Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Staphylococcus aureus: симптоми и третман

Staphylococcus aureus - главни симптоми:

Staphylococcus aureus - сферична, анаеробна и неподвижна бактерија. Патогениот микроорганизам прв пат беше идентификуван во 1880 година од хирург од Шкотска, Александар Огстон. Бактеријата го добила името поради појавата - претставниците на овој вид имаат светло златно нијанса (предизвикана од присуството на пигменти од групата каротеноиди). Овој микроорганизам провоцира прогресија на разни заболувања кај децата, а поретко кај возрасните. Може да биде локализиран во кој било дел од човечкото тело, но назофаринксот е омилено место.

Staphylococcus aureus може да се сее од медицински инструменти, лични предмети, играчки, од мајчиното млеко. Медицинската статистика е таква што таков микроорганизам е откриен на кожата и мукозната мембрана на назофаринксот кај 20% од популацијата. Staphylococcus aureus е предизвикувач на многу опасни болести.

Патогенот е активен во телото и кај децата и кај возрасните. Но, ако имунолошкиот систем на телото е стабилен, тогаш нормалната микрофлора ја инхибира активноста на овие бактерии. Во случај на слабеење на реактивноста на телото, микробите се активираат и ја провоцираат прогресијата на патологиите. Staphylococcus aureus е особено опасен за време на бременоста. Зголемувањето на неговата патогена активност може да доведе до спонтан абортус.

Микробот се пренесува на дете или возрасен на различни начини. Со оглед на фактот дека често staph е локализиран во назофаринксот, тој може да се пренесе на здраво лице дури и од воздушни капки. Исто така, може да се пренесе орално (преку неизмиена храна). Исто така, не се исклучува начинот на пренесување на домаќинството - преку предмети за домаќинството (играчки, садови, итн.).

Карактеристики Стафилококиот ауреус:

 • бактеријата е отпорна на разни антисептици, а исто така и не почива долго време кога се врие, замрзнува, суши и така натаму;
 • Овој тип на стафилококната инфекција е способен за производство на лидаза и пеницилиназа. Ова помага да се заштити од ефектите на речиси сите антибиотици базирани на пеницилин;
 • Микроб произведува специфична супстанција - ендотоксин. Акумулирајќи го телото на дете или возрасен, тоа доведува до развој на синдром на интоксикација. Во тешки случаи, појавата на заразен и токсичен шок.

Микроб е особено опасен за доенчињата кои се наоѓаат во породилната болница. Причината е во тоа што во медицинските установи концентрацијата на овој патоген микроорганизам е многу висока. Затоа, ризикот од развој на опасни патологии кај доенчиња значително се зголемува.

Staphylococcus aureus кај доенчиња

Етиологија

Причината за инфекција со Staph е Staphylococcus aureus. Веднаш штом имуниот систем на возрасен или дете ќе се ослаби, започнува патолошкиот процес. Ова може да придонесе за такви фактори:

 • цревна дисбиоза ;
 • продолжена употреба на хормони;
 • ирационална и слаба исхрана;
 • стрес;
 • доцна приврзаност на бебето на градите;
 • хиповитаминоза;
 • хранење на новороденчиња со вештачки мешавини;
 • присуство на болести на заразна природа во човечкото тело;

Видови

Клиничарите идентификуваат две форми на стафилококна инфекција кај деца и возрасни:

 • генерализирани. Во овој случај, тоа е прашање на сепса ;
 • локален Оваа група го вклучува поразот на папочната врвца кај доенчињата, кожата, виталните органи, коските, зглобните зглобови, мамените жлезди и така натаму.

Симптоматологија

Симптомите на инфекција со Staph директно се зависни од локацијата на инфективните агенси во кој дел од телото на детето или возрасните, како и на нивото на реактивност на организмот. Главните симптоми на постоење на Staphylococcus aureus се:

 • хипертермија;
 • синдром на интоксикација.

Лезии на кожата

 • апсцес Стафилококиот влијае на длабоките слоеви на кожата. Како резултат на тоа, се формира патолошка шуплина, исполнета со гноен ексудат. Симптоми: хиперемија, индурација, болка во местото на локализација на образованието;
 • псевдофурункулоза. Патогените дејства влијаат на потни жлезди. Главен симптом е формирање на мали издигнувања во наборите на кожата. Како што напредува патолошкиот процес, тие сатираат;
 • злосторник Воспалителна лезија на фалангата на прстот;
 • Ритер-ова болест. Оваа болест често влијае на децата. Карактеристичен симптом е формирање на плускавчиња од различни големини на кожата (визуелно тие наликуваат на изгореници). Во иднина, засегнатата кожа е ексфолирана и остануваат плачните рани;
 • везикулопустоза. Карактеристичен симптом е формирање на специфични меурчиња исполнети со ексудат. Тие можат спонтано да се отворат;
 • флегмон . Може да се појави и кај дете и кај возрасен човек. Патолошкиот процес истовремено ја доловува кожата и поткожното масно ткиво. Како резултат на патогената активност на стафилококи, овие структури се потиснуваат.
Манифестација на Staphylococcus aureus

Омфалит

Болест, прогресивен кај новороденчиња. Микробите навлегуваат во папочната врвка на детето, каде што почнуваат активно да се размножуваат и ослободуваат токсични материи. Како резултат на тоа, папокот на прстите се отекува и гној почнува да се ослободува од раната. Воспалителниот процес може да се прошири и до папочната вена. Во овој случај, станува густа и болна. На врвот на кожата е хиперична.

Пораз на визуелниот апарат

Обично стафилококиот предизвикува развој на конјунктивитис . Симптомите на болеста кај детето и кај возрасните се исти: фотофобија, гноен ексудат извира од очите, слезена и отекување на очните капаци.

Дишни патишта

Staphylococcus aureus во грлото често предизвикува развој на патологии на респираторниот тракт. Ако инфективните агенси навлезат во бронхо-пулмоналниот систем, може да се развие пневмонија или бронхитис . Во случај на локализација на Staphylococcus aureus кај назофаринксниот ринит, се развива, придружено со гноен исцедок од носот (најчесто оваа патологија се дијагностицира кај деца). Staphylococcus aureus во грлото предизвикува воспалено грло, трахеит или фарингитис .

Пораз на ЦНС

Ако Staphylococcus aureus влегува во мозокот, тогаш веројатноста за развој на менингитис или апсцес на мозокот е висока. Кај децата, овие патологии се екстремно тешки и чести се случаи на смрт. Типични симптоми:

 • синдром на интоксикација;
 • хипертермија;
 • тешка повраќање;
 • менингеалните симптоми се позитивни;
 • осипот се појавува на кожата.

Ако детето има спинална пункција, тогаш може да се добие течност од зеленикава боја (поради примеси на гној во неа).

Оштетување на генитоуринарниот систем

Стафилококиот предизвикува прогресија на пиелонефритис , циститис кај деца и возрасни. Овие симптоми се случуваат:

 • болка во грбот;
 • болка кога се излачува урината;
 • хипертермија;
 • во урината се определува со зголемена концентрација на леукоцити.

Болест на цревата

Staphylococcus aureus во цревата предизвикува развој на труење со храна. Обично микроорганизмите навлегуваат во телото со контаминирана храна. Почесто патологијата е забележана кај деца. Присуството на Staphylococcus aureus во цревата предизвикува појава на такви симптоми:

 • хипертермија;
 • гадење и гадење;
 • лабава столици.

Сепса

Најсериозна болест што овој микроорганизам може да ја предизвика. Оваа патологија се развива со силна имунодефициенција (почесто кај дете, бидејќи неговиот имунолошки систем сеуште не е целосно формиран). Болеста е многу тешко со тешка хипертермија, синдром на интоксикација и нарушена свест.

Дијагностика

Стандардниот дијагностички план ги вклучува следните методи:

 • латекс аглутинација;
 • стандарден тест за коагулаза in vitro;
 • клинички и биохемиски тест на крв;
 • сеење биолошки материјал;
 • размаска од очниот капак со осомничен конјунктивитис;
 • Видал реакција на аглутинација.

Медицински настани

Третманот на Staphylococcus aureus не е лесна задача, бидејќи микробите се отпорни на многу антибиотици. Но, сеуште е можно да се излечи патологијата. Главната улога припаѓа на терапијата со лекови. Да ги напишете овие лекови:

 • стафилококен токсоид;
 • бактерии лизати;
 • стафилококна вакцина;
 • бактериофаги;
 • антистафилококен имуноглобулин;
 • препарати на алое;
 • раствор хлорфилипта;
 • имуноглобулин;
 • масти кои содржат мупироцин антибиотик.

Третирај го Staphylococcus aureus само во болничко опкружување. Со оглед на тоа како се пренесува микроорганизмот, пациентот се става во посебна изолирана кутија. Лекот може да се излечи, ако строго ги следите упатствата на лекарот што посетува. Вреди да се напомене дека по страдање на Staph инфекција, имунитетот не е формирана. Ова значи дека едно лице повторно може да се зарази.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Staphylococcus aureus и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вирусни сипаници (варичела) (појавување симптоми: 6 од 20)

Вирусни сипаници (исто така познати како пилешки болести) се многу заразна заразна болест која претежно ги зафаќа децата. Мали сипаници, чии симптоми првенствено се карактеризираат со појава на осип на меур, во меѓувреме, може да се дијагностицираат кај возрасни, особено ако не се дадени соодветни вакцини.

...
Менингитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 20)

Менингитисот е тешка патолошка состојба која се карактеризира со оток на мозокот и оштетување на менингите. Најчест е менингитисот кај децата поради анатомските и физиолошките карактеристики на телото и неформалниот имунитет. Мембраните на мозокот и 'рбетниот мозок се подложени на воспаление, но самите клетки на мозокот не се вклучени во процесот. Болеста се карактеризира со тешки симптоми, и ако третманот не се започне навремено, болеста може да предизвика сериозни компликации, претставувајќи закана за животот на детето.

...
Глувческа треска (појавување симптоми: 5 од 20)

Инфекциите што ги пренесуваат глодари може да имаат многу катастрофални последици за луѓето ако се проголтани. Една од овие инфекции е треска на глувци, чии симптоми во почетната фаза се манифестираат како акутна форма на акутни респираторни инфекции. Во меѓувреме, и покрај тоа што се директно поврзани со оваа категорија, последиците од инфекцијата се изразуваат не само во треска, како што може да се разбере од името, но исто така и во оштетување на бубрезите, општа интоксикација и тромбохеморрагичен синдром. Опасноста од болеста лежи во фактот дека ако ги напаѓате бубрезите кога третманот не започне навремено, може да биде фатален.

...
Ротавирус (појавување симптоми: 5 од 20)

Ротавирусната инфекција е заразна болест предизвикана од ротавирусот. Ротавирус, чии симптоми се манифестираат со умерени симптоми на ентеритис или гастроентеритис, често се комбинира со респираторни и интестинални синдроми за време на првичната манифестација на болеста. Луѓето од било која возраст се подложни на ротавирусна инфекција, пак, најчесто се забележува инциденцата кај децата од шест месеци до две години.

...
Трихиноза (појавување симптоми: 5 од 20)

Трихинозата е акутна хелминтијаза која се јавува кај луѓето и кај цицачите. Важноста на медицинското и социјалното значење на оваа болест е утврдена од сериозноста на клиничките манифестации, кои често се изразуваат во попреченост, во некои случаи и смрт.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .