Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стронгилоидаза: Симптоми и третман

Strongyloidiasis - главните симптоми:

Стронгилоидозата е хронична болест предизвикана од цревни акни (Strongyloides stercorali) и се карактеризира со манифестација на различни патологии на гастроинтестиналниот тракт. Овој паразит првпат беше целосно опишан само во 1876 година. Авторот на описот беше францускиот лекар Норманд. Тој го изолирал овој хелминт од изметот на болните луѓе.

Студијата за цревата јагула продолжува и денес. Интересот за тоа особено се зголеми во последните неколку години, бидејќи паразитот сè повеќе се идентификува кај пациенти кои страдаат од СИДА . Strongyloidiasis е болест која се дијагностицира со иста фреквенција кај мажите и кај жените. Често се детектира кај мали деца.

Етиологија

Изворот на паразити е болен човек. Со измет, јајцата на цревата Угрица влегуваат во земјата, каде што ја минуваат следната фаза од нивниот развој. Ларви излегуваат од паразитните јајца. На нивниот нов носач, тие продираат преку кожата или преку контаминирана храна. Вреди да се напомене дека тоа е неисправна обработка на производи пред употреба е главната причина за инфекција.

Без оглед на патеката на инфекцијата, ларвите секогаш ја следат истата патека во човечкото тело. Прво, тие мигрираат во стомакот, а потоа продираат во цревата. Во овие органи на женската цревна јагула, тие лежат јајца. Анализата на силилоидиаза (екскрета се зема) обично речиси веднаш овозможува да се детектира присуството на паразити во лиуберкулоидните жлезди на дуоденумот.

Ако симптомите на силилоидиаза се игнорираат и не е даден целосен третман, тогаш црното поле наскоро може да се најде во текот на цревата и во пилоричниот дел од стомакот. Ова е исклучително опасно, бидејќи активната витална активност на паразитите негативно влијае на функционирањето на виталните органи и системи.

Механизмот на инфекција со силилоидиаза

Симптоматологија

Земајќи го предвид фактот дека цревните акни можат да паразитираат во многу ткива и органи, симптомите на силилоидоза може да бидат доста разновидни. Не е важно што е причината за инфекцијата, во секој случај, во текот на првите 3 недели, болеста продолжува тајно. Ова е период на инкубација на силилоидоза. Откако ќе заврши, првите предупредувачки симптоми ќе почнат постепено да се појавуваат. Извонреден е фактот дека тие се појавуваат во брановидни - периоди на егзацербација се заменуваат со периоди на смиреност.

Главните симптоми на силилоидиаза:

 • болка во абдоменот, нема јасна локализација. Тешко е за пациентот да посочи точно каде неговите болни сензации се најмногу од сè;
 • дијареа е упорна. Тоа е особено силно за време на периоди на егзацербација;
 • болка во мускулните структури;
 • болка во зглобовите;
 • концентрацијата на еозинофилите во крвта на болно лице значително се зголемува;
 • Карактеристичен симптом на силилоидоза е алергиска реакција на паразити и нивните метаболни производи. На кожата на болно лице постепено се појавуваат разни елементи на осипот. Овие можат да бидат или мали точки или пликови кои имаат розово-црвена боја;
 • постои зголемена стапка на седиментација на еритроцитите во крвта (откриена за време на клинички тест на крвта );
 • жолтило на склерата и кожата. Овој симптом не се манифестира во сите клинички ситуации.

Елементите на осипот на кожата обично траат до 3 дена, по што целосно исчезнуваат, оставајќи никакви траги зад себе. Вреди да се забележи дека во случај на силилоидоза, симптом како што е алергиски осип се јавува кај пациент само еднаш годишно. Ова се објаснува со миграцијата на цревата преку јајцата. За време на такви периоди на егзацербација, пациентот има нарушено спиење, вртоглавица и општа слабост. Во случај на пенетрација на ларвите во бронхиите, симптомите на белодробни заболувања се приклучуваат на општата клиничка слика.

Во случај на хронизирање на силилоидиаза, се забележува промена во клиниката. Врз основа на новите манифестации, клиничарите идентификуваат 4 од најчестите форми на болеста:

 • гастроинтестинални. Во овој случај, во клиниката доминираат симптоми на гастроинтестинални лезии. Пациентот има запек или честа дијареа. Во секретираните измет откриени слуз и крв. Јазикот е бел покриен;
 • форма на дуодено-жолчното кесе. Таа има свои карактеристични карактеристики - продолжува полека, досадна болка се појавува во десниот хипохондриум. Исто така, во оваа форма на силилоидоза, пациентот развие гадење, репетирање и апетит се намалува. Кога вршат ултразвук или х-зраци, лекарите имаат можност да идентификуваат деформирана жолчка;
 • пулмонална форма. Патогенот влегува во дишните патишта и ја провоцира прогресијата на белодробните заболувања. Може да има кашлица, недостаток на здив, болка во градната коска и така натаму;
 • нервно-алергиска форма. На кожата на заразена цревна јагула, се појавуваат осипчиња, кои многу чешаат. Тие исчезнуваат прилично брзо, но тие се заменуваат со главоболка, слабост, неразумна раздразливост.

Вреди да се напомене дека најчесто силилоидозата кај луѓето се манифестира во мешана форма. Ова сугерира дека едно лице може да ги манифестира сите горенаведени симптоми. Повеќето деструктивни процеси во телото се манифестираат кај луѓе со намалена реактивност на телото. Поради оваа причина, силилоидиазата често се открива кај пациенти со СИДА.

Симптоми на силилоидиаза

Дијагностички мерки

Стронгилоидозата е дијагностицирана од страна на заразни болести болести. Стандардниот дијагностички план ги вклучува следните тестови:

 • фекална микроскопија;
 • ензимска имуноанализа;
 • аспирациона биопсија;
 • култура на измет;
 • полимеразна верижна реакција.

Стронгилоидозата е најинформираниот дијагностички метод. За нејзино спроведување потребно е да се земе крвта или изметот на пациентот. Возрасни измет на цревна јагула или ларви може да се најдат во измет, а антителата на овој паразит може да се најдат во крвта.

Медицински настани

Третманот со силнилоидоза се врши со помош на медицински антипаразитски лекови. Обично, пациентите се пропишани со албендазол или минтезол. Тие содржат активни супстанции кои негативно влијаат на сите форми на паразити: јајца, ларви и зрели поединци. Времетраењето на терапијата е обично неколку дена. По што пациентот повторно се превзема тестови. Ако резултатите се негативни, лицето може да се испушти од болницата. По приемот на позитивни резултати, планот за лекување се прилагодува.

Извадоци се прават само ако не се откриваат црви во фецесот, а во крвта има антитела. За да се ослободат од најизразените знаци на болест прибегне кон симптоматска терапија.

Превенција

Превентивните мерки, пред сè, се насочени кон рано откривање на луѓе кои веќе биле заразени со цревни акни, како и за борба против загадувањето на животната средина со екскретите. Со цел да се дезинфицираат фекалните маси, се прибегнува кон употребата на белилото. Претходно контаминираната почва се третира со разни ѓубрива, како и со пестицидот од карбатијата.

Со цел да се избегне инфекција, важно е луѓето да ги почитуваат правилата за хигиена, да одбијат да одат на земја со боси нозе, а исто така да јадат внимателно измиени и преработени зеленчуци, бобинки и овошја.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Strongyloidosis и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Црви (црви) (појавување симптоми: 10 од 20)

Црви (црви) - група на паразитски црви кои влегуваат во човечкото тело и почнуваат да го паразитираат. Болестите што ги предизвикуваат кај децата и возрасните се нарекуваат хелминтични инвазии или хелминтни инфекции. До денес, научниците знаат неколку стотици видови на црви кои можат да се паразитираат во човечкото тело. Некои не предизвикуваат тешка повреда на виталните органи, додека други, напротив, предизвикуваат опасни компликации и може да го загрозат животот на пациентот. Затоа, важно е внимателно да ги набљудувате превентивните мерки, така што гелминтните јајца да не навлезат во телото.

...
Хепатитис Б (појавување симптоми: 9 од 20)

Вирусен хепатитис Б е вирусна болест на воспалителна природа, која главно влијае на ткивото на црниот дроб. Откако лицето се опоравува од оваа болест, тој развива траен имунитет за живот. Но, можно е транзицијата на акутната форма на хепатитис Б да хронична прогресивна. Превозот на вирусот е исто така можен.

...
Билијарна дискинезија (појавување на симптоми: 9 од 20)

Билијарна дискинезија е болест на гастроинтестиналниот тракт, поради прогресијата на која се нарушува функционирањето на жолчните канали. Како резултат на тоа, жолчката погрешно влегува во дуоденумот, предизвикувајќи работата на дигестивниот тракт да ја дебалансира. Во човечкото тело, болеста обично напредува секундарно, наспроти позадината на поразите на други воспалителни процеси на жолчното кесе. Извонреден е фактот што може да се манифестира од нестабилната ментална состојба на една личност.

...
Црви кај деца (појавување симптоми: 9 од 20)

Црвите кај децата се прилично честа појава, бидејќи се поподложни на ефектите врз животната средина, а црвите влегуваат во нивните тела со нечисти раце, преку песок и слабо измиена храна (зеленчук и овошје). Некои хелминци се пренесуваат преку крвта на мајката на детето интраутерино, и така тој веќе е роден со паразити кои живеат во неговите црева или други дигестивни органи.

...
Хепатитис Е (појавување симптоми: 9 од 20)

Хепатитисот Е е прилично тешка патологија која се карактеризира со вирусно оштетување на црниот дроб. Посебна карактеристика на други видови на болести е тоа што често продолжува позитивно и завршува со заздравување. Сепак, во исто време, тоа е опасно за жените во позиција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .