Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хепатитис А (Боткиново заболување): симптоми и третман

Хепатитис А (Боткиновата болест) - главните симптоми:

Хепатитис А (Боткиновата болест) е вирусна инфективна болест со акутен тек кој ги зафаќа луѓето од различни возрасни групи. Во случај на прогресија на таквата патологија, се забележува развој на воспалителен процес во ткивата на црниот дроб. Таквите патолошки промени доведуваат до нарушување на неговото функционирање. Претходно, оваа болест се смета за фатална, но сега постои можност да се спроведе неговата превенција - развиена е специјална вакцина која може да се администрира и за возрасни и за деца.

Пат за пренос

За да не се инфицираат, неопходно е да се знае точно како се пренесува хепатитот А. Оваа болест почесто се дијагностицира во земји каде што има недостаток на хигиена. Поради ова, понекогаш се нарекува и "валкана рака". Главниот пат на пренесување е фекално орален. Вирусен хепатитис А се пренесува преку храна, како и вода. Вирусот, предизвикувајќи развој на патологија, не е отпорен на покачени температури, и затоа брзо умира за време на вриење и термичка обработка на производи.

Често се дијагностицира вирусниот хепатитис А кај деца. Ова се должи на фактот дека нивниот имунолошки систем сè уште не е доволно формиран. Исто така, вреди да се напомене дека се работи за деца кои сакаат да извлекуваат сурова храна (бобинки, зеленчук, итн.) Во нивните усти. Затоа, важно е дури и во детството да се вакцинираат за да се отстранат можните инфекции. Вреди да се напомене дека поголемиот дел од пациентите во раното детство страдаат од болест во избришана форма, која не се карактеризира со жолтица . По заздравувањето, лицето развива имунитет.

Ризична група (луѓе кои мора да бидат вакцинирани):

 • поединци кои посетуваат земји каде што инциденцата на вирусен хепатитис А е доста висока;
 • жители на Латинска Америка, Азија, Африка;
 • луѓе кои се во близок контакт со болната Боцинова болест.

Механизам на инфекција

Изворот на инфекција е болен човек. Вирусите влегуваат во животната средина заедно со екскретите (ја загадуваат почвата). Веќе од таму паѓаат на производи во вода. Кога се користат, патогените микроорганизми навлезат во телото, каде што почнуваат активно да се размножуваат. Потоа тие влегуваат во крвотокот и се пренесуваат во црниот дроб, каде што ги инфицираат хепатоцитите.

Како резултат на тоа, овие клетки престануваат да ги вршат своите основни функции и да предизвикаат автоимуна реакција. Како резултат на тоа, телото почнува да ги напаѓа сопствените клетки. Органот развива воспаление, кое предизвикува смрт на хепатоцитите.

Симптоматологија

Симптоми на хепатитис А

Првите симптоми на хепатитис А кај деца и возрасни се многу слични со симптомите на АРВИ . Патолошкиот процес започнува со појава на треска, која трае 10 дена. Како што Беккин-овата болест напредува, се појавуваат гадење и гадење, слабост и болка во мускулите.

Веднаш штом вирусот ќе продира во црниот дроб и почнува оштетувањето на хепатоцитите, ќе се појави жолтица на кожата и склерата. Во овој период, изметот на пациентот станува обесцветен, а урината станува темна по боја. Овие симптоми укажуваат на тоа дека автоимуните реакции започнале во телото. Исто така во текот на овој период се стабилизира состојбата на пациентот, неговата температура се приближува до нормалните вредности, гадењето престанува. Но, овие симптоми се заменуваат со пруритус и појава на болка во абдоменот.

Инкубациониот период за Боткиновата болест се движи од две недели до 50 дена. Во текот на овој период, пациентот почнува да ги покажува првите симптоми на патологија:

 • слабост;
 • гадење;
 • зголемување на температурата.

Често, кога се појавуваат овие симптоми, пациентот не се консултира со доктор, бидејќи не се сомнева во развојот на опасна болест. Симптомите се слични на респираторните инфекции. Но, вреди да се напомене дека ако процесот се дијагностицира за време на периодот на инкубација, ефективноста на третманот ќе биде многу поголема.

По инкубација период доаѓа predzheltushny. Симптомите на интоксикација се зголемуваат, температурата се зголемува на 40 степени. Оштетувањето на црниот дроб е карактеристично за овој период. Патогениот вирус почнува да се размножува во хепатоцитите, што доведува до развој на воспаление и оток во органот. Постои хепатомегалија и промена во структурата на телото. Ако го поминете со испитување на вистинскиот хипохондриум, може да се забележи дека црниот дроб е зголемен, и излегува 2 см од под реброто.

Симптоми на прејтерскиот период:

 • темна урина;
 • промена на бојата на измет;
 • жолтилото на кожата се зголемува (блага жолтица може да се појави и во периодот на инкубација);
 • се јавува уништување на хепатоцитите, како резултат на кои се ослободуваат хепаталните ензими;
 • палпација на црниот дроб е болна.

Следната фаза во прогресијата на патологијата е иктеријалниот период. Времетраењето е до 6 недели. Често по ова доаѓа целосно закрепнување. Вреди да се напомене дека вкупното траење на вирусниот хепатитис А е 3 месеци. Дури и за време на периодот на опоравување, се забележува хепатомегалија. Ако направите тест за крв, тогаш може да открие покачено ниво на ензими на црниот дроб.

Акутната форма на хепатитис А може да се претвори во хронична форма. Медицинската статистика е таква што хроничниот тек се забележува кај 15% од вкупниот број на пациенти. Прогнозата на оваа форма е поволна - болеста завршува со целосно обновување на пациентот и формирање на доживотен имунитет.

Во тешка форма, Боткиновата болест се јавува кај деца под една година. Затоа, важно е да се вакцинираат навреме за да се заштитат од можна инфекција. Кај доенчињата, сите симптоми се поизразени. За оваа болест се карактеризира со брз тек. Развиена силна дехидратација. Овој симптом треба да се елиминира што е можно поскоро со помош на интензивна терапија (корекција на составот на вода-електролит). Ако времето не започне да го спроведува третманот на патологијата, тогаш може да се развие коматна состојба.

Кај возрасни пациенти, се изговара синдром на интоксикација. Карактеристичен симптом е пролонгирана жолтица. Лекарите ја проценуваат состојбата на овие пациенти како сериозни. Симптомите може да траат неколку месеци. Наспроти позадината на вирусен хепатитис А, други болести на црниот дроб може да почнат да напредуваат. Клиничката слика на Боткиновата болест ќе биде дополнета со нивните симптоми.

Третман

Во тоа време не постои специфичен третман за Боткиновата болест. Главната цел на терапијата е да се елиминираат симптомите на патологијата, да се ослободи интоксикалниот синдром и да се нормализира функционирањето на црниот дроб.

Третманот со лекови се темели на употребата на такви групи на лекови:

 • ентеросорбенти;
 • витаминска терапија;
 • хепатопротектори;
 • имуномодулатори;
 • ензимски препарати. Тие се надополнети со главниот план за лекување на тешки форми на болеста;
 • третманот со гликокортикоиди се користи во случај на остра влошување на состојбата на пациентот;
 • воведување на стерилни раствори за детоксикација;
 • холеретичен.

Диета терапијата игра посебна улога во третманот на Боткиновата болест. На пациентот му се доделува диета број 5. Со негова помош можете да го намалите оптоварувањето на црниот дроб. Храната се зема во мали делови и 6 пати на ден.

Факти за вирусниот хепатитис А

Препорачани производи:

 • месни производи;
 • ферментирани млечни производи;
 • посно месо;
 • вчерашниот леб;
 • црн чај, комот, узвар и други;
 • посно риба;
 • протеинска омлета;
 • компири;
 • карфиол;
 • муса;
 • крекери.

Неопходно е да се исклучи употребата на овие производи:

 • пржена храна;
 • пушеле јадења;
 • сладолед;
 • чоколада;
 • свинско месо;
 • конзервирана храна;
 • супи од супа;
 • масна риба;
 • ротквица;
 • магдонос;
 • слатки;
 • маргарин;
 • печење печиво.

Компликации

Ако не ја третираме болеста со текот на времето, тогаш е можно прогресијата на таквите компликации:

Превенција

Превенцијата на болеста вклучува неколку области:

 • дезинфекција во фокусот на прогресијата на болеста;
 • вакцинација против Боткиновата болест - ефикасен метод на превенција;
 • хигиена;
 • Превенцијата вклучува контактирање на активности. Докторите одреден временски период ги следат луѓето кои биле во контакт со заразените, и кога се појавуваат првите симптоми, тие се хоспитализирани.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хепатит А (Боткиновата болест) и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Жолтица (појавување симптоми: 9 од 14)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 9 од 14)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Хепатитис Д (појавување симптоми: 9 од 14)

Хепатитис Д е друг вид на вирусна инфекција на црниот дроб. Неговата карактеристична особина е тоа што најчесто се јавува истовремено со хепатит Б, помалку се смета за компликација на негативните ефекти на ХБВ. Провокатор е специфичен микроорганизам кој често инфицира лице со парентерален пат, т.е. преку крв. Покрај тоа, постојат и други механизми на инфекција.

...
Вирусен хепатитис (појавување симптоми: 8 од 14)

Вирусен хепатитис е инфективна болест на црниот дроб, која предизвикува патолошко воспаление на ткивото на црниот дроб. Лицето е носител на болеста. Не постојат строги ограничувања во однос на возраста и полот. Денес во медицината постојат пет групи на оваа болест. Секоја група има своја клиничка слика и етиологија.

...
Рак на жолчното кесе (симптоми на појавување: 8 од 14)

Рак на жолчното кесе - онколошка неоплазма често во форма на сквамозен карцином или аденокарцином. Прилично ретка болест во која канцерогените тумори влијаат на овој орган. Но, и покрај тоа, туморите за рак на жолчното кесе е една од најчестите патологии на овој орган, и во повеќето случаи болеста е придружена со такви нарушувања како холелитијаза или холециститис. Секој фактор што доведе до првата болест може да доведе до малигни неоплазми.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .