Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хемолитичен стрептокок: симптоми и третман

Хемолитичен стрептокок - главните симптоми:

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

Класификација

Во медицината, стрептококите се поделени во три вида:

 • алфа хемолитичен стрептокок;
 • гама стрептокок;
 • бета хемолитична стрептокока група a-u.

Првиот тип (алфа) се нарекува и зелен стрептокок. Ова име го добил поради особеностите на боење на крвниот медиум во зелена боја. Тоа е затоа што патогенот произведува нецелосна хемолиза на црвените крвни клетки.

Алфа и гама стрептококите се сметаат за помалку опасни по здравјето и животот. Речиси сите познати болести на грлото, главно, предизвикуваат бета-хемолитичен стрептокок. Исклучително е опасно, бидејќи во текот на неговата витална активност врши комплетна хемолиза на црвените крвни клетки ( еритроцити ).

Инциденцата на бактериски болести на грлото зависи од времето во годината, како и од возраста на пациентот. Кај децата, инциденцата на општ морбидитет е поголема за време на студената сезона. Ова се должи на намалување на локалниот и општиот имунитет. Најнискиот коефициент е фиксиран кај бебињата во првите шест месеци од животот, а највисокиот - кај деца од 6 до 14 години. Кај возрасни пациенти, инциденцата е директно зависна од растот и "агресивноста" на вирусни заболувања во есен-зимскиот период. Често ова се должи на фактот дека во овој период луѓето доживуваат влошување на фарингитис, ангина и други патологии на грлото кои се веќе присутни во телото.

Причини

Најчесто предизвикувачкиот агенс на стрептококната ангина, фарингит , фарингонвилитис станува Streptococcus pyogenes. Кај децата, примарна причина за прогресијата на патологијата е примарна инфекција на телото со бактерии или слабеење на имунолошкиот систем како резултат на претходно пренесени вирусни заболувања. Во овој случај, бактериите кои се локализирани на мукозната мембрана на грлото почнуваат активно да се размножуваат и да го зголемат бројот на нивните колонии.

Strep грлото

Главните причини за инфекција кај возрасни:

 • лоши навики - пиење и пушење;
 • намален имунитет поради претходно вирусни вирусни заболувања;
 • оштетување на мукозата на грлото од страна на странски тела.

Фактори кои го зголемуваат ризикот од прогресија на заразни патологии на грлото:

 • хемотерапија;
 • долгорочна употреба на лекови што содржат хормони;
 • металоиди;
 • состојби на имунодефициенција.

Хемолитичката стрептокока група Б е една од бактериите локализирани во гениталиите на фер сексот. Бројот на овие микроорганизми може да се зголеми неколку пати во текот на бременоста. Инфекцијата може да се појави кај новороденчето, бидејќи тој веќе бил инфициран со него додека минувал низ мајчиниот канал за раѓање. Во 50% од случаите, ако мајката ги има овие бактерии, таа ќе биде пренесена на своето дете. Но, исто така, децата можат да се заразат на било која возраст. Најчесто, инфекцијата се јавува со капки во воздухот или контакт-домаќинство.

Симптоми

Латентниот период обично е само 1-4 дена. Сликата на болеста може да биде малку поинаква, во зависност од возраста на пациентот. Ако е дете, тогаш болеста има брз развој. Прво, се појавуваат треска и слабост, проследени со изразени симптоми. Дете до 6 месеци ги има следните симптоми:

 • повраќање и гадење;
 • плаче, раздразливост;
 • бебето е каприциозно;
 • се појавува испуштање на носот. Најчесто тие се зелени или жолти;
 • детето одбива да цица градите или да користи друга храна (комплементарна храна, додатоци).

Постарото дете најчесто спие, тој е слаб, апетитот остро се намалува. Лимфните јазли може да се зголемат.

Главните жалби на постарите деца:

 • воспалено грло;
 • скокање;
 • главоболка;
 • кашлица;
 • температурата се зголемува на големи броеви.

Кога визуелна инспекција на грлото може да се забележи дека крајниците се зголемени и хиперемични, имало пустули или плаки. Штом почне гноен процесите, севкупната благосостојба на пациентот се влошува - телото станува затруени. Ако пациентот развие стрептококен фарингит, се појавува сува кашлица, која по одреден временски период станува влажна. Ако не се излечи навремено, болеста ќе се развие во трахеитис .

Кај возрасни пациенти, стрептококната болки во грлото обично се многу тешки. Тие ги покажуваат сите исти знаци кои беа споменати погоре. Но, тие се појасно изразени. Егзацербацијата на хроничната ангина се јавува потешко. Најчесто пациентот е загрижен за:

 • пониска температура;
 • оток на грлото;
 • слабост;
 • воспалено грло;
 • зголемени цервикални и субмандибуларни лимфни јазли.

Компликации

Компликациите се ретки, но сепак се појавуваат, особено кај луѓе со слаб имунолошки систем. Сите од нив можат да бидат поделени во две групи - рано и доцна.

Раните компликации се јавуваат на 4-7 ден од почетокот на прогресијата на инфекцијата. Оваа група вклучува:

Доцните компликации можат да се манифестираат во 2-4 недели по замисленото закрепнување на пациентот. Како по правило, тие се директно поврзани со неусогласеност со терапијата, недостатокот на антибиотска терапија. Оваа група вклучува:

Третман

За да се излечи стрептококната болест на грлото е можно само со поврзување на антибиотици. Правилно пропишаниот третман е залог на брзо закрепнување на пациентот, како и елиминација на развојот на компликации. Важно е прво да се дијагностицира болеста. Обично за оваа намена користете BAK-сеење. Крвта се зема од грлото на пациентот и се сее на хранлив медиум за да се идентификува патогенот. Додека резултатите не се добиени, пациентот е пропишан антимикробен агенс со широк спектар.

Земање брис од грлото

Времетраењето на терапијата со антибиотици е од 7 до 10 дена. Доколку болеста е тешка, тогаш не се формираат таблети на овие лекови кои се пропишани, туку решенија и прашоци за администрација на i / m. Предност се дава на пеницилинските антибиотици. Ако пациентот е алергичен на средствата од оваа група, цефалоспорините се најпосакувани. Како што напредува црвената треска, макролидите исто така се додаваат во целокупниот тек на терапијата.

Третманот на стрептококната инфекција, исто така, треба да биде насочен кон елиминирање на главните симптоми на болеста. За таа цел се пропишани следниве лекови и процедури:

 • миење на грлото и крајниците;
 • внес на течност (во форма на топлина);
 • вазоконстрикторни агенси;
 • антипиретични лекови;
 • ресорпција на антисептични таблети.

Народна медицина

Оваа инфекција може да се третира дома, дополнувајќи ја пропишаната терапија со лекови со традиционални рецепти. Тие ќе помогнат да се елиминираат непријатните симптоми на патологијата, да се олесни воспалението и да се подобри имунитетот:

 • лисја од малина и шипинка;
 • кора од врба и трева;
 • прополис

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хемолитичен стрептокок и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: специјалист за заразни болести , оториноларинголог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
АРИ (појавување симптоми: 10 од 21)

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...
Катарелна болки во грлото (појавување на симптоми: 10 од 21)

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...
Ремгентен тонзилитис (појавување на симптоми: 10 од 21)

Пулмоналниот тонзилитис е болест од инфективна природа, која почнува да напредува како резултат на зголемување на активноста на патогени микроорганизми, како што се стрептокок, стафилокок, и така натаму. Патологијата се карактеризира со формирање на специфични гнојни фокуси на крајниците. Болеста нема ограничувања во однос на полот и возраста. Таа е дијагностицирана со иста фреквенција кај возрасни и деца. Но, вреди да се напомене дека болеста на детето е потешка, а по него често се јавуваат и компликации.

...
Фоликуларен тонзилитис (појавување симптоми: 10 од 21)

Фоликуларно воспалено грло - болест која се карактеризира со гноен воспаление на фоликулите на крајниците. Во случај на прогресија на таква болест, гној се наоѓа на површината на лимфоидните формации на фаринксот во облик на одделни лезии. Патолошкиот процес може да влијае на фарингеалните, палаталните, тубалните и јазичните крајници. Прогресијата на фоликуларната ангина е придружена со регионален лимфаденитис и тешка хипертермија.

...
Фарингитис (појавување симптоми: 9 од 21)

Фарингитис е воспалителна болест на лимфоидното ткиво и фарингеалната мукоза. Фарингитисот, чии симптоми главно се карактеризираат со инфективната природа на појавата, ретко се јавува во изолација, и затоа главните манифестации на оваа болест најчесто се комбинираат со болести на горниот респираторен тракт.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .