Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хеликобактер пилори: симптоми и третман

Helicobacter pylori - главните симптоми:

Helicobacter pylori е бактерија која живее во човечкиот гастроинтестинален тракт и го предизвикува развојот на опасни болести - гастритис, чир, хеликобактериоза. Според статистичките податоци, 2/3 од популацијата на планетата се носители на овој микроорганизам. Треба да се напомене дека Helicobacter pylori е моментално единствената бактерија која лесно може да преживее во агресивната средина на желудникот.

Ако не се лекува, хеликобактериозата може да предизвика рак на желудникот . Во главната група за ризик, луѓето над 60 години.

Етиологија

Денес во официјалната медицина не постои точна етиолошка слика. Инфекцијата со Helicobacter pylori обично се пренесува орално. Покрај тоа, неопходно е да се потенцираат таквите начини на пренесување на инфекција со Helicobacter pylori:

 • со тесен физички контакт;
 • во случај на неквалитетна обработка на медицинска опрема и инструменти (ендоскоп, клизма);
 • употреба на заеднички прибор;
 • при кашлање, кивање;
 • неуспех да се следат основните правила на лична хигиена.

Причината за развој на инфективен процес може да биде потрошувачката на лошо исчистениот зеленчук и овошје. Како што покажува медицинската пракса, најчестата причина за развојот на Helicobacter pyloriosis е токму неуспехот да се следат правилата за лична хигиена.

Патогенеза

Бактеријата влегува во човечкото тело преку орален или фекално орален пат. И покрај ефектот на хлороводородна киселина во стомакот, бактеријата не умира. Helicobacter pylori лесно се движи низ желудникот, може да се прицврсти на ѕидовите. Пенетрирајќи се во мукозните мембрани, бактеријата почнува да го уништува ткивото, со што предизвикува одредени патолошки процеси.

Оваа бактерија води до такви заболувања:

Клиничарите забележуваат дека во некои случаи хеликобактериозата може да предизвика коронарна срцева болест .

Општи симптоми

Во почетната фаза, симптомите на патолошката активност на Helicobacter pylori се речиси целосно отсутни. Како што покажува практиката, клиничката слика може да се манифестира само во период на силно слабеење на имунолошкиот систем, од искусен стрес или тежок нервен шок.

Симптомите на Helicobacter се:

 • болки во желудникот што може да им даде на градите;
 • гадење и повраќање;
 • зголемен метаболизам;
 • чувство на полнота во стомакот, дури и со мал внес на храна;
 • ртење, горушица;
 • пролонгиран запек, или обратно - лабава столица;
 • лош здив.

Во поретки клинички случаи, пациентот може да покаже осип на лицето. Во исто време, треба да се забележи дека таквите симптоми не секогаш укажуваат на хеликобактериоза.

Се забележува дека болката во желудникот може да исчезне по оброкот и обратно - да се зголеми по консумирањето на јадења од масното месо.

Немојте да се лекувате сами и да се обратите за помош од традиционална медицина или други сомнителни средства. Невозможно е да се направи точна дијагноза за клиничката слика самостојно. На првите симптоми е подобро да се јавите кај гастроентеролог.

Можни компликации

Ако третманот на helicobacter pylori започне навремено, тогаш може да се избегнат сериозни компликации. Покрај тоа, ризикот од повторна инфекција и развојот на хеликобактериозата е практично елиминиран.

Што се однесува до можните компликации, ваквите болести можат да се развијат:

Затоа, не треба да се користи само-третман на хеликобактериоза со народни лекови. Подобро е да побарате квалификувана медицинска помош.

Дијагностика

Режимот на третман со Helicobacter pylori е пропишан само по сеопфатна дијагноза. Во овој случај се користат лабораториски и инструментални истражувачки методи.

Стандардната програма за лабораториски тестови за Helicobacter pylori вклучува:

 • фекална маса анализа;
 • крвен тест за хеликобактер;
 • тест на антитела.

Крвниот тест за Helicobacter овозможува не само да се утврди или да се побие дијагнозата, туку и да се открие можна причина за развојот на болеста.

Што се однесува до инструменталните истражувачки методи, ги користиме следниве методи:

Ако врз основа на горенаведените методи на истражување не е можно да се направи точна дијагноза, тогаш се применуваат методите на диференцијална дијагноза.

Дијагностицирање на присуството на Helicobacter pylori

Респираторниот тест ви овозможува да го одредите бројот на бактерии во човечкото тело. Норма Хеликобактер пилори е 5 единици.

Третманските режими зависат од етиолошкиот фактор, тестовите за Helicobacter pylori и општата состојба на пациентот.

Третман

Како правилно да се лекува Helicobacter pylori правилно може да се каже само компетентен специјалист. Совет од пријатели или народни лекови е силно обесхрабрени. Како по правило, се пропишува третман на Helicobacter pylori со долготраен антибиотски третман. Покрај тоа, пациентот мора да следи диета.

Лекарот може да пропише такви лекови:

 • Метронидазол;
 • Тетрациклин;
 • Фуразолидон.

Дозата и режимот препишани само од лекар.

Треба да се напомене дека долготрајниот антибиотски третман доведува до нарушување на микрофлората. Затоа, по завршувањето на курс на антибиотици, лекови се пропишани за да се обнови микрофлората и да се спречи дисбактериоза.

Исхрана

Третманот на helicobacter pylori вклучува строга приврзаност кон исхраната. Целосно исклучени за периодот на лекување:

Пржената храна е исклучена од исхраната.
 • зачинета и пржена храна;
 • кисела јадења;
 • газирана вода и засладени пијалаци;
 • алкохол

Јадете треба да биде во мали делови, но често. Преферирани се парни јадења. Најдобро е ако пациентот јаде 5-6 пати на ден, внимателно да џвака храна.

Во некои случаи, планот за исхрана може да се препише поединечно од страна на лекарот.

Народни лекови

Можете да користите традиционална медицина за Helicobacter pyloriosis, но само како што е пропишано од лекар и за профилактички цели. Инаку, само може да го влоши текот на болеста.

Можете да ги користите овие народни лекови:

 • инфузија на лисја од лисјанки и круша цвеќе;
 • алкохол тинктура на прополис;
 • лушпа на календула и хиперикум;
 • тинктура на коренот девисала.

Како што покажаа медицинските студии, третманот со народни лекови за Helicobacter pylori не носи таков позитивен резултат како и при третман со антибиотици.

Превенција

Бидејќи инфекцијата во повеќето случаи се пренесува од болен човек на здрава, треба строго да се следат правилата за лична хигиена.

Во пракса, можете да ги примените овие едноставни правила:

 • елиминирање на пушењето и намалување на потрошувачката на алкохол;
 • не користете туѓи јадења, предмети за лична хигиена;
 • по посетата на јавните места, тоалетот треба да се измие со сапун и вода.

Нема вакцинација против оваа болест. Но, ако ги следите правилата за превенција, практично може да го исклучите развојот на патолошкиот процес во здрав организам.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Helicobacter pylori и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Bulbitt (појавување симптоми: 7 од 12)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 6 од 12)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Гастритис со зголемена киселост (појавување симптоми: 6 од 12)

Гастритис со зголемена киселост е болест на желудникот, која се карактеризира со воспаление на мукозата на овој орган. Патологијата понекогаш има акутен тек, но сепак е често хронична болест. Почесто се дијагностицира кај луѓе од средна и постара возраст.

...
Билиарниот панкреатит (појавување на симптоми: 6 од 12)

Билијарниот панкреатит е болест на панкреасот, која е тесно поврзана со жолчни камења и формирање на камења кои го нарушуваат протокот на жолчката. Денес, бројот на луѓе со оваа болест значително се зголемил, што е поврзано со несоодветен животен стил и нездрава исхрана - јаде премногу масна и пржена храна. Затоа, исхраната мора да биде вклучена во третманот на оваа болест, бидејќи без нормализирање на внесот на масти и јаглени хидрати во телото, невозможно е да се ослободи од болеста. Тоа е, исхраната е клучот за ефикасен третман на патолошката состојба.

...
Антрален гастритис (појавување симптоми: 6 од 12)

Таквата патологија како антрален гастритис се вели во случаи кога воспалението на гастричната слузница е предизвикано од присуството на бактериски агенс како Helicobacter pylori во човечкото тело. Таквата болест на стомакот може да биде асимптоматска за долго време, меѓутоа, кога процесот ќе достигне одредена фаза, ќе се појават симптоми на воспалително оштетување на органот, што предизвикува многу проблеми за лицето, принудувајќи го да побара медицинска помош.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .