Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

АРИ: Симптоми и третман

АПИ - главните симптоми:

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

АРИ често може да предизвикаат епидемии кои се широко распространети. Кај мали деца ваквите заболувања се особено тешки (за разлика од возрасните), бидејќи нивниот имунолошки систем сè уште не е целосно формиран и не може целосно да се справи со патогени микроорганизми. Според видот на патогенот, лекарите разликуваат 3 групи на акутни респираторни инфекции - вирусни, мешани инфекции, и предизвикани од протозои.

Многу луѓе збунуваат АРИ и АРВИ . Но, разликата меѓу нив е навистина. Во случај на акутни респираторни болести, вирусите и бактериите можат да бидат предизвикувачи. Но ARVI е предизвикана исклучиво од вируси. Може да се каже дека оваа патологија е вид на акутна респираторна болест. Само еден квалификуван лекар може да ги разликува овие патологии едни од други, бидејќи разликата меѓу нив е мала (дури и симптомите се слични).

Причини

Главните причини за развојот на болести од оваа група се повеќе од 200 различни вируси:

 • риновирус;
 • грип ;
 • аденовирус;
 • параинфлуенца ;
 • Компјутерски вирус;
 • picornavirus;
 • коронавирус;
 • Бокарувирус и други.

Главниот извор на инфекција е болно лице. Тоа е заразно за време на инкубацијата и продромалниот период, кога концентрацијата на инфективни агенси во биолошките тајни е максимум. Можно е да се добие акутна респираторна инфекција. Можно е инфекција преку предмети за домаќинството, обични јадења, валкани раце на деца, преку храна и така натаму.

Подложноста на инфекции кај возрасни и деца е различна. Луѓето кои имаат силен имунолошки систем може или да не се заразат воопшто, или да страдаат од болест во блага форма. Исто така, треба да ги истакнеме факторите кои придонесуваат за прогресија на респираторните инфекции кај деца и возрасни:

 • присуство на хронични фокуси на инфекција во телото;
 • постојан стрес;
 • неповолна еколошка состојба;
 • ирационална и неурамнотежена исхрана;
 • хипотермија на телото.

Симптоматологија

Симптоми на АРИ

Манифестации на респираторна инфекција - комбинација на локални респираторни манифестации, како и општ инфективен синдром.

Генерален синдром на интоксикација:

 • пораст на температурата на големи броеви и треска;
 • намален апетит;
 • главоболка;
 • мускулна болка;
 • слабост;
 • летаргија;
 • осип на кожата (карактеристична разлика на некои инфекции);
 • зголемување на лимфните јазли во вратот и субмандибуларниот регион (најчесто овој симптом на ARD се јавува кај деца).

Знаците на респираторниот синдром или катарларните симптоми кај возрасните и децата може да бидат поинакви. Нивната сериозност зависи од видот на вирусот што го погодил лицето, како и од реактивноста на неговото тело.

Општи знаци на патологија:

 • лакримација;
 • назална конгестија или обилни мукозни секрети;
 • назалната лигавица драматично отекува;
 • воспалено грло при голтање;
 • сува кашлица;
 • фотофобија;
 • воспалено грло.

Симптоми кои укажуваат на тешка болест или развој на можни компликации:

 • болеста не исчезнува во рок од две недели;
 • температурата се зголемува над 40 степени. Земањето антипиретични лекови нема соодветен ефект;
 • болки во градите;
 • кашлица, при што ослободување на кафеав, зелен или црвен спутум;
 • тешки главоболки;
 • конфузија;
 • болка во градите за време на дишењето;
 • изглед на кожата на васкуларните ѕвезди.

Дијагностика

Дијагнозата на патологијата кај возрасните и децата се базира првенствено на карактеристичните симптоми кои се забележани кај акутните респираторни заболувања. Дополнително, лекарот може да ги пропише следните дијагностички методи:

 • консултација со докторот за ENT;
 • комплетна крвна слика ;
 • имунолошки студии (особено релевантни кога болеста е дијагностицирана кај доенчиња или кај деца 2-6 години);
 • Х-зраци на градите;
 • Ако се сомневаат на атипични инфекции, се дава спутум.

Третман

Третманот на акутни респираторни инфекции треба да се врши само под надзор на лекар, бидејќи дури и блага студена може да предизвика сериозни компликации (особено ако се развила кај бебе или мало дете). Дома, дозволено е лекување на благи форми на респираторни инфекции. Во случај на тешка форма, индицирана е хоспитализација.

Третман на акутни респираторни инфекции вклучува:

 • земајќи антивирусни лекови. На пример, иновативната дрога Ингавирин, која покажала ефикасност против вирусот на инфлуенца од видот А, Б, аденовирус, параинфлуенца и други САРС. Употребата на лекот во првите два дена од болеста придонесува за забрзано отстранување на вирусите од телото, намалување на времетраењето на болеста, намалување на ризикот од компликации;
 • строг одмор во кревет, особено за време на треска;
 • пијте многу вода. Можете да ги користите decoctions на лековити билки, дива роза, пијат чај и работи;
 • примање на интерферони;
 • на високи температури земаат антипиретични лекови. Таблетите или инекции се пропишани за возрасни, но децата треба да земаат лекови во сируп;
 • антиинфламаторни лекови;
 • антихистаминици;
 • билни инфузии за гарлинг. Овој метод на третман е посоодветен за возрасни пациенти, бидејќи не сите деца можат да гаргаат;
 • лекови кои помагаат во ублажување на болка и непријатност во грлото - спрејови, таблети за цицање;
 • капки со вазоконстрикторни ефекти за инстилација во носот. Тие дури можат да се користат за лекување на доенчиња, но само многу внимателно. Назалните пасажи може да се измијат со солени раствори (повеќе применливи кај возрасни пациенти);
 • витаминска терапија;
 • антитусивни лекови.

Третманот за акутни респираторни инфекции во домот може да се врши само со дозвола на лекарот што посетува. Важно е строго да се придржувате до планот за лекување, така што ефектот од тоа ќе се постигне што е можно поскоро. Домашен третман со народни лекови може да се врши само како општа зајакнувачка терапија, чиј ефект ќе има за цел да ја зголеми реактивноста на телото. Можете да земате Сербси од билки, гарпур со инфузии. Тие можат лесно да се готват дома.

Не е неопходно лекување на респираторни инфекции со антимикробни и антибактериски лекови. Тие можат да бидат назначени само во случај на пристапување на секундарни микробиолошки компликации.

Компликации

Превенција

Превенција на акутни респираторни инфекции

Превенција на акутни респираторни инфекции и грип се состои од следниве активности:

 • откажување од пушење и пиење алкохолни пијалоци;
 • вакцинација против грип;
 • земање мултивитамински комплекси;
 • превенција на акутни респираторни инфекции со имуномодулаторни и антивирусни лекови;
 • Прием на производи кои содржат витамини и хранливи материи потребни за телото;
 • целосен одмор;
 • носејќи маска за време на епидемијата;
 • исклучување на контакти со болни лица.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате акутни респираторни инфекции и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
ARVI (појавување симптоми: 11 од 22)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 10 од 22)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Катаролна болки во грлото (појавување на симптоми: 10 од 22)

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...
Воспаление на белите дробови (појавување симптоми: 9 од 22)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Фоликуларен тонзилит (појавување симптоми: 9 од 22)

Фоликуларно воспалено грло - болест која се карактеризира со гноен воспаление на фоликулите на крајниците. Во случај на прогресија на таква болест, гној се наоѓа на површината на лимфоидните формации на фаринксот во облик на одделни лезии. Патолошкиот процес може да влијае на фарингеалните, палаталните, тубалните и јазичните крајници. Прогресијата на фоликуларната ангина е придружена со регионален лимфаденитис и тешка хипертермија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .