Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лимфангитис: Симптоми и третман

Лимфангитис - главните симптоми:

 • Слабост
 • Треска
 • Збунетост
 • Потење
 • Црвенило на кожата на местото на повреда
 • Оток во погодената област
 • Болка во кожата
 • Болка кога притисокот се применува на неоплазма
 • Знаци на набивање за време на палпација
 • Црвени ленти долж садовите

Лимфангитисот е болест од акутна или хронична природа која влијае на лимфните стебла и капиларите. Во примарната форма не е пронајдена. Почнува повторно да напредува, спроти воспалителни процеси во човечкото тело. Во медицинската литература се користат и такви термини - лимфангитис и лимфангитис. Почесто дијагностициран лимфангитис на екстремитетите. Ова се должи на високата микротрауматска природа на оваа област, како и на карактеристиките на лимфна циркулација.

Вреди да се напомене дека лимфангитисот обично се јавува со симптоми на секундарен лимфаденитис . Манифестацијата на симптомите на патологија сугерира дека примарна патологија активно напредува во човечкото тело. Оваа болест е опасна бидејќи нема ограничувања во однос на полот и возраста на пациентите. Може да се развие и кај мали деца и кај постари лица.

Етиологија

Главната причина за прогресија на лимфангитисот е присуството во воспалителниот фокус на инфекцијата во човечкото тело. Инфективни агенси кои го предизвикуваат развојот на болеста:

Механизам за развој

Инфективните агенси, заедно со токсичните супстанции што ги ослободуваат, од изворот на воспаление, влегуваат во лимфни капилари. Потоа, тие се испраќаат во садови со голем калибар и во лимфните јазли. Како резултат на оваа активност, постои воспаление на ѕидовите на крвните садови, кое се изразува со зголемување на нивниот увид, појава на ексудација, формирање на фибрински згрутчувања и згрутчување на крв во различни големини. Овие причини се "почетна лост", што доведува до нарушување на локалната лимфна циркулација ( лимфостаза ).

Ако воспалителниот процес напредува понатаму (без соодветен третман), тогаш постои висок ризик од гноен лимфангитис. Ако се шири во околните ткива, ќе ги нападне крвните садови, мускулните структури и зглобовите, и ќе почне да напредува со перилимфангитис.

Симптоматологија

Симптоми на лимфангитис

Симптомите на лимфангитисот се изговара кога се развива гноен процес. Поради тоа, се јавува синдром на интоксикација. Пациентот ги има следните симптоми:

 • порастот на температурата до критични нивоа - 40 степени и погоре;
 • слабост;
 • прекумерно потење;
 • треска

Во случај на прогресија на матичниот лимфангитис на кожата на лицето, црвени бендови се појавуваат по должината на лимфните садови. Исто така, се забележува компресија, оток, болка во соседните ткива. Ако го држите просторот со црвени ленти, може да откриете густа формација под кожата, слична на бројаницата. Кога ќе кликнете на овој елемент, пациентот има болка.

За ретикуларниот тип на болест карактеристична хиперемија околу патолошки фокус. Црвенилото има мермерна шема и се развива против позадината на еритема . Истите симптоми се карактеристични за еризипелите, па затоа овие две заболувања често се мешаат.

Со длабок тип на патологија, хиперемија не се случува, но постои изразен оток на екстремитетот, како и синдром на болка. Ако палпација на погодената област, пациентот забележува појава на силна болка. Развојот на перилимфангитисот е особено опасен, бидејќи погодените ткивни места имаат тенденција да се дегенерираат во апсцес, субфасцинален флегмон. Ако овие формации спонтано се отворат, тогаш постои висок ризик од сепса .

Претставниците на посилниот пол често се воспалени лимфни садови на пенисот. Оваа состојба се нарекува невезен лимфангитис. Ваквата состојба може да почне да напредува како резултат на мастурбацијата или после траума на пенисот. Може да се појават пукнатини или микротраума на кожата на органот, што ќе стане влезната врата за инфективни агенси.

Дијагностика

Дијагнозата на болеста не е тешка, бидејќи нејзините симптоми се сосема специфични. Ретикуларниот лимфангитис може да се дијагностицира за време на испитувањето. Препознавањето на длабокиот тип на патологија е потешко, така што докторите се прибегнуваат кон лабораториски и инструментални техники:

Само по оценувањето на резултатите од тестовите, лекарот може да препише компетентен третман на патологијата. Исто така ја зема во предвид општата состојба на пациентот, како и тежината на текот на неговата болест.

Терапија

Приоритетната цел на третманот е целосно да се елиминира патолошкото примарно место на инфекција, што предизвика ширење на инфекцијата преку садовите. За оваа цел, третман на рани, хируршки третман на престапник, абсцеси, флегмон. Во случај на локализација на лимфангитисот на екстремитетот, таа мора да се подигне и да се обезбеди во оваа позиција. Во третманот на патологија никогаш не се применува масажа, затоплување на погодената област.

Лекот третман вклучува употреба на:

 • антибиотици;
 • антиинфламаторни лекови;
 • антихистаминици;
 • инфузиона терапија.

Ако болеста поминала во хронична форма, тогаш тактиката на третман се менува малку. Доделување:

 • преврски за маст;
 • облоги;
 • кал терапија;
 • НЛО.

Третманот на невезен лимфангит обично не е потребен, бидејќи симптомите на патологијата постепено исчезнуваат. Ако причината за болеста е СПБ, главната патологија се третира. Третманот на болеста се изведува во болница, така што докторите можат да ја следат состојбата на пациентот, како и да ја оценат ефективноста на терапијата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате лимфангитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , андролог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Панаритиум (појавување симптоми: 5 од 10)

Прст thumbworm - акутно инфективно воспаление на меките ткива на прстите на екстремитетите. Патологијата напредува поради ингестија на инфективни агенси во наведените структури (преку оштетена кожа). Најчесто прогресијата на патологијата предизвикува стрептококи и стафилококи. На местото на пенетрација на бактерии, прво се појавува хиперемија и едем, но како што се развива патологијата, се формира апсцес. Во почетните фази, кога се појавуваат само првите симптоми, делото може да се елиминира со конзервативни методи. Но, ако апсцес веќе е формиран, тогаш во овој случај постои само еден третман - операција.

...
Акутен остеомиелитис (појавување симптоми: 5 од 10)

Акутниот остеомиелитис е болест која се карактеризира со развој на бактериско воспаление на коскената срцевина и сите структурни делови на коската. Опасноста од болеста лежи во разновидноста на курсот - од асимптоматски до фулминантен. Главниот извор на патологија се патогени микроорганизми, продира во коската и доведува до појава на гноен процес. Покрај тоа, се разликуваат неколку развојни механизми и предиспонирачки фактори.

...
Ганглионитис (појавување симптоми: 5 од 10)

Ганглионитисот е развој на воспалителниот процес во еден ганглион, кој претставува збирка ганглии. Истовремениот пораз на неколку такви сегменти се нарекува полигаргонит. Често активирањето во човечкото тело е секоја инфекција во човечкото тело. Неколку пати помалку веројатни провокатори се повреди, метаболички нарушувања, тумори и предозирање со лекови.

...
Заднување на задникот (појавување на симптоми: 5 од 10)

Апсцесот на задникот (синхронизација на постинјекциона апсцес) е патолошка состојба, наспроти позадината на која се забележува формирање на центарот на воспалителниот процес во областа на претходно дадена инјекција. Постои акумулација на гноен ексудат и топење на ткивото.

...
Пастерелоза (појавување на симптоми: 5 од 10)

Пастеролозата (син хеморагична септикемија) е прилично ретка заразна болест, која се одликува со фактот што води кон воспалителна повреда на кожата, поткожното масно ткиво, зглобовите, коските и коскената срцевина.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
андролог зема
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .