Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Папиломатоза: Симптоми и третман

Папиломатоза - главните симптоми:

 • Непријатен мирис од вагината
 • Раскол
 • Болка при сексуален однос
 • Изглед на брадавици
 • Формирање на кондилом
 • Појава на папиломите
 • Непријатност за време на сексуалниот однос
 • Респираторна инсуфициенција
 • Гледајќи по сексот
 • Симетричен аранжман на плочи на нозете
 • Крварење кондилома
 • Констрикција на ларингеалната пукнатина
 • Болка на местото на кондилома

Папиломатозата е болест која е предизвикана од папиломавирус (HPV). За него, карактеристично е формирање на специфични формации - папиломи на кој било дел од кожата или мукозната мембрана.

Денес, медицината знае повеќе од 70 видови на ХПВ . Ако вирусот се појави на кожата, тогаш брадавицата се формира на местото на неговото пенетрација, а ако мускулните мембрани (вулва, анус, грлото на матката) се формираат, се појавуваат брадавици. Често, речиси е невозможно да се идентификува болеста, бидејќи масовниот раст на ткивата не може да се почитува, а по 6-12 месеци болеста целосно исчезнува. Што се однесува до видливите формации, тие се доста опасни по здравјето и животот. Ова се должи на фактот дека процесите кои придонесуваат за формирање на канцерогени тумори и кондиломи се идентични. Затоа, експертите, исто така, повикуваат видливи брадавици преканцерозна. Ако ХПВ го инфицира грлото на матката, веројатноста за развој на рак во оваа област се зголемува 50 пати.

Причини

Природата на појавата на папиломите сè уште не е прецизно разјаснета. Папиломатозата на ларинксот или друга област се смета за вирусна болест. Природата на лезијата на кожата и мукозните клетки зависи од сензитивноста на клетките до инвазијата на ХПВ.

Главната причина за папиломатозата е пенетрација на вирусот во телото. Тоа може лесно да се пренесе сексуално од партнерот на партнерот, и домашен пат преку пукнатини и микротравми. Болест за многу долго време може да покаже апсолутно никакви симптоми. "Активирај" може да има такви фактори:

 • инфекција со херпес вирус;
 • пушењето;
 • ХИВ и други видови на имунодефициенции;
 • слабеење на имунолошкиот систем.

Симптоматологија

За папиломатозата на урогениталната област се карактеризира со пораз на целата урогенитална област. Кондиломите се формираат и на кожата и мукозните мембрани. Најчесто брадавиците и кондиломите се локализирани на пенисот, во перинеумот, во вулвата, анусот.

Однадвор, кондиломите се слични во форма и боја на молови, и се издигнуваат неколку милиметри над кожата. Субклинички не се јавува непријатност кај пациентот. Единственото нешто што може да настане непријатност при триење со постелнина е местото каде што се наоѓаат патолошките формации.

Симптомите може да се разликуваат во зависност од локацијата на патолошкиот процес.

Генитални брадавици кај мажи и жени

Вестибуларната папиломатоза влијае на мукозните мембрани и кожата во аногениталниот регион. На голо око, може да се види егзофитни формирани брадавици. Тие се локализирани главно на прагот на вагината, нејзината долна третина и на задниот комесар. Образованието во вагината лесно може да се види за време на колпоскопијата . Овие тумори не даваат специјални непријатности. Ако тие се повредени премногу внимателно долна облека, може да добиете такви симптоми:

 • болка на местото на нивната локализација;
 • непријатност за време на сексуалниот однос;
 • крварење

Вестибуларната папиломатоза, исто така, може да влијае на мажите.

Ларингеалната папиломатоза се развива поради формирање на голем број папиломи со различни големини на ларингеалната мукоза. Болеста е доста тешко и има тенденција да се развијат рецидиви. Карактеристичен симптом на развојот на патологијата е стеноза на гркланот или стеснување на нејзиниот јаз. Возрасните страдаат од заболувања на возраст од 25 до 30 години. Ларингеалната папиломатоза кај децата често напредува во помала возраст.

Рекурентната ларингеална папиломатоза доведува до потреба да се изведат оперативни интервенции за да се отстранат погодените области. Ова, исто така, има последици. Како резултат на операцијата, цикатричните деформитети се јавуваат во ткивата на гркланот, што доведува до оштетување на гласот. Доколку респираторната папиломатоза се развива кај дете, тогаш може да се развие бронхопнеумонија на нејзина основа.

Главните симптоми на папиломатозата на гркланот:

 • гласот станува рапав;
 • респираторна инсуфициенција;
 • Папиломатоза формации во форма на папила се забележани на мукозната мембрана на ларинксот.

Во случај на папиломатоза на кожата , може да се манифестира како бројни кластери на папиломите, и сингл.

Понекогаш пациентите може да имаат папиломатоза на нозете и екстремитетите. Најчесто, патолошкиот процес се развива на позадината на нарушувањата на циркулацијата. Овој тип на болест се карактеризира со симетричен аранжман на блесоците на плаките, чија големина понекогаш може да достигне дланка. На врвот од нив може да има тумор-формации со мека текстура и бојата на месото.

Кај жените, цервикалната папиломатоза почесто почнува да напредува. Ова обично се случува во периодот од 20 до 40 години (периодот на сексуална активност).

Фактори кои го зголемуваат ризикот од оштетување на грлото на матката:

 • контакт со жена која веќе има рак на грлото на матката ;
 • ран почеток на сексуална активност;
 • вагинален исцедок, мацерација, акумулација на smegma во вулвата и така натаму.

Во повеќето клинички ситуации, тешко е да се открие цервикална папиломатоза, бидејќи патолошкиот процес може да продолжи целосно без симптоми. Но, вреди да се нагласат карактеристичните знаци дека грлото на матката е засегната од ХПВ:

 • болка за време на сексуалниот однос;
 • следење по секс;
 • непријатен мирис од гениталиите.

Важно е да се идентификува патологијата на грлото на матката во времето и да се започне со правилен третман, бидејќи може да се развијат разни компликации, од кои најстрашните се рак на грлото на матката. Сега постојат неколку техники кои ви дозволуваат да го отстраните образованието на вратот и да го уништите вирусот.

Рак на грлото на матката

Третман

Третманот на папиломатозата треба да биде сеопфатен. Тактиките се избираат строго поединечно. Ако растот е мал или дури изолиран, тогаш препорачливо е да не се користат хируршки техники, туку да се прибегне кон локални методи на влијание.

Ако папиломатозните фокуси се лоцирани во урогенитален (во подрачјето на вулвата, анусот), третманот е пропишан на два партнера одеднаш. За време на периодот на елиминирање на папиломите од вулвата, неопходно е да се воздржи од сексуален однос, а по завршувањето на третманот, уште 6 месеци треба да се користат бариери за контрацепција.

Подготовки за локални ефекти врз папиломите лоцирани на кожата, мукоза на вулва и така натаму:

 • Condilin;
 • Imiquimod;
 • Дихлоровацетна киселина;
 • Epigenes.

Третманот на папиломатозата на ларинксот се изведува според постоечките принципи на третман на папиломатозна инфекција. Во гркланот, брадавиците се отстрануваат со помош на хирургија на радио бранови или ласерски техники. Дополнително, кога папиломатозата на ларинксот се изведува имуномодулаторна и антивирусна терапија.

Во случај на големо оштетување на кожата папиломатоза, вулвата или грлото на матката прибегнаа кон:

 • cryodestruction;
 • радио бранови метод (најефикасен во поразот на вулвата или грлото на матката);
 • употреба на имуномодулатори.

Третманот на болеста кај децата е само системски. Лекарите прибегнуваат кон хируршки третман и имуномодулаторна терапија. Третманот се изведува само во болница под строг надзор на лекарите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате папиломатоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гинеколог , уролог , дерматовенеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хуман папиломавирус (појавување симптоми: 3 од 13)

Човечката папиломавирусна инфекција (хуман папиломавирус, папиломавирус) е болест на онкогена природа, која се манифестира во форма на папиларни формации (брадавици, кондиломи) на човечка кожа или во гениталната област. И мажите и жените се речиси подеднакво погодени од вирусот.

...
Папилома (појавување симптоми: 3 од 13)

Папиломите се патолошки формации на човечкото тело. Најчесто се манифестира во форма на брадавици или генитални брадавици. Вреди да се забележи дека таквите формации можат да се појават на речиси секој дел од телото. Доколку папиломот е предизвикан од вирусот на ХПВ, тогаш оваа болест треба да се смета за онкогена. Ризикот од формирање на малигнен тумор или рак во овој случај е 80%.

...
Полип на грлото на матката (појавување симптоми: 3 од 13)

Цервикален полип (цервикален полип) - формирање на бенигна форма, која е произведена од растот на вроден епителен слој (ендоцервикс) на мукозниот орган. Меѓутоа, по својата природа, ова не е онколошки процес, сепак, ако третманот не се започне навремено, тогаш е возможен транзиција кон малигнен патолошки процес, односно рак на матката. Затоа, одговорот на прашањето дали да се отстрани полипот ќе биде потврден.

...
Аденом на хипофизата (појавување симптоми: 2 од 13)

Аденомот на хипофизата е бенигна неоплазма од тип кој се јавува врз основа на ткивото на жлездата и се наоѓа главно во предниот лобус на хипофизата. Аденом на хипофизата, чии симптоми вклучуваат целиот комплекс на манифестации, само по себе е недоволно проучен феномен во однос на причините за појавата, а карактеристиките на симптомите се директно утврдени со карактеристиките на растот на формирањето на туморот.

...
Бактериска вагиноза (појавување симптоми: 2 од 13)

Бактериската вагиноза е прекршување на природната микрофлора на вагината предизвикана од заразни болести. Со други зборови, жената има дисбиоза на вагината. Ако ја следите статистиката, тогаш оваа болест најчесто се забележува кај млади девојки (18-27 години) и кај жени за време на менопаузата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .