Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тироидна хиперплазија: симптоми и третман

Хиперплазија на тироидната жлезда - главните симптоми:

 • Кашлица
 • Црвено лице
 • Нервозност
 • Проширување на тироидната жлезда
 • Возбуда
 • Плитко дишење
 • Променете гласовна тембр
 • Тешкотии со голтање
 • Пупиларно зголемување
 • Тежински флуктуации
 • Оток на вратот
 • Сјајот во очите

Хиперплазијата на тироидната жлезда е бениген раст кој произлегува од пролиферацијата на ткивото на жлездата. Во почетната фаза на развој, оваа патологија не предизвикува значителна штета за здравјето. Меѓутоа, ако не започнете со терапија навремено, туморот може да се претвори во малигнен, што подразбира директно нарушување на тироидната жлезда. Статистичките податоци покажуваат дека денес болеста се дијагностицира кај 740 милиони од светското население.

Етиологија

Главните причини за развојот на овој патолошки процес се следните:

 • нарушување на имунолошкиот систем;
 • вродени хормонални патологии;
 • дефицит на јод во телото;
 • земање лекови или други супстанции што ја инхибираат работата на тироидната жлезда;
 • малигни тумори.

Во некои случаи, ваквото образование може да се појави во текот на раѓањето, ако жената има недостаток на витамини или имунитет е премногу слаба.

Во случај кога не е можно да се дијагностицира причината за развојот на патолошкиот процес, се подразбира идиопатска (вродена) природа на текот на болеста.

Патогенеза

Тироидната хиперплазија е процес на пролиферација на тироидните ткива. Ако во телото има недоволна количина на хормони, жлездите се премногу стимулирани. Постепено, клетките на тироид-стимулирачките хормони се зголемуваат неколку пати, што доведува до раст на ткивото.

Симптоматологија

Клиничката слика зависи од состојбата на пациентот, неговиот имунолошки систем и начин на живот. Во принцип, може да се идентификуваат следниве симптоми:

 • оток се појавува во вратот, кој постепено расте;
 • проширени ученици;
 • нездраво сјај во очите, како на покачена температура;
 • нервоза, вознемирена состојба;
 • тежина скокови - човек губи тежина остро, а потоа драстично добива тежина со истата исхрана.

Симптомите на хиперплазија на тироидната жлезда добро се манифестираат само во последните фази на развојот на болеста, што во голема мера ја комплицира дијагнозата.

Изненадени симптоми на тироидна хиперплазија

Во последната фаза на болеста може да се појават следниве дополнителни симптоми:

 • плитко дишење;
 • тешко може да се проголта лице;
 • кашлица;
 • лицето станува црвено поради нарушувања на циркулацијата;
 • кај мажите, тембраната на гласот се менува.

Видови на хиперплазија

Постојат такви видови на патологија:

 • дифузен;
 • аголна.

Дифузната хиперплазија на тироидната жлезда се карактеризира со прекумерно зголемување на органот без значителни заптивки. Треба да се напомене дека таквата природа на патологија може да биде знак за развој на други потесни заболувања:

 • хормонални тумори;
 • онколошки болести;
 • ендемичен гушар;
 • воспаление на жлездата.

Затоа, при првите знаци на прогресија на болеста, веднаш треба да го контактирате ендокринологот и да започнете со правилен третман.

Нодуларна хиперплазија на тироидната жлезда се манифестира во форма на повеќе заптивки во органот (во форма на нодули).

Фази на развој

Постојат пет фази на развој на болеста:

 • 0 - промените се одвиваат само на клеточно ниво, не постојат надворешни манифестации;
 • 1 - при голтање, вратот на вратот почнува да издвојува, нема други симптоми;
 • 2 - телото расте во големина;
 • 3 - зголемување на телото станува позабележително, тешко е да се проголта лице, започнува кашлица;
 • 4-вратот област е значително деформирани, симптомите се изговара;
 • 5 - компресија на трахеата и езофагусот, напредна фаза на болеста.

Хиперплазијата на тироидната жлезда од I степен е најпогодна за третман, бидејќи е рана фаза на развој. Но, вреди да се напомене дека е доста тешко да се дијагностицира болеста во оваа фаза.

Дијагностика

Не е доволно едно лично истражување за изјава за точната дијагноза. Со цел да се утврди болеста, формата и фазата на нејзиниот развој, пропишуваат лабораториски и инструментални анализи. Само после тоа ендокринологот може да направи точна дијагноза и да го пропише правилниот третман.

Инструменталните анализи за дијагноза на тироидната хиперплазија се следните:

Дополнително, пропишува лабораториска анализа - крв ​​се донира за присуство на хормони.

Според резултатите од ова испитување, можете да доделите точен третман.

Третман

Ако не постои сомневање за формирање на малигнен процес, а ткивото не го притисне трахеата, што е опасно за животот на лицето, операцијата не е потребна.

Основа на третманот е хормонални лекови и витамини.

Третманот е базиран на хормонски препарати и витамини за зајакнување на имунолошкиот систем. Исто така пропишани лекови за враќање на потребната количина на јод во телото.

Треба да се напомене дека само еден третман со лекови нема да го донесе саканиот резултат, ако не ја следите исхраната. Затоа, за време на земање на хормонални лекови, треба да следите диета:

 • примањето на масна, зачинета храна е исклучено;
 • целосно отсуство на алкохол;
 • не можете да јадете храна со бои;
 • ограничи слатка

Наместо тоа, треба да бидат вклучени во дневните прехранбени производи со висока содржина на јод:

 • овошје и зеленчук;
 • спанаќ;
 • риба

Третманот, заедно со правилната исхрана, несомнено ќе даде позитивни резултати.

Прогноза

Тироидната хиперплазија е бениген процес. Но, ако не започнете со терапија во време, туморот може да се претвори во малигнен тумор. Во почетната фаза, болеста е добро третирана и не предизвикува никакви компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хиперплазија на тироидната жлезда и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алергиска астма (појавување симптоми: 4 од 12)

Алергиската астма е најчестата форма на астма, која се јавува кај речиси 85% од детската популација и кај половина од возрасните кои моментално живеат во земјата. Супстанции кои продираат во човечкото тело за време на вдишување, и предизвикуваат прогресија на алергии, наречени алергени. Во медицината алергиската астма се нарекува и атопична.

...
Интоксикација со алкохол (појавување симптоми: 3 од 12)

Интоксикација со алкохол е комплекс на нарушувања во однесувањето, физиолошки и психолошки реакции кои обично почнуваат да напредуваат по пиење високи дози на алкохол. Главната причина е негативното влијание врз органите и системите на етанол и неговите распаѓање производи, кои не можат да бидат отстранети од телото за долго време. Оваа патолошка состојба се манифестира со недостаток на координација на движењата, еуфорија, дезориентација на ориентацијата во просторот, губење на вниманието. Во тешки случаи, интоксикација може да доведе до кома.

...
Езофагус дивертикулум (појавување симптоми: 3 од 12)

Дивертикулата на езофагусот - деформација на ѕидот на телото, кој комуницира со својот лумен. Појавата на таквото нарушување се карактеризира со зголемување на обемот на слојот на гастроинтестиналниот тракт и нивното вртење кон медијастинумот. Дивертикулата е еден или повеќе додатоци слични на торба.

...
Тироидитис (појавување симптоми: 2 од 12)

Тироидитис е цела група на болести кои се разликуваат во особеностите на етиологијата и се обединети со еден заеднички процес, што е воспаление на ткивата во тироидната жлезда. Тироидитис, чии симптоми се одредуваат во зависност од специфичната форма на текот на оваа болест, исто така може да се развие во стромит, болест во која зголемената тироидна жлезда се соочува со еднообразно воспаление.

...
Перикардитис (појавување симптоми: 2 од 12)

Перикардитисот е кардиоваскуларна болест, која се карактеризира со присуство на воспалителни процеси во надворешната мембрана на срцето - перикардот. Перикардот целосно го обвива срцето и е прикачен на градите, со садови и дијафрагма што се протега од срцето. Оваа школка е дизајнирана да го спречи срцето да се протега при тешки товари, како и да се избегне поместување на срцето од неговата нормална положба во градите. Перикардот се состои од два слоја: еден е цврсто прикачен на срцевиот мускул, а вториот го опкружува срцето прилично слободно. Меѓу нив има течност која го намалува триењето помеѓу слоевите за време на движењата на срцето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .