Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Импетиго: Симптоми и третман

Импетиго - главни симптоми:

Импетиго е заразна заразна болест предизвикана од стафилококи и стрептококи. Оваа болест се карактеризира со таков симптом како лезија на горните слоеви на епидермисот, што како резултат доведува до појава на повеќекратни пустули, постепено се претвора во краста со кора.

Impetigo - опасна болест, се пренесува од страна на домаќинството. Оваа болест е често подложна на деца, но во ретки случаи таа може да се појави кај возрасно лице доколку личната хигиена не се следи. Импетиго инфекцијата кај децата се јавува како резултат на микротравми (гребаници, каснувања, исеченици и абразии). Mycobacterium, како резултат на пенетрација на кожата, почнува брзо да се размножува, предизвикувајќи воспалителен процес.

Стрептококите и стафилококите се постојано на кожата, но благодарение на дневните хигиенски процедури нивниот број се намалува без да предизвикаат кожни заболувања. Луѓето кои страдаат од такви болести спаѓаат во оваа категорија:

Доколку не се третира оваа болест, може да дојде до оштетување на внатрешните органи. Затоа е важно да се спроведе навремена дијагноза и да се пропише правилен третман за импетиго.

Причини

Главните причини поради кои импетиго почнува да напредуваат:

 • формирање на гребнатини, каснување, микрокрики во кожата;
 • топла клима (топла или влажна);
 • непридржување кон санитарните и хигиенските правила;
 • ослабен имунолошки систем;
 • дијабетес мелитус ;
 • присуство на фокуси на инфекција кај член на семејството.

Главната ризична група вклучува луѓе од такви категории:

 • деца под 6 години;
 • луѓе кои често посетуваат заеднички области - сауни, базени, тушеви;
 • претрпеле тешки инфективни или дерматолошки заболувања.

Треба да се напомене дека развојот на патолошкиот процес е возможен само ако лицето има премногу ослабен имунолошки систем.

Симптоматологија

Главниот надворешен симптом на болеста се замаглен гноен осип, кои се многу болни и предизвикуваат непријатност. Инфилтрација се појавува на местото на воведување на патоген во фоликулот на косата поради микротраума. По некое време, формацијата избива, откако грозните инфилтрати се сушат, а на негово место се формираат жолто-кафеави кора. Понатаму, симптомите стануваат помалку болни, кората постепено исчезнува. Кожата е лесно повредена и крвари. Инфилтрација се јавува главно на местото каде што има микротраума. Тоа е најлесното место за пробивање на бактериите.

Најчесто осипот ја има следната локализација:

 • во назолабилниот триаголник;
 • брадата
 • уста.
Симптоми на импетиго

Овие симптоми се појавуваат:

 • чешање;
 • чувство на горење;
 • болка сензации;
 • чешлање на меури кои предизвикуваат ширење на инфекција;
 • егзацербација на лимфните јазли.

Видови

 • Форма на стрептокок (стрептодерма) - овој тип на стрептококен импетиго се одликува со брзиот раст на патолошките формации (заразна фаза). Повеќекратни конфликти се инхерентни во оваа фаза на стрептококната импетиго. Стрептококниот импетиго има многу подвидови (лихен, пелена осип, панаритиум, хелитис, папиларен сифиличен импетиго);
 • облик на прстенест - големи отвори се карактеристични за оваа фаза на стрептококна импетиго. Исто така забележани се симптоми на лезии на нозете, нозете, рацете;
 • bullop impetigo. Bulla impetigo се појавува како меурчиња исполнети со матна ексудат со крв. Ова е придружено со оток на погодената област, треска, главоболки. Особено, тежок тек на булозен импетиго е забележан кај заболувања во позадина;
 • impetigo bockhart (ostiofollikulit) - предизвикан од Staphylococcus aureus. Надворешните знаци на стафилококните импетиго се повеќекратни пурулентни пустули. По некое време пустулата се намалува, и откако ќе исчезне. Места на појава на осип: вратот, лицето, подлактицата, бедрото;
 • Вулгарен импетиго - овој тип на стрептококната болест е резултат на компликација на инфекција со стафилокок. Локализација сајтови: надна, вратот, extensor зглобовите, околу градите брадавици и на гениталиите на мажите;
 • слично. Прогресира како резултат на хиповитаминоза, забни заболувања, тонзилитис и конјуктивитис . Симптоми се појавуваат: пукнатини во аглите на ушната површина, очите, носните крилја. Оваа болест е придружена со такви чести симптоми како: чешање, горење. Патека на пренос - домаќинство;
 • херпетиформна форма. Болеста се карактеризира со воспалителни плаки со мали елементи. Инфилтрацијата е локализирана во препоните, во пазувите и под градите. Пациентот се чувствува исклучително тешко, компликации во форма на лезии на зглобовите, срцето, централниот нервен систем, како и урогениталниот систем.

Дијагностика

Дијагнозата се поставува врз основа на клинички симптоми и лабораториски тестови. Покрај тоа, лекарот мора да ја дознае историјата и да ја разјасни зачестеноста на симптомите.

Лабораториските тестови вклучуваат само тест за крв (општо) и студија за гној (течност) од мочниот меур.

Третман

Обично болеста се лекува на амбулантска основа. Третман на импетиго е првенствено во назначувањето на голем број процедури кои ќе помогнат да се отстранат симптомите на болеста и да се подобри општата благосостојба на пациентот.

Зафатените области на кожата не треба да се мијат со вода, тие треба да се чистат неколку пати на ден со салицилен или камфор алкохол (2% раствор). Единствени меурчиња се отвораат и обработуваат со такви средства:

 • фукорин;
 • еритромицин маст;
 • хелиомицин маст;
 • хлорамфеникол маст.

Лечи рани треба да биде целосно лекување (околу 10 дена). Ако се прошири болеста со вулгарен импетиго, тогаш треба да се користи антибиотска терапија.

Народни лекови

Народни методи во борбата против оваа болест се претставени со лековити билки. Најчестите народни лекови за третман на оваа болест се:

 • земи цвеќиња од камилица, корен од конска коска, цвеќиња со календула, корен елеккамман, хлебни лисја, кантарион. Следно, истурете вода што врие преку билки, се вари на оган, нека се вари, вирус. Подготвен да пие инфузија пред јадење;
 • земајте кантарион, овошја од глог, лисја од коприва, розови радиолози, zamaniha и шипки. Треба да се меле, да се додаде вода, да се вари на оган, да се инсистира, да се филтрира преку завој и пијалок;
 • сецка трева comfrey, додадете врела вода, инсистираат, мозоци. По лушпа за лекување на засегнатата кожа;
 • ленено семе истурете вода, се вари, се лади, филтер. Следно, од завршената лушпа направете лосион;
 • Спорите на морасниот клаavат можат да се попрскаат на кожата неколку пати на ден;
 • елени конуси, камилица inflorescences, корења на аралијата, корен со сланина, корек корени и levzei. Исечете ги билки, измешајте, додајте вода, вријте, нека се вари, се напрегаат и земаат.

Превенција

Превентивните методи се, пред сè, хигиената. Луѓето не смеат да работат ако постои ризик дека некоја личност страда од оваа болест. Децата кои страдаат од импетиго треба веднаш да бидат изолирани од јавниот простор (училиште, детска градинка). Тоа е императив да се дезинфицира. Не се препорачува само-лекувањето.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Impetigo и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Розацеа (појавување симптоми: 2 од 5)

Розацеа, или, како што е поинаку дефинирано од оваа болест на кожата, акне розацеа, во согласност со карактеристиките на манифестацијата е хронична болест. Розацеа, чии симптоми се манифестираат во црвенило на кожата, како и во формирањето на туберкули и пустули, заедно со друг вид осип на лицето, покрај овој редослед во повеќе од половина од случаите, се јавува со оштетување на очите.

...
Невродерматитис (појавување на симптоми: 2 од 5)

Неуродермитисот е хронична кожна болест на неврогено-алергиската природа на лезијата. Невродерматитис, чии симптоми се дефинирани со терминот атопичен дерматитис или егзема (кај возрасни) или дијатеза (кај деца), се јавува кај околу 40% од популацијата, што е една од најзначајните кожни болести.

...
Дерматитис (појавување симптоми: 2 од 5)

Дерматитис е општа дефиниција која подразбира воспаление на кожата, предизвикана од дејството на одредени фактори (внатрешни или надворешни). Дерматитис, чии симптоми може да се развијат со биолошки, хемиски или физички ефект од различни видови фактори, соодветно, може да се манифестира во одредена форма, утврдена од карактеристиките на овој ефект, во овој напис ќе разгледаме која општа варијанта е дерматитис.

...
Актиничен дерматитис (појавување на симптоми: 2 од 5)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Периорален дерматитис (појавување на симптоми: 2 од 5)

Периоралниот дерматитис е прилично чест вид на дерматитис, неговите главни карактеристики се појавата на иритација и последователно воспаление на кожата во рамките на брадата и во близина на устата. Периоралниот дерматитис, чиишто симптоми често се нарекуваат "орален дерматитис", всушност се однесува на периароалната област, додека терминот "орален" го дефинира начинот на усната орална терапија преку устата, што апсолутно не е поврзано со болеста што ја разгледуваме.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .