Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хелминтијаза: Симптоми и третман

Хелминтијаза - главните симптоми:

Хелминтијаза е група на паразитски заболувања кои прогресираат поради пенетрација на различни видови паразитски црви во телото. Овие болести немаат ограничувања во однос на полот и возраста. Треба да се забележи дека кај децата се јавува дијагноза на хелминтијаза. Ова се должи на фактот дека децата се помалку придржуваат кон правилата за хигиена, користат неизмиени јадења и почесто играат на отворено (песок, градина, итн.).

Хелминци - група на претставници на долниот црв кои се способни да навлезат во човечкото тело и да се развиваат слободно во неа, предизвикувајќи прогресија на паразитарните заболувања. Сите претставници на оваа група можат да бидат поделени во 3 групи:

 • roundworms;
 • лента
 • флукс.

Во зависност од начинот на пренесување, сите хумани инфекции со хелминти се поделени на:

 • биоелминтози. Во овој случај, носител на паразити се животни;
 • заразен. Инфекцијата се јавува од болен човек;
 • геохеминттијаза. Овој тип на хелминтијаза се пренесува преку почвата. Ова се објаснува со фактот дека одреден дел од животниот циклус на паразити се случува токму во земјата.

Најопасни за човечкото тело се ларвите и развиваат форми на паразити, бидејќи тие можат слободно да се движат низ телото, кои влијаат врз виталните органи. Возрасните не можат да се движат толку слободно и затоа имаат постабилна положба.

Повеќето видови црви "преферираат" да паразитираат во дигестивниот тракт. Треба да се забележи дека различни видови се локализирани во различни делови на дигестивниот тракт: концлаги - во долниот дел на тенкото црево, крупен циркум - во горниот дел и така натаму. Исто така, врз основа на локацијата, црвите се поделени на ткиво и луминално.

Вреди да се напомене дека паразити можат да влијаат не само на дигестивниот тракт, туку и на светлината, жолчните канали и самиот жолчен меур. Во текот на нивниот живот, тие испуштаат различни токсични материи кои го отрујат човечкото тело. Важно е да се сомневате во присуство на паразити во телото, веднаш да се консултирате со доктор и да започнете да ја третирате болеста со цел да избегнете развој на опасни компликации.

Знаци на

Животниот циклус на црви

Карактеристични знаци на хелминтијаза се јавуваат првенствено од периферната крв. Ако изведувате клиничка анализа, може да откриете значително зголемување на бројот на еозинофилите (особено во акутната фаза на болеста). Вреди да се напомене дека често еозинофилијата е комбинирана со изразена леукоцитоза .

Други знаци на присуство на црви вклучуваат:

 • чешање на анусот;
 • можни нестабилни столици - наизменично запек и дијареа;
 • скрипта на забите во сон;
 • утринска болест. Најчесто се јавува кај луѓето за време на четкање;
 • губење на тежината, додека исхраната не се промени;
 • хипертермија, придружена со болки во зглобовите и мускулите;
 • лисја во утринските часови;
 • едно лице постојано доживува чувство на глад;
 • појава на осип елементи на кожата (понекогаш на очните капаци);
 • кожата на прстите може да се олупи.

Симптоматологија

Клиниката за инфекции со хелминти е поделена на акутни и хронични фази. Првите симптоми на хелминтијаза се појавуваат еден месец откако паразитите влегуваат во телото. Започнува акутната фаза на патолошкиот процес. Едно лице ги има следните симптоми:

 • дијареа;
 • хипертермија;
 • горните дишни патишта се воспалени;
 • на кожата се појавуваат осип елементи;
 • конјуктивитис ;
 • лице отекува. Овој симптом е особено изразен кај децата;
 • мали деца понекогаш развиваат воспалено грло и лимфаденитис .

Патолошкиот процес може да биде комплициран:

Горенаведените симптоми не се појавуваат сите во исто време со некој посебен тип на хелминтијаза. Обично во клиниката на болеста доминираат само два или три симптоми. Таквата клиничка слика на пациентот е забележана за 7 дена, по што болеста оди во хронична фаза. Симптомите на патологија варираат во зависност од видот на патоген кој е паразитски во човечкото тело:

 • ехинококоза . Алергиска реакција доаѓа до израз. Симптомите на алергија го достигнуваат својот максимум. Во најтешките клинички ситуации може да се развие дури и анафилактичен шок ;
 • филаријаза и силилоидоза. Осип на кожата се зголемува и отекувањето на лицето е забележано.

Манифестациите на хелминтијаза, исто така, во голема мера зависи од локацијата на паразитите. Повеќето видови паразитираат во дигестивниот тракт, што доведува до варење, губење на тежината, гадење, рехување и синдром на интоксикација.

Најтешките експерти за хелминтијаза вклучуваат:

 • ехинококоза;
 • парагонимијаза;
 • цистицеркоза.

Овие гелмитни инфекции ги зафаќаат речиси сите витални органи и системи, па затоа, дури и со навремен третман, прогнозата често е неповолна.

Дијагностика

Поради фактот што има прилично голем број на инфекции со хелминти, дијагнозата вклучува многу истражувачки методи. Најинформативни и често користени се следниве:

 • анализа на измет. Во него, лекарите имаат можност да ги детектираат јајцата на хелминот, како и непреземаните остатоци од храна, што укажува на нарушување на функционирањето на гастроинтестиналниот тракт;
 • крвна микрофиларија;
 • за откривање на аскариди и пинови на човечкото тело, прибегнуваат кон макроскопско испитување;
 • микроскопски преглед;
 • жолчно испитување;
 • копровоскопија. Дијагнозата на хелминтијаза со користење на овој метод овозможува да се одреди интензитетот на хелминтската инвазија;
 • испитување на содржината на дуоденумот;
 • ако лекарите имаат сомневање дека едно лице напредува со трихиноза, се пропишува биопсија на мускулното ткиво;
 • Ултразвук;
 • Х-зраци
 • фиброгастродуоденоскопија;
 • крвен тест за присуство на специфични антитела кон некои хелминтни инфекции.

Третман

Главната цел на лекувањето на болеста е да ги истера паразитите од телото на пациентот, како и да се врати нормалното функционирање на гастроинтестиналниот тракт. Планот за лекување го пропишува само квалификуван специјалист по темелна дијагноза, проценка на резултатите од тестовите. Третманот може да се спроведе и во болницата и дома.

Основа за третман на хелминтијаза е администрацијата на специфични антихелмински лекови. Најчесто, лекарите пропишуваат:

 • пирантил;
 • хранети;
 • карбендацим;
 • Мабендазол;
 • албендазол;
 • медамин;
 • левамизол;
 • Празиквантел

Тие мора да се земаат само како што е пропишано од лекарот што посетува и во дозата што ја пропишува. Во акутната фаза на болеста, доволно е да се земе лекот еднаш за да се ослободи од црвите. Но најчесто третманот се изведува според одредена шема.

За време на третманот важно е да се придржувате на овие принципи:

 • строга лична хигиена;
 • диета терапија;
 • сите потрошени производи мора да бидат обработени;
 • на местото каде што пациентот се лекува, неопходно е редовно да се дезинфицира.

Третманот на хелминтијаза кај децата се изведува само во стационарни услови, така што лекарот може постојано да ја следи состојбата на пациентот и, доколку е потребно, да ја прилагоди терапијата. Вреди да се напомене дека кај децата болеста е потешка, па текот на третманот може да биде долго.

Превенција

Превенцијата на хелминтијаза кај деца и возрасни треба да се спроведува во текот на животот. Бидејќи helminths живеат во земјата, а исто така може да се пренесе со контакт, хигиената треба да биде максимално набљудувана - измијте ги рацете, користете индивидуални хигиенски елементи и така натаму. Исто така, важно е да се изврши темелна обработка на зеленчук и овошје пред консумирање.

Со превентивна намена, важно е да се идентификуваат луѓето заразени со црви во времето. За таа цел редовно се спроведуваат анкети за одредени категории возрасни лица (особено оние кои работат во исхраната, медицината и во други области).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Helminthiasis и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ентероколитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 9 од 20)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Црви (црви) (појавување симптоми: 9 од 20)

Црви (црви) - група на паразитски црви кои влегуваат во човечкото тело и почнуваат да го паразитираат. Болестите што ги предизвикуваат кај децата и возрасните се нарекуваат хелминтични инвазии или хелминтни инфекции. До денес, научниците знаат неколку стотици видови на црви кои можат да се паразитираат во човечкото тело. Некои не предизвикуваат тешка повреда на виталните органи, додека други, напротив, предизвикуваат опасни компликации и може да го загрозат животот на пациентот. Затоа, важно е внимателно да ги набљудувате превентивните мерки, така што гелминтните јајца да не навлезат во телото.

...
Аскаријаза кај деца (појавување на симптоми: 9 од 20)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Сигмоиден карцином (појавување симптоми: 8 од 20)

Сигмоиден рак - малигна лезија на подрачјето на дебелото црево, локализирано во левиот долен стомак. Клиничарите го нарекуваат ракот на сигмоидниот дебелото црево незабележлив убиец, бидејќи првите знаци на прогресија се манифестираат само во подоцнежните фази на онколошкиот процес. Прогнозата обично е умерено поволна, ако навремено се дијагностицира тумор на рак и се врши целосен третман.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .