Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хистоплазмоза: Симптоми и третман

Хистоплазмоза - главните симптоми:

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

Вреди да се напомене дека морталитетот како резултат на развојот на болеста е доста висок. Затоа, важно е да се консултирате со лекар при првите симптоми и да започнете со третман.

Причини и механизам на развој

Главниот предизвикувач на хистоплазмоза е печурката Хистоплазма Капсулатум. Овој патолошки микроорганизам останува во почвата долго време, но под влијание на разни средства за дезинфекција брзо умира. Се пренесува преку капки во воздухот, а не само луѓето, туку и животните можат да се заразат. Но, вреди да се спомене фактот дека во медицината не постои единствен случај на инфекција на личноста од некое лице или од личноста од животно.

Хистоплазмозата е почеста кај азиските и африканските земји, бидејќи во овие региони климата е влажна (габата поактивно се репродуцира во таква средина). Во Русија, болеста е многу ретка. Габата може да се размножи во почвата подолго време. Поради оваа причина болеста понекогаш се дијагностицира кај работниците кои прават земјени работи. Спорите на габата влегуваат во телото за време на чинот на дишење и се населуваат во белите дробови. Од овој орган со лимфна струја, тие се дистрибуираат до другите витални органи. Инкубациониот период е од 5 дена до еден месец.

Како резултат на спорите на габите што продираат во белите дробови, грануломатозниот процес почнува да напредува, што може да резултира со некроза или улцерација. Инфективните агенси од погодениот орган навлезат во крвотокот и предизвикуваат алергизација на телото. Во оваа прогресија на болеста може да се заврши, но исто така може да оди во потешка форма. Во овој случај, со протокот на крв, габата продира во сите органи на телото. Инфекцијата на целото тело предизвикува пациентот да умре.

Форми

 • хистоплазмоза на белите дробови;
 • дисеминирана хистоплазмоза;
 • Африканска хистоплазмоза;
 • хистоплазмоза на кожата.

Симптоматологија

Симптоми на хистоплазмоза

Симптомите директно зависат од тоа каква форма на хистоплазмоза почнала да напредува во човечкото тело. Исто така, вреди да се напомене е фактот дека пократок период на инкубација, толку е поизразено клиничките манифестации.

Белодробна хистоплазмоза

Габични спори влегуваат во белите дробови за време на чинот на дишење. После тоа, абнормалните нодули - грануломи - се формираат во белодробните ткива. Како што напредува хистоплазмозата на белите дробови, нодулите стануваат некротични и форми на пецкање на нивното место - тоа се области каде што има висока содржина на калциумови соли.

Варијанти на текот на оваа патологија:

 • акутна форма;
 • хроничен;
 • асимптоматски.

Асимптоматската хистоплазмоза на белите дробови е забележана кај повеќето пациенти (симптомите воопшто не се појавуваат). Да се ​​идентификува присуството на патолошкиот процес е можно само по темелно испитување. Симптомите на акутната форма на болеста може да се разликуваат во зависност од тежината на патолошкиот процес.

Светлосна форма:

 • умерена треска;
 • треска;
 • кашлица.

Умерена сериозност:

 • треска трае две недели;
 • треска;
 • зголемен замор;
 • кашлица, придружена со појава на болка;
 • диспнеа, наизменично;
 • слабост

Тешки симптоми:

 • ненадеен почеток на патолошка прогресија;
 • тешка треска. Температурата се зголемува брзо и достигнува голем број;
 • болка во градната коска, која може да се зголеми со вдишување;
 • изречена кашлица, придружена со силна болка;
 • интензивен студ;
 • гадење и гадење;
 • главоболка;
 • дијареа

Карактеристична карактеристика на хроничната форма на хистоплазмоза на белите дробови е повлажниот тек. По краток период на стабилизација, се јавува егзацербација. Температурата се зголемува и се појавува кашлица. Оваа форма во медицинската литература е исто така позната како кавернозна, бидејќи ако во овој момент извршите испитување на Х-зраци, шуплината јасно ќе ја покаже празнината.

Дисеминирана хистоплазмоза

Оваа форма најчесто се дијагностицира кај пациенти со намалена реактивност на организмот, како и кај поединци кои земаат лекови кои содржат хормони произведени од надбубрежната кортекс. Во случај на прогресија на дисеминираната форма, грануломите се формираат во сите органи, поради што се прекинува нивното нормално функционирање. Ова може да предизвика пациентот да умре.

Симптоми на акутната форма:

 • брзиот пораст на температурата и нејзиниот последователен пад;
 • гадење и гадење;
 • треска;
 • прекумерно потење;
 • абдоминална болка, нема јасна локализација;
 • главоболка;
 • постојано растечка слабост;
 • перитонитис ;
 • појава на различни елементи на осип на кожата;
 • енцефалитис;
 • зголемени регионални лимфни јазли;
 • хепатомегалија;
 • спленомегалија;
 • улцеративен колитис .

Симптоми на хронична форма:

 • на почетокот на прогресијата на патологијата, општата состојба на пациентот не се влошува;
 • треска обично не е изразена;
 • улцеративна лезија се забележува на мукозната мембрана на фаринксот, ларинксот, јазикот;
 • зголемени регионални лимфни јазли;
 • осип на кожата;
 • хепатоспленомегалија;
 • оштетување на дигестивниот тракт;
 • хориоретинитис.

Хистоплазмоза на кожата

Оваа форма на патологија се развива поради пенетрација на спори на габата преку кожата. Како резултат на тоа, на површината на епидермисот се јавуваат вегетации, грануломи или пурпура. Патолошките елементи се наоѓаат на мукозните мембрани и на кожата.

Клинички форми:

 • грануломатозно;
 • улцеративен;
 • дерматитис;
 • папуларно забележани;
 • фурункулоид;
 • брадавица

Дијагностика

Во најмала сомневање за прогресија на хистоплазмоза, неопходно е да се контактира медицинска установа што е можно побргу за дијагноза и прелиминарна дијагноза. Специјалист за заразни болести се занимава со дијагностика на патологија. За да се идентификува болеста и нејзиниот предизвикувач, потребно е сеопфатно испитување, вклучувајќи:

 • лабораториска дијагностика;
 • серодијагноза;
 • кожен алергиски тест со хистоплазмин;
 • радиографија;
 • клинички тест за крв .
Х-зраци на белите дробови на пациент со хронична форма на хистоплазмоза

Третман

Во случај на дијагностицирање на благи или умерени форми на патологија, антифунгални лекови не се вклучени во текот на третманот, бидејќи се многу токсични. Како третман пропишани лекови кои помагаат во елиминирање на главните симптоми на болеста, како и диета терапија.

За третман на тешки форми на хистоплазмоза, овие лекови се пропишани:

 • Амфотетезин Б;
 • амфоглукамин;
 • интразол;
 • кетоконазол;
 • витаминска терапија;
 • флуконазол;
 • лекови кои содржат крвни стимулирачки супстанции;
 • антихистаминици;
 • хепатопротектори;
 • имуностимулациски агенси.

Дополнителни методи за лекување на патологија:

 • фотокоагулација;
 • радиотерапија;
 • трансфузија на крв;
 • хируршки третман;
 • десензитизациона терапија со употреба на хистоплазмин.

Прогноза

Во случај на прогресија на африканската хистоплазмоза или акутна хистоплазмоза на белите дробови, прогнозата е обично поволна. Ако се развие хронична форма, повеќе од 50% од пациентите умираат. Исто така, висока стапка на морталитет е забележана кај дисеминирана хистоплазмоза. СИДА пациенти умираат во 100% од случаите, дури и ако тие откриваат патологија во рана фаза и почнуваат да спроведуваат соодветен третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хистоплазмоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: лекар од ТБ , пулмолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бруцелоза (појавување симптоми: 11 од 20)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Црви (црви) (појавување симптоми: 11 од 20)

Црви (црви) - група на паразитски црви кои влегуваат во човечкото тело и почнуваат да го паразитираат. Болестите што ги предизвикуваат кај децата и возрасните се нарекуваат хелминтични инвазии или хелминтни инфекции. До денес, научниците знаат неколку стотици видови на црви кои можат да се паразитираат во човечкото тело. Некои не предизвикуваат тешка повреда на виталните органи, додека други, напротив, предизвикуваат опасни компликации и може да го загрозат животот на пациентот. Затоа, важно е внимателно да ги набљудувате превентивните мерки, така што гелминтните јајца да не навлезат во телото.

...
Атипична пневмонија (појавување симптоми: 11 од 20)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
Фасциолијаза (појавување симптоми: 11 од 20)

Фасциолијазата е екстраинтестинална хелминтијаза предизвикана од патолошкиот ефект на паразитот на паренхимот на црниот дроб и жолчните канали. Оваа болест е класифицирана како најчеста хеминетска инвазија на човечкото тело. Изворот на болеста е патогенот, кој може да биде хепатичен флук или џиновски флукс. Покрај тоа, лекарите идентификуваат неколку начини да зарази таков микроорганизам.

...
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 11 од 20)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
ТБ лекар прифаќа
пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .