Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Криптококоза: Симптоми и третман

Криптококоза - главните симптоми:

Криптококозата е опасна болест, која се нарекува длабока микоза со хроничен тек. Карактеристична особина на оваа патологија - микозата не влијае само на кожата, туку и ткивата на централниот нервен систем, белите дробови и мускулите. Криптококозата почнува да напредува веднаш по габата, предизвикувачкиот агенс, влегува во белите дробови на лицето со воздухот. Од белите дробови, тој продира во циркулаторниот систем и се шири низ телото. Најчесто, го "напаѓа" мозокот. Оваа болест влијае главно кај мажи од 40 до 60 години. Децата се разболуваат многу ретко.

Causative agent

Предизвикувачкиот агенс е габицата Cryptococcus neoformans. Тоа е периферна клеточна квасец, која е заштитена со капсула. Микроорганизмите се отпорни на промени во надворешното опкружување, и тие можат да бидат "исполнети" речиси насекаде. Вреди да се напомене дека повеќе отколку што претпочитаат влажна клима.

Пат за пренос

Главниот носител на спорот е птиците. Габата се издвојува од измет и пернат гнезда. Исто така, габата може да се најде во почвата контаминирана со измет од птици. Ова често се забележува во руралните средини, каде што луѓето особено го оплодуваат земјиштето со измет. Но, во исто време вреди да се спомене фактот дека самите птици не се разболуваат со оваа болест, тие само го шират.

Едно лице е заразено од капки во воздухот. Но, истражувачите тврдат дека постои можност за инфекција од личност до личност. Додека оваа претпоставка не е потврдена од научни податоци. Во 75% од клиничките случаи, болеста влијае на претставниците на посилниот пол. До сега, научниците не можат да објаснат таква "љубов" на габата за мажите.

Ризична група

Главниот фактор кој значително го зголемува ризикот од оваа габа е разни имунодефициенции, кои се формираат како резултат на:

 • леукемија ;
 • ХИВ инфекција ;
 • вирусни заболувања;
 • метаболички нарушувања;
 • слабеење на телото како резултат на тешка хронична патологија;
 • хируршка интервенција;
 • прием на цитостатици.

Форми

Во зависност од локацијата на лезијата, се разликуваат следниве форми на криптококоза:

 • криптококоза на белите дробови;
 • ЦНС;
 • мешана криптококоза;
 • лезија на кожата;
 • дисеминирана форма.

Симптоматологија

Габата влегува во човечкото тело преку респираторниот тракт, паѓајќи директно во белите дробови. Примарната форма на оваа патологија е исклучително ретка, но не е исклучено дека кај лицата со намален имунитет ендогените форми на криптококоза може да почнат да напредуваат.

Времетраењето на периодот на инкубација досега не е точно утврдено, бидејќи не постојат специфични знаци на криптококоза. Симптомите на болеста во голема мера зависат од кој орган го погоди габа. Треба да се забележи дека тешките симптоми се забележани само со екстензивно оштетување на ткивото.

Криптококоза на кожата

Мозочна криптококоза

Главниот симптом на овој тип на криптококоза е развојот на менингоенцефалитис. Пациентот ги има следните симптоми:

 • пароксизмална главоболка;
 • менингеални знаци;
 • глупости;
 • нарушување на свеста;
 • температурата се зголемува до 40 степени.

Постепено, телото на пациентот е исцрпено и кома се развива. Ако дијагнозата не се изврши веднаш и не се спроведе соодветен третман, смртта се јавува во рок од 4-6 месеци од почетокот на прогресијата на криптококозата. Како по правило, ова се случува како резултат на респираторна парализа.

Криптококоза на белите дробови

Најчесто оваа форма на болест се јавува во форма на билатерална пневмонија . Примарната пулмонална форма можеби нема никакви симптоми. Но, најчесто пациентите се жалат на:

 • ниска одделна телесна температура;
 • кашлица (спутум е одделен);
 • во потешки клинички случаи, забележана е хемоптиза.

Дисеминирана форма

Прогресијата на оваа специфична форма на патологија е типична за луѓе со ослабен имунолошки систем. Во овој случај, нападите на микроорганизмот:

 • лимфни јазли;
 • надбубрежните жлезди;
 • бубрези;
 • коски;
 • срце;
 • очи

Околу 10% од пациентите може да развијат осип на кожата. Како по правило, симптомите на патологија не се јасно изразени.

Дијагностика

Специјалист за заразни болести се занимава со дијагностика на патологија. За време на првата посета, докторот ја разјаснува историјата на животот на пациентот, спроведува испитување, а исто така ги разјаснува симптомите на болеста, кои првенствено се однесуваат на лицето. Стандардната дијагностичка програма вклучува лабораториски и инструментални техники.

Лабораториски дијагностички методи:

 • микроскопија;
 • култура дијагностика;
 • метод на хибридизација на нуклеинска киселина.

Инструментални техники:

Пунктира биопсија на белите дробови

Третман

Главната цел на третманот е да се уништи инфекцијата и да се спречи дисеминација на габата во мозокот. Изборот на третман за оваа патологија е директно зависен од локацијата на лезијата, како и од состојбата на човечкиот имунолошки систем.

За третман на криптококоза, користете ги следниве лекови:

 • Амфотерицин Б;
 • Флуконазол;
 • Интраконазол;
 • Вориконазол;
 • Флуцитозин;
 • Каспофунгин.

Во некои случаи, прибегнуваат кон хируршки методи на лекување на болеста. Како по правило, лекарите решаваат да извршат операција во случај на големо оштетување на централниот нервен систем, белите дробови и коскените структури.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате криптококоза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 8 од 17)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Серумска болест (појавување симптоми: 8 од 17)

Серумската болест е вид на алергиска болест која се развива како одговор на зголемена чувствителност на телото на странски протеини. Најчесто ова се должи на воведувањето на протеини од животни, поретко постои реакција на човечки протеини. Вреди да се одбележи дека симптомите на болеста може да се појават како први, и со повторно воведување на серумот.

...
Дисеминирана туберкулоза (појавување симптоми: 8 од 17)

Дисеминирана туберкулоза е специфична патологија на бактериска природа, која се јавува со формирање на голем број на фокуси на туберкулозниот воспалителен процес со локализација во ткивата на белите дробови. Се смета за прилично честа болест која се дијагностицира кај 15% од случаите на лезии на респираторниот систем.

...
Пурпура тромбоцитопенична (Verlgof-ова болест) (појавување симптоми: 7 од 17)

Пурпура тромбоцитопенична или Verlgof-ова болест е болест која се јавува во позадина за намалување на бројот на тромбоцити и нивната патолошка тенденција за лепење и се карактеризира со појава на повеќе хеморагии на површината на кожата и мукозните мембрани. Оваа болест припаѓа на групата на хеморагична дијатеза, е доста ретка (според статистиката, 10-100 луѓе се разболуваат годишно). Првпат беше опишан во 1735 од страна на познатиот германски лекар Пол Werlhof, по што го доби своето име. Почесто, сè се манифестира на возраст од 10 години, а тоа влијае на лицата на двата пола со иста фреквенција, и ако зборуваме за статистички податоци кај возрасните (по 10-годишна возраст), жените се разболуваат два пати почесто од мажите.

...
Дирофиларијаза (појавување симптоми: 7 од 17)

Дирофиларијаза - болест предизвикана од паразитирање на црв од родот Dirofilaria во човечкото тело. Кој е типичен, најчесто болеста влијае на миленичиња - мачки или кучиња. Едно лице се пренесува од угриз од комарци. Паразитот го започнува својот процес на живот под човечката кожа, но како што расте, се движи кон органите на видот. Дирофиларијазата е хронична бидејќи паразитот полека се развива во телото на случаен домаќин.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .