Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стрептококна инфекција: симптоми и третман

Стрептококна инфекција - главните симптоми:

Стрептококната инфекција е група на болести кои предизвикуваат патолошки процеси во областа на респираторниот тракт и кожата. Инфекции од овој тип се присутни во телото на здраво лице. Развојот на болеста е возможен само ако постои поволна средина за ова. Децата и бремените жени најмногу се подложни на болеста.

Етиологија

Развојот на патолошкиот процес придонесува за стрептококи од група А. Често, овој организам коегзистира со Staphylococcus aureus. Кај детето, причините за инфекција се следниве фактори:

 • ослабен имунитет;
 • претходни инфективни или воспалителни болести;
 • грип , ARVI ;
 • долгорочен третман со лекови.

Како и за возрасните, следниве етиолошки фактори може да предизвикаат развој на заразна болест:

 • долгорочен антибиотски третман;
 • хемотерапија, земајќи глукокортикостероиди;
 • металоиди;
 • чести инфективни или вирусни заболувања.

Исто како кај дете, кај возрасни, болеста може да се развие само во случај на ослабен имунолошки систем. Затоа, стрептококните инфекции се најмногу осетливи на деца и бремени жени. Исто така не е невообичаен случај кога инфекцијата се одвивала во болницата.

Во опасност спаѓаат луѓе од оваа категорија:

 • бремени жени;
 • повреди на кожата (изгореници, механички оштетувања);
 • претрпе тешки операции.

Инфекцијата може да се појави на следниве начини:

 • placental - од заразена мајка на дете;
 • сексуално;
 • од болно лице до здраво.

Најголема опасност е лицето кое има заразено горниот респираторен тракт.

Општи симптоми

Најчесто стрептококната инфекција влијае на кожата и грлото. Развојот на болеста зависи од општото здравје и возраста на пациентот. Но, во повеќето случаи, развојот на стрептококната инфекција е брзо.

Во почетната фаза, можете да ги набљудувате следниве симптоми:

 • слабост и незадоволство, без очигледна причина;
 • гадење и повраќање;
 • нестабилна температура, се крева на 38-40 степени навечер;
 • треска, треска;
 • чешање;
 • појава на лезии на кожата.

Ако воспалителниот процес се развил на кожата, следните знаци може да се додадат во општата листа на симптоми:

 • во погодената област кожата има треска;
 • погодените области стануваат црвени или розеви;
 • формирани се мали и големи меурчиња со течност;
 • со текот на времето, меурите рафал и кора.

Треба да се напомене дека таквите манифестации на стрептококната инфекција може да се формираат на крилјата на носот, па дури и образите.

Што се однесува до стрептококните инфекции на респираторниот тракт, следниве симптоми се можни:

 • зголемена телесна температура;
 • воспалено грло;
 • отечени лимфни јазли;
 • формирање на плакета на крајниците.

Ако стрептококната инфекција влијае на урогениталниот систем, може да се појават следниве симптоми:

 • болка при мокрење;
 • празнење;
 • чешање;
 • непријатност за време на сексуалниот однос.

На детето најчесто се дијагностицира стрептококната инфекција на респираторниот тракт и кожата.

Видови на стрептококи

Според официјалната класификација, постојат три групи на стрептококи:

 • алфа стрептокок;
 • бета стреп;
 • гама стрептокок.

Најголема опасност за човечкото тело се инфекциите на бета групата. Тие влијаат на грлото, горниот респираторен тракт, уринарниот систем и кожата. Другите две групи не се штетни за здравјето, бидејќи не се способни да ги уништат црвените крвни клетки.

Лезија на дишните патишта

Streptococcus група А може да предизвика развој на болести како што се:

Најчестите болести со лезии на грлото. Хемолитичните стрептококи предизвикуваат такви болести. Во групата на ризици се децата и старите лица.

Во почетната фаза, детето или возрасно лице може да ги почувствуваат следните симптоми:

 • висока температура;
 • болно грло, без очигледна причина;
 • слабост и слабост.

Како што инфекцијата напредува, овие симптоми се појавуваат:

 • црвенило на грлото;
 • гноен напад врз грлото;
 • црвени, отечени крајници.

Во некои случаи, детето може да има зголемени субмандибуларни лимфни јазли.

Треба да се напомене дека секоја болест во грлото може да биде заразна. Затоа, само-третманот е да не се загрозува само себе, туку и оние околу вас.

Во овој случај, најчесто се дијагностицира стрептококен тонзилитис. Ако не се лекува, може да има сериозна компликација. Процесот на инфекција може да влијае на бубрезите, црниот дроб, па дури и на кардиоваскуларниот систем.

Стрептококна воспалено грло кај деца

Стрептококна воспалено грло кај деца

Бидејќи детското тело е многу послабо од возрасен, инфекцијата е многу полесно да го предизвика развојот на болеста. Симптомите на стрептококни болки во грлото кај детето се како што следува:

 • воспалено грло;
 • висока температура;
 • одбивање да се јаде, апатија;
 • главоболка;
 • мали осип на кожата.

Треба да се напомене дека болно грло може да влијае на работата на срцето и бубрезите, ако не започнете со лекување навремено.

На првите симптоми веднаш треба да се консултирате со лекар. Ако детето се жали на болно грло, тоа не укажува на стрептококната инфекција. Но, исто така, да се надеваме на едноставен ORVI, и да го третираме детето со народни лекови, исто така е полн со последици. Стрептококната инфекција кај децата бара само квалификуван третман.

Стрептокок на кожата

Erysipelas може да се појави во форма на следниве симптоми:

 • јасна разлика помеѓу здравата и погодената кожа;
 • погодените области стануваат светла црвена или црвена;
 • допирање на кожата предизвикува болка;
 • треска во погодените области;
 • се формираат течни меури, кои пукнаа и кора.

Во некои случаи, ваквата клиничка слика може да биде надополнета со општа слабост и гадење.

Најчестите еризипели на кожата влијаат на долните екстремитети. Поретко, патолошкиот процес влијае на горните екстремитети и кожата на лицето. Кај детето, болеста се дијагностицира многу поретко од воспалителниот процес во грлото. Главниот третман на воспалителниот процес на кожата е насочен кон конзумирање на антибиотици и витамини од групата Ц.

Покрај тоа, стрептококната инфекција може да предизвика развој на импетиго . Оваа болест има неколку подвидови, се развива доста брзо. Фликтени (меурчиња со гноен содржина) се формираат на кожата, која пукна и кора. Во некои случаи, таквите патолошки лезии на кожата можат да остават лузни.

Стрептококен импетиго на лицето

Ако започнете со терапија во рана фаза, може да избегнете значителни компликации. За само-лекување, во овој случај, не се препорачува.

Дијагностика

По личен преглед и појаснување на анамнезата, се спроведуваат лабораториски и инструментални дијагностички методи. За лабораториски тестови, во овој случај, вклучете го следново:

Инструменталните истражувачки методи се изведуваат само во исклучителни случаи. Можно е да се спроведе такво истражување:

Само врз основа на добиените резултати од тестовите, лекарот може да направи точна дијагноза и да го пропише правилниот третман.

Третман

Третман на стрептококна инфекција е можна само како што е пропишано од надлежен лекар. Само-лекувањето може само да го влоши развојот на инфективен или воспалителен процес и да доведе до развој на други болести.

Во повеќето случаи, стрептококната инфекција се третира со антибиотици. Покрај тоа, пациентот е пропишан лек за целокупното јакнење на имунолошкиот систем. Во некои случаи, може да се препишат имуноглобулини и имуностимулатори.

Како што покажува медицинската пракса, антибиотскиот третман ги носи најпозитивните резултати во релативно краток временски период.

Превенција

Стрептококната инфекција кај децата и возрасните може да се спречи со примена на едноставни превентивни мерки во практиката:

 • хигиена;
 • избалансирана исхрана богата со минерали и витамини;
 • навремено и правилно лекување на сите болести.

Ако инфекцијата се манифестира, веднаш треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само со себе.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате инфекција со стрептококна и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматовенеролог , специјалист за заразни болести , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Стрептокок (симптоми на појавување: 8 од 20)

Стрептококите се бактерии во форма на ланец, кои живеат во микрофлората на човечкото тело. Многу често, тие коегзистираат со инфекции како Staphylococcus aureus. Со поволна средина за бактерии, можно е развој на воспалителен или инфективен процес. Бидејќи овие организми не формираат спори, тие брзо умираат под дејство на сончева светлина и специјални подготовки.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 7 од 20)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Пневмококната инфекција (појавување на симптоми: 7 од 20)

Пневмококната инфекција е група на заразни болести кои се манифестираат како гнојни воспалителни процеси во различни места на човечкото тело. Децата од 6 месеци до 3 години најмногу се подложни на болеста. Треба да се забележи дека пневмококната инфекција трајно трае во мукозните мембрани на човекот. Само кога условите се поволни за инфекција може да се развие патолошки процес.

...
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 7 од 20)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Херпес инфекција (појавување симптоми: 7 од 20)

Вирусот на херпес, кој предизвикува инфекција со херпес, влегува во човечкото тело на различни начини - домашни, воздушни, контактни, хранливи и други. Затоа, без тешкотии, оваа инфекција може да биде заразена од секој човек, и возрасен и дете. Херпетичната инфекција е болест, главна клиничка манифестација на која е појавата на група меурчиња на хиперемичните мукозни мембрани и кожа.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматовенеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .