на мукозните мембрани или кожата на гениталиите со карактеристични осипувања. Осипот е како мала група везикули кои можат да мутираат во мали чирови.

Оваа болест се карактеризира со хроничен курс со циклична манифестација. За време на ремисија, не се манифестираат никакви симптоми или знаци на болеста. Тие се менуваат со напади на егзацербација, која може да трае до три недели. За инфекција, не постои поделба во пол или возрасна категорија. Оваа болест може да инфицира некој.

По сексуално пренослива инфекција, вирусот лесно продира во мукозната мембрана или под кожата на гениталиите, каде што останува за живот. Во случај на репродукција, бактеријата води до смрт на клетките на кожата или честичките на мукозната мембрана. Гениталниот херпес во третина од случаите се јавува без симптоми, но тоа не значи дека заразеното лице престанува да биде носител на вирусот.

Етиологија

Причините за инфекција се поделени на:

 • примарна (карактеристика на деца на возраст под осум години). Во овој случај, вирусот се пренесува преку воздушни капки;
 • секундарна инфекција преку сексуален однос. Според статистичките податоци, секундарна инфекција се јавува на возраст од дваесет до триесет години;
 • внатрешни - изложени на ризик се лица со намален имунитет, како и оние кои биле подложени на операција за абортуси или други гинеколошки операции. Исто така, родот на една личност игра важна улога - лекарите забележуваат дека гениталниот херпес кај жените е дијагностициран неколку пати почесто отколку кај мажите.

Поволни услови за повторување на болеста се:

 • хронична стресна состојба на пациентот;
 • недостаток на витамини и хранливи материи;
 • тешка и честа хипотермија или прегревање на телото;
 • кардинални климатски промени.
Генитален херпес кај мажи и жени

Причини за акутен генитален херпес може да бидат:

 • стресни ситуации;
 • ментални нарушувања;
 • физичко преоптоварување на телото;
 • хиповитаминоза ;
 • несоодветна исхрана, која ја исклучува употребата на одредени витамини и протеини;
 • погрешен начин на работа и одмор;
 • употреба на стероиди од страна на спортисти;
 • ХИВ ;
 • СИДА

Причини за генитален херпес кај мажи:

 • орален контакт со гениталиите на заразено лице;
 • бакнежи
 • колективна употреба на интимни хигиенски предмети, заедно со носител на вирусот;
 • употреба на заеднички апарати за храна.

Транспарентните меурчиња кај мажите обично се појавуваат во внатрешноста на пенисот, на главата или во насловот на жлебот. Но осипот во оваа област брзо се ослободува од појавата на болни чирови.

Кај женската половина од популацијата, други етиолошки фактори се карактеристични:

 • честа промена на сексуалниот партнер;
 • бременост;
 • хируршка интервенција во третманот на разни болести на гениталните органи.

Оваа болест е особено опасна за жените за време на бременоста, бидејќи може да предизвика спонтан абортус, предвремено раѓање или смрт на новороденче. Осипот е локализиран на гениталните усни, како и во близина на анусот. Со текот на времето, мали меурчиња се движат кон грлото на матката и вагината. Откако тие пукна, мали чирови се појавуваат на исипните места.

Пренесување на генитален херпес од мајка на дете

Видови

Според местото на појава на лезија, гениталниот херпес е поделен на фази:

 • прво - осипите се појавуваат само надвор од гениталиите;
 • второ, осипот се шири кон вагината, грлото на матката и уретрата;
 • трето, матката, јајцеводите, мочниот меур и простатата се засегнати.

Според степенот на повторување на болеста, се разликуваат формите:

 • почетна, со егзацербации не повеќе од три пати годишно;
 • умерена тежина - во просек по пет епизоди годишно;
 • тешки - егзацербации се случуваат месечно.

Одделно, вреди да се нагласи присуството на генитален херпес кај бремени и новороденчиња.

Жените за време на бременоста имаат исти симптоми како и нормалните луѓе. И само во помалку од пет проценти од случаите се јавува инфекција на фетусот, што може да се реализира на неколку начини:

 • преку плацентата;
 • вирус во амнионската течност;
 • од абдоминалната празнина.

Ако интраутерината инфекција се случила во првиот триместар, тогаш постои голема веројатност за спонтан абортус. Кога се инфицирани во вториот или третиот триместар, детето може да доживее многу вродени болести или развојни абнормалности. Испораките во такви случаи најдобро се изведуваат со царски рез.

Кај новороденчињата, таков херпес е вроден и се манифестира во првите десет дена од животот. Болеста во овој случај влијае не само на гениталиите на бебето. Се јавуваат сипаници на кожата, оралната слузница и внатрешните органи. Веројатноста за смрт е висока - околу една четвртина од бебињата со таква дијагноза умираат.

Симптоми

Бидејќи осипот може да биде примарен или секундарен, тогаш знаците на генитален херпес, односно, нивната манифестација, ќе бидат различни. Ако осипот се јави за прв пат, тоа обично може да се појави без симптоми. Таквиот херпес е многу опасен бидејќи носачот на вирусот не знае за својата инфекција. Во некои случаи, примарен, и секогаш секундарен, сексуален херпес, ги има следните симптоми:

 • црвенило на кожата или осип на гениталиите;
 • појавата на транспарентни меури, кои на крајот пукнаа и станаа покриени со кора;
 • чувство на тежок чешање и горење во гениталиите;
 • треска;
 • општа слабост на телото;
 • отечени лимфни јазли во препоните;
 • тешка главоболка;
 • честа желба за уринирање;
 • болка при мокрење (само кај жени).

Дијагностика

Само венеролог може да дијагностицира генитален херпес кај мажи и жени. Точно одредување на дијагнозата може да биде доста лесно, врз основа на поплаки и чувства на пациентот, и, се разбира, во случај на изразен осип или чиреви на гениталиите. Со цел да се направи разлика на осипот на гениталниот херпес од сифилис, направете ги следниве тестови:

 • стружење на кора од исувениот осип;
 • Оградата од гениталиите;
 • земајќи крв за откривање на антитела.

Третман

Третманот на гениталниот херпес се базира на формата и фазата на болеста. Во медицината, терапијата се состои од неколку фази:

 • за време на рецедив, гениталниот херпес се третира со антихерепични лекови и инјекции на витамини Ц и Е;
 • Следната фаза на лекување е во ремисија. Антивирусни и антибактериски агенси се препишани на пациентот;
 • третата фаза на третманот се спроведува после неколку месеци од последната појава на симптоми на болеста;
 • Последниот дел од терапијата е директно следење на гениталниот исип.

Сите четири фази на третманот на болеста трае неколку месеци. Бидејќи третманот е комплициран и прилично долг, високо квалификуван лекар треба да го следи изборот на лекови, кој ќе ги земе предвид сите нијанси и аспекти на текот на болеста кај секој пациент.

Денес, нема лекови во медицината кои целосно можат да излечат пациент со генитален херпес. Постоечките лекови, вакцини и масти за генитален херпес можат само да ја намалат манифестацијата на симптомите и да станат асистент во зголемувањето на периодот на ремисија на болеста.

Традиционалните методи на третман на гениталниот херпес имаат за цел зајакнување на имунолошкиот систем и вклучуваат рецепти со користење на:

 • celandine;
 • свежо бере берес пупки;
 • алое вера;
 • корен на рен;
 • жешка пиперка;
 • viburnum бобинки.

За да се ослободат од тешка болка и чувство на не помалку сериозно горење на гениталиите, се користи обична вода за ладење. Вие само треба да накваси мала парче ткаенина или крпа во вода и да се закачите на проблематичната област. Но, треба да се има на ум дека водата не треба да биде многу ладна, бидејќи може да предизвика дополнителни воспалителни процеси.

Можност да им помогне со отекување на гениталиите на бањата користејќи различни етерични масла и тинктури:

 • лаванда;
 • темјанушки;
 • гераниуми;
 • бадем од лимон;
 • тинктура од даб кора и орев.

Превенција

За да спречите и избегнете инфекција, треба да ги следите едноставните правила:

 • користете кондоми за време на сексуални односи, особено со чести промени на партнерите;
 • постојано да го зајакнувате имунитетот со помош на вежбање и земање витамини;
 • обидете се да водите здрав начин на живот (без лоши навики);
 • јаде право и избалансиран. Јадете мали оброци пет или шест пати на ден. Воведување на храна со висока содржина на протеини во исхраната;
 • избегнувајте стресни ситуации кога е можно;
 • навремен третман на сите болести;
 • се подложува на медицински преглед неколку пати годишно;
 • се откаже од честите промени на сексуалните партнери.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате генитален херпес и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , гинеколог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вулвитис (појавување симптоми: 8 од 12)

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

...
Уретритис кај жени (појавување симптоми: 6 од 12)

Уретритисот кај жените е воспалителна болест која влијае на ѕидовите на уретрата. Во отсуство на навремено лекување, патолошкиот процес брзо од акутната форма станува хроничен, што доведува до развој на други болести.

...
Кандида вулвитис (појавување симптоми: 5 од 12)

Кандида вулвитис е воспалителен процес кој влијае на надворешните гениталии на една девојка или жена. Причината за инфекција е Кандида габа, која живее во вагиналната микрофлора. Противпожарниот процес се активира само кога постои поволна средина за тоа - наспроти позадината на заразни болести, и ако не се почитува личната хигиена. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи.

...
Пиелит (појавување симптоми: 5 од 12)

Пиелитис е уролошка болест која се карактеризира со воспаление на бубрежните чаши и карлицата. Оваа болест може да се развие кај возрасни и кај деца. Пиелит кај деца често се јавува. Бремените жени и мажи кои биле подложени на операција на простата се изложени на ризик.

...
Вагинална кандидијаза (појавување симптоми: 5 од 12)

Вагиналната кандидијаза е болест со која се соочуваат повеќето жени. Ова е габична инфекција предизвикана од прекумерно активен раст на габичната флора во вагината. Нормално, во вагината на жената, габичната флора се наоѓа во скудна количина, но под одредени услови, габите почнуваат да се размножуваат и ја принудуваат нормалната микрофлора, предизвикувајќи живи симптоми.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматовенеролог прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .