Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Микозис: Симптоми и третман

Микозис - главните симптоми:

 • Пилинг на кожата
 • Хрупкост на ноктите
 • Тежок чешање
 • Крутост на косата
 • Чешање во гениталијата
 • Црвенило на кожата на местото на повреда
 • Појавата на меурчиња
 • Појавата на дамки на кожата
 • Непријатности при одење
 • Intertrigo
 • Ексфолирање на погодената кожа
 • Исип на црвена боја во препоните
 • Оружје на кожата на нозете
 • Интердигитални чирови
 • Затемнување на ноктите
 • Пукнатини во интердигиталното подрачје
 • Осип на темно кафеава боја во препоните

Микозата е габична болест која најчесто се јавува на кожата на лицето. Но, во некои случаи, габична инфекција може да влијае на внатрешните органи (длабоки микози). Нема старосна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, болеста најчесто се манифестира кај децата и постарите лица.

Етиологија

Микозата на кожата може да предизвика такви фактори:

 • долг тек на земање лекови;
 • ослабен имунитет;
 • злоупотреба на алкохол и пушење;
 • хронични инфективни болести;
 • недостаток на лична хигиена;
 • неправилна исхрана или употреба на слаба храна.

Можно е да се добие микоза на стапалата или друг дел од телото на јавни места - туш, базен, сауна и слични места. Затоа, треба да одите таму само во вашите влечки и да не ги користите личните хигиена на другите луѓе.

Начини за пренос

Габични инфекции може да се пренесат на следниве начини:

 • преку близок контакт со веќе заразено лице;
 • уреди за нокти;
 • преку крпи, предмети за лична хигиена;
 • преку чевли;
 • кожата микротраума.

Особено "лесно" да го зграби габата во човечкото тело со слаб имунолошки систем.

Природата на поразот

Најчестите габични организми влијаат на следните области на човечкото тело:

 • торзо кожа;
 • нозе;
 • нокти;
 • препоните.

Во поретки клинички случаи, габична инфекција може да влијае и на внатрешните органи на една личност.

Општи симптоми

Микозата на кожата почнува да се манифестира само во фаза на прогресија на болеста. Симптомите на микозата се како што следува:

 • ексфолијација на габични лепенки на кожата;
 • тежок чешање;
 • формирање на осип на пелена, особено во интердигиталното подрачје;
 • осип во форма на дамки;
 • појавата на меури кои пукнаа и суви;
 • силен пилинг.

Микозата на стапалата може да се манифестира не само во форма на горенаведените симптоми. Во повеќето случаи, нозете исто така страдаат - тие стануваат кршливи, темни по боја.

Класификација на микозите

Во официјалната медицина, оваа класификација на микозите е усвоена:

 • системска или длабока микоза - оштетување на внатрешните органи. Често, патологијата влијае на околните ткивни области;
 • Поткожно - пораз на кожата и коските;
 • епидермококиз - оштетува само површинскиот слој на епидермисот (кожата ткиво);
 • површни габи - оштетување на скалпот, роговиден клетки на епидермисот.

Како што покажува практиката, системската микоза се манифестира многу ретко и само во случаи кога постои друга позадина болест и имунитет е ослабен.

Микоза на нозете

Микозата на нозете е најчестиот тип на габична болест. Инфекцијата најчесто се јавува во општи области - тушеви, базени, сауни. Може да ги доживеете следните симптоми:

 • пилинг;
 • чешање и непријатност при одење;
 • формирање на чиреви и пукнатини во интердигиталното подрачје;
 • кожата на стапалото станува груба.

Бидејќи микозата на стапалата е речиси невозможно да се дијагностицира во раните фази, третманот е доста комплициран. Затоа, на првиот знак, веднаш треба да контактирате со дерматолог.

Не се препорачува само-третман на микозата на ногата, бидејќи е можно само да се влоши ситуацијата. Како по правило, со употреба на специјални антифунгални масти, симптомите исчезнуваат, но болеста не исчезнува. Релапсот може да се појави во секое време.

Микоза на нокти

Микозата на ноктите или ониномикозата е предизвикана од габички од квасец или мувла. Опасноста од овој тип на болест е дека таквите габични соединенија се во телото на речиси секое лице. Затоа, во околности поволни за габата, патолошкиот процес почнува брзо да се развива. Микозата на ноктите, според статистиката, се дијагностицира 1/10 од вкупното население.

Етиологијата на болеста е следна:

 • оштетување на ноктите и окгрижните области;
 • носење блиски чевли (микози на нозете);
 • непридржување кон хигиенски аспекти за време на маникир и други слични постапки.

Третман на микозата на ноктите заедно - терапија со лекови во комбинација со механичко дејство. Неопходно е да се отстрани погодениот лак. Ова треба да се направи многу внимателно, без оштетување на кожата. Како по правило, во зафатените клинци се присутни најмногу габични организми. Траума на кожата може да предизвика микоза на кожата.

Микоза на кожата

Условно, лезиите на кожата, исто така, може да се припишат на лишаи , бидејќи болеста е исто така предизвикана од габични организми. Најчесто, габата на мазната кожа на трупот се дијагностицира кај деца и кај постари лица. Но, луѓето од други возрасни категории се предмет на болест.

Микоза на мазна кожа

Третманот на овој тип на болест во раните фази е релативно добар. Со вистинскиот пристап и целосен тек на третманот, релапсот се јавува многу ретко.

Микоза на ингвиналните набори

Микозата на ингвиналните набори се јавува и кај мажите и кај жените. Таквата манифестација на габична патологија е предизвикана од габични муви. Етиологијата на овој тип на болест се должи на следниве фактори:

 • недостаток на лична хигиена;
 • носи тесна, синтетичка долна облека;
 • сексуален контакт со веќе заразено лице.

Симптомите во овој случај се:

 • генитален чешање;
 • осип црвено или темно кафеава во препоните;
 • засегнатата кожа станува светло црвена;
 • пилинг.

Овој тип на болест не се однесува на длабоките микози, па затоа се третира релативно добро. Треба да се забележи дека, за разлика од микозата на ноктите, болеста се манифестира речиси во раните фази на болеста, а тоа во голема мера ја поедноставува дијагнозата и процесот на лекување.

Оштетување на скалпот

Микозата на скалпот има изречена симптоми. Таквата повреда на човечка габа се манифестира на следниов начин:

 • косата во погодената област се распаѓа од 1-2 милиметри од кожата;
 • црвени точки се формираат;
 • пилинг;
 • јадеж

Микозата од овој тип е речиси иста како рингворм . Најчесто се дијагностицира кај деца од предучилишна возраст и кај постари лица.

Микоза на скалпот

Третманот треба да започне веднаш. Болеста се развива доста брзо, особено кај луѓе со слаб имунитет. Можеби целосна ќелавост.

Дијагностика

Дијагнозата вклучува личен преглед од страна на дерматолог. По објаснување на анамнезата, се спроведува инструментално истражување. Од погодената кожа се зема стружење за истражување. Само по ова лекарот прави точна дијагноза и го пропишува точниот курс на лекување.

Третман

Третманот се изведува во зависност од локацијата на погодената област. Како по правило, се применува комбинирана терапија:

 • земање лекови;
 • механичко отстранување на погодената област (ако е лезија на ноктите);
 • локална терапија - третман со масти, спрејови.

Бидете сигурни да ја отстраните оштетената шајка за нокти. Ако ова не е можно веднаш, специјални масти се користат за омекнување на ноктите. После тоа, ноктите речиси безболно се отстрануваат со посебни форцепси или ножици.

Третманот на микозата треба да се врши само со назначување на дерматолог. Употребата на дури и народни лекови без лекарска препорака е неприфатлива. Дури и ако манифестациите на клиничката слика повеќе нема да постојат, тоа сепак не значи дека болеста е целосно повлечена.

Превенција

Превенцијата на микози вклучува:

 • лична хигиена;
 • не користете туѓи чевли, тоалети;
 • бидете сигурни дека инструментите во салоните се стерилни;
 • Не носете тесна синтетичка долна облека;
 • треба да се исклучат тесни чевли;
 • на јавни места, оди само во чевлите.

Оние кои веќе претрпеле било каков тип на микози треба систематски да ги испитуваат дерматолози. По завршување на третманот - најмалку 3 пати месечно. После тоа, најмалку 3 пати годишно. Исто така неопходно е да се следи општата здравствена состојба и да се зајакне имунолошкиот систем.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Микоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарот: дерматолог , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пелени дерматитис (појавување симптоми: 3 од 17)

Пелени дерматитис се манифестира во форма на воспаление кое периодично се формира на кожата на бебето, чиј изглед, пак, е олеснет од ефектот врз деликатната кожа на факторите на животната средина. Пелени дерматитис, чии симптоми се забележани само кај оние бебиња во првите години од животот кои сè уште не научиле да го контролираат своето тело во функциите на излачување, е болест која е доста честа - нејзината распространетост е забележана во 30-60% од случаите.

...
Атопичен дерматитис (појавување симптоми: 3 од 17)

Атопичен дерматитис е хронична болест која се развива кај луѓе од различни возрасни групи кои се склони кон атопија. Многу луѓе збунуваат алергии и оваа болест. Но, тие имаат значителни разлики, особено во патогенезата на развојот и кај симптомите. Во некои клинички случаи, предиспозицијата за развојот на човечкиот организам на атопичен дерматитис е проследена со одреден ризик за развој на други атопични патологии, на пример, поллиноза или бронхијална астма.

...
Лихен планус (појавување симптоми: 3 од 17)

Лихен планус е габична болест која влијае не само на кожата на лицето, туку и на мукозните мембрани на устата. Изложени на ризик од жени на возраст од 40 до 60 години. Мажите и адолесцентите се помалку погодени од овој патолошки процес.

...
Микози на нозе (појавување на симптоми: 3 од 17)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Рувромикоза (рурофитија) (појавување симптоми: 3 од 17)

Румромиозата или рурофитијата е честа габична болест која главно ги зафаќа стапалата, мазната кожа, дланките и ноктите. Причината за патологија е црвениот трихофтон, специфична габа.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматолог зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .