Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Парагонимијаза: Симптоми и третман

Парагонимијаза - главните симптоми:

Парагонимијаза - болест која се манифестира како лезија на респираторниот систем. Причинителот на патолошкиот процес е паразитски организам - белодробни флукови Paragonimus westermani. Обично е локализиран во областа на белите дробови. Ретко, но сепак, може да се пресели во мозокот и другите внатрешни органи. Нема ограничувања во однос на возраста и полот.

Етиологија

Главниот предизвикувач на болеста е тенија од родот Paragonimus. Поради фактот што паразитот до 0,12 мм должина е хермафродит во природата, може да лежи јајца во жив организам. Носачи на паразитскиот организам се луѓе и животни.

Треба да се напомене дека парагонимијата може да се развие само ако постојат поволни фактори за ова:

 • ослабен имунолошки систем;
 • јадење слабоквалитетна храна и вода;
 • воспалителни процеси во респираторниот систем (белите дробови, респираторниот тракт);
 • неуспех да се следат основните правила на лична хигиена (оброк со валкани раце, нечисти јадења).

Начини на инфекција

Инфекцијата со парагонимијаза може да се случи на следниов начин:

 • преку јадење сурово месо;
 • користење на валкана вода.

Патогенеза

Преку веќе заразеното месо или валканата вода, ларвите влегуваат во тенкото црево, каде што се ослободуваат од школка. Потоа, ларвите низ дупката во цревата мигрираат низ целата абдоминална празнина во белите дробови. Веќе во белите дробови, тие почнуваат да формираат циста, до 10 cm во обем. Таквиот цист се состои од крв, слуз, активна ларва и неколку јајца.

Способноста да се размножи во паразитски организми се јавува после 5 недели, откако уредот е во белите дробови, а јајцата се поставуваат за 2-3 месеци. Треба да се забележи дека очекуваниот животен век на ваквите организми во белите дробови може да достигне до 5 години. Покрај тоа, во ретки случаи, патолошкиот процес е асимптоматски.

Животен циклус на белодробни флукови

Симптоматологија

Како по правило, периодот на инкубација трае не повеќе од 3 недели. Симптомите зависат од тоа во која фаза е развојот на парагонимоза. На сцената кога паразитскиот организам е во абдоминалната празнина, можни се следниве симптоми:

 • акутна абдоминална болка;
 • непријатност;
 • гадење;
 • нестабилен стол.

Како што се развива парагонимоза, забележани се следниве симптоми:

 • болка во градите;
 • кашлица со крв;
 • зголемена телесна температура до 40 степени;
 • тахикардија ;
 • зголемен физички замор;
 • раздразливост, промени во расположението без очигледна причина.

Во некои случаи, гореспоменатите симптоми може да бидат дополнети со крварење во белите дробови. Овој симптом е забележан кај речиси половина од луѓето со парагонимијаза.

Ако се сомнева дека некое лице е зафатено од паразит на мозокот, следниве симптоми се можни:

 • интракранијалниот притисок се зголемува;
 • вртоглавица;
 • тешка главоболка која не се намалува дури и под дејство на анестетикот;
 • губење на свеста;
 • заматен вид.

Однадвор, парагонимиазата може да се манифестира во форма на такви симптоми:

 • образование под кожата, во вратот, нодули;
 • црвенило и чешање.

Треба да се напомене дека локализацијата на парагонимоза надвор од белите дробови, најчесто постои смртоносен исход.

По 3 месеци, клиничката слика станува помалку изразена, симптомите речиси целосно исчезнуваат. Но, не можете да зборувате за целосно закрепнување.

Можни компликации

Кога белодробни парагонимиаси се можни такви компликации:

Со оштетување на мозокот можни се следните компликации:

Дијагностика

Парагонимијаза дијагнозата се базира на историја, личен преглед и дијагностички процедури. Исто така, се зема предвид клиничката слика и општата состојба на пациентот.

Лабораториски методи за истражување вклучуваат такви постапки:

Програмата за инструментална дијагностика ги содржи следниве истражувачки методи:

Треба да се забележи дека во акутната фаза на развој на болеста, симптомите може да бидат практично отсутни, затоа е прилично тешко да се пропише точната дијагностичка програма. Најкарактеристичниот симптом, во овој случај, е промена во структурата на белите дробови и невралгичната клиничка слика.

Врз основа на резултатите од тестовите и севкупната клиничка слика, лекарот може точно да ја дијагностицира и пропише правилната терапија.

Третман

Третманот на овој патолошки процес треба да се започне што е можно поскоро, бидејќи болеста е опасна и може да се развијат компликации. Како дел од третманот со лекови, лекарот може да ги пропише таквите лекови:

 • азинокс или негов аналог - празиквантел;
 • триклабендазол.
Празиквантел е дел од лекот "Билтрицид"

Фреквенцијата на внесот на лекови за време на активната фаза на лекување, дозата и траењето на докторот пропишува строго поединечно.

Ако пациентот има ЦНС лезија или вирусен процес влијае на другите внатрешни органи, третманот се изведува исклучиво во стационарни услови. Во овој случај, третманот може да вклучува лекови како спектар на дејство:

 • диуретик;
 • вазодилататори;
 • антиконвулзиви.

Во најекстремни случаи се врши ресекција на белите дробови, отстранување на циста на мозокот.

Треба да се напомене дека таквиот третман бара последователна рехабилитација и набљудување од страна на лекар. На крајот на третманот, пациентот се подложува на три пати, со интервал од 7-8 дена. Инспекција и испорака на спутум за присуство на паразити.

Превенција

Поради фактот што оваа болест има паразитски својства, можно е да се спречи со следење на некои од препораките. Специјализирани медицински специјалисти препорачуваат да се практикуваат следниве работи:

 • има потреба од ракчиња, река и морски риби само по термичка обработка;
 • кога се капеш во резервоари, треба да се пазете од вода за голтање;
 • ако кожата има отворени повреди - гребнатини, механички оштетувања, изгореници, чиреви, подобро е да се воздржите од пливање во отворени водни тела;
 • за пиење, користете само прочистена или зовриена вода.

Покрај тоа, треба генерално да го следите вашето здравје, да го зајакнете имунолошкиот систем и да контактирате со специјалист на првите симптоми на болеста. Таквата превенција на парагонимоза овозможува, ако не и целосно елиминирана, потоа да се минимизира ризикот од развој на оваа болест.

Прогноза

Со навремено започната терапија, оваа болест не предизвикува компликации, смртта практично не се забележува. Екстра-пулмоналната инфекција е многу потешка за лекување, особено за оштетување на мозокот. Во такви случаи, развојот на патолошкиот процес не е исклучок фатален.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате парагонимијаза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Серумска болест (појавување на симптоми: 9 од 20)

Серумската болест е вид на алергиска болест која се развива како одговор на зголемена чувствителност на телото на странски протеини. Најчесто ова се должи на воведувањето на протеини од животни, поретко постои реакција на човечки протеини. Вреди да се одбележи дека симптомите на болеста може да се појават како први, и со повторно воведување на серумот.

...
Атеросклероза (појавување симптоми: 8 од 20)

Атеросклерозата е прилично честа хронична болест која се карактеризира со сопствена прогресија. Атеросклероза, чии симптоми се јавуваат на позадината на афекцијата на средните и големите артерии поради акумулацијата на холестеролот кај нив (која ја одредува причината за појава на оваа болест), предизвикува циркулаторни нарушувања и голем број сериозни ризици предизвикани од оваа повреда.

...
Сончев удар (појавување симптоми: 8 од 20)

Сонцето и топлотен удар се услови кои, кога се развиваат, веднаш треба да почнат да им помагаат на жртвата, бидејќи постои директна закана за неговиот живот. Овие состојби најчесто се случуваат во пролетно-летниот период, кога активноста на сонцето се зголемува неколку пати. Многу луѓе тврдат дека сончевиот удар и топлотниот удар се едно и исто, но тие не се. Тие имаат некои разлики.

...
Пременструален синдром (симптоми на појавување: 8 од 20)

Пременструалниот синдром е комплекс на болни сензации кои се јавуваат десет дена пред почетокот на менструацијата. Знаците на манифестација на ова нарушување и нивната комбинација се индивидуални. Некои жени може да имаат симптоми како што се главоболка, промени во расположението, депресија или солзи, додека други може да имаат болни чувства во млечните жлезди, повраќање или постојана абдоминална болка.

...
Аспергилоза (појавување симптоми: 8 од 20)

Аспергилозата е габична болест, која е предизвикана од патолошкото влијание на габите на мувлата Аспергилус. Оваа патологија нема ограничувања за половата и возрасната група, зошто дури и може да се дијагностицира кај дете.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .