Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Филаријаза: Симптоми и третман

Филаријаза - главните симптоми:

Филаријаза - тропска болест, чиј развој е забележан како резултат на пенетрација на човечкото тело на паразитски црви, наречени филарии. Во медицинската литература, оваа патологија се нарекува и слонова болест. Филаријазата има можност да се зарази како од болен човек, така и од животно, а како резултат на убод од инсекти. По пробивањето на човечкото тело, црвите најпрво се населуваат во лимфните јазли и садови, па така болеста има и друго име - лимфатична филаријаза. Исто така, црви навлезат во шуплината на човечкото тело, гениталиите, очното јаболко и под кожата.

Симптомите на филаријаза се појавуваат многу јасно во раните фази на прогресијата на болеста. Пациентот има нарушување на лимфната дренажа, оток, и чиреви и брадавици се формираат на кожата. Ако не му помогнете на жртвата, болеста ќе се претвори во хронична форма и ќе почне да напредува таканаречениот "слонство". Делот од телото, кој ги погоди филариите, почнува брзо да се зголемува десеткратно. Исто така, постои брз раст на сврзното ткиво и коскените структури.

Филаријазата нема ограничувања во однос на полот и возраста. Таа е дијагностицирана со иста фреквенција и кај претставниците на силната половина на човештвото и кај жените. Инкубациониот период на оваа болест е од 3 до 18 месеци. Нејзиното времетраење зависи од реактивноста на човечкото тело, како и од анатомските карактеристики на патогенот.

Causative agent

Причинителот на филаријазата е паразитски црв - филарија. Конечниот сопственик на овој паразит е човекот. Тоа е во неговото тело дека возрасни поединци водат активен живот активности. Типично, возрасни филаријални живи "топки". Во една таква "замка" постојат поединци на машки и женски. Во текот на нивниот живот паразитите се размножуваат и се појавуваат микрофиларии (ларви). Тие можат слободно да се шират низ телото на лице со крвоток. Омилено место за нивната локализација е поткожни капилари.

Во тој момент, кога еден пациент е каснат од кој било инсект за крв, одреден број ларви навлегуваат во него, заедно со елементите на крвта. Таков инсект сега делува како посредник домаќин. Во неговото тело, тие созреваат во текот на целата недела. Во тој момент, кога инсектот за крварење инсистира лице повторно, со цел да се добие храна за себе, зрелите паразити го кршат трупот и паѓаат на површината на човечката кожа. Преку микротраума тие влегуваат во крвотокот и таму веќе се претвораат во возрасни паразити. Целиот процес трае од 3 до 18 месеци (т.н. инкубација или латентен период).

Филијали на животниот циклус

Омилени локации за паразитирање за возрасни филаменти:

 • лимфни јазли;
 • лимфни садови;
 • очи;
 • абдоминална празнина;
 • очен капак;
 • скротум.

Фази

Прогресијата на филаријазата кај луѓето се јавува во три фази:

 • рано. Во оваа фаза, ларвите на филаменти се појавуваат во човечкиот крвоток. Времетраењето на сцената е од 3 до 6 месеци;
 • фаза на превозникот. Во оваа фаза се забележува созревање на филаментите и нивната трансформација во зрели поединци. Исто така во текот на овој период, микрофилариите активно се шират низ крвотокот. Времетраењето на сцената е до 7 години;
 • фаза на блокада. Зрелите индивидуи се преклопуваат со луменот на лимфните садови, поради што слонноста почнува да се манифестира.

Симптоматологија

Симптомите на филаријаза директно зависат од тоа каков степен на патолошки процес се развил кај болно лице.

Симптоми Фаза 1:

 • на кожата се појавуваат прилично болни елементи на осипот. Ова е еден вид реакција на човечкото тело во отпадните продукти на микрофиларијата. На кожата, можете да забележите појава на хиперемични области. Постепено, црвенилото исчезнува, но едемот останува. Ако не се преземат никакви помошни мерки и болеста продолжува да напредува, кожата ќе стане потенка, пигментацијата во погодената област ќе биде нарушена;
 • хипертермија . Дефанзивна реакција на телото за продирање на паразити во неа;
 • лимфните јазли се зголемуваат во големината, но во исто време допирањето не предизвикува болка;
 • астма ;
 • воспаление на сперматичниот мозок, што дополнително води кон тестисите на хидроцела . Причината за ваквите процеси е исто така оштетување на лимфните јазли и нарушување на нормалниот лимфен одлив;
 • воспаление на тестисот. Прогресира ако микрофилариите со протокот на крв биле пренесени на vas deferens. Вреди да се забележи дека само еден тестис е засегнат;
 • маститис Симптомите на оваа патологија се многу изразени - дојката станува тешко и отечена, кожата над неа е болна и жешка;
 • синовитис Напредоци поради алергиска реакција на артикуларното сврзно ткиво. Карактеристични знаци - вкочанетост на движењето (може да биде многу силно) и болка во погодениот зглоб.

Симптоми на фазата на превозникот:

 • воспаление на лимфни јазли. Овој патолошки процес е проследен со хипертермија, главоболка со различен степен на интензитет, слабост. Зафатените лимфни јазли може да се зголемат со дијаметар до 7 см;
 • воспаление на лимфните садови;
 • уништување на лимфни капилари;
 • акумулација на паразити под епидермисот. Визуелно, изгледа како густа еластична јазол на кожата. Најчесто овие "заплетки" се појавуваат на ребрата, главата, екстремитетите. Во некои клинички ситуации, таквите формации можат да се појават и отворат спонтано. Чир останува на местото на отворената лезија, која не лечи долго време;
 • пораз на визуелниот апарат. Ако филаријата навлезе во очното јаболко, тогаш клиничката слика ќе биде дополнета со следните симптоми: лакримација, страв од светлински стимули, воспаление на конјунктивалната кесичка, болка во очите и избледување на ирисот. Еден болен човек забележува дека "пред очите му се јавија" пламени јазици ". Ако не се изврши итен третман на филаријазата, паразитијата на црвите ќе доведе до атрофија на оптичките нервни влакна и до целосно слепило.

Симптоми на фазата на блокада:

 • Карактеристичен знак на филаријаза е елефантијаза. Кај пациент се зголемува одреден дел од телото. Овој патолошки процес е предизвикан од воспаление на лимфните садови и, како резултат на тоа, лимфната стагнација. Постепено, се јавува раст на поткожното ткиво и се заменува со сврзно ткиво. Различни израстоци - чиреви, брадавици и папиломи - се формираат на кожата во голем број. Во повеќето клинички ситуации, слоновите се предмет на очните капаци, раце и гениталии. Овој патолошки процес обично е придружен со хипертермија;
 • chyluria. Ова е специфичен симптом кој се карактеризира со појава на лимфата во урината. Бојата на урината се менува во млечен. Кон вечер, во неа се појавува мешавина на крв;
 • Chylous дијареа на позадината на асцит . Обемот на абдоминалната празнина постепено се зголемува поради лимфата што се акумулира во неа;
 • пневмонија ;
 • апсцес
Елефантијаза на долниот екстремитет

Дијагностика

Стандардниот план за дијагностицирање на оваа болест ги вклучува следните процедури и манипулации:

 • испитување и испрашување на пациентот;
 • Маццоти тест;
 • Ултразвук на поткожните јазли;
 • пункција на формираните поткожни јазли;
 • метод на микрокапиларен крвен тест;
 • мајчин капка метод;
 • проучување на "збогатен лек" и "непријатен лек".

Медицински настани

Третманот на филаријазата се изведува со два методи - конзервативни и хируршки. Третманот со лекови вклучува назначување на такви лекови:

 • анhelmintic;
 • антихистаминици;
 • глукокортикостероиди;
 • антибиотици.

Оперативната интервенција се примени само во третата фаза на прогресија на патологијата. Методи на хирургија:

 • отстранување на "гломерули" со филарија;
 • отстранување на паразитски црви од визуелниот апарат;
 • пункција на абдоминалната празнина;
 • оперативна интервенција во случај на пад на тестисот;
 • оперативна интервенција за обновување на нормалниот лимфен проток.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Филаријаза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Маститис (појавување симптоми: 6 од 20)

Маститис, или како што е исто така дефинирано, градите е болест во која млечната жлезда е подложена на воспаление. Маститис, симптоми кои можат да се појават кај жени на возраст од 15-45 години, во поголемиот дел од случаите е поврзан со доењето, но можноста за појава на оваа болест непосредно пред породувањето или без врска со нив и бременост не е исклучена.

...
ARVI (појавување симптоми: 6 од 20)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Херпес зостер (појавување симптоми: 5 од 20)

Херпес зостер, кој исто така е дефиниран како херпес зостер или херпес зостер, е болест во која кожата е погодена, а лезијата има поизразен и масивен карактер на манифестација отколку традиционалната варијанта во форма на уснички херпес. Херпес зори, симптоми кои можат да се појават кај мажите и жените, е особено честа кај луѓето над педесет, иако ова не ја исклучува можноста за појава кај младите луѓе.

...
Еммоидитис (појавување симптоми: 5 од 20)

Етмоид синузитис или акутен етмоидитис е болест која се карактеризира со воспаление на мукозниот епител, кој се наоѓа во клетките на етмоидната коска. Значењето на овој поим е непознато за многу малку луѓе (најчесто постои синузитис или синузитис на слухот), но самата патологија е многу честа. Поради оваа причина потребно е да се знае што е еммоидитис, симптоми и третман. Патологијата е доста опасна, бидејќи фокусот на воспаление се наоѓа во близина на мозокот и гранката на тригеминалниот нерв, кој е одговорен за инервација на лицето. Етмоидален синузитис се јавува кај возрасни и деца.

...
Вирусен конјунктивитис (појавување симптоми: 5 од 20)

Вирусен конјунктивитис е најчеста болест предизвикана од инфекција на конјуктивата на окото. Оваа болест може да се појави во епидемија или епизодна форма. Најчесто овој тип на конјуктивитис се развива во позадина на ослабен имунолошки систем. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .