Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дипилоботријаза: Симптоми и третман

Дипилоботријаза - главните симптоми:

Дипилоботријаза - болест што се јавува во човечкото тело поради внесување на одреден вид црви - дипилобриотриум. Ова влијае на гастроинтестиналниот тракт. Во областа на медицината, овие паразити се нарекуваат Lentets. Најчестиот предизвикувач на дифиллобротијаза е широка панделка.

Вреди да се напомене дека само дванаесет видови црви од овој род можат да предизвикаат таква болест. Најповолни за активниот живот на Lentets се земјите со студена и умерена клима. Едно лице може да се зарази со такви црви поради употребата на неточна варено слатководна риба.

Пред да влезе во телото, црвот поминува низ неколку фази од својот развој, а по три недели од своето постоење, се покажува дека е во човечкото тело, менувајќи неколку домаќини. Во цревата обично живее еден црв, кој достигнува големи димензии (до десет сантиметри во должина). Во овој случај, паразитот може да живее во телото повеќе од десетина години. Лице во чие тело тенија е паразитски не претставува закана за другите луѓе. Без соодветен и сеопфатен третман за да се ослободи од паразитот е невозможно. Самолечение во медицината не е регистрирано.

Етиологија

Главната причина за човекот да се здобие со широка панделка е да јаде сурова, слабо зготвена или недоволно засладена слатководна риба или кавијар. Но, дипилоботријазата може да се развие не само како резултат на јадење риби. Ларвите на паразитот можат да останат во рацете на личност, садови или прибор за јадење, со чија помош рибите се исекуваат.

Црвите не толерираат ниски температури, а на -15 степени можат да преживеат само еден ден. И кога ќе се загреат над педесет степени, веднаш ќе умрат. Откако во телото, на паразитите од овој вид им требаат два месеца за целосно да се трансформираат во полноправна индивидуа. После тоа, возрасен црв почнува да го оштетува цревниот ѕид. Сајтови кои го повредиле паразитот, постепено атрофија. Поради паразитијата на тенија во човечкото тело, воспалителни процеси почнуваат да напредуваат, што доведува до варење и интестинална опструкција .

Развојниот циклус на широка лента

Симптоми

Бидејќи лентата е прицврстена и јаде ткиво што го сочинува човечкиот цревен ѕид, тогаш, пред сè, пациентот има нарушување во функционирањето на овој орган. Во почетокот ова може да се манифестира со непријатност во абдоменот. Подоцна, клиничката слика може да биде дополнета со крварење од гастроинтестиналниот тракт, нарушување на способноста на желудникот да произведува гастричен сок.

Диплиблотриазата не се чувствува веднаш. Ова се објаснува со фактот дека влегувањето во човечкото тело, на црвот му треба малку време да созрее. Значи, симптомите можат да се појават само по период од дваесет до шеесет дена. После тоа се појавуваат првите знаци на инфекција, кои се слични на симптомите на вообичаената интоксикација на телото:

 • главоболка;
 • постојана слабост;
 • губење на меморијата и вниманието;
 • гадење;
 • сериозна вртоглавица;
 • лабава столици.

Ако таквиот црв не се открие кога ќе се појават првите симптоми, благосостојбата на заразено лице ќе се влоши само откако паразитот "јаде" многу хранливи материи од телото на домаќинот (витаминот Б12 е одличен за зголемување на неговата плодност). Недостаток во телото на овој витамин доведува до формирање на мал број црвени крвни клетки, кои содржат вишок на хемоглобин. Овие фактори предизвикуваат измазнување на вкусните пупки на јазикот, предизвикувајќи тоа да се здобие со богата црвена боја, и на него се појавуваат пукнатини.

Поради недостаток на хранливи материи и витамини во телото, има вкочанетост во долните екстремитети и слабост на мускулите, што може да влијае на одењето. Може да се развие парализа и губење на чувството. Во подоцнежните фази на прогресијата на болеста, овие процеси почнуваат да влијаат на горните екстремитети.

Изречен симптом на дипилоботријаза е изгледот на кожата на лице со алергиски црвени точки, но остатокот од кожата е многу бледа. Карактеристично, овој симптом е наменет само во првата година од животот на паразитот. Ако неговото времетраење го надминува овој период, алергиската реакција исчезнува бидејќи телото престанува да реагира на присуството на паразитот.

Широк панделка

Додека го слушате срцето, се слушнат звуци и брз отчук на срцето. Кога црвот е голем, се зголемува слезината и црниот дроб. Црв од оваа големина може да предизвика опструкција на цревата. Лекарите забележуваат дека ако е скриена дифилолотриаза, ова укажува на премин на болеста во хронична форма. Во овој случај, манифестацијата на симптоми е периодична (периоди на егзацербација наизменично со периоди на слегнување). Но, често постои само интоксикација на телото и алергиски реакции.

Дијагностика

Бидејќи е невозможно да се дијагностицира дифилобриотиза без тестови, се препорачува веднаш да се јавите во медицинска установа кога ќе се појават симптомите. Лекарот прво мора да спроведе детално истражување, бидејќи треба да утврди:

 • Дали некое лице живее во близина на резервоари?
 • консумира риби со сомнителна подготовка;
 • Дали сте ги исчистиле рибите во последните неколку месеци.

Главната анализа за одредување на дифилобриотизата е анализа на измет (во изметот може да се најдат јајца со широка тенија). Под микроскоп, тие лесно се разликуваат по нивната специфична овална форма, должина и жолто-сива боја. Понекогаш пациентите можат да зборуваат за екскреција со фецесот на одредени делови од црвот. По откривањето на јајцата во изметот, сите сомнежи за болеста исчезнуваат, а докторот со сигурност дијагностицира дифилолотриаза.

Исто така се врши и крвен тест за да се разјасни големината и составот на црвените крвни клетки . Со дипилоботријаза, тие се зголемени и заситени со хемоглобин . Исто така, оваа анализа е неопходна за да се одреди нивото на витамин Б12 во крвта.

По утврдувањето на конечната дијагноза на пациентот, неопходно е да се спроведе анкета на целото негово семејство или непосредната околина.

Третман

Непосредниот третман започнува веднаш штом се постави дијагнозата. Пациентите се пропишани:

 • исхрана која се состои од течни или кремасти јадења;
 • лекови кои вклучуваат железо;
 • biltricid, што е најдобар начин да се уништат паразитите на тенија. Ако поради некоја причина, пациентот е принуден да го напушти овој лек, тој е пропишан секојдневно користење на сува тиква семиња;
 • витамин Б12 инјекции.

Повремено, дипилоботријазата може да биде комплицирана со интестинална опструкција. Во овој случај, хируршката интервенција ќе биде неизбежна. Во некои случаи, ако пациентот е утврден дека има абнормалности со нервниот систем, можеби е неопходно да се консултира невролог или понатамошен третман со него.

По завршувањето на целосниот тек на третманот, по околу три или четири месеци, пациентот ќе треба да се тестира за измет и крв за конечно да го потврди ослободувањето на паразитот. Не собирајте измет од вечерта и чувајте го на ладна температура, бидејќи црвените јајца може да ја изгубат својата виталност, и докторот нема да може правилно да ја утврди причината за нивната смрт.

Превенција

Превенција на дипилоботријаза се состои од:

 • правилна подготовка на слатководни риби или кавијар. Црвот не толерира премногу ниски температури и умира при високи температури. Затоа, пред јадење, свежа риба најдобро е подложена на замрзнување најмалку еден ден, а готвењето се врши додека не се целосно готви;
 • целосен преглед на луѓе кои често се во контакт со риба;
 • тестирање не само претходно заразено лице, туку и целото негово семејство или колеги.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дипилобротијаза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Срцеви заболувања (појавување симптоми: 7 од 20)

Срцеви дефекти се аномалии и деформации на индивидуалните функционални делови на срцето: вентили, партиции, отвори помеѓу садови и комори. Поради нивното дефект, циркулацијата на крвта е нарушена, а срцето престанува да ја извршува својата главна функција - снабдување со кислород до сите органи и ткива.

...
Кампилобактериоза (појавување симптоми: 7 од 20)

Кампилобактериозата е заразна гастроентеролошка болест. Причинителот на инфективниот процес е бактерија на кампилобактер. Сепак, треба да се забележи дека во некои случаи предизвикувачкиот агенс на кампилобактериоза зема генерализирана форма, што доведува до пораз на други органи и е придружено со септикемија.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 6 од 20)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Инфективна мононуклеоза (појавување на симптоми: 6 од 20)

Инфективна мононуклеоза е акутна инфективна болест, којашто првенствено се карактеризира со оштетување на лимфните и ретикулоендотелијалните системи. Инфективна мононуклеоза, чии симптоми се манифестираат како треска, полиаденитис и тонзилитис, покрај ова се јавува и со зголемена слезина и црн дроб, како и со леукоцитоза во доминацијата на базофилните мононуклеарни клетки.

...
Леукопенија (појавување симптоми: 6 од 20)

Леукопенија или неутропенија е патолошки процес во човечкото тело, кое се карактеризира со намалување на бројот на леукоцити во крвта (ниво под 1,5 x 109 / l). Ако белите крвни клетки се целосно отсутни во крвта, тогаш се развива патолошка состојба, наречена "агранулоцитоза". Најчесто, леукопенија се развива кај возрасни и деца по хемотерапија. Правилното и навремено лекување, како и исхраната ќе помогне да се надмине оваа болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .