Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Зика вирус: симптоми и третман

Вирусот Зика - главните симптоми:

Вирусот Зика е опасна инфекција која ја носи комарецот Aedes aegypti. Исто така често се нарекува египетски комарец. Овој вирус му припаѓа на семејството на флавивируси, односно оние кои се шират од комарци и крлежи. Тој, исто така, предизвикува развој на треска со исто име.

За првпат оваа болест е забележана во 50-тите години на минатиот век. Но, во тоа време, овој факт не предизвикува паника во медицинската професија, бидејќи вирусот Зика не се шири - за 60 години, официјално беа регистрирани не повеќе од 15 засегнати лица. За прв пат избувнувањето на инфекцијата се случи во 2007 година, вториот бран - во 2013 година, третиот - во 2015 година.

Начини на пренос

Вирусот Зика се пренесува на луѓето на неколку начини:

 • Главната преносна патека е преку египетските комарци. Во Русија, оваа преносна патека не е релевантна, поради отсуството на такви инсекти;
 • трансплацентарна трансмисија. Ако мајката е инфицирана со вирусот Зика, многу е веројатно дека нејзиниот фетус исто така ќе биде инфициран;
 • за време на сексуален контакт со веќе заразено лице. За разлика од ХИВ, овој вирус кај луѓето произведува целосен имунитет. Ова укажува на тоа дека болниот нема да биде опасен за другите, бидејќи нема да биде носител на инфекцијата.

Вирусна опасност

Викицијата Зика е особено опасна за бремени жени, како и за оние кои планираат бременост. Поентата е дека инфекцијата може да предизвика прогресија на тешки патологии кај неродено дете. Ако мајката се зарази со Зика за време на бременоста, може да доведе до микроцефалија кај фетусот. Како резултат на тоа, овие бебиња можат да почнат да имаат проблеми со слухот, визијата, а исто така имаат физичка и ментална ретардација.

Ризичната група ги опфаќа и оние жени кои планираат бременост во блиска иднина. Факт е дека периодот на инкубација за овој вирус е доста голем. Може да трае до две години.

Смртноста од вирусот Зика сè уште не е утврдена. Но, не постои гаранција дека смртта може да се појави од различни компликации.

Симптоматологија

Како по правило, болеста се манифестира речиси веднаш. Нејзините први знаци се појавуваат на 3-7 ден по инфекцијата. Симптомите на Зиковата треска се исти како и кај обичната настинка. Но, исто така, уште една карактеристика на дадената болест, се додава симптом - осип.

Најчесто болеста напредува во следнава низа симптоми:

 • треска;
 • на екстремитетите се појавува ироничен исип, како и на целата површина на телото. Најчесто, неговите први елементи можат да се најдат на вратот и лицето;
 • главоболка;
 • во зглобовите се забележува болка од миграционна природа;
 • конјунктивитис .
Вирусот Зика може да предизвика микроцефалија кај новороденчињата

Симптомите на Зиковата треска се многу слични со симптомите на други опасни болести, па затоа е важно да се спроведе темелна диференцијална дијагноза. Болеста е слична на следните патологии:

Дијагностика

Кога ќе се појават првите симптоми, важно е веднаш да отидете во медицинска установа за дијагноза и да доделите точен курс на лекување. Ако ова не е направено, тогаш последиците може да бидат многу тешки.

За време на акутната фаза на развојот на болеста, пациентот мора да донира крв. Во текот на овој период, ќе биде возможно да се идентификува предизвикувачкиот агенс. Дијагнозата се изведува со употреба на ПЦР техники.

Третман

Бидејќи оваа болест не е од бактериска природа, антибиотиците не се користат за третман, но во исто време моментално нема специфична антивирусна терапија која целосно може да го елиминира вирусот од телото.

Болеста се третира исклучително симптоматично:

 • на пациентот мора да му се даде целосен одмор;
 • со цел да се елиминираат болки во телото или треска, се препорачува да се користи OPS, особено парацетамол;
 • на пациентот му се покажува изобилно пиење.

Целосно обновување на пациентот се случува за една недела. Вреди да се напомене дека, по правило, Зиковата треска е прилично лесна. Откако едно лице целосно се опоравува, силен имунитет на болеста се формира во неговото тело.

Превенција

Превентивни мерки кои треба да се почитуваат за да не се заразат со вирусот Зика:

 • додека во тропските земји, се препорачува секој да користи анти-комарец репеленти, како и мрежи против комарци;
 • Избегнувајте места со големи концентрации на комарци;
 • подобро избегнувајте контакт со мајмуните. Подобро е да не ги земате во рацете, а не да ги хранат;
 • Бидејќи во повеќето случаи, треска може првично да биде асимптоматска, се препорачува да нема сексуален однос 10 дена со лица кои неодамна се вратија од ендемични области.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате вирус Вика и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: инфекциолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 6 од 8)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Болки во грлото (појавување симптоми: 6 од 8)

Болното грло е болест од заразна природа, како резултат на прогресијата на која се јавува акутна воспаление на крајниците и другите лимфоидни формации на фаринксот. Следниве патогени може да предизвикаат развој на патологија: вируси, бактерии и габи. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува и акутен тонзилит. Вреди да се напомене дека ова е прилично честа болест што може да почне да напредува и кај возрасните и кај децата.

...
Уртикарија кај деца (појавување симптоми: 6 од 8)

Уртикарија кај деца е вид на кожата дерматитис, кој се карактеризира со манифестација на прилично непријатни симптоми. Оваа болест може да дејствува како независна болест или да биде дел од клиничката слика на други патолошки процеси.

...
Западен Нил Треска (појавување симптоми: 6 од 8)

Вест Нилската треска е заразна болест која е предизвикана од арбовирусите, а инфицираните комарци или крлежи се вектори на инфекција. Сепак, патогенот може да се чува во телото на птиците.

...
Тонзилитис (појавување на симптоми: 5 од 8)

Тонзилитис е воспалителен процес кој се јавува во областа на крајниците и се карактеризира со времетраење на сопствениот тек. Тонзилитис, чии симптоми се дефинирани како почесто име за болеста "ангина", е во патолошките промени на орофаринксот, слични едни на други, но се разликуваат во сопствената етиологија и се разбира.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .