Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Парагрипп: симптоми и третман

Parainfluenza - главните симптоми:

Параинфлуенца е вирусно заболување на горниот респираторен тракт. Најчесто инфекцијата влијае на ларинксот. Главниот пат на инфекција од вирусот parainfluenza е воздушен. Лесно се пренесува од болен човек на здраво лице поради кивање, кашлање, како и бакнување.

Причини

Причинителот на оваа болест - РНК-геномниот вирус. Често, луѓето со ослабен имунолошки систем, или децата, страдаат од параинфлуенца. Вирусот влегува низ респираторниот тракт, додека ги инфицира назофаринксот и ларинксот. Ако не ја третирате болеста, таа може да доведе до сериозни последици, како што се болки во грлото , пневмонија , синузитис и отитис .

Поделете ги четирите фази на болеста. Првите две фази се слични во етиологијата, клиниката, но другите две - параинфлуенца и атипичната - се разликуваат по своите симптоми.

Симптоматологија

Карактеристични симптоми на параинфлуенца се лезии на горниот респираторен тракт, како и гркланот. Како резултат на тоа, едно лице се развива интоксикација на телото.

Првенствено, инфекцијата влијае на горниот респираторен тракт, по фаринксот, носот и ларинксот. Инкубациониот период за параинфлуенца често трае околу четири дена. Во почетните фази (продромален период) симптомите се благи.

Во периодот на егзацербација во фазата на параинфлуенца се појавуваат такви изразени симптоми:

 • интоксикација на телото;
 • температурата на телото се зголемува до 38 ° C;
 • децата често имаат дополнителни симптоми - анорексија, гадење и летаргија. Во тешки случаи, целосно отфрлање на храната;
 • оток на мукозната мембрана на носот, грлото;
 • болки при голтање;
 • мукозен исцедок од носот;
 • кашлица.

Во атипична фаза, постојат такви симптоми:

 • стабилна телесна температура;
 • нема знаци на интоксикација;
 • слаба кашлица.

Параинфлуенцата кај новороденчињата се манифестира со следниве симптоми:

 • треска;
 • отфрлање на доењето и шише;
 • бледа кожа;
 • апатија;
 • мускулна слабост;
 • рапав глас.

Дијагностика

За дијагностицирање на параинфлуенс потребно е да се спроведе серија испитувања:

 • имунофлуоресценција;
 • имуноанализа;
 • серолошки испитување.

Третман

Третманот на болеста се препорачува само во стационарни услови.

Параинфлуенца се третира со такви методи:

 • се препорачува одмор во кревет;
 • исхрана богата со витамини, минерали;
 • кога се развива тешка фаза на болеста, се користат имуноглобулини;
 • медицински препарати, чија активна компонента е рекомбинантен интерферон;
 • аскорбинска киселина;
 • вазодилататори за подобрување на дишните патишта (масло);
 • ако пациентот има силна кашлица, тогаш, по правило, лекарите пропишуваат инхалација со солен раствор, како и муколитици;
 • ако параинфлуенца има развиено кај деца, тогаш лекарите препорачуваат користење нога бањи со сенф, завиткување и триење со билки. Сите овие процедури се дозволени во случај детето да не е покачена телесна температура.

Превенција

Главните превентивни методи се:

 • проветрување станбени простории;
 • по прошетки, задолжително миење раце и лице;
 • земајќи витамини и имуностимуланти;
 • носејќи облека од памучна газа на преполн места, како и за време на епидемија;
 • стврднување на телото.

Третман со народни методи

 • треба да се земе листови капини, здроби, истурете вода. Пиле над ниска топлина. Оставете 20 минути да инсистирате, а потоа затегнете преку газа завој;
 • малина лушпа За да го направите треба да се земе сушени малини, истурете топла вода. Пиле, нека пијалак, вирус, земи мешавина неколку пати на ден. Совршено ги елиминира симптомите на болеста;
 • За третман на параинфлуенца, можете да земете лушпа од липински цвеќиња, диви рози, камилица и боровинки. Додадете вода за билки и вриете 15 минути, а потоа инсистирајте, додадете мед. Готовиот производ се зема три пати на ден;
 • мајчина душичка;
 • морков, ротквица и мед. За да се подготви оваа мешавина, треба да се земе ротквица и моркови, решетки, а потоа стискаш на сок. Во сокот од готов производ додадете мед и земи.

Не се препорачува само-лекување, бидејќи вирусот parainfluenza може да предизвика развој на опасни по живот компликации. Кога ќе се појават првите симптоми кои укажуваат на развој на параинфлуенца, се препорачува веднаш да се контактира со медицинска установа за дијагноза и третман на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Paragripp и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 7 од 14)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Ротавирус (појавување симптоми: 6 од 14)

Ротавирусната инфекција е заразна болест предизвикана од ротавирусот. Ротавирус, чии симптоми се манифестираат со умерени симптоми на ентеритис или гастроентеритис, често се комбинира со респираторни и интестинални синдроми за време на првичната манифестација на болеста. Луѓето од било која возраст се подложни на ротавирусна инфекција, пак, најчесто се забележува инциденцата кај децата од шест месеци до две години.

...
Рак на езофагусот (појавување симптоми: 6 од 14)

Формирањето на малигнен тумор на ѕидовите на езофагусот придонесува за развој на рак, кој во медицината се нарекува рак. Оваа болест често се среќава кај постарите лица. Претставниците на посилниот пол најмногу се подложни на болест, што првенствено се должи на употребата на алкохол и тутунски производи. Тоа е преку овие недостатоци дека оваа болест е предизвикана.

...
Дерматомиозитис (појавување симптоми: 6 од 14)

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...
АРИ (појавување симптоми: 6 од 14)

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .