Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Псевдотуберкулоза: Симптоми и третман

Псевдотуберкулоза - главните симптоми:

Псевдотуберкулозата е акутна инфективна болест која влијае на гастроинтестиналниот тракт. Причинителот на псевдотуберкулозата е интестинална бактерија. Продира во човечкото тело, тие влијаат на кожата, како и на виталните органи. Целиот овој процес е проследен со изразен синдром на интоксикација. Луѓе од сите возрасти можат да станат инфицирани, но почесто кај децата се дијагностицира псевдотуберкулоза.

Предизвикувачкиот агенс на псевдотуберкулоза може да се најде во почвата, во водата, како и во организмите на многу видови животни. Треба да се напомене дека главниот носител на цревни бактерии се глодари (глувци, стаорци, хрчаци и други). Бактериите се прилично отпорни на еколошките услови, така што тие можат да преживеат долго време во почвата или на храната. Сепак, нивната способност за репродукција се одржува три месеци. Ако вршите термичка обработка, тие веднаш умираат. Особено внимателно е неопходно да се изврши преработка на производи кои се чуваат во текот на зимата, бидејќи веројатноста за инфекција од бактерии од глодари е многу висока.

Главниот пат на пренос на цревни бактерии кои предизвикуваат псевдотуберкулоза е храна. Почесто, инфекцијата се јавува по јадење зеленчук и млечни производи кои се делумно преработени. Исто така вреди да се истакне преносот на водата. Патогенот може да навлезе во човечкото тело за време на употреба на вода од отворени резервоари.

Псевдотуберкулозата кај деца и возрасни почесто се дијагностицира во зимско-пролетен период. Сезоноста е директно поврзана со биолошките својства на овој патолошки микроорганизам - активно се репродуцира при висока влажност и ниска температура.

Патогенеза

По пенетрација во човечкото тело со храна и вода, бактериите се фиксираат во стомакот, каде што почнуваат активно да се размножуваат. Потоа, тие продираат во најблиските лимфни јазли, предизвикувајќи нивно воспаление (регионален лимфаденитис ). Да се ​​дијагностицира псевдотуберкулозата кај децата и возрасните во раните фази на нејзината прогресија е доста тешко. Како по правило, симптомите на патологија во овој период не се појавуваат, па затоа пациентот не се однесува на медицинска установа.

Присуството на инфекција се дијагностицира само кога патогените клетки навлегле во многу витални органи. Поради нивната масовна смрт, се ослободува голема количина токсини. Само по ова, пациентот почнува да ги покажува првите симптоми: интоксикација, хипертермија и така натаму.

Патогените микроорганизми влијаат на речиси сите органи во човечкото тело - микроабсот, грануломите, како и дистрофичните промени на нив. Сето ова води до нарушување на нивното функционирање. За да се избегне развојот на здравствени и опасни по живот компликации, потребно е да се дијагностицира болеста, како и нејзиниот целосен третман што е можно порано.

Класификација

Поради фактот што патологијата има релативно стабилна клиничка слика и бран струја, лекарите ја користат следната класификација:

 • блага псевдотуберкулоза. Во овој случај, болеста одеднаш се манифестира (акутна форма), но исто толку брзо и поминува;
 • долготраен. Во овој случај, болеста може да се појави во текот на подолг временски период, со периоди на подобрување и влошување на алтернативните;
 • хроничен. Симптомите се манифестираат слабо. Болеста продолжува во текот на неколку месеци.

Симптоматологија

Псевдотуберкулозата обично започнува акутно. Пациентот ги има следните симптоми:

Јазик со псевдотуберкулоза
 • хипертермија;
 • треска;
 • гадење и гадење;
 • синдром на интоксикација;
 • главоболка;
 • болка во стомакот. Синдромот на болка е грчеви;
 • болки во зглобовите и мускулите.

Подоцна се појавуваат симптоми кои укажуваат на повреда на гастроинтестиналниот тракт - столицата станува течна и вискозна, и има специфичен мирис на фетусот. Ако патогените навлезат во дебелото црево, тогаш во изметот ќе се појават нечистотии од слуз и крв. Едно лице постојано се соочува со потреба од дефекација (до 15 пати на ден).

Карактеристичен симптом на патологија е "хаубата" (хиперемија на вратот и лицето). Исто така ја менува бојата на кожата на нозете и рацете. Хиперемија може да се открие на 5-ти ден од болеста. Постепено, црвенилото исчезнува, но по нив има мало пилинг.

Често во текот на прогресијата на псевдотуберкулозата се манифестира уште еден карактеристичен симптом - бела плоча на јазикот. Тоа може да се одржи до една недела, по што исчезнува, а јазикот стекнува црвена боја.

Дијагностика

Ако се појави најмалку еден од горенаведените симптоми, неопходно е да се консултира лекар за дијагноза, потврда или одбивање на дијагнозата. Лекарите користат специфични дијагностички методи за да го идентификуваат предизвикувачкиот агенс - серолошки и бактериолошки.

Бактериолошко испитување ќе бара крв, цереброспинална течност и измет на болно лице. За да се идентификува присуството на псевдотуберкулозни антигени во фецесот, да се прибегне кон ELISA. Експрес дијагностика на псевдотуберкулоза - rnga со имуноглобулинска дијагностика и HFA.

Третман

Третманот на псевдотуберкулозата се пропишува само по темелна дијагноза. Планот на терапевтски мерки е лекарот што посетува, земајќи ја предвид тежината на текот на болеста, како и општата состојба на пациентот.

Антибиотици, лекови за хемотерапија и сулфонамиди се користат за лекување на псевдотуберкулоза. Времетраењето на таквата терапија зависи од формата на болеста. Кога е локализирано, доволно е да се консумираат лекови за 10 дена, со генерализирани лекови - најмалку 14 дена. Исто така вклучени во третманот на овие средства:

 • десензитизирање;
 • детоксикација;
 • тоник;
 • стимулирање.

Во случај на неуспех на конзервативна терапија, лекарите прибегнуваат кон хируршки третман. Исто така вреди да се напомене дека во текот на третманот, пациентот треба да следи строга диета. Производи кои го намалуваат оптоварувањето на дигестивниот тракт се дозволени.

Превенција

Превенцијата на псевдотуберкулоза се базира на:

 • векторска контрола - глодари;
 • следење на статусот на објекти за складирање со зеленчук;
 • почитување на санитарни и хигиенски мерки во производството на храна.

Лична превенција:

 • Не јадете необработен зеленчук и овошје;
 • не пијте вода од отворени резервоари;
 • строго ги следат правилата за лична хигиена.

Усогласеноста со овие препораки ќе помогне да се намали ризикот од инфекција со цревни бактерии.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Pseudotuberculosis и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: специјалист за заразни болести , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Салмонелоза (појавување симптоми: 8 од 19)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Болки во грлото (појавување симптоми: 8 од 19)

Болното грло е болест од заразна природа, како резултат на прогресијата на која се јавува акутна воспаление на крајниците и другите лимфоидни формации на фаринксот. Следниве патогени може да предизвикаат развој на патологија: вируси, бактерии и габи. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува и акутен тонзилит. Вреди да се напомене дека ова е прилично честа болест што може да почне да напредува и кај возрасните и кај децата.

...
Strongyloidiasis (појавување симптоми: 8 од 19)

Стронгилоидозата е хронична болест предизвикана од цревни акни (Strongyloides stercorali) и се карактеризира со манифестација на различни патологии на гастроинтестиналниот тракт. Овој паразит првпат беше целосно опишан само во 1876 година. Авторот на описот беше францускиот лекар Норманд. Тој го изолирал овој хелминт од изметот на болните луѓе.

...
Борелиоза (појавување симптоми: 7 од 19)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 7 од 19)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .