Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фелиноз (болест на мачка): симптоми и третман

Фелиноз (болест на мачкарна гребаница) - главни симптоми:

Болеста на гребење на мачката (felinoz) е болест од заразна природа која почнува да напредува поради залак или нула на мачка. Се јавува со формирање на специфични супуративни папули, што предизвикува регионален лимфаденитис. Последиците од таквата патологија може да бидат крајно опасни.

Лице од било која возрасна група може да стане инфицирано, но сепак, болеста се дијагностицира почесто кај мали деца. Ова се должи на фактот што децата сакаат да играат со мачки, како и фактот дека нивниот имунолошки систем сè уште не е доволно формиран за целосно да се спротивстави на инфекцијата. Третманот на болеста се препорачува да се спроведе во стационарни услови под надзор на специјалисти, но не е исклучено третманот дома (во блага форма).

Етиологија

Главната причина за прогресијата на патологијата е воведувањето на мобилните Bartonella бактерии во телото. Животот и активно се репродуцира во усната шуплина на цицачи (мачки, мајмуни, кучиња, итн.). Самите животни се заразени со болви. Bartonella е содржан во нивниот измет, кој останува на крзно и кожа на животното. Патогенот влегува во устата и канџите кога мачката почнува да ја лиже кожата или го напаѓа.

Фактори на ризик

 • чување домашни мачки;
 • нарушување на клеточниот имунолошки одговор;
 • ХИВ инфекција ;
 • долгорочна употреба на одредени групи на лекови: азатриоприн, глукокортикоиди, циклоспорин и така натаму.

Механизам за развој

Болеста на гребење на мачката почнува постепено да напредува. Патогенот навлегува во длабоките слоеви на епидермисот преку микротраума на кожата (гребнатини, гребнатини, исеченици, перфорации). На местото на воведувањето, воспалението започнува со навлажнување. Инфективните агенси преку крвта и лимфата циркулираат низ телото. Воспалителниот процес напредува и во лимфните јазли.

Општи симптоми

Периодот на инкубација за болеста на гребење на мачки се движи од неколку дена до 1,5 месеци. Фактот дека бактеријата веднаш не ја покажува својата активност по внесувањето во телото ја комплицира дијагнозата на хелинозин. Тешко е да се поврзе гребенот што беше примен пред еден месец, со влошување на пациентот во моментот. Симптомите на болеста обично се појавуваат постепено.

По гребенот исцели, на своето место се појавува мала црвена судбина. Ако притиснете на него, тогаш има болка. Подоцна се преродил во балон. Може да се формира како еден меур, и неколку. Патолошки елементи на кожата не траат долго. По нивното исчезнување останува чир, покриен со кора на врвот. Но оваа болест на гребенот на мачката не завршува тука.

Симптоми на фелиноза

По исчезнувањето на везикулите, симптомите на развојот на воспалителниот процес во лимфните јазли почнуваат да се појавуваат:

 • чешање;
 • лимфниот јазол се зголемува;
 • зголемување на температурата до критични параметри (бидејќи процесот е заразен, може да се зголеми до 40 степени);
 • кога бил притиснат на зафатениот лимфен јазол, ја означил неговата болка.

Со развојот на фелинозата, општата состојба на пациентот постепено се влошува. Тој има долги и тешки главоболки, поспаност. Понекогаш се зголемува потењето. 10 дена по појавата на првите симптоми на патологија се јавува ремисија. Во овој момент, воспалението во јазолот или целосно исчезнува, или неопходно е да се консултира лекар со цел да се отстрани гнојната содржина од него.

Форми

Болеста на гребење на Кат има две форми на развој:

 • типичен;
 • атипичен.

Типично

Оваа форма на фелиноза е дијагностицирана кај 90% од пациентите. Симптомите се појавуваат постепено. Оштетување на кожата и регионалните лимфни јазли се забележува. Почесто постои воспаление на лимфните јазли во вратот, во пазувите, лактите, препоните. Зафатениот јазол може да се зголеми во големина до 12 см. Кога felinosis е забележан изразен синдром на интоксикација:

 • главоболка;
 • зголемување на температурата;
 • поспаност;
 • зголемен замор;
 • недостаток на апетит;
 • болка во мускулните структури на екстремитетите;
 • зголемено потење.

Атипична форма

Оваа форма на felinosis се јавува во 10% од случаите. Обично се дијагностицира кај деца, како и кај постари лица (луѓе кои имаат намалена реактивност на телото). Времетраењето на текот на болеста е од 6 до 8 недели.

Ако инфективен агенс влегува во мукозната мембрана на окото, постои висок ризик за развој на конјунктивитис. Симптоми на контакт со кожа:

 • треска;
 • појава на чиреви;
 • засилување на штетата;
 • по заздравувањето се формираат лузни.

Компликации

Ако кај првите симптоми на фелиноза не се консултираат со лекар и не се спроведе целосен третман на патологијата, развојот на опасни компликации е возможен. Во случај на прогресија на конјунктивитис, можно е губење на видот. Можно е поразот на централниот нервен систем. Ова води кон прогресија на менингитис , воспаление на мозокот и 'рбетниот мозок.

Дијагностика

Дијагнозата на felinosis вклучува:

 • личен преглед од дерматолог;
 • земање историја (посебно е наведено дали имало контакти со домашни животни, особено со мачки);
 • кожен тест со специфични Ar;
 • хистолошки преглед на материјалот на лимфните јазли земени од биопсија.

Диференцијална дијагноза:

Третман

Третманот на патологија мора да се направи само откако дијагнозата е точно потврдена. Терапиите ги пропишува лекарот, врз основа на резултатите од тестовите, како и земајќи ја предвид состојбата на пациентот и сериозноста на болеста. Во случај на фелиноза во блага форма, обично не е потребен специфичен третман, бидејќи симптомите исчезнуваат независно по 2 недели. Комплексната форма вклучува третман во болница со назначување:

 • антибиотици;
 • вазоконстрикторни лекови;
 • лекови против болки;
 • местото на лезија е нужно третирано со средства за дезинфекција.

Исто така, лекарите третираат компликации кои би можеле да се развијат на позадината на патологијата. Можно е да се зголеми дозата на антибиотици и антимикробни лекови во случај на прогресија на менингитис или ендокардит. Третманот се смета за ефективен ако сите симптоми на болеста исчезнат и општата состојба на пациентот се стабилизира.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Felinoz (болест на мачката) и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: специјалист за заразни болести , дерматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Туларемија (појавување на симптоми: 6 од 18)

Туларемијата е болест од природна фокална природа, манифестирана во форма на акутна инфекција. Туларемија, чии симптоми вклучуваат лезии на лимфните јазли и кожата, а во некои случаи и мукозните мембрани на фаринксот, очите и белите дробови, се разликуваат и од симптомите на општа интоксикација.

...
Не-Хочкинов лимфом (појавување симптоми: 6 од 18)

Онколошките болести денес се една од најтешките и најтешките за лекување на болести. Тие вклучуваат не-Хоџкиновиот лимфом. Сепак, секогаш постојат шанси и јасна идеја за тоа која болест е, нејзините типови, причините, методите на дијагноза, симптомите, методите на лекување и прогнозата за иднината можат да ги зголемат.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 6 од 18)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Воспаление на белите дробови (појавување симптоми: 6 од 18)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Акутна леукемија (појавување симптоми: 6 од 18)

Акутната леукемија е опасна форма на рак што влијае на лимфоцитите, кои се акумулираат првенствено во коскената срж и циркулаторниот систем. Оваа болест е тешко да се излечи, често фатална, во многу случаи само трансплантација на коскена срж може да биде спас. За среќа, болеста е доста ретка, секоја година нема повеќе од 35 случаи на инфекција на 1 милион население. Кој почесто се соочува со таква непријатна дијагноза на деца или возрасни?

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .