Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дирофиларијаза: Симптоми и третман

Дирофиларијаза - главните симптоми:

Дирофиларијаза - болест предизвикана од паразитирање на црв од родот Dirofilaria во човечкото тело. Кој е типичен, најчесто болеста влијае на миленичиња - мачки или кучиња. Едно лице се пренесува од угриз од комарци. Паразитот го започнува својот процес на живот под човечката кожа, но како што расте, се движи кон органите на видот. Дирофиларијазата е хронична бидејќи паразитот полека се развива во телото на случаен домаќин.

До денес, случаи на инфекција со паразити од ваков вид се повеќе се дијагностицираат. Ова се должи на близината на лицето кое живее со животни, како и на високиот процент на овој паразит во животната средина. Поради фактот што во медицината има малку информации за оваа болест и нејзиниот патоген, честопати оваа патологија едноставно не е дијагностицирана и не е направена погрешна дијагноза. Според тоа, се спроведува погрешен третман, кој е полн со развој на компликации.

Секој може да се зарази со овој паразит. Ограничувањата во врска со полот и возраста немаат болест. Лицето може да добие само поединец од одреден пол. Немаше случаи во кои истовремено биле откриени машки и женски поединец. Овој факт сугерира дека ако една жена продира во човечкото тело, таа нема да може да лежи јајца, од кои ларвите ќе се појават подоцна. Животот на возрасната индивидуа во телото на неговиот потенцијален сопственик е околу 9 месеци.

Вреди да се забележи дека веројатноста за инфекција од ларви е многу повисока во пролетниот и есенскиот период од годината. Со соодветна дијагноза и навремена хирургија, може целосно да се опоравите од оваа болест, која нема да остави последици во форма на компликации или какви било ограничувања во животот на една личност.

Етиологија

Причината за развој на дирофиларијаза е залак од инсекти, кој претходно имаше контакт со заразен пес фецес, поретко мачка.

Дирофиларија на циклусот на развој

Предмет на појава на таква болест, средовечни луѓе, од триесет до четириесет години. Но, постојат некои групи на луѓе кои најчесто можат да контактираат со превозникот. Овие групи вклучуваат:

 • луѓе со кои мачки или кучиња живеат во куќа или стан;
 • рибари и ловци;
 • оние кои живеат во близина на резервоари од било која големина;
 • љубители на овој вид на рекреација, како туризам;
 • работници од обработливо земјиште и рибарство, како и градинари.

Во човечкото тело болеста може да напредува во две форми - окуларна и поткожна. Поретко забележани лезии на млечните жлезди и скротумот. За неколку дена, црвот може да покрие растојание до триесет сантиметри.

Симптоми

Еден од првичните симптоми на дирофиларијаза е појавата на мала испакнатост под кожата или мукозната мембрана на окото. Во некои случаи, неоплазмата може да се поцрви или чеша. Во некои клинички ситуации, на местото на локализација на паразитот може да се почувствува чувство на непријатност. Но, може да биде дека болеста продолжува без никакви посебни чувства.

Но, во речиси сите познати клинички случаи, манифестацијата на дирофиларијаза предизвикува појава на такви симптоми:

 • општа слабост на телото;
 • тешка главоболка;
 • гадење и повраќање;
 • мало зголемување на телесната температура;
 • болка на местото каде што црвот;
 • конјуктивитис ;
 • болка и оток на очите;
 • Сплит визија;
 • нарушување на спиењето;
 • раздразливост;
 • чувство на движење под кожата или во очите.

Многу ретко, паразитот може да влезе во градите. Во исто време, едно лице чувствува одреден степен на контракција и мала болка во неговото живеалиште. Сето ова може да биде придружено со силна кашлица и хемоптиза.

Во случај на ненавремено отстранување на паразитот, гнојното воспаление може да се развие во неговото живеалиште. Освен тоа, ако избувнува или е хируршки изложени, црвот може сам да излегува.

Очен дирофиларијаза

Дијагностика

Дијагнозата на дирофиларијаза може да се направи на неколку начини:

 • клинички Се состои од собирање на целосни информации за контакт со животни или каснување од инсекти. Важно за точна дијагноза се смета сезона кога се случила инфекцијата. Ова знаење овозможува да се одреди времетраењето на процесот на созревање на црвот и неговото можно движење. Но, ова е само ако на кожата или во очите не постои прогласен туберкулоза;
 • за време на офталмолошко испитување, лесно може да откриете црв во окото или пликот;
 • лабораториски тип на дијагноза вклучува земање крв за целосен опсег на тестови, како и проучување на паразитот по неговото отстранување;
 • дијагностика со користење на ултразвук, МРИ, КТ и радиографија со или без контраст.

Главниот начин да се потврди дијагнозата е целосно испитување на црвот, кој беше отстранет. Затоа, само по операцијата, пациентот се дијагностицира - дирофиларијаза.

Третман

Третман на дирофиларијаза вклучува хируршко отстранување на паразитот од човечкото тело. Поради фактот дека само едно лице може да биде во телото, пред претстојната операција, лекарот може да препише лек кој целосно ќе го имобилизира паразитот, но нема да го убие, бидејќи за понатамошни истражувања ви треба жив црв. Но, ако се појавила таква ситуација кога црвот починал поради причини надвор од контрола на пациентот или лекарот, антиалергичните лекови се препишуваат на пациентот.

Освен што хируршки од црв, невозможно е да се ослободите. Исклучоците се оние случаи каде што се формира гноен булбус од тоа што е под кожата на црвот, кој може да се распрсне сам по себе. Тогаш црвот може да почне да лази самостојно. Во случај кога пурулентната формација избувна и содржината испадна, а црвот не беше таму, потребно е веднаш да отидете во болница за медицинска помош.

Бидејќи е можно да се дијагностицира дифиларијаза само после операцијата, лекарите можат целосно да го лекуваат пациентот од други болести. Многу често излегува да открие голем црв за време на преминувањето на планираниот Х-зраци. Но, во медицинската пракса, повеќе од половина од случаите за одредување на дифиларијаза се случуваат во текот на другите операции.

Само по офталмолошко испитување, можно е точно да се утврди каде црвот е во окото - во близина на ученикот или под горниот очен капак. По отстранувањето на црвот од окото, на пациентот, како третман, се пропишуваат специјални капки за очи, мази, кои ќе треба да се стават зад очниот капак.

Превенција

Главно превенцијата на дифиларијаза е насочена кон:

 • ограничување на контакт со домашни миленици;
 • навремен третман на оваа болест кај кучињата и мачките;
 • лична заштита од каснувања од комарци, во форма на аеросоли, масти и заштитна облека.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дирофиларијаза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Криптококоза (појавување симптоми: 7 од 21)

Криптококозата е опасна болест, која се нарекува длабока микоза со хроничен тек. Карактеристична особина на оваа патологија - микозата не влијае само на кожата, туку и ткивата на централниот нервен систем, белите дробови и мускулите. Криптококозата почнува да напредува веднаш по габата, предизвикувачкиот агенс, влегува во белите дробови на лицето со воздухот. Од белите дробови, тој продира во циркулаторниот систем и се шири низ телото. Најчесто, го "напаѓа" мозокот. Оваа болест влијае главно кај мажи од 40 до 60 години. Децата се разболуваат многу ретко.

...
Вирусен хепатитис (појавување симптоми: 7 од 21)

Вирусен хепатитис е инфективна болест на црниот дроб, која предизвикува патолошко воспаление на ткивото на црниот дроб. Лицето е носител на болеста. Не постојат строги ограничувања во однос на возраста и полот. Денес во медицината постојат пет групи на оваа болест. Секоја група има своја клиничка слика и етиологија.

...
Пневмонија кај деца (појавување симптоми: 7 од 21)

Пневмонијата кај деца е сериозна инфламаторна болест која влијае на респираторните делови на белите дробови на детето. Патологијата може да има поинаква етиологија, но секогаш е тешка, а децата под 3 години страдаат од пневмонија трипати почесто од постарите деца (од 3 до 16 години).

...
Кардитис (појавување симптоми: 7 од 21)

Кардитис е воспалителна болест на различна етиологија, во која има оштетување на срцевите мембрани. И миокардот и другите органски мембрани, како што се перикардот, епикардиумот и ендокардиумот, може да страдаат од кардитис. Системското множество воспаленија на срцевите мембрани, исто така, се вклопува во општото име за патологија.

...
Црви кај деца (појавување на симптоми: 7 од 21)

Црвите кај децата се прилично честа појава, бидејќи се поподложни на ефектите врз животната средина, а црвите влегуваат во нивните тела со нечисти раце, преку песок и слабо измиена храна (зеленчук и овошје). Некои хелминци се пренесуваат преку крвта на мајката на детето интраутерино, и така тој веќе е роден со паразити кои живеат во неговите црева или други дигестивни органи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .