Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стрептокок: Симптоми и третман

Streptococcus - главните симптоми:

Стрептококите се бактерии во форма на ланец, кои живеат во микрофлората на човечкото тело. Многу често, тие коегзистираат со инфекции како Staphylococcus aureus. Со поволна средина за бактерии, можно е развој на воспалителен или инфективен процес. Бидејќи овие организми не формираат спори, тие брзо умираат под дејство на сончева светлина и специјални подготовки.

Стрептококите од типот Viridans (Viridans) сочинуваат околу 30-60% од вкупниот број на бактерии во човечкото тело. Тие влегуваат во телото заедно со храната што ја консумираат. Најчесто, бактериите се локализирани во гастроинтестиналниот тракт, усната шуплина, гениталиите, лигавицата на дишните патишта и на кожата.

Пат за пренос

Развојот на патолошкиот процес е можен само ако постои поволна средина за ова. Инфекцијата со стафилококи и стрептококи е можна на следниве начини:

 • автоинфекција;
 • инфекција однадвор.

Во првиот случај, инфекцијата е можна поради такви околности:

 • само-отстранување на вриење;
 • стоматолошка хирургија;
 • заразни болести во усната шуплина;
 • хроничен бронхитис ;
 • отстранување на крајниците.

Инфекцијата се пренесува на следниве начини:

 • домаќинство;
 • сексуални;
 • во воздухот;
 • храна;
 • плацентална (од заразена мајка на дете).

Најголема опасност е лицето чија инфекција се наоѓа во дишните патишта. Ова е можно со ангина или црвена треска.

Стрептокок може да предизвика развој на вакви заболувања:

Според статистичките податоци, болеста се дијагностицира кај 15% од бремените жени. Инфекцијата на фетусот со развојот на заразната болест се дијагностицира во 0,3%. Најчесто стрептококна инфекција предизвикува развој на пневмонија и тонзилитис.

Стрептококна пневмонија

Ако инфекцијата се влезе во респираторниот тракт, се развива пневмонија. Но, треба да се забележи дека таквите патолошки процеси се можни само ако едно лице е премногу ослабено од имунолошкиот систем.

Инфекцијата води кон фактот дека во алвеолите започнува воспаление, кое брзо го доловува соседното ткиво. Ова води до формирање на ексудат во белите дробови. На крајот на краиштата, ова води кон нарушување на размена на гасови и пневмонија.

Симптоми на стрептококната пневмонија:

 • треска;
 • нестабилна телесна температура;
 • кашлица, без очигледна причина;
 • скратен здив.

Најсериозна стрептококна пневмонија се јавуваат кај деца под 3 години и постари лица. Особено ако некое лице има ослабен имунолошки систем.

Можни последици од стрептококната пневмонија:

 • апсцес на белите дробови;
 • плеврит ;
 • пневмосклероза.

Но, ако започнете со третман на пневмонија предизвикани од оваа инфекција, тогаш може да се избегнат компликации.

Strep грлото

Главните причини за развој на стрептококната ангина ги содржат следните фактори:

 • примарна инфекција во детското тело;
 • претходни инфективни или вирусни заболувања;
 • долгорочен антибиотски третман, хемотерапија;
 • ослабен имунитет.

Децата се повеќе подложни на стрептококни болки во грлото поради фактот што нивниот имунолошки систем е многу послаб отколку кај возрасните.

Симптоми на развој на болеста кај деца:

 • раздразливост, каприциозност;
 • воспалено грло;
 • одбивање на храна, значителна загуба на апетит;
 • нестабилна телесна температура;
 • исцедок од носот жолта, зеленикава боја;
 • гадење и повраќање.

Ваквите симптоми кај деца укажуваат на тежок грип или АРВИ . Затоа, некои родители едноставно не бараат навремена медицинска нега, што во голема мера ја влошува ситуацијата.

Поради фактот дека ваквата инфекција често расте заедно со Staphylococcus aureus, може да се развијат и други болести на заднината. Исто така, не заборавајте дека болно грло може да предизвика посложени и опасни болести кај децата.

Со стрептококни болки во грлото, децата може да имаат сува кашлица и главоболка. Општо земено, клиничката слика зависи од карактеристиките на развојот на детето и општото здравје. Во поретки клинички случаи, манифестацијата на стрептококната инфекција кај децата може да биде придружена со осип во носот, на кожата во близина на носот. Како по правило, ваквите инфекции се придружени со Staphylococcus aureus.

Можни компликации:

 • менингитис;
 • отитис медиа;
 • пневмонија или хроничен бронхитис;
 • миокардитис ;
 • апсцес

Таквите компликации кај децата може да се избегнат ако навремено побараат медицинска помош.

Симптоматологија

Исип на стрептококна инфекција

Не постои единствен симптом на оваа инфекција. Клиничката слика зависи од тоа каква болест предизвика стрептокок. Најчестите симптоми на оваа заразна болест се:

 • нестабилна телесна температура;
 • интоксикација на телото;
 • осип на кожата;
 • зголемени лимфни јазли;
 • болно грло, без очигледна причина;
 • низок крвен притисок;
 • ткивна некроза.

Во прилог на горенаведените симптоми, на пациентот често може да се вознемирува непријатноста во областа на бубрезите. Во овој случај, општата листа на симптоми може да биде дополнета со следните знаци:

 • проблеми со мокрењето;
 • непријатност во областа на засегнатиот орган;
 • Кога се анализираат урината, нивоата на хемоглобин и креатинин се покачени.

Најреалниот знак за развој на стрептококната инфекција може да се смета за такви симптоми:

 • црвенило на погодената област;
 • формирање на пури;
 • чувство на болки при притискање.

Поради тоа што токсините можат да влезат во крв, едно лице може да биде во состојба на шок.

Кога ќе се појават првите симптоми, веднаш треба да се консултирате со лекар. Само-лекувањето може само да ја влоши ситуацијата и да обезбеди основа за развој на друга болест на заднината.

Групи на стрептококи

Во официјалната медицина, вообичаено е да се разликуваат такви групи на оваа инфекција:

 • зелена или алфа хемолитична;
 • бета хемолитична (стрептококи од групата А);
 • не-хемолитичен.

Streptococcus групата А (pyogenic streptococcus) предизвикува различни заболувања кај луѓето. Фреквенцијата на ваквите болести зависи од сезоната. Значи, за децата, стрептококите се најголема опасност во грлото. Во зима, стрептококите во грлото може да предизвикаат развој на воспалено грло, фарингит и ларингитис .

Strep грлото

Инфекција за време на бременоста

Според статистичките податоци, стрептококната инфекција се дијагностицира кај 20% од жените за време на бременоста. Етиолошките фактори вклучуваат следново:

 • неусогласеност со интимна хигиена;
 • облечен синтетички, тесни лен;
 • употребата на нестерилни предмети за лична хигиена;
 • незаштитен секс.

Треба да се забележи дека оваа инфекција е присутна речиси постојано во вагината. Но, за време на бременоста, телото на жената е ослабено, што доведува до развој на овој инфективен организам. Често, стрептокок може да се активира истовремено со Staphylococcus aureus.

Можни компликации за време на бременоста:

 • тешки алергиски болести;
 • гноен отитис медиум;
 • болести на кардиоваскуларниот систем;
 • сепса;
 • болести на генитоуринарниот систем.

Што се однесува до новороденчето, таквите компликации може да се развијат тука:

 • сепса;
 • менингитис;
 • пневмонија;
 • невролошки нарушувања.

Доколку во текот на бременоста се дијагностицира стрептокок со Staphylococcus aureus, развојот на алергиски болести кај бебето е можен.

Нарушувањата на невролошката природа предизвикуваат стрептококна агалактија. Вреди да се спомене дека овој подтип на инфекција може да се дијагностицира само за време на бременоста. Покрај нарушувањата во нервниот систем, стрептококната агалкатија може да предизвика предвремено раѓање, па дури и фетална смрт. Како по правило, инфекцијата се дијагностицира на 32-33 недели од бременоста.

Треба да се напомене дека Staphylococcus aureus предизвикува истите болести како стрептококна инфекција. Главната разлика е само во манифестацијата на клиничката слика и стапката на развој на болеста. Бидејќи имунолошкиот систем е ослабен за време на бременоста, ризикот од развој на некоја болест значително се зголемува.

За да се избегне ова, за време на бременоста треба да бидат особено внимателни за нивното здравје и да ги следат правилата за лична хигиена. Така, може да се спречи развојот на болести предизвикани од стрептококи и Staphylococcus aureus за време на бременоста.

Дијагностика

Во модерната медицина постојат специјални методи со кои можете да го дијагностицирате присуството на Staphylococcus aureus или Streptococcus за 30 минути. Таквите тестови се применуваат кај деца и жени за време на бременоста.

Општо земено, следните истражувачки методи се користат за дијагноза:

Земање брис од носот и грлото

Во просек, клиничка студија за тестови трае од 3 до 5 дена.

Ако во урината се открие стрептокок, тогаш постои сомневање за нефритис или уретрит .

Стрептокок во вагинален тест може да наведат:

Стрептокок во грло или фаринкс тест укажува на болки во грлото, фарингитис, ларингитис.

Што се однесува до стрептокок во носната лигавица, можни се следните болести:

Ако е невозможно да се направи точна дијагноза со користење на методите опишани погоре, тогаш диференцијалната дијагностика ќе се изврши.

Третман

Главниот тек на третманот за стрептокок се состои од антибиотици. Бидејќи телото ќе биде погодено од силни лекови за долго време, третманот вклучува лекови за обновување на микрофлората:

 • linex;
 • аципол;
 • двонасочна;
 • Цетрин;
 • zodak

Третирај ја инфекцијата само под надзор на лекар. Ако телото е во фаза на тешка интоксикација, треба да се придржувате на одмор во кревет. Вишокот на физичка активност може да доведе до сериозни компликации.

Имајте предвид дека не можете да ја отстраните плочата од грлото во случај на стрептококни болки во грлото во секој случај. Ова само води кон влошување на болеста. Исто така, не е препорачливо да се третираат таквите болести со народни лекови без препорака од доктор.

Употребата на народни лекови за третман е можна само по консултација со лекар. Како по правило, се пропишува чорапи со камилица и мудрова лушпа.

Превенција и прогноза

Главните превентивни мерки се насочени кон следење на правилата за лична хигиена и зајакнување на имунолошкиот систем. Ако третманот се започне веднаш, компликациите може да се избегнат.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Streptococcus и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: дерматовенеролог , оториноларинголог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пневмококната инфекција (појавување на симптоми: 10 од 20)

Пневмококната инфекција е група на заразни болести кои се манифестираат како гнојни воспалителни процеси во различни места на човечкото тело. Децата од 6 месеци до 3 години најмногу се подложни на болеста. Треба да се забележи дека пневмококната инфекција трајно трае во мукозните мембрани на човекот. Само кога условите се поволни за инфекција може да се развие патолошки процес.

...
Описторхија (симптоми на појавување: 8 од 20)

Описторхијата е патолошки процес кој предизвикува сериозна штета на слезината, црниот дроб, панкреасот. Фактори кои придонесуваат за формирање на оваа болест, се во поразот на телесната мачка. Во текот на болеста долго време се карактеризира со чести егзацербации, што може да резултира со рак на панкреасот и црниот дроб.

...
Стрептококна инфекција (појавување симптоми: 8 од 20)

Стрептококната инфекција е група на болести кои предизвикуваат патолошки процеси во областа на респираторниот тракт и кожата. Инфекции од овој тип се присутни во телото на здраво лице. Развојот на болеста е возможен само ако постои поволна средина за ова. Децата и бремените жени најмногу се подложни на болеста.

...
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 8 од 20)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Кардитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Кардитис е воспалителна болест на различна етиологија, во која има оштетување на срцевите мембрани. И миокардот и другите органски мембрани, како што се перикардот, епикардиумот и ендокардиумот, може да страдаат од кардитис. Системското множество воспаленија на срцевите мембрани, исто така, се вклопува во општото име за патологија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматовенеролог прифаќа
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .