Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Споротрихоза: Симптоми и третман

Споротрихоза - главните симптоми:

Споротрихозата е болест од заразна природа, чија прогресија е предизвикана од патогени габи кои припаѓаат на длабоките микози. Болеста влијае на кожата, поткожното масно ткиво, мукозните мембрани, како и на лимфниот систем. Но, вреди да се напомене дека, покрај површната локализација, понекогаш се среќава и со споротрихоза во дисеминирана форма (влијае на зглобните зглобови и белите дробови).

Оваа болест се шири низ сите континенти, но почесто случаите на инфекција се регистрираат во земји со тропска клима. Мажите се повеќе подложни на споротрихоза отколку жените. Оваа болест ги погодува луѓето од возрасната група од 20 до 50 години. Ако патологијата се дијагностицира навремено и се спроведува соодветен третман, тогаш може да се излечи целосно, без опасни последици. Вреди да се напомене дека sporotrichosis трае долго време и често дава рецидиви.

Етиологија

Главната причина за прогресија на споротрихозата е продирањето на специфичен габичен организам во човечкото тело - Sporothrix schenckii. Во ткивата на човечкото тело паразитизира во две форми:

 • клетки со ткиво;
 • форма на мицелиум е тенок мицелиум, не повеќе од 6 микрони.

Овој вид на габа живее во слама, почва, мов. Едно лице станува инфицирано преку директен контакт со габата. Во телото на спорите навлезе во микротраума на кожата.

Ризичната група за прогресија на споротрихозата:

 • земјоделците;
 • градинари;
 • флористи;
 • земјоделски работници.

Фактори на ризик:

 • присуство на ендокрини пореметувања во телото;
 • алкохолизам;
 • хормонски лекови за подолг временски период;
 • присуство на малигни тумори;
 • СИДА

Симптоматологија

Симптоми на споротрихоза

Инкубациониот период на споротрихозата е од 3 до 12 дена. Во зависност од клиничката слика, се разликуваат следниве форми на болеста:

 • дермално-лимфатичен. Инкубациониот период е од 1 до 12 дена. Првиот симптом е појавата на мала мобилна и безболна нодуларна формација на кожата. Како што патолошкиот процес напредува, се зголемува, ја менува бојата на розово и се залева на кожата. По извесно време, од него се секретира улкусот на нодулите и ексудат на серозна и хеморагична природа. По неколку дена, истите лезии се појавуваат по должината на лимфните садови. Можно е секундарна лезија на зглобните зглобови, коскени структури. Симптомите како болка и треска не се карактеристични;
 • белодробен. Типични симптоми: продуктивна кашлица, зголемен пулмонален модел, кавернозен процес во паренхимот на белите дробови. Исто така се засегнати перибронхијалните лимфни јазли;
 • дисеминирани. Карактеристичен симптом е локални или полиморфни лезии на кожата. Може да предизвика еритема, чиреви, папиломи и многу повеќе. Најчесто фокуси се локализирани на рацете и нозете, како и на лицето. Вреди да се напомене дека во овој случај нема симптоми на оштетување на лимфниот систем;
 • остеоартикуларен Остеомиелитис е карактеристичен за оваа форма на споротрихоза, артритис (обично се зафаќа само еден зглоб).

Дијагностика

Стандардниот дијагностички план вклучува:

 • микроскопија;
 • изолација на патогенот на споротрихоза. За таа цел, земете стружење од кожата (воспаление);
 • крвен тест за одредување на титарот на серумските антитела;
 • Х-зраци на градите, зглобните зглобови и коските.

Диференцијална дијагноза:

Третман

Третман на споротрихоза треба да започне веднаш штом дијагнозата е потврдена. Третманот обично се изведува во болничко опкружување, така што лекарите можат да ја следат состојбата на пациентот. Изолацијата е неопходна за да се спречи преносот на габата.

Планот за лекување се развива само од лекарот што доаѓа, земајќи ја предвид тежината на текот на болеста, неговата форма и здравствената состојба на пациентот. Најефикасен лек е Амфотерицин Б. Тој се администрира кај пациенти во / за 7 дена.

Антифунгални лекови во форма на таблети:

 • кетоконазол;
 • Итраконазол;
 • флуконазол.

Компликации

Ако не започнете со третман во раните фази на прогресијата на болеста. Тоа може да развие такви компликации:

 • пулмонална инсуфициенција;
 • присуство на козметички дефекти на кожата;
 • кај ХИВ инфицираната споротрихоза не е подложна на третман и секогаш е фатална.

Превенција

За да не се спроведе третман на споротрихоза, потребно е што е можно поскоро да се вклучи во нејзината превенција. Ако се придржувате кон следните практични препораки, ризикот од инфекција е минимизиран:

 • строга хигиена;
 • sanprosvet работат меѓу луѓе кои ќе ги посетат тропските земји;
 • избегнувајте траума на кожата кога работите на земјоделството, во градината и така натаму.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Sporotrichosis и симптоми карактеристични за оваа болест, лекар за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 4 од 10)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Описторхија (појавување симптоми: 3 од 10)

Описторхијата е патолошки процес кој предизвикува сериозна штета на слезината, црниот дроб, панкреасот. Фактори кои придонесуваат за формирање на оваа болест, се во поразот на телесната мачка. Во текот на болеста долго време се карактеризира со чести егзацербации, што може да резултира со рак на панкреасот и црниот дроб.

...
Лимфаденопатија (појавување симптоми: 3 од 10)

Лимфаденопатија е состојба во која лимфните јазли се зголемуваат во големина. Ваквите патолошки промени укажуваат на сериозна болест која напредува во телото (често на онколошка природа). За точна дијагноза потребни се неколку лабораториски и инструментални анализи. Лимфаденопатија може да се формира во кој било дел од телото, па дури и да влијае на внатрешните органи.

...
Парапсоријаза (појавување симптоми: 3 од 10)

Парапсоријаза е болест на кожата која се карактеризира со хроничен тек. Лекарите се однесуваат на овој термин како специфична дерматоза, која во исто време ги комбинира симптомите на рамен црвен лишај, розово лишај, обична псоријаза и себороична егзема. Однадвор, болеста се манифестира со појава на црвени дамки или папули со нејасни граници.

...
Стрептокок (симптоми на појавување: 3 од 10)

Стрептококите се бактерии во форма на ланец, кои живеат во микрофлората на човечкото тело. Многу често, тие коегзистираат со инфекции како Staphylococcus aureus. Со поволна средина за бактерии, можно е развој на воспалителен или инфективен процес. Бидејќи овие организми не формираат спори, тие брзо умираат под дејство на сончева светлина и специјални подготовки.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .