Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хепатитис Б: Симптоми и третман

Хепатитис Б - главни симптоми:

Вирусен хепатитис Б е вирусна болест на воспалителна природа, која главно влијае на ткивото на црниот дроб. Откако лицето се опоравува од оваа болест, тој развива траен имунитет за живот. Но, можно е транзицијата на акутната форма на хепатитис Б да хронична прогресивна. Превозот на вирусот е исто така можен.

Опасноста од патологија е дека обично здраво лице е заразено сосема незабележано од него, затоа, присуството на вирусен хепатитис се дијагностицира само за време на лабораториски тест или кога се појавуваат карактеристични симптоми. Важно е да се спроведе соодветен третман на болеста колку што е можно побргу со цел да се спречи развојот на опасни компликации.

Вирусот е високо отпорен на хемиски и физички фактори. На пример, тој не умира кога е изложен на високи температури, замрзнува, останува во алкална или кисела средина. Ако вирусот влегува во животната средина, тогаш може да трае до неколку недели на местото на исушената крв или на врвот на иглата. Нејзината зараза е многу висока.

Начини на инфекција

Преку микротраума на кожата, вирусот на хепатитис Б продира во човечкото тело и го достигнува црниот дроб со крвотокот, каде што почнува активно да се размножува во своите клетки, предизвикувајќи ги нивните патолошки промени. Човечкиот имунолошки систем реагира на овој процес - лимфоцитите ги напаѓаат променетите клетки, но во исто време влијаат на сопствените ткива на телото.

Главен извор е крвта на заразено лице. Тоа може да се пренесе на здраво лице преку:

 • употреба на предмети за лична хигиена;
 • машини за хемодијализа;
 • делумно преработени алатки во салони за убавина;
 • трансфузија на инфицирана донаторска крв;
 • преку алатки кои се користат во стоматологијата, во операциони сали, простории за манипулација, итн .;
 • преку нестерилни игли.

Исто така, вирусот се пренесува сексуално и трансплацентно - од заразена мајка на дете за време на развојот на фетусот. Вреди да се напомене дека со ракување, користејќи едно јадење, доење, инфективниот агенс не се пренесува. Другите патеки на пренос не се фиксни.

Ризична група

Фактори на ризик за инфекција со хепатит Б.

Сега на државно ниво, листа на луѓе кои се изложени на ризик да заразат таква болест е одобрена, па затоа треба да им се даде вакцина против хепатитис Б:

 • ученици од училиштата и институтите;
 • зависници;
 • пациенти кои редовно им требаат интравенски лекови;
 • луѓе на кои им е потребна редовна хемодијализа;
 • деца кои одат во детски градинки;
 • вработени во медицински установи;
 • сексуално мотивирани луѓе.

Форми

Таквата опасна болест има неколку форми на развој:

 • молња брзо Во овој случај, симптоматиката на патологијата брзо се развива, придружена со тежок церебрален едем и кома. Третманот не е ефикасен. Целиот патолошки процес трае само неколку часа и завршува со смртта на пациентот;
 • акутен хепатитис Б. Оваа форма има неколку фази на развој: фаза на манифестација на заеднички симптоми, иктерија и фаза на разрешување или натамошна прогресија на патологијата;
 • хроничен вирусен хепатитис Б.

Симптоматологија

Инкубациониот период на болеста е доста долг - од два месеци до шест месеци, но понекогаш овој период може да се скрати до 30 дена или да се продолжи до 225 дена. За време на прогресијата на периодот на инкубација, симптомите на патологија се целосно отсутни.

Симптомите на хепатитис Б зависат од точната форма на болеста која го погодила лицето.

Молња форма

Најопасен тип на патологија, бидејќи клиничката слика се развива брзо. Едно лице има напад кој е придружуван од следниве симптоми:

 • повраќање;
 • сериозна слабост;
 • човек не може сам да излезе од кревет;
 • вртоглавица;
 • модринки се појавуваат на кожата на лице во овој период;
 • оток на нозете;
 • несвестица;
 • сосови во умот;
 • непцата крварат;
 • често се случуваат носеви.

Како по правило, овој период завршува со коматна состојба и исто така е возможен фатален исход.

Аниктерски период

Во овој период нема специфични манифестации на патологија. Симптомите кои се карактеристични за повеќето вирусните болести доаѓаат во прв план:

 • главоболка;
 • човековата благосостојба постепено се влошува;
 • губење на апетитот;
 • летаргија;
 • слабост;
 • болка во мускулите и зглобовите;
 • појава на респираторни манифестации (кашлица, течење на носот).

Иктеричен период

Во иктерискиот период постои манифестација на симптоми кои се карактеристични за оваа болест. Тие се појавуваат во следниот редослед:

 • на почетокот на периодот, урината ја менува својата боја - станува боја на темно пиво;
 • тогаш постои пожолтување на склерата и оралната мукоза;
 • Палмите и кожата добиваат жолта боја.

Штом жолтицата се појавува во овој период, состојбата на пациентот постепено се стабилизира. Од главните симптоми, тоа може да биде нарушено со тежина во десниот хипохондриум (на местото на локализација на црниот дроб). Нема други симптоми. Можно појаснување на измет поради блокада на жолчните канали.

Тежината на жолтицата е директно поврзана со сериозноста на патологијата, како и прогресијата на синдром на холестаза . Стабилизацијата на жолтица е забележана на денот 10, по што се намалува. Во случај на тежок курс, исто така е можно појава на хеморагичен синдром - забележани се хеморагии во кожата. Хепатитис Б е потежок кај децата. Симптоматологијата трае долго време и постои висок ризик за развој на опасни компликации.

Обнова период

По жолтица доаѓа обновен период. Жолтицата исчезнува. Пациентот нема поплаки - неговиот апетит е вратен, слабоста исчезнува. Ако болеста е бенигна, тогаш функционалноста на црниот дроб се обновува по 4 недели. Доколку лекувањето на патологијата не се изврши навремено или било дефектно, тогаш постои ризик дека акутната форма на вирусен хепатитис ќе стане хронична.

Хронична форма

Хроничниот хепатитис Б се манифестира со следниве симптоми:

 • зголемен замор;
 • слабост;
 • поспаност;
 • намален апетит;
 • гадење, емтички нагон;
 • надуеност;
 • карактеристични симптоми на хроничен хепатитис Б, како што се темната урина, жолтица, се појавуваат многу подоцна отколку во акутната форма.
Хепатитис Б симптоми

Дијагностика

Како по правило, во периодот на инкубација, речиси ниту еден од пациентите не се обраќаат на лекар за помош, бидејќи нема симптоми на патологија. Лекарот се повикува на развој на акутна форма на патологија, кога клиничката слика е повеќе од јасно изразена.

Дијагнозата на хепатитис Б кај децата и возрасните се врши од лекар за заразни болести. За таа цел се спроведува анкета на пациент, темелно испитување и клинички и лабораториски испитувања.

Важно е да направите тест за крв за:

Компликации

Кога доцното лекување на хепатитис Б кај деца и возрасни може да развие такви опасни компликации:

Терапија

Третманот на блага форма на патологија може да се спроведе дома, но само по испитување од квалификуван специјалист и добивање дозвола од него. Планот за лекување вклучува:

 • детоксикација. Пациентот треба да консумира што е можно повеќе минерална вода, со цел да се намали сериозноста на симптомите, како и да се врати балансот на водата во телото;
 • умерена физичка активност;
 • целосно одбивање да пие алкохол;
 • Забрането е да земате лекови без препорака од доктор;
 • диета Од исхраната исклучете масна, пржена и пушечка храна;
 • Антивирусни лекови за оваа форма на болеста не се пропишани.

Третман на акутна патологија:

 • Антивирусни лекови се веќе пропишани за третман на оваа форма: интерферони, нуклеазни аналози;
 • поддржувачка терапија. Главниот план за лекување е надополнет со хепатопротектори и имуномодулатори;
 • детоксикација. Во овој случај, земањето орална течност не е доволно, така што докторите се препишуваат за да воведат стерилни раствори за да се намали нивото на токсини во телото;
 • витаминска терапија;
 • диета

Хируршко лекување е индицирано само во случај на цироза. Дозволено е само во неактивна фаза. Овој метод на третман вклучува трансплантација на доенски црн дроб кај болно лице.

Вакцинација

Рекомбинантна вакцина против хепатит Б.

За да се спречи инфекцијата со вирусниот хепатитис Б, медицинските работници препорачуваат пациентите да добијат специјална вакцина навремено. Научниците развија вакцина која може да го заштити човечкото тело од инфекција. Инокулацијата се инјектира само во мускулите. Само во овој случај ќе се постигне максимално ниво на заштита. Ако по грешка вакцината се воведе субкутано, тогаш тоа не се брои. Потребна е повторна инјекција.

На сите луѓе не им е дозволено да бидат вакцинирани, бидејќи постојат одредени контраиндикации за администрација на лекот:

 • бременост;
 • период на лактација;
 • Вакцинацијата, исто така, не треба да се дава на недоносени бебиња.

Шеми за вакцинација:

 • стандард. За прв пат вакцината се администрира на пациент на одреден ден. Повторното воведување се изведува за еден месец. Последната вакцина се дава по 6 месеци;
 • алтернатива. Првата инјекција на вакцината се прави на избраниот ден, вториот - за еден месец, а третиот - за 2 месеци.

Несакани ефекти кои можат да се појават по вакцинацијата:

 • хиперемија на кожата на местото на инјектирање;
 • на местото на инјектирање може да настане мала набиеност (локална реакција);
 • може да се појави уртикарија;
 • болка во зглобовите (најчесто зглобовите кои се наоѓаат во близина на местото на инјектирање на повредената вакцина).

Вакцината треба да се администрира со претпазливост кај малите деца. По вакцинацијата треба да биде одредено време внимателно да ја следат нивната состојба. Ако се чувствувате добро, веднаш треба да контактирате со медицинска установа.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хепатитис Б и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вирусен хепатитис (појавување симптоми: 11 од 20)

Вирусен хепатитис е инфективна болест на црниот дроб, која предизвикува патолошко воспаление на ткивото на црниот дроб. Лицето е носител на болеста. Не постојат строги ограничувања во однос на возраста и полот. Денес во медицината постојат пет групи на оваа болест. Секоја група има своја клиничка слика и етиологија.

...
Жолтица (појавување симптоми: 10 од 20)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Стронгилоидаза (појавување симптоми: 9 од 20)

Стронгилоидозата е хронична болест предизвикана од цревни акни (Strongyloides stercorali) и се карактеризира со манифестација на различни патологии на гастроинтестиналниот тракт. Овој паразит првпат беше целосно опишан само во 1876 година. Авторот на описот беше францускиот лекар Норманд. Тој го изолирал овој хелминт од изметот на болните луѓе.

...
Лево-еднострана пневмонија (појавување симптоми: 9 од 20)

Лево-еднострана пневмонија е најретката форма на инфекција во белите дробови на двете постоечки сорти. И покрај ова, болеста претставува голема закана за животот на пациентот. Главната причина за развојот на болеста е патолошкото влијание на патогените микроорганизми кои продираат во левото белодробно грло исклучително ретко и често со силно слабеење на имунолошкиот систем. Покрај тоа, лекарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори.

...
Птичји грип (појавување симптоми: 9 од 20)

Птичјиот грип е акутна инфективна болест што ја носат птиците. Видови на овој вирус го инфицираат човечкото тело. Оваа болест се карактеризира со висок ризик од смрт, а клиничката слика содржи неколку синдроми - инфективно-токсични, респираторни, гастроинтестинални, што доведува до исклучително сериозна состојба на лицето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .