Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Антракс: Симптоми и третман

Антракс - главните симптоми:

Антракс е зоонозна инфекција, која се карактеризира со оштетување на кожата, белите дробови и цревата. Возбудливиот агенс на антраксот е Bacillus anthracis. Овој патоген продира во човечкото тело преку оштетена кожа, мукозни мембрани на дишните патишта, како и дигестивниот тракт. Оваа болест спаѓа во категоријата на најопасни, бидејќи постои голема веројатност за смрт. Може да влијае на луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и децата.

Causative agent

Возбудливиот агенс на антракс е фиксна бактерија, во средината на која спори се локализирани. Нивната главна функција е да го заштити микроорганизмот. Спорите на антракс се формираат кога бактеријата влегува во неповолни услови за тоа. Но, вреди да се напомене дека вегетативните форми се помалку стабилни и затоа веднаш умираат под влијание на високи температури и des. решенија. Фокусот во кој патогенот на антраксот е локализиран е почвата.

Начини на пренос

Причинителот на антраксот може да влезе во човечкото тело на различни начини:

 • најчесто - контактно домаќинство . Може да се заразени со антракс за време на грижата на болни животни, контакт со труповите на веќе мртви животни, контакт со волна или измет;
 • воздух и прашина . Во овој случај, лицето станува инфицирано со антракс со вдишување на спорите на бактериите. За време на чинот на дишење, спорите влегуваат во белодробното ткиво, а потоа од таму во лимфните јазли. Таму почнуваат активно да се размножуваат и уништуваат имуните клетки, по што тие се пренесуваат во крвотокот и ги напаѓаат виталните органи и системи;
 • храна патека . Едно лице може да се зарази преку јадење недоволно термичко третирано месо. Во овој случај се развива цревната форма на антраксот.

Форми

Во медицината постојат такви форми на антракс:

 • дермален;
 • септички;
 • пулмонален;
 • цревна.

Симптоматологија

Симптомите на антраксот директно зависат од тоа каков вид на патологија се развива кај луѓето.

Форма на кожата

Лезии на кожата во антракс

Оваа форма се дијагностицира кај пациенти најчесто (99% од случаите). Патогенот влегува во човечкото тело преку оштетена кожа - низ пукнатини, гребнатини, парчиња, гребаници и така натаму. Обично, еден карбункул се формира на кожата, но исто така е можно појавување на неколку патолошки елементи. Ако погодената област на лицето, вратот или главата, тогаш во овој случај, антраксот продолжува во тешка форма. Локацијата на патолошката формација во овие области е полн со фактот дека едемот може да се прошири до дишните патишта, што доведува до задушување.

Сорти:

 • карбункулоза;
 • булозен
 • едематозен;
 • ерипипоид.

Тип на антракс во карбункулоза се дијагностицира во повеќето клинички ситуации. На местото на инфекцијата во кожата се формира мало место на црвена и сина нијанса. Во овој случај, нема непријатност кај пациентот.

Подоцна, на местото на овој елемент се формира јазол со црвен нијанс. Со својот изглед доаѓаат првите субјективни сензации - чешање и горење. Модулот расте во текот на неколку дена, формирајќи везикул, во кој се наоѓа серозен ексудат, а потоа се менува во хеморагичен. Меур може спонтано да се отвори, а на негово место останува чир со црно дно. Се развива некроза на епидермисот, и дното на чирот се стврднува, формирајќи краста, околу која нови везикули почнуваат да се формираат, имајќи својство на само-отворање. Тие ја зголемуваат веќе формираната краста во големина (максимум - 10 см).

Во случај на прогресија на едематозната сорта, на местото на пенетрација на инфективниот агенс се појавува изразен оток, кој подоцна го отстапува формирањето на карбункул со доволно голема големина. Овој тип на антракс ретко се дијагностицира и е потежок од карбункулозните видови.

Во случај на булозна сорта, се забележува инфилтрација на местото на воведување на бактеријата, на површината на која се формираат патолошки меурчиња од различни големини, кои содржат хеморагична секреција. Отворањето на меурите се јавува во просек по 8 дена, а на нивното место се формираат улцеративни елементи, со некроза.

Erysipeloid видови напредува поретко. Се карактеризира со полесен проток. На кожата на пациентот се формираат патолошки везикули, во кои се содржи серозен ексудат. Откако ќе ги отворат, чиревите остануваат со густа црна кора.

Белодробна форма

Оваа форма се развива многу брзо и е многу опасна за луѓето. Во раната фаза на развој, пациентот има само мал непријатност во градите. Но клиничките манифестации постепено стануваат се поизразени. Овие знаци се појавуваат:

 • тешка недостаток на здив;
 • зголемување на температурата на телото до критични параметри - 40 степени;
 • синдром на интоксикација;
 • синест на кожата;
 • тахипнеа;
 • треска

Постепено, болката во градите се зголемува и по интензитет може да личи на миокарден инфаркт . Кашлицата се зголемува и пенлив-крвавиот спутум се излачува. Постои регионално зголемување на лимфните јазли. Ако правилниот третман не се започне веднаш, оваа форма на антракс може да биде фатална.

Цревна форма

 • абдоминална болка;
 • зголемување на температурата;
 • крвава дијареа;
 • губење на апетитот, до нејзината целосна загуба;
 • гадење;
 • повраќање со крв и жолчка;
 • асцит ;
 • интестинална опструкција .

Септичка форма

Симптомите на антракс на оваа форма се манифестираат поради тешкиот тек на која било од горенаведените форми:

 • треска;
 • лабава крвави столици;
 • зголемување на температурата;
 • гадење и гадење;
 • тешка недостаток на здив;
 • болка во градната коска;
 • тахипнеа;
 • кашлица, при која пената се испушта со крв.
Симптоми и превенција на антракс

Дијагностика

Важно е кога се појавуваат првите симптоми кои укажуваат на појава на антракс, веднаш контактирајте со медицинска установа за дијагностицирање и лекување на болеста. Стандардна дијагностичка програма за сомнителен антракс е:

 • земање историја;
 • евалуација на жалбите на пациентот;
 • хемограм;
 • бактериоскопски метод;
 • бактериолошки метод;
 • метод на имунофлуоресценција;
 • алергиски тест на кожата.

Третман

Третманот на антраксот мора да започне веднаш по потврдувањето на дијагнозата. Вреди да се напомене фактот дека порано почетокот на терапија, толку е поголема шансата за успех. Пациентот е пропишан:

 • инфузиона терапија;
 • антибиотска терапија;
 • администрација на антракс имуноглобулин.

Инфузионата терапија се базира на интравенска администрација на активни раствори, која треба да го пополни волуменот на клеточните, интрацелуларните и васкуларните течности во човечкото тело.

Лекарите препишуваат решенија:

 • колоиден;
 • кристалоид;
 • крвни продукти.

Терапијата со антибиотици се базира на употребата на:

 • пеницилин;
 • тетрациклин;
 • еритромицин;
 • левофлоксацин;
 • оксициклин.

Во случај на тешка патологија, глукокортикостероидите исто така се вклучени во главниот план за лекување.

При дијагностицирање на антракс, на пациентот мора да им се даде антракс имуноглобулин. Главната цел на таквиот третман е да создаде имунитет на предизвикувачкиот агенс. Исто така, овој лек се користи како превентивна мерка.

Важно е да се почне третманот што е можно поскоро, бидејќи постои висок ризик од смрт, особено во случај на прогресија на белодробните или цревните форми на патологија. Третманот на пациентите со оваа дијагноза се изведува само во болница. Самоповредувањето е неприфатливо!

Вакцина

Антракс вакцина

Антракс е многу сериозна болест, чија терапија е доста комплексна и не секогаш ефикасна. Затоа, против оваа болест е создаден специјална вакцина. Постојат три типа на оваа дрога:

 • вакцина против инактивирана болест;
 • жива вакцина;
 • комбинирана вакцина.

Вакцината против оваа болест се администрира на луѓе кои се изложени на ризик:

 • ветеринари;
 • лабораториски асистенти;
 • работници за преработка на месо;
 • работници во кланица и работи.

По воведувањето на антракс вакцината, може да се појават следниве несакани ефекти:

 • главоболка;
 • слабост;
 • регионално проширување на лимфните јазли.

Контраиндикации за воведување на вакцина против болеста:

 • раѓање;
 • инфективни и воспалителни болести во акутниот период;
 • патологии на кожата;
 • онкологија;
 • ХИВ инфекција ;
 • СИДА

Превенција

Превенција на болести ги вклучува следните мерки:

 • вакцинација на лица во ризик;
 • вакцинација со животни;
 • контрола на миленичиња;
 • контрола на транспорт и складирање на месни производи;
 • рано откривање на пациенти и нивна навремена хоспитализација (со цел да се спречи ширењето на болеста, исто така се изолирани луѓе кои се во близок контакт со пациентот);
 • изолација на превозникот;
 • труповите на заразени животни се изгорени.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Сибирски чир и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Салмонелоза (појавување на симптоми: 7 од 20)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 7 од 20)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Лимфосаркома (појавување симптоми: 6 од 20)

Лимфосаркомот е малиген тумор, за кој клеточните елементи кои припаѓаат на лимфоидните серии делуваат како морфолошки супстрат. Лимфосаркомот, чии симптоми се манифестираат во такви клинички знаци како оштетување на лимфните јазли и разни органи, исто така се карактеризира со хематогени и лимфогени метастази кои се појавуваат со леукемизација кај околу 20% од пациентите.

...
Инфекција на цревата (појавување симптоми: 6 од 20)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Хелминтијаза (појавување симптоми: 6 од 20)

Хелминтијаза е група на паразитски заболувања кои прогресираат поради пенетрација на различни видови паразитски црви во телото. Овие болести немаат ограничувања во однос на полот и возраста. Треба да се забележи дека кај децата се јавува дијагноза на хелминтијаза. Ова се должи на фактот дека децата се помалку придржуваат кон правилата за хигиена, користат неизмиени јадења и почесто играат на отворено (песок, градина, итн.).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .