Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Свинскиот грип (H1N1): Симптоми и третман

Свинскиот грип (H1N1) - главни симптоми:

Х1Н1 грип или "свински грип" е акутна вирусна болест која влијае и на возрасните и на децата. Името "свински грип" се должи на неговата прва манифестација кај домашни животни. Особено, токму свињите. Првично, грипот Х1Н1 беше карактеристичен само за САД, Африка и Јапонија. Неодамна, свинскиот грип во Русија, исто така, стана прилично честа болест. Најголемата опасност од болеста е дека вирусот е способен да мутира. Нема исклучок фатален.

Етиологија

Вирусот првпат бил откриен во 1931 година во Америка. И покрај фактот дека вирусот се вика свињи, тие можат да ги добијат речиси сите домашни животни, вклучувајќи ги и птиците.

Првично, треба да го отфрлите најчестиот мит. Преносот на вирусот од животно на човек е малку веројатно. Освен тоа, топлотно третираното месо на заразено животно не претставува опасност за човечкиот живот. Главниот пат на пренос на вирусот Х1Н1 е воздушен или преку близок контакт со болно лице.

Главната група за ризик ги вклучува луѓето во следните категории:

 • имунокомпромитирани луѓе;
 • страдање или страдање од хронични болести;
 • деца од предучилишна возраст (до 5 години);
 • луѓе со нарушен метаболизам.

Сепак, треба да се забележи дека вирусот може дури и да убие здрава, со силен човечки имунитет, ако тоа ќе биде придонес фактори. Х1Н1 инфекцијата може да се открие само со лабораториски крвни тестови.

Едно лице се смета за заразно еден ден пред почетокот на симптомите и една недела по заздравувањето. Затоа, во овој период, треба да продолжите да добивате профилактички лекови. Тамифлу се смета за најефикасен за оваа форма на вирусот.

Инкубациониот период на Х1Н1 може да трае од неколку часа до 3 дена. Во некои случаи, периодот на инкубација од моментот на инфекција до појава на симптоми може да потрае една недела. Во овој случај, периодот на развој на болеста е индивидуален.

Патогена болест

Постојат неколку форми на овој вирус. Форма А (Х1Н1) се смета за најопасен и високо патоген. Формата на свинска инфлуенца А (Х1Н1) е резултат на вкрстување помеѓу човекот и свинскиот вирус. Овој под-образ е способен за мутација, што значително ја комплицира не само дијагнозата, туку и третманот. Главниот предизвикувач останува инфицирано животно и човек.

Карактеристики и симптоми на свински грип

Клиничарите забележуваат дека формите на вирусот може да мутираат во иднина. Така, може да се создадат уште покомплексни комбинации, што ќе доведе до сериозни последици.

Општи симптоми

Почетните знаци на вирусот Х1Н1 се многу слични со обичната настинка. Затоа, пациентите често дури и не се сомневаат во ова и не бараат медицинска помош за време на овој период на развој на болеста. Во некои клинички случаи, болеста продолжува без никакви знаци, што го зголемува ризикот од компликации.

Првично, вирусот се манифестира во вид на такви знаци:

 • висока температура (до 40 степени);
 • треска, треска;
 • тешка кашлица;
 • воспалено грло;
 • течење на носот, назална конгестија;
 • замор;
 • гастроинтестинални нарушувања;
 • синест на кожата или нездраво руменило.

Поради фактот што таквите знаци укажуваат на вообичаениот грип , пациентот не побара медицинска помош навремено. Како последица на тоа, може да се развијат компликации. Севкупната клиничка слика е надополнета со такви знаци кај возрасни:

 • болка во градите;
 • напади на ненадејна вртоглавица;
 • тешка повраќање, без очигледна причина;
 • губење на свеста;
 • плитко, плитко дишење.

Покрај општите симптоми, свинскиот грип кај децата може да се надополни со следните симптоми:

 • детето станува слабо, не сака да јаде или да игра;
 • дишењето станува тешко, плитко;
 • висока температура;
 • можни напади на агресија;
 • тешка повраќање.

Во текот на овој период, клиничката слика на детето се влошува и почнува интоксикација на телото. Веднаш треба да се консултирате со лекар или да ја повикате итна медицинска нега. Најопасен вирус Х1Н1 за деца од помлади предучилишни возраст (од 2 до 5 години).

Треба да се напомене дека во потешки клинички случаи, можно е да се одржи висока температура до 3 дена. Оваа состојба на пациентот е многу опасна. Нема исклучок фатален.

Бидејќи симптомите на свински грип се двосмислени, слични на почетокот со обичниот грип, многу пациенти не добиваат навремен и правилен третман. Ова води не само до сериозни компликации, туку и до инфекција на други лица со вирусот.

Дијагностика

Дијагнозата на Х1Н1 не секогаш бара никакви инструментални студии. По личен преглед од страна на општ лекар или педијатар, лекар за заразни болести може да ја преземе историјата. Може да бидат потребни лабораториски тестови за да се разјасни дијагнозата. Вирусот може да се одреди преку такви анализи:

Ако состојбата на пациентот е критична, постојат сомневања за сериозни компликации, тогаш дополнителни инструментални анализи може да се препишат во форма на рентген на граден кош. Општо земено, дијагностичката програма се базира на состојбата на пациентот. За да се утврди вирусот без лабораториски тестови е невозможно.

Третман

Третманот на болеста се назначува само откако дијагнозата е потврдена. Ако вирусот не предизвика опасни компликации во телото, сосема е можно целосно да се излечи свинскиот грип.

Третманот вклучува хоспитализација на пациентот и само одмор во кревет. Се спроведува сеопфатен третман, според кој лекарот може да препише лекови од таков спектар на дејства:

 • антивирусна (Тамифлу);
 • за општо зајакнување на имунитетот;
 • антибиотици.

Покрај тоа, на пациентот се препорачува да консумираат колку што е можно топла течност, за да го консумираат потребното количество витамини и минерали.

Превенција и третман на свински грип

Во програмата за задолжително лекување лекот Тамифлу. Денес тоа е најефективниот лек за овој тип на вирус.

Тамифлувиот прав се користи за лекување на инфекции од тип А и Б. Тамифлу е контраиндициран кај деца под една година. Но, за децата од основно образование и возрасни, Тамифлу е ефикасен лек не само за лекување, туку и за спречување на грип.

Тамифлу е достапен во форма на прав или суспензија. Тамифлу треба да се препише само од лекар. Самото лекување или лекување на народни лекови во овој случај е несоодветно.

Превенција

За спречување на свински грип најдобро е да се вакцинираат. Ова треба да се упати до општ лекар или педијатар. Вакцинацијата речиси целосно ја елиминира инфекцијата со свински вирус. Но, треба да се земе предвид дека вакцинацијата не е лек за грипот. Ако не се грижите за вашето здравје, тогаш нема лекови и вакцинации ќе ве спаси од инфицирање со вирусна болест.

Превенцијата вклучува такви активности:

 • земање профилактични лекови (Тамифлу исто така е вклучен тука);
 • правилна, избалансирана исхрана;
 • лична хигиена.

Во периодот на егзацербација на болеста треба да се минимизира престојот на јавни места. Во врска со вакцинацијата и земањето на Тамифлу, ваквите мерки на претпазливост се задолжителни за децата. Избегнување на вирусна инфекција е многу полесно отколку лекување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате свински грип (H1N1) и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Атипична пневмонија (појавување симптоми: 10 од 20)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
ARVI (појавување симптоми: 9 од 20)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Серузен менингитис (појавување на симптоми: 9 од 20)

Серузниот менингитис е акутен воспалителен процес кој се развива во пиатерот. Во некои клинички случаи, воспалителниот процес може да влијае на 'рбетниот мозок. Во главната група за ризик, децата под 10 години. Тоа е затоа што имунолошкиот систем на оваа возраст не е способен да издржи вирус од ваква природа. Но, болеста може да се дијагностицира кај возрасни.

...
Вирусна пневмонија (појавување симптоми: 9 од 20)

Воспаление на белите дробови од вирусна етиологија е во медицинската пракса име вирусна пневмонија. Најчесто, оваа патологија се развива во детството, а кај возрасните, кога вирусот се влошува на телото, пневмонијата станува измешана и станува вирусна и бактериска. Ова се случува бидејќи вирусот ги ослабува заштитните функции на организмот, како резултат на што бактериската инфекција се размножува слободно и предизвикува воспаление на белодробното ткиво.

...
Лево-еднострана пневмонија (појавување симптоми: 9 од 20)

Лево-еднострана пневмонија е најретката форма на инфекција во белите дробови на двете постоечки сорти. И покрај ова, болеста претставува голема закана за животот на пациентот. Главната причина за развојот на болеста е патолошкото влијание на патогените микроорганизми кои продираат во левото белодробно грло исклучително ретко и често со силно слабеење на имунолошкиот систем. Покрај тоа, лекарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .