Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Аденовирусна инфекција: симптоми и третман

Аденовирус инфекција - главните симптоми:

Аденовирусната инфекција е заразна болест која припаѓа на групата на САРС. Тоа влијае на мукозната мембрана на респираторниот тракт, очите и дигестивниот тракт. Речиси една четвртина од луѓето дијагностицирани со САРС имаат заболување предизвикано од аденовирусите. Аденовирусната инфекција може да влијае на индивидуите, како и на епидемиолошките.

Аденовирусната инфекција кај возрасните и децата се пренесува на неколку начини:

 • низ воздухот;
 • вирусот влегува директно во дигестивниот тракт;
 • инфекцијата често се јавува во водната средина;
 • многу ретко може да се пренесе преку предметите што ги допира пациентот.

По инфекцијата, лицето во период од една до две години ќе биде опасно за другите луѓе, бидејќи во текот на овој период болеста се пренесува преку воздухот. Во некои случаи, болеста може да напредува до еден месец. Со измет, активните вируси можат да бидат ослободени од телото на пациентот за 1,5 месеци.

Како по правило, вирусот живее во човечко тело две недели. Во надворешната средина е многу стабилна. На пример, на температура помала од пет степени може да преживее околу две години. Целосно престанува да постои под пролонгирана изложеност на активна сончева светлина.

Најчеста аденовирусска инфекција кај децата се наоѓа во новоформираните групи во градинка или во основно одделение. Лицето кое ја има болеста е имунолошко на инфекцијата, но само од типот со кој има болест.

Етиологија

Главната причина за прогресија на болеста е патогената активност на аденовирусите. До денес постојат повеќе од 30 видови. Сите тие претставуваат сериозна закана за човечкото тело.

Клинички форми на аденовирусната инфекција

Кога влегува во телото преку мукозната мембрана на горниот респираторен тракт, конјунктивата или цревата, бактериските агенси го поттикнуваат развојот на воспалителниот процес. Во овие елементи на човечкото тело, аденовирусите постепено се развиваат, а по смртта на погодените клетки, тие се ослободуваат и се истураат во крвотокот. Со протокот на крв, бактериските агенси се шират низ телото и можат да влијаат на:

 • бронхи;
 • органи на дигестивниот тракт;
 • бубрези;
 • црниот дроб;
 • слезината.

Носител на бактериски агенси е болен човек кој го ослободува вирусот во животната средина во текот на целиот период на болеста. Вирусот може да се ослободи не само за време на чинот на дишење или во процесот на екскреција. Често ослободувањето на патогените бактерии се врши преку солзи. Важно е да се знае дека по едно лице има еден тип на аденовирус инфекција, тој има можност да добие друг вид на вирус.

Симптоми

Периодот на прилагодување на вирусот започнува веднаш штом ќе навлезе во човечкото тело. Како по правило, таков период трае од еден до тринаесет дена. Во овој период, неколку патолошки процеси се набљудуваат истовремено:

 • приврзување на патогени микроорганизми на здрави клетки;
 • воведување на бактерии во клетките;
 • заразената бактерија ја заменува погодената клетка, и како резултат на тоа, таа умира.

По почетната инфекција на клетката, вирусот се шири низ телото. Овој период трае од десет до петнаесет дена.

Процесот на ширење на аденовирусната инфекција

Редоследот на органите погодени од вирусот:

 • нос и крајници;
 • фаринкс, трахеа, бронхи;
 • конјуктива и корнеа;
 • цревна лигавица.

Секвенцијалната инфекција подразбира секвенца на симптоми. Фазите на симптомите на аденовирусната инфекција кај деца и возрасни:

 • почетна. Тежината на симптомите зависи од состојбата на имуниот систем (може да биде акутна или навредлива). Првите симптоми: треска, блага главоболка, болки во општата телесна тежина. По неколку дена температурата може да се зголеми за неколку степени. Носот е блокиран, крајниците се малку воспалени;
 • втората фаза - вирусот го инфицира фаринксот, трахеата и бронхиите. Се појавува бронхитис , самиот пациент забележува засипнатост или губење на гласот. Подоцна оваа клиника е дополнета со следните манифестации: сува кашлица, отежнато дишење при вдишување и издишување, отежнато дишење;
 • во третата фаза , влијае на мукозната мембрана на окото, што предизвикува болка и болка во очите, изобилно испуштање на течност од нив, хиперемија и едем;
 • последната фаза - вирусот ја инфицира цревната слузница. Во овој случај, болката во папокот и во десниот долен дел на стомакот може лесно да се меша со апендицитис . Во овој случај, итна потреба да се консултира лекар (хоспитализација е индицирана за акутна форма).

Компликации

Аденовирусната инфекција носи само компликации во некои случаи (нивната манифестација е чисто индивидуална). Почесто, компликациите се манифестираат во позадината на премногу слабениот имунитет.

Компликациите кај возрасните и децата може да бидат:

 • аденовирусна пневмонија. Кај децата, одеднаш се појавува кај возрасни, четири дена по почетокот на болеста. Слабоста на телото се зголемува, кашлицата и треската се зголемуваат;
 • отитис . Воспалението на едно уво или билатералната лезија на слушниот апарат е честа компликација кај многу болести на групата САРС ;
 • неправилности во кардиоваскуларниот систем. Но, оваа компликација се чувствува само по тешка форма на аденовирусната инфекција;
 • пневмонија .

Дијагностика

Независно, без интервенција на лекарите, да се дијагностицира аденовирусната инфекција нема да работи. Дијагнозата треба да се одвива во текот на неколку дена, кога едно испитување го заменува другото, што му дава на лекарот можност да ја набљудува целосната слика на воспаление (динамика).

Дополнителни дијагностички методи:

 • имунофлуоресценција;
 • Ограда од оската од мукозната мембрана на очите;
 • лабораториски тестови за измет.

Бидејќи вирусот влијае на другите внатрешни органи на лицето, консултации со офталмолог и отоларинголог, можеби ќе биде потребно ултразвучно скенирање на органи, како и КТ и МРИ.

Третман

Во почетната форма на аденовирусната инфекција, третманот со лекови не е пропишан. Во случај на тешка болест, се препишуваат антивирусни фармацевтски препарати. Ги пропишува и ја пресметува дозата само на лекар, во зависност од возраста и имунитетот на пациентот. Антибиотиците се користат само за повторно инфекција со аденовирусната инфекција.

Како посебен симптом, течниот нос се третира со миења со благ топол солен раствор, а обичните капки за носот (вазоконстриктор) се користат за ублажување на отежнатост. Во случај на бронхитис против аденовирусната инфекција, против кашлање се употребуваат инхалации и експекторски лекови.

Кога воспаление на мукозната мембрана на окото, нанесете компреси на очниот капак користејќи маст за око. Со овој курс на аденовирусна инфекција, неопходно е да се извршат било какви дејства само под надзор на лекар кој, доколку е потребно, ќе препише дополнителни третмани за очите (капки, испирање, итн.). Ова е неопходно, бидејќи без компетентен пристап дури и таков исход е можно дека лицето постепено ќе ја изгуби својата визуелна функција.

Превенција

За децата, превенцијата е да се зголеми реактивноста на нивниот имунолошки систем и да се спречи хипотермија. Се разбира, таквите мерки треба да ги преземат возрасните.

За возрасни и деца, постојат општи мерки на претпазливост кои можат да помогнат во заштитата од аденовирусната инфекција:

 • исклучи контакт со заразено лице;
 • проветрувај ја просторијата колку што е можно побрзо;
 • обидете се да не се прегрее и да не се прегрее;
 • следење на чистотата на куќата, редовно да се врши влажно и суво чистење;
 • следење на личната хигиена на рацете и лицето;
 • зајакнување на имунолошкиот систем преку вежбање и витамински комплекси;
 • во топла сезона од годината да помине многу време на свеж воздух и да наситен со витамин Д.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате аденовирусна инфекција и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алергија на прашина (појавување симптоми: 6 од 20)

Алергиска состојба е зголемена чувствителност која организам поседува, манифестирана во специфична специфична реакција која се јавува како реакција на контактот со одредени елементи кои делуваат како алергени во животната средина. Алергијата на прашина, чии симптоми се нешто пониски, сметаме, е еден од најчестите видови на алергија, и е забележано кај околу 80% од пациентите со дијагноза на бронхијална астма, како и кај 46% со дијагноза на алергиски ринитис и конјунктивитис.

...
Грип (симптоми на појавување: 6 од 20)

Инфлуенца е тешка акутна инфективна болест која се карактеризира со тешки токсикози, катарливи симптоми и бронхијални лезии. Инфлуенца, симптоми кои се јавуваат кај луѓе, без оглед на нивната возраст и пол, годишно се манифестира во форма на епидемија, најчесто за време на студената сезона, а околу 15% од светската популација е засегната.

...
ARVI (појавување симптоми: 6 од 20)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Воспаление на белите дробови (појавување симптоми: 6 од 20)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Еммоидитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Етмоид синузитис или акутен етмоидитис е болест која се карактеризира со воспаление на мукозниот епител, кој се наоѓа во клетките на етмоидната коска. Значењето на овој поим е непознато за многу малку луѓе (најчесто постои синузитис или синузитис на слухот), но самата патологија е многу честа. Поради оваа причина потребно е да се знае што е еммоидитис, симптоми и третман. Патологијата е доста опасна, бидејќи фокусот на воспаление се наоѓа во близина на мозокот и гранката на тригеминалниот нерв, кој е одговорен за инервација на лицето. Етмоидален синузитис се јавува кај возрасни и деца.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .