Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Секундарен сифилис: симптоми и третман

Вториот сифилис - главните симптоми:

Секундарниот сифилис е период кој целосно кореспондира со генерализација на инфективниот процес. Бледата трепонема, која е локализирана во лимфните јазли, постепено влегува во крвотокот и се шири преку крвотокот преку другите витални органи, како и во нови области на кожата. Секундарниот период на сифилис се карактеризира со појава на такви знаци - мала температура, умерена болна синдром во мускулните структури и зглобови (со тенденција за зајакнување навечер), слабост. Специфични лезии карактеристични за патологијата се манифестираат во сите области на човечката кожа, повеќето од мукозните мембрани, како и одредени внатрешни органи.

Периоди

Секундарниот сифилис има 3 периоди на развој - свеж, латентен (исто така познат како латентен) и рекурентен. Свеж секундарниот сифилис почнува да напредува веднаш по основното. Се карактеризира со зголемен осип и зачувување на цврсти остатоци од канцер. Доколку не се спроведе потребниот и соодветен третман, неговите знаци може да траат 2-4 месеци. По овој период, болеста тече во скриена форма. Сите симптоми на патологија исчезнуваат. Но, ако во ова време да се спроведе серолошки крвен тест, неговите резултати ќе бидат многу позитивни.

Потоа, по 1-3 месеци, секундарниот рекурентен сифилис почнува да напредува. Првите знаци се појавуваат на кожата - се појавува осип, но помалку изобилство отколку во текот на новиот период. Исто така може да се појави алопеција (губење на косата). Карактеристична карактеристика на оваа фаза е сифилитична леукодерма. На вратот се појавуваат непигментирани дамки, чиј број се зголемува со текот на времето. Но, нема други знаци кои можат да му пречат на лице. Ако патологијата не се третира повторно, тогаш латентниот период повторно се појавува. Бројот на рецидиви, по правило, достигнува четири.

Во случај на понатамошен развој на секундарниот период на сифилис, на кожата почнува да се појавува полиморфен испакнат осип, претставен со пустула, папуларна и розеолозна елемента. Розеоларните се локализирани главно на вратот, па овој симптом се нарекува "ѓердана од Венера". Папулите се наоѓаат на дланките, стапалата, градите, во перианалниот регион и на гениталиите.

Симптоматологија

Главните карактеристики на општ тип на секундарен сифилис (особено патолошки елементи):

 • густа структура;
 • субјективни сензации не се означени;
 • темно црвена нијанса на патолошки елементи;
 • неизлечив пилинг;
 • јасни контури;
 • елементите може спонтано да исчезнат.

Чести симптоми:

 • бениген курс;
 • висока инфективност на секундарните сифилиди;
 • серолошката реакција во секундарниот сифилис е многу позитивна;
 • ако третманот на секундарниот сифилис е навремен, патолошкиот сифилид брзо исчезнува.
Симптоми на секундарен сифилис

Осипот во секундарен сифилис е од следниве видови:

 • розеолозен сифилид. Симптомите на секундарниот сифилис на оваа фаза се јавуваат најчесто кај луѓето. Појавата на таквите патолошки елементи покажува дека бледо трепонема почнало да се шири низ телото. На кожните дамки на бледо розова сенка се формираат, без остри контури. Обликот на елементите е често заокружен или овален. Максималната големина е до 1,5 см. Плетите не се издигнуваат над површината на епидермисот и немаат тенденција да се спојат. Локализирани главно на вратот и страничните површини на телото;
 • папуларен сифилис. Оваа фаза се карактеризира со формирање на еластични заоблени нодули, исто така наречени папули. Прво, елементите се мазни и имаат природен сјај. Но, по неколку дена, површината на формациите почнува малку да се олупи. Не постои дефинитивна локализација на папулите, па затоа тие формираат на кој било дел од кожата;
 • палмарен и плантарски сифилид. Една од најчестите видови на папуларен сифилид. На површината на стапалата или дланките се формираат задебелени нодули кои личат на пченка. Имаат тенденција да се зголемува. Како што формацијата се зголемува, може да попушта, што доведува до појава на одредена граница околу обемот. Сличноста на таквите патолошки структури со калозити е причината поради која лицето не се консултира со доктор навремено;
 • сифилитична леукодерма. Таквата манифестација во овој момент е исклучително ретка, но сепак се случува. Патолошки елементи се формираат на вратот, така што овој симптом се нарекува "ѓердана од Венера". Наспроти позадината на кафеаво затемнување на кожата, формираат овални светлосни жаришта.

Третман

Терапијата за секундарен сифилис е насочена кон елиминирање на главната болест, како и на елементите на осипот. Затоа, треба само да се интегрира. Најефективен метод на третман е воведувањето на пеницилини растворливи во вода. Ова им овозможува на лекарите да одржуваат оптимална концентрација на антибиотикот во крвотокот.

Специфичната терапија се изведува 24 дена од моментот на патолошка детекција. Лекот се инјектира во телото на секои три часа. Затоа, препорачливо е да се хоспитализира пациентот во болницата, каде што лекарите ќе можат да ја следат неговата состојба. Ако пациентот е алергичен на пеницилин, тогаш се прибегнува кон употребата на алтернативни лекови.

Исто така, вреди да се напомене дека за време на третманот на секундарниот сифилис, исто така е важно да се третираат болестите кои се развиле во однос на неговата позадина. Важно е да се зголеми реактивноста на имунолошкиот систем, па за таа цел тие пропишуваат имуностимулациски лекови. Исто така, лекарите ја прилагодуваат исхраната на пациентите - треба да го вклучат потребното количество витамини, минерали и хранливи материи.

Превенција

Превенцијата на сифилис вклучува неколку главни области:

 • лек профилактички третман;
 • превенција за време на секс;
 • итна превенција на сифилис. Постои одреден превентивен комплекс, кој почесто се изведува во диспанзерите. Тоа вклучува: непосредно мокрење, перење на гениталиите со вода и сапун, а потоа ги брише со средства за дезинфекција. Следно, раствор на хлорхексидин или протергал се инјектира во уретрата;
 • заштита од пренесување на сифилис на домашен начин. Секој човек треба да користи индивидуални јадења, производи за лична хигиена. При посета на бања или сауна, користете само лични работи;
 • за превентивни цели, неопходно е редовно да се донира крв за серолошко тестирање (со сифилис, реакцијата е остро позитивна - од една до четири предности), а исто така да се посети лекар за испитување (препорачливо е да се спроведе целосен преглед на секои шест месеци).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате секундарен сифилис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматовенеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тифус (појавување симптоми: 4 од 7)

Акутната антропонетска слабост, поради цикличната природа на курсот и главно влијае на кардиоваскуларните и нервните системи, се нарекува тифус. Честопати оваа болест се нарекува болест на Брил-Зинсер во чест на откривачите. Таа е скоро иста како тифус, само болеста се карактеризира со знаци кои предизвикуваат појава на болеста.

...
Аденовирусна инфекција (појавување на симптоми: 4 од 7)

Аденовирусната инфекција е заразна болест која припаѓа на групата на САРС. Тоа влијае на мукозната мембрана на респираторниот тракт, очите и дигестивниот тракт. Речиси една четвртина од луѓето дијагностицирани со САРС имаат заболување предизвикано од аденовирусите. Аденовирусната инфекција може да влијае на индивидуите, како и на епидемиолошките.

...
Атипична пневмонија (појавување на симптоми: 4 од 7)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
Lyell синдром (појавување симптоми: 4 од 7)

Lyell-ов синдром е алергиски дерматит, во кој постои булозна лезија на кожата и мукозните мембрани. Покрај тоа, општата состојба на лицето брзо се влошува. Лиел-ов (Lyell) синдром се нарекува и малигнен пемфигус или токсична епидермална некролиза.

...
Лупус (појавување симптоми: 3 од 7)

Лупус е болест на автоимун тип, при што одбранбениот систем што го има човечкото тело (т.е. неговиот имунолошки систем) го напаѓа сопственото ткиво, игнорирајќи ги странските организми и супстанциите во форма на вируси и бактерии. Овој процес е проследен со воспаление и лупус, чии симптоми се манифестираат во форма на болка, оток и оштетување на ткивото низ телото, додека во својата акутна фаза, предизвикува појава на други сериозни болести.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматовенеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .