Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рубромкоза (рурофитија): симптоми и третман

Румромиоза (рурофитија) - главните симптоми:

Румромиозата или рурофитијата е честа габична болест која главно ги зафаќа стапалата, мазната кожа, дланките и ноктите. Причината за патологија е црвениот трихофтон, специфична габа.

Етиологија

Причинителот на болеста е поделен на неколку видови:

 • кадифе;
 • гипс;
 • меки.

Гипсниот подвид на габичниот микроорганизам е поопасен за здравјето на луѓето. Најчесто, поради неговите патолошки ефекти, се развива рубритисот на нозете.

Инфекција

Како по правило, инфекцијата со оваа болест се јавува како резултат на пролонгиран и близок контакт со веќе болен човек. Но, бидејќи овој тип на габи е високо вирулентен, клинички ситуации често се јавуваат кога инфекцијата се случува преку секојдневните објекти. Ако во ова време да почне да користи антибактериски лекови или цитостатици, тоа ќе придонесе за инокулација на патогенот.

Следниве услови придонесуваат за ширење спори во телото:

 • прекршување на општите тонови на крвните садови;
 • прекршување на протокот на крв во екстремитетите, главно во долниот дел. Оваа состојба се развива како резултат на присуство на заболувања во заднина. На пример, бришење на ендартеритис.

Ако некое лице веќе има румромиоза еднаш, тоа не значи дека во иднина истата болест нема да може повторно да го "нападне". По страдање на болест, имунитетот не е развиен.

Лекарите сè уште се расправаат за тоа кој е инкубациониот период за рубромикоза. Причината е дека едно лице може да биде носител на спори на патогени габи долго време. Ниту, пак, нема да има клинички симптоми на оваа болка. Во овој случај, станува опасно, како што се шири спорови меѓу здрави луѓе.

Симптоматологија

Симптомите на болеста се директно зависни од локацијата на патолошкиот процес. Во медицината постојат неколку ограничени форми на развој на рубромикоза, како и генерализирана форма.

Симптоми на рубромикоза

Румромоза на нозете

Румромиозата на нозе најчесто се развива во човечкото тело. Се дијагностицира во 90% од случаите на сите болести, чија прогресија беше предизвикана од патогената активност на овој тип на габи. Точниот период на инкубација на болеста е тешко да се јави. Првиот знак на развојот на патологијата е истовремена лезија на интердигиталните набори. Овој симптом му дава на лицето непријатни чувства. Ако третманот не се започне, патолошкиот процес се протега на стапалата. Визуелно, може да се забележи следново:

 • кожата станува сува;
 • подоцна се придружува хиперемија (црвенило);
 • кожата станува се појасна;
 • постои силен мукоиден пилинг (најјасно е манифестиран во местата на локализација на жлебовите).

Доколку во оваа фаза на развој на патологијата не се спроведе адекватен третман на рубромикоза, болеста ќе оди на страничните и задните површини на прстите и нозете. Кај децата, се приклучува уште еден симптом, што ја прави дијагностиката многу потешка - ексудација. Вообичаено во ова време почна да се третира за друга болест, па руромикозата може да се развие во хронична форма. Во овој случај, исто така, влијае на ноктите и другите околни површини на кожата.

Румромоза на рацете

Румромозата на рацете се развива како резултат на самоинфекција. Во поретки клинички случаи, болеста првенствено се развива. Клиничките манифестации на румриокоза во оваа форма се исти како и кај румикозисот на нозете. Единствената разлика е во тоа што оваа патологија се чини помалку изразена поради фактот што лицето почесто се мие рацете и едноставно не ги забележува овие симптоми. Подоцна на периферијата на лезиите на микозата, се формира карактеристична наизменична перница.

Нокти руромикоза

Ноктите руромикоза обично се дијагностицира со постоечки лезии на кожата. Во ретки случаи, болеста може да се појави спонтано и поединечно. Кај руромикозата на ноктите, карактеристичниот е поразот на сите клинци за ноктите на екстремитетите.

Типични симптоми:

 • формирање на ленти со бела или жолта боја на страната или други слободни делови од ноктите;
 • ако патологијата на ноктите поминала во хипертрофична форма, тогаш во овој случај ноктите стануваат подебели, но во исто време се скршат и се рушат;
 • без соодветен третман, ситуацијата се влошува со субјунгвална хиперкератоза;
 • ако болеста поминала во атрофична форма, тогаш плачот за нокти постепено станува потентен и деформиран. Без соодветен третман, може комплетно да се распадне, а неговите остатоци може да се видат само на локацијата на шахтата за нокти.

Генерализирана форма

Општата форма се развива кога човечкото тело веќе има постигнато ограничени форми на патологија. Постојат неколку причини за генерализација на болеста:

 • земање антимикробни лекови;
 • органски болести;
 • ЦНС патологија;
 • неконтролиран прием на цитостатици.

Ериматозно-сквамозна форма

Еритематозно-сквамозната форма на болеста може да влијае на секој дел од кожата. Патолошкиот процес е придружен со силно, речиси неподносливо чешање. Во овој момент е многу тешко да се одреди развојот на точно руромикоза, бидејќи болеста е внимателно маскирана под други патологии. Фоките на микотичните лезии се распоредени во групи и имаат тенденција да формираат карактеристични венци, прстени или лаци.

Карактеристична карактеристика е формирањето на патолошки дисконтинуирано перниче. Болеста може да се појави во хронична форма. Како по правило, егзацербацијата се јавува во топла сезона.

Фоликуларна форма

Фоликуларната нодуларна форма е потешка и изречена. Во оваа фаза на развој на патологија, постои длабоко оштетување на кожата на нозете, нозете, задникот, како и подлактиците. Патолошки елементи кои се формираат како резултат на развојот на румриокозата, постепено се зголемуваат се повеќе и повеќе. Нанадвор, тие се многу слични со еритема нодозум. Во овој момент, многу е важно да се започне со компетентен третман на болеста, за да не се развијат никакви опасни компликации.

Дијагностика

Културни студии

Клиничките манифестации на рубромикоза многу тешко се мешаат со други болести, бидејќи тие се многу специфични. Понекогаш е доволно само да се спроведе темелно испитување на пациентот за да се постави дијагноза. За да го потврдите, се користат следниве методи:

 • цитолошки преглед;
 • сеење;
 • истражување на културата.

Третман

Третманот на рубромикозата треба да биде комплексен. Само во овој случај може да се постигнат најпозитивни резултати. Доколку некое лице е најмногу загрижено за отекувањето и изливањето на погодената област, тогаш лекарот мора да ја пропише употребата на благотворни лосиони или гелови. Исто така е важно нормализирање на нормалното функционирање на гастроинтестиналниот тракт и лекување на болести кои може да ги има лицата.

Во случај на алергии, се посочува употребата на десензибилизирачки мед. фондовите, како и медицинските производи чие дејство е насочено кон намалување на производството на хистамин.

Веднаш штом се намалува воспалителниот процес, кератолитичките синтетички лекови се препишуваат на пациентот, што ќе помогне да се оддели задебелен епидермис. Невозможно е да се спроведе терапија во нејзино присуство, бидејќи анти-габични масти не можат да навлезат во подлабоките слоеви на кожата преку неа. Најдобро е да се отстрани епидермисот додека земате сапун и сода бања со ножици.

Веднаш штом ќе се отстрани погодениот слој на епидермисот, започнува непосредниот третман на самата болест. Во овој случај, се препорачува да се изврши темелен третман на кожата и ноктите со специјални анти-микотични лекови. Тие се користат и за надворешна и за внатрешна употреба (форма на таблети).

Ако некое лице има развиено мазна кожа румромиоза, тогаш нема потреба да се отстрани епидермисот слој - третман со анти-габични лекови и народни лекови (со дозвола од лекар) може да се започне веднаш.

Важно е да се следи одредена диета за време на третманот. Тоа треба да содржи голема количина на протеини, како и храна која содржи витамини А и Е (потребни за брзо обновување на оштетената кожа).

Превенција

Посебно внимание се посветува на превенцијата на оваа болест, бидејќи е многу честа кај урбаното население во земјата. Тоа е задолжително редовно да врши увид на вработените во базени, сауни, бањи. Ако некое лице редовно посетува такви установи, тогаш се препорачува еднаш на секои неколку месеци да се прегледа превентивно испитување од страна на дерматолог со цел да се исклучи можноста за развој на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Rubromycosis (rubrofitia) и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: дерматолог , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Микози на нозе (појавување на симптоми: 5 од 13)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Нога габа (појавување симптоми: 4 од 13)

Габите на нозете во попознат смисла за нас, во медицинска терминологија се дефинира како спортист. Со оваа болест се подразбира поразот на кожата на нозете. Нога габа, симптоми кои најчесто се манифестираат кај мажите отколку кај жените, не зависи од карактеристиките на машката физиологија - причината за појавата во овој случај е речиси постојано носење на затворени чевли. Ова, за возврат, го оневозможува нозете да имаат доволно воздух на нозете, а исто така ги одредува идеалните услови за животната средина за патогената микрофлора.

...
Егзема (појавување симптоми: 4 од 13)

Екцемот е дерматолошка болест која влијае на површинските слоеви на кожата и е алергентна. Таквата болест може да влијае на било која возраст и на кој било дел од кожата. Оваа болест се карактеризира со светла црвенило на кожата и формирање на голем број меурчиња.

...
Дерматомиозитис (појавување симптоми: 4 од 13)

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...
Аспергилоза (појавување на симптоми: 4 од 13)

Аспергилозата е габична болест, која е предизвикана од патолошкото влијание на габите на мувлата Аспергилус. Оваа патологија нема ограничувања за половата и возрасната група, зошто дури и може да се дијагностицира кај дете.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте специјалист за заразни болести онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .