Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Орнитоза (пситакоза): симптоми и третман

Орнитоза (psittacosis) - главните симптоми:

Орнитоза (пситакоза) е опасна зооноза, која е придружена со силен интоксикален синдром, наклонетост на дишните патишта, особено на белите дробови. Долго време патологијата може да се случи со влошување. Болеста се дијагностицира кај возрасни и деца. Не постои дефинитивен возрасен опсег за пситакоза.

Causative agent

Причинителот на пситакозата е патоген кој припаѓа на хламидија. Овој инфективен агенс е способен да остане долго време на ниски температури и е способен да живее во исушена состојба. Вирусот орнитоза прво ги инфицира птиците, што го шири меѓу луѓето. Вреди да се напомене дека симптомите на инфекција се отсутни, но може да се појават ако животните услови на птиците се влошат.

Вирусот се пренесува од птици на луѓето со капки во воздухот или со правливи патеки во воздухот. Со цел да се зарази со орнитоза, едноставно вдишувајте ја прашината, која претходно била контаминирана со измет или назална слуз на птици. Вреди да се напомене дека поради оваа болест, вработените во фармите за живина, ловците, сопствениците на затворен или индустриски птици се поподложни. Пациентите со пситакоза не се опасни за оние околу нив, па затоа не е неопходно да се хоспитализираат во здравствени установи или да се изолираат од луѓе.

Механизам за развој

Во човечкото тело, патогените микроорганизми продираат низ мукозната мембрана на дишните патишта. Потоа, тие се воведуваат во бронхиоли и мали бронхи. Понекогаш микроорганизмите ги инфицираат алвеолите. Како последица, се развива воспалителниот процес. Инфективните агенси се размножуваат во клетките на телото.

Ако не започнете со третман на орнитоза во време, тогаш кламидија ќе влезе во крвотокот и ќе се шири низ телото, влијаејќи на виталните органи и системи - од надбубрежните жлезди до кардиоваскуларниот систем и централниот нервен систем. Сето ова е проследено со силен интоксикален синдром.

Понекогаш инфекцијата на возрасни и деца може да се случи преку гастроинтестиналниот тракт, а не преку дишните патишта. Во овој случај, прогресијата на пситакозата е иста како што е опишано погоре, но без ефекти од пневмонија. Откако еден човек ја има оваа болест, тој развива имунитет, но тој не е постојан и краткотраен.

Механизмот на орнитоза

Симптоматологија

Инкубациониот период трае од 5 дена до еден месец, но најчесто неговите први симптоми се појавуваат кај деца и возрасни една недела по пенетрацијата на патогените микроорганизми во мукозната мембрана. Псипатозата започнува акутно, симптомите се изговараат:

 • гадење и гадење;
 • температурата се зголемува на високи стапки;
 • болки во мускулите и големите зглобови;
 • понекогаш пациентите забележуваат појава на болка во лумбалниот регион;
 • болка и воспалено грло;
 • сериозен замор;
 • главоболка и вртоглавица;
 • гласот станува рапав или груб (овој симптом е особено изразен кај децата);
 • конјунктивална црвенило;
 • сува кашлица;
 • болка во градната коска;
 • кожата на лицето може да црвени;
 • визуелна инспекција на грлото може да се забележи неговата хиперемија.

Најчесто, пситакозата напредува во пневмонична форма. Во овој случај, лицето прво се појавува сува кашлица. Постепено, станува влажно и е придружено со спутум. Во тешки ситуации, спутумот се ослободува со крв. На 5 ден од почетокот на прогресијата на патологијата, појавата на симптоми карактеристични за пневмонија - диспнеа, тешкотии при дишењето и цијаноза. Ако навремено не започне третманот на болеста кај деца и возрасни, развојот на плеврит е возможен.

Кај децата, болеста продолжува во потешка форма. Температурата на телото се зголемува до критични вредности (до 40 степени). Треската може да биде и ремитирачка и трајна. Детето е немирно, каприциозно, може да биде слабо поради изразен синдром на интоксикација. На кожата на деца може да предизвика розеолозен или макулопапуларен осип. Сите други симптоми се исти како кај возрасните.

Ако третманот со орнитоза кај деца и возрасни не бил извршен, тогаш болеста тече во хронична форма. Во овој случај, болниот има симптоми на бронхитис , синдром на интоксикација, како и зголемување на температурата до максимум 38 степени. Хроничната орнитоза може да трае до 5 години.

Компликации

Ако третманот не се започне навремено, или не се изврши во целост, може да се појават опасни компликации кај возрасни или деца:

Особено е опасно ако орнитозата почнува да напредува кај жената додека носи дете. Во овој случај, таа може да има спонтан абортус. Треба да се забележи дека трансплаценталната инфекција на фетусот не е фиксна.

Третман

Третман на орнитоза кај луѓето се врши со помош на антибиотска терапија. Лекови по избор - група тетрациклини (доксициклин, вибромицин, тетрациклин). Времетраењето на текот на третманот се поставува строго индивидуално, земајќи ја предвид општата состојба на пациентот, како и сериозноста на неговата орнитоза. Во просек - од 4 до 7 дена пред температурата да падне на нормални нивоа. Потоа, антибиотиците даваат уште 10 дена за да го консолидираат резултатот.

Ако пациентите се алергични на овие лекови, тие се заменуваат со еритромицин или хлорамфеникол. Вреди да се напомене дека ефективноста на овие лекови е нешто помала, па опоравувањето се случува малку подоцна.

Планот за третман на орнитоза може да се надополни со такви лекови:

 • антиинфламаторно;
 • антиалергични;
 • имуностимулација.

Превенција

Превенцијата на орнитоза ги опфаќа следните активности:

 • контрола над состојбата на погони за преработка на живина;
 • дезинфекција во простории каде птиците живеат долго време;
 • патолошка дијагностика кај живина;
 • персоналот кој се грижи за птиците треба да работи во заштитна облека и очила;
 • во случај на појава на орнитоза во одреден регион, се препорачува жителите да земаат антибиотици од редот на тетрациклини за 3 дена.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Орнитоза (пситакоза) и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: специјалист за заразни болести , пулмолог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Лево-еднострана пневмонија (појавување на симптоми: 10 од 20)

Лево-еднострана пневмонија е најретката форма на инфекција во белите дробови на двете постоечки сорти. И покрај ова, болеста претставува голема закана за животот на пациентот. Главната причина за развојот на болеста е патолошкото влијание на патогените микроорганизми кои продираат во левото белодробно грло исклучително ретко и често со силно слабеење на имунолошкиот систем. Покрај тоа, лекарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори.

...
Болки во грлото кај деца (појавување симптоми: 9 од 20)

Ангина е една од најчестите инфективни болести кај децата, што е предизвикана од стрептококи. Вирусот го инфицира лимфоидното ткиво на фаринксот. Болеста може да предизвика сериозни компликации. Зголемувањето на болеста се забележува во есен-зимскиот период. Развојот на болеста зависи од етиологијата, возраста на детето и општото здравје.

...
Болки во грлото (појавување симптоми: 8 од 20)

Болното грло е болест од заразна природа, како резултат на прогресијата на која се јавува акутна воспаление на крајниците и другите лимфоидни формации на фаринксот. Следниве патогени може да предизвикаат развој на патологија: вируси, бактерии и габи. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува и акутен тонзилит. Вреди да се напомене дека ова е прилично честа болест што може да почне да напредува и кај возрасните и кај децата.

...
Серумска болест (појавување на симптоми: 8 од 20)

Серумската болест е вид на алергиска болест која се развива како одговор на зголемена чувствителност на телото на странски протеини. Најчесто ова се должи на воведувањето на протеини од животни, поретко постои реакција на човечки протеини. Вреди да се одбележи дека симптомите на болеста може да се појават како први, и со повторно воведување на серумот.

...
Скарлетна треска кај деца (појавување симптоми: 8 од 20)

Скарлетната треска кај децата е заразна заразна болест која ги зафаќа сите луѓе кои веќе се претвориле 1 година. Патологијата е најчеста во детството и, ако не се лекува, може да доведе до развој на сериозни компликации. За разлика од многу инфективни процеси, ваквата болест предизвикува само еден микроорганизам - стафилокок од групата А. Бактеријата се пренесува од здрава личност до пациент со капки во воздухот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .