Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хуман папиломавирус: симптоми и третман

Хуман папиломавирус - главните симптоми:

 • Црвенило на кожата
 • Пруритус
 • Изглед на брадавици
 • Формирање на кондилом
 • Непријатност за време на сексуалниот однос
 • Иритација на кожата на гениталната област

Човечката папиломавирусна инфекција (хуман папиломавирус, папиломавирус) е болест на онкогена природа, која се манифестира во форма на папиларни формации (брадавици, кондиломи) на човечка кожа или во гениталната област. И мажите и жените се речиси подеднакво погодени од вирусот.

Вреди да се напомене дека овој тип на инфекција може да укаже на формирање на малигнен тумор. Денес во медицината се познати повеќе од 100 видови на овој вирус. Околу 30 од нив влијаат само на женските генитални органи.

Етиологија

Околу 60% од светската популација се потенцијални носители на хумана папиломавирусна инфекција. Во повеќето случаи, вирусот се пренесува од болен човек на здрава. Покрај тоа, следниве се провоцирачки фактори:

 • почетокот на сексуалната активност на рана возраст;
 • незаштитен секс, честа промена на сексуалните партнери;
 • хронично воспаление во гениталната област, заразни болести на генитоуринарниот систем;
 • чести абортуси;
 • слаб имунитет;
 • злоупотреба на алкохол;
 • непридржување кон лична хигиена.

Како што покажува медицинската пракса, жените се во главната група за ризик. Веројатноста за "добивање на" таква болест е доста висока кај луѓето од возрасната група од 20-45 години. Тоа е, оние кои водат активен сексуален живот.

Општи симптоми

Симптомите на овој тип на инфекција зависат од тоа што точно е активирачкиот фактор. Болеста нема една клиничка слика. Сепак, можете да ги нагласите следниве симптоми:

 • брадавица ;
 • иритација на кожата на гениталијата;
 • непријатност за време на сексуалниот однос;
 • црвенило и делумно чешање.

Во исто време, вреди да се напомене дека симптомите во форма на иритација на кожата и чешање може да укажуваат на друга болест. Затоа, во никој случај немојте да се лекувате себеси. Со овие симптоми, подобро е веднаш да се контактира со дерматолог.

Брадавици најчесто се јавуваат на вакви места:

 • на кожата на дланките, стапалата;
 • во гениталната област;
 • во усната шуплина.

Во потешки случаи, овој тип на инфекција може да се развие во областа на грлото на матката, мочниот меур и вагината. Се ослободи од брадавици само може да биде хируршки. Човечката папиломавирусна инфекција кај жените може да доведе до рак на грлото на матката . Што се однесува до мажите, онкогениот фактор се забележува многу поретко.

Исто така вреди да се напомене дека во раните фази на развојот, болеста на овој тип на симптоми практично не дава. Тоа е она што често води до онкоген фактор на ризик за развој на инфекција.

Патогенеза

Инфекцијата со вирус е можна само ако здраво лице има микротраума на гениталиите. Во овој случај, вирусот на папилома влегува во телото на здраво лице и почнува да се развива.

Инкубациониот период на онкогениот тип на вирус може да трае од неколку месеци до неколку години, додека не дава никакви симптоми. Со други зборови, веќе заразено лице може да биде носител и да не се сомнева во тоа.

ХПВ кај жени

Како што веќе споменавме, жените на возраст од 20 до 45 години најмногу се подложни на вирусот. Но, тука вреди да се спомене фактот дека оние во главната група за ризик се оние кои често ги менуваат сексуалните партнери и имаат незаштитен секс.

Овој тип на инфекција кај жените е поделен на следните групи:

 • висока канцерогеност;
 • ниска канцерогеност;
 • не-онкогени.

Најопасниот за здравјето на жените е инфекција од висок тип на онкогеност. Речиси секогаш, тоа води до рак - малиген тумор, рак на грлото на матката. Ризикот од таков развој на патологија е 90%. Ситуацијата дополнително ја влошува фактот што во раните фази на развојот болеста не дава симптоми. Повремено може да се појават мали брадавици на дланките и стапалата.

Кога типот на инфекција е висока онкогеност, се формираат брадавици. Овие формации се слични на брадавици, но со остри рабови. Таквите формации можат да се појават во вагината, анусот, во перинеумот. Понекогаш кондиломите може да бидат во форма на течни меури, кои на крајот пукнаа и предизвикаа непријатен мирис.

Висок тип на ХПВ инфекција, исто така, може да предизвика рак на вагината и вулвата. Во поретки клинички случаи, назофарингеалниот карцином е можен. Вреди да се напомене дека е речиси невозможно целосно да се излечи високата форма на онкогеноста на ХПВ.

Машки папиломавирус

Човечката папиломавирусна инфекција може да се појави без никакви симптоми. Вреди да се напомене дека во главната група за ризик, мажите кои често го менуваат својот сексуален партнер имаат незаштитен секс.

Патолошките формации се локализирани на такви места:

 • на главата и багажникот на пенисот;
 • на кожата на скротумот;
 • во областа на препоните;
 • на мукозната мембрана.

Таквите формации можат да бидат групирани. Како по правило, тие не предизвикуваат чешање и други непријатни чувства. Многу ретко, тие можат да бидат придружени со чешање или горење само за време на сексуалниот однос.

Вирус од овој тип кај мажи може да биде во форма на висока онкогеност. Ова води кон рак на гениталиите. Но, ако започнете со лекувањето на време, ризикот од онкогени заболувања се сведува на минимум. Брадавиците кои се предизвикани од вирусот на ХПВ се отстранети хируршки или со користење на специјални хемиски раствори. На патот, пропишува антивирусни лекови. Затоа, во раните фази на развојот на овој тип на болест кај мажите, можно е целосно да се ослободиме од него.

ХПВ кај мажи и жени

Дијагностика

Дијагнозата на инфекцијата со ХПВ се состои од неколку фази. Првично, тие ги испитува лекар и ја разјаснуваат историјата. Ако болеста е осомничена кај жени, тогаш примарниот преглед треба да се спроведе од страна на гинеколог. По ова, може да се препишат такви тестови:

 • стругање на вагината;
 • биопсија на вагинално ткиво;
 • ПЦР анализа.

Вторите овозможуваат прецизно утврдување на дијагнозата, но исто така и да се утврди причината за развојот на патолошкиот процес, неговата форма на развој. Доколку постои ризик од развој на онколошка болест, тогаш општата и биохемиската анализа на крвта дополнително се доделуваат инструментални методи за истражување.

Бидете сигурни дека ако постои сомневање за ХПВ инфекција се врши колпоскопија . Ова е испитување на грлото на матката за да се откријат длабоки патолошки промени.

Што се однесува до мажите, дијагнозата има приближно иста слика. По испитување на уролог или хирург, се дава упат.

Само со резултатите од дијагнозата, надлежниот лекар може да го пропише точниот курс на лекување. Колку побрзо се дијагностицира болеста, толку е помал ризикот од компликации.

Третман

Во моментов, нема медицина во медицината која може намерно да го уништи вирусот на ХПВ. Затоа, третманот е сеопфатен. Таа ги зема предвид не само формата на болеста, туку и причината за нејзиното појавување. Исто така вреди да се напомене дека лицето кое е болно или има HPV вирус треба редовно да го прегледува лекар. Лекот на папилома вирусот е целосно возможен само во раните фази. Во секој случај, секогаш постои ризик од развој на рак или формирање на малигнен тумор. Не се разболуваат со вирусот е полесно отколку да се ослободите од него.

Третманот на хуманата папиломавирусна инфекција може да се подели во следните фази:

 • отстранување на брадавици или кондиломи;
 • терапија со лекови за спречување на нови формации;
 • терапија со цел зајакнување на имунолошкиот систем.

Неопходно е да се земе во предвид дека ваквата програма за третман е применлива само ако не постои ризик од формирање на малигни тумори или сексуално преносливи инфекции. Ако е потврдено второто, програмата за лекување вклучува лекови за да се елиминира основната болест. Во секој случај се користат антивирусни лекови. Во повеќето случаи, пропишани лекови за широк спектар на акции. Сепак, земањето такви лекови не ја исклучува повторната појава на болеста.

Многу потешко е да се излечи вирусот на ХПВ ако тоа стана хронично и има висок онкоген фактор. Во овој случај, пропишувајте дополнителни тестови и применувајте ја хемотерапијата.

Компликации на вирусот ХПВ

Третманот на хуман папиломавирус е возможен само од страна на компетентен специјалист. Самопроизводството е неприфатливо овде, бидејќи ХПВ-вирусот е препознаен како онкогеничен. Затоа, во повеќето случаи, тешко е да се излечи. Дури и хируршкото отстранување на брадавиците или брадавиците не ја исклучува нивната реконструкција.

Како правилно да се третира папилома вирусот, може да се каже само специјалист. Употребата на народни лекови за лекување на ХПВ не е доволна. Затоа, кога се откриваат симптомите на болеста, неопходно е итно да се побара компетентна медицинска помош.

Превенција

Една од најефикасните превентивни мерки е вакцинацијата против вирусот. Ова овозможува да се спречи развојот на не само HPV инфекција во организмот, туку и рак на грлото на матката. Покрај тоа, овие правила треба да се следат:

 • само заштитен секс;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • редовно испитување од гинеколог или уролог;
 • лична хигиена.

Потребно е внимателно да се следи нивното здравје, а не да се злоупотребува алкохолот, пушењето. Во однос на интимниот живот, тогаш, ако е можно, треба да се исклучи честата промена на сексуалните партнери. За симптоми, веднаш треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само за себе.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека го имате вирусот на хуманиот папилома и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарот: дерматолог , гинеколог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Папилома (појавување симптоми: 4 од 6)

Папиломите се патолошки формации на човечкото тело. Најчесто се манифестира во форма на брадавици или генитални брадавици. Вреди да се забележи дека таквите формации можат да се појават на речиси секој дел од телото. Доколку папиломот е предизвикан од вирусот на ХПВ, тогаш оваа болест треба да се смета за онкогена. Ризикот од формирање на малигнен тумор или рак во овој случај е 80%.

...
Папиломатоза (појавување симптоми: 3 од 6)

Папиломатозата е болест која е предизвикана од папиломавирус (HPV). За него, карактеристично е формирање на специфични формации - папиломи на кој било дел од кожата или мукозната мембрана.

...
Сонце дерматитис (појавување симптоми: 3 од 6)

Соларниот дерматит - е прилично ретко нарушување кое се развива не толку поради интензивното влијание на сончевите зраци, како и позадината на индивидуалниот одговор на организмот.

...
Борелиоза (појавување симптоми: 2 од 6)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...
Розацеа (појавување симптоми: 2 од 6)

Розацеа, или, како што е поинаку дефинирано од оваа болест на кожата, акне розацеа, во согласност со карактеристиките на манифестацијата е хронична болест. Розацеа, чии симптоми се манифестираат во црвенило на кожата, како и во формирањето на туберкули и пустули, заедно со друг вид осип на лицето, покрај овој редослед во повеќе од половина од случаите, се јавува со оштетување на очите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
гинеколог зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .