Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цистицеркоза: Симптоми и третман

Цистицеркоза - главните симптоми:

Цистицеркозата е паразитарна болест, која напредува како резултат на пенетрација на ларви на свинско масно ткиво во човечкото тело. Таа припаѓа на групата на цетодоза. Ларвите на свинското тенија навлезат во човечкиот стомак и се ослободуваат од нејзината обвивка во неа. Постепено се преместуваат на почетните делови од цревата, каде што ги оштетуваат ѕидовите и се шират низ крвта низ целото човечко тело.

Тие можат да навлезат апсолутно на сите витални органи, нарушувајќи го нивното целосно функционирање. Најчесто, овој тип на хелминтијаза влијае на 'рбетниот мозок, мозокот, кожата, поткожното ткиво, внатрешните органи, мускулните структури, визуелниот апарат и коските.

Цистицеркозата е патологија која може да се развие во апсолутно некоја личност. Таа нема ограничувања во однос на полот и возраста. Причината за ваквата распространетост е тоа што многу луѓе несоодветно ги почитуваат правилата за лична хигиена, како и јаде недопрена храна.

Етиологија

Причината за цистицеркоза е ларвата на свинското тенија, исто така наречена цистицерка или фин. Однадвор, изгледа како овален меур исполнет со јасна течност. Во внатрешноста, scolex или главата е локализирана, опремена со специфични suckers и неколку куки. Тие се неопходни за понатамошно обезбедување на сигурна фиксација во ткивата на човечкото тело. Големината на цистицерката е од 5 до 15 мм. Во човечкото тело таков ларва може да живее до 17 години.

Во случај на егзогена патека на инфекција, ларвите навлегуваат во човечкото тело од надворешното опкружување. Ова може да се случи кога:

 • ѓубрење на почвата со заразен измет;
 • несоодветна хигиена;
 • прекршување на правилата за работа со инфицирана лабораторија за измет.

Ендогениот пат на инфекција е забележан кај луѓе со анти-перисталтичен гастроинтестинален тракт. Во овој случај, содржината на цревата, заедно со сегменти на патогенот, се фрла во стомачната празнина. Под дејство на ензими се ослободува голем број ларви.

Симптоматологија

Симптоми на цистицеркоза

Цистицеркозата tenuikolny, како и секој друг вид на helminthiasis , е прилично опасна патологија. Во текот на неговата витална активност, патогенот ослободува голема количина отрови што го отруе човечкото тело.

Чести симптоми на цистицеркоза на теникули:

 • лезија на кожата;
 • главоболки со различни степени на интензитет;
 • зголемен замор;
 • слабост;
 • мускулни болки;
 • нарушување на свеста (несвестица);
 • алергиска реакција. Неговата тежина може да биде различна - од изгледот на кожата на мали елементи на осипот и завршувајќи со анафилактичен шок;
 • анемија .

Клиниката за цистицеркоза на tenuikol директно зависи од тоа кој орган најмногу бил зафатен од ларвите на патогенот.

Видови

Оштетување на мозокот

Цистицеркозата на мозокот е дијагностицирана кај 80% од пациентите од вкупниот број на заразени. Во мозокот, животниот век на ларвите е од 5 до 20 години. Кога цистицеркозата на мозокот влијае на ткивото што го опкружува, како и на менингите. Воспалителниот процес предизвикува акумулација на вишокот ексудат во телото и хидроцефалус .

Симптоми на цистицеркоза на мозокот:

 • мало пареза;
 • нарушување на чувствителноста на одредени области на човечкото тело;
 • оштетување на говорот;
 • појава на напади, вклучувајќи и епилепсија.

Ако пациентот има церебрален едем, наведената клиника е дополнета со следниве симптоми:

 • неподнослива главоболка;
 • гадење и гадење;
 • фотофобија;
 • ментални промени;
 • невротични манифестации;
 • продолжена депресија ;
 • пациентот станува многу вознемирен;
 • халуцинации се можни;
 • повреда на активноста на срцето;
 • нарушување на пулмоналниот систем;
 • прекршување на визуелниот апарат.

Пациентот треба да започне да обезбедува помош што е можно поскоро ако се појават наведените симптоми, бидејќи ако терапијата не се спроведе, тогаш е возможен и смртоносен исход.

Пораз на визуелниот апарат

Цистицеркозата на окото се манифестира со следните симптоми:

 • конјунктивитис . Пациентот има горење, чешање, кинење и отекување на мукозната мембрана на окото;
 • визуелната острина е значително намалена. Во тешки случаи на цистицеркоза, лицето станува сосема слепо;
 • хориоидот на оптичкиот апарат е воспален. Ова се манифестира со хиперемија на окото, чувство на печење и зголемено кинење;
 • мрежницата е воспалена. Овој патолошки процес продолжува без изречена болка. Нејзината единствена манифестација е намалување на визуелната острина.

Вреди да се напомене дека цистицеркозата на окото во сите случаи води до атрофија на окото.

Повреда на `рбетниот мозок

Ако ларвите биле погодени од мозокот, тогаш е многу веројатно дека тие ќе бидат пренесени во 'рбетниот мозок со струјата на алкохолот. Како резултат на тоа, овој орган на човечкиот нервен систем станува воспален, на него се формираат патолошки комози, цистични шуплини, абсцеси. Исто така, не е исклучена блокада на крвните садови со фокуси на исхемија.

Симптоми на патологија:

 • болка во нозете и рацете, назад;
 • болки во градите во градите и стомакот;
 • спастична пареза;
 • парализа;
 • повреда на чувствителност;
 • прекршување на целосното функционирање на карличните органи.

Оштетување на белите дробови, срцето и кожата

Во случај на пораз од ларвите на поткожното ткиво, во неа се формираат туморски формации на празнината. Тие се наоѓаат главно на дланките, градната коска и рамената. Особено опасен цистицерцерум го порази срцето. Ларвите обично се наоѓаат во подрачјето на Неговиот пакет, со што го нарушуваат функционирањето на срцевиот мускул. Ова се манифестира со нарушување на ритамот. Ако ларвите навлезат во белите дробови, обично не се појавуваат никакви симптоми.

Дијагностика

Ако овие симптоми се појават, се препорачува веднаш да одите во медицинска установа за сеопфатна дијагноза. Стандардниот дијагностички план за сомнителна цистицеркоза вклучува:

 • крвен тест ;
 • серолошка реакција на серум и цереброспинална течност;
 • Х-зраци
 • КТ скенирање;
 • RT.

Медицински настани

Третманот на цистицеркозата се изведува исклучиво во болница и под надзор на медицински специјалисти. Оваа болест е многу сериозна и не секогаш терапијата со лекови го има саканиот ефект.

Најчесто, лекарите прибегнуваат кон хируршки третман на цистицеркоза. Но, во овој случај, шансите за закрепнување се малку. Ако лезиите се локализирани во поткожното ткиво или во самата кожа, тогаш прогнозата сеуште може да биде поволна (само со должно внимание за навремено лекување). Ако мозокот или 'рбетниот мозок, или визуелниот апарат е засегнат, тогаш честопати станува причина за смрт. Дури и операцијата може да биде неефикасна.

Превентивни мерки

Спречувањето на болеста е строго придржување кон правилата за хигиена, како и при јадење само висококвалитетни производи. Исто така е важно редовно да се вршат превентивни прегледи од страна на специјалисти. Исто така е важно за целите на профилаксата пред преработка за темелно да се третира свинско месо.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цистицеркоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Мозочна енцефалопатија (појавување симптоми: 6 од 20)

Енцефалопатија на мозокот е патолошка состојба во која, поради недостаток на кислород и крв во мозочното ткиво, неговите нервни клетки умираат. Како резултат на тоа, се јавуваат области на дезинтеграција, се појавува стагнација на крв, формираат мали локални области на хеморагии и се отекува менингите. Болеста е погодена главно од белата и сивата маса на мозокот.

...
Церебрална исхемична болест (појавување симптоми: 6 од 20)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Туберкулозен менингитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Туберкулозниот менингитис е воспаление на поставата на мозокот. Во повеќето случаи, болеста е компликација на друга форма на туберкулоза. Ниту еден исклучок е категоријата на луѓе кои веќе го имале овој воспалителен процес во било каква форма. Оваа болест најчесто се дијагностицира кај возрасни. Во главната група за ризик, луѓето во возрасната група од 40-70 години.

...
Хеморагичен мозочен удар (појавување симптоми: 6 од 20)

Хеморагичен мозочен удар е опасна состојба која се карактеризира со крварење во мозокот поради прекин на крвните садови под дејство на критично зголемен крвен притисок. Според МКБ-10, патологијата е кодирана под тар. Број I61. Овој тип на мозочен удар е најтежок и има најлоша прогноза. Најчесто се развива кај луѓе на возраст од 35-50 години кои имаат историја на хипертензија или атеросклероза.

...
Енцефалитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Енцефалит е воспалителна лезија на мозокот. Како по правило, прогресијата на оваа опасна патологија кај децата и возрасните е предизвикана од инфективни агенси. Клиничарите лачат примарен и секундарен церебрален енцефалитис. Примарниот напредок независно, додека секундарниот се јавува во позадина на разни заболувања - мали сипаници, токсоплазмоза, грип и така натаму.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .