Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиперпролактинемија: Симптоми и третман

Хиперпролактинемија - главните симптоми:

Хиперпролактинемијата е состојба на телото во кое постои прекумерно производство на пептиден хормон произведен од предниот хипофиз - пролактин. Хиперпролактинемија, симптоми кои најчесто се манифестираат кај жените, исто така може да се појави кај мажите.

Општ опис

Како и повеќето од хормоните од друг тип, пролактин се продуцира во хипофизата. Често, тоа е исто така дефинирано како "млечен хормон", бидејќи преку пролактин се стимулира создавањето на млеко кај жена која родила жена. Ако зборуваме за развој на овој хормон кај мажите, тогаш тука неговото производство се случува во многу помал износ.

Пролактинот го стимулира производството на колострум на почетокот на доењето, по што исто така придонесува кон конвертирање на колострумот во веќе зрело млеко. Овој хормон, исто така, директно влијае на растот на млечните жлезди, вклучувајќи и зголемување на вкупниот број на лобуси и канали. Поради дејството на пролактинот, женското тело ја стекнува способноста за продолжување на животот на корпус лутеумот во јајниците, исто така, овулација се инхибира, што, соодветно, ја одредува инхибицијата на процесот во новата концепција.

Во случај на нормална состојба на таков механизам, пролактинот овозможува да се спречи бременоста заедно со отсуството на менструација за време на доењето. Ако се утврди патолошката содржина во женското тело на овој хормон, тогаш состојбата е оптоварена со аноргазмија, фригидност и стерилност.

Покрај функциите на пролактин наведени погоре, овој хормон го регулира и метаболизмот на водата-сол во телото, при што бубрезите, под влијание, произведуваат полека сол и вода.

Причини за хиперпролактинемија

При разгледување на причините кои придонесуваат за зголемување на производството на пролактин, може да се забележи нивната разновидност. Особено, овие вклучуваат:

  • Аденома (или тумор) на хипофизата , која често ја придружува појавата на таква состојба. Во суштина, овој тип на тумор има мала големина (до 3мм).
  • Намалување на функционалноста на тироидната жлезда, која е дефинирана како хипотироидизам .
  • Употреба на одредени лекови (ова вклучува антидепресиви, контрацептивни средства, кои се карактеризираат со висока содржина на естроген, како и анти-еметични лекови).
  • Оваријална болест.
  • Цироза на црниот дроб .
  • Хронична ренална инсуфициенција .
  • Мозочни заболувања (тумори, енцефалитис, менингитис ).

Хиперпролактинемија: Симптоми

Со зголемување на пролактинот во крвта, патологијата предизвикана од неа може да има различни симптоми. Значи, ако жената развие болест, тогаш нејзините симптоми се манифестираат во одложена менструација, недоволноста на втората фаза, што одговара на месечниот циклус, или на друго место во целосно отсуство на менструација. Покрај тоа, можна манифестација е нарушување на циклусот на овулација, што е придружено со ослободување на млеко или колострум од млечните жлезди.

Со оглед на сериозноста на нарушувањата кои влијаат на месечниот циклус, исходот на болеста може да се манифестира во женската неплодност . Во прилог на горенаведените симптоми, во некои случаи кај жените, млечните жлезди може да се зголемат. Релевантност се стекнуваат со цисти и аденоми на млечните жлезди. Со текот на времето, овие лезии, кои се бенигни по природа, може да се трансформираат во рак на дојка .

Во однос на симптомите на хиперпролактинемија кај мажите, во овој случај зголемувањето на пролактинот влијае врз формирањето на тестостерон, кој во овој случај се намалува во составот на крвта. Како резултат на овој тренд - намалување на либидото, кое, соодветно, се изразува со намалување на интересот за активен сексуален живот. Прогресијата на болеста доведува до инхибиција на сперматозоидите кај тестисите, во некои случаи, забележана е гинекомастија (што е зголемување на млечните жлезди) и галактореа (ослободување на колострум од брадавиците). Нешто подоцна, болеста се претвора во импотенција и машка неплодност .

Во согласност со севкупната сериозност на болеста, првите симптоми на хиперпролактинемија секогаш треба да бидат причина за брз третман на лекарот, без оглед на полот на пациентот.

Дијагностицирање на хиперпролактинемија

Во ова прашање, водечки метод за испитување на пациентите е тестирање на хормоналната крв за да се утврди специфичен хормон, односно пролактин. За да го направите ова, венската крв се зема наутро во период од 5-8 дена од менструалниот циклус. Често, зголемените нивоа на хормонот бараат три повторни земање на крв, што е мотивирано од можното привремено зголемување на хормонот за кој станува збор, и затоа може да укаже на ирелевантноста на хиперпролактинемијата.

Третман на хиперпролактинемија

Најчестиот третман за болеста е терапевтскиот третман, во кој пациентите се пропишани лекови кои ги нормализираат крвните нивоа на пролактин. Покрај тоа, овие лекови придонесуваат за обновување на менструалниот циклус кај жените, утврдувајќи, меѓу другото, способноста на телото да забремени.

Во однос на хируршката интервенција, таа се применува главно за тековните нарушувања во видот, како и во отсуство на соодветна ефикасност на терапевтскиот третман. Употребата на зрачната терапија главно се обезбедува како дополнителен метод во третманот.

Во случај на болеста која ја разгледуваме, на позадината на бубрежната инсуфициенција или хипотироидизмот, дополнително се определува терапијата која има за цел да ги третира овие состојби, по што производството на пролактин е нормализирано и прекинувањето на испуштањето од млечните жлезди. Во случај на болест како резултат на употребата на одредени лекови, нивниот прием е откажан, по што менструалниот циклус се нормализира по неколку недели, исто така, прекинува ослободувањето на млекото или колострумот.

Кога овие симптоми укажуваат на можна хиперпролактинемија, неопходно е да се консултира ендокринолог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хиперпролактинемија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пролактинома (појавување симптоми: 4 од 9)

Пролактиномот е бенигнен тумор на хипофизата, кој е локализиран на предниот лобус и предизвикува производство на голема количина на хормон пролактин. Овој хормон е одговорен за постпарталната секреција на млеко. Исто така се произведува во помали количини од машките претставници. Заедно со други хормони, пролактинот е одговорен за репродукција и сексуална функција. Тоа е причината зошто таа учествува во производството на тестостерон и ја обезбедува активноста на спермата, а исто така го синтетизира естрогенот и ја промовира овулацијата.

...
Хипогонадизам (појавување симптоми: 4 од 9)

Синдромот на недоволно производство на полови хормони, кој се јавува како резултат на дисфункција на половите жлезди, се нарекува хипогонадизам. Постои хипогонадизам кај мажите и кај жените, и може да биде и стекнато и вродено, и може да се развие кај лице на која било возраст. Главните манифестации на нарушувањето се недостатокот на формирање на надворешни и внатрешни органи на репродуктивниот систем, што, соодветно, доведува до нивна неможност да ги извршуваат своите функции. Овие симптоми се нарекуваат примарни, но со оваа патолошка состојба и секундарни симптоми кои се карактеризираат со нарушување на метаболизмот на маснотии и протеини, како и нарушувања на кардиоваскуларниот систем и промени во коскениот систем.

...
Аденом на хипофизата (појавување симптоми: 3 од 9)

Аденомот на хипофизата е бенигна неоплазма од тип кој се јавува врз основа на ткивото на жлездата и се наоѓа главно во предниот лобус на хипофизата. Аденом на хипофизата, чии симптоми вклучуваат целиот комплекс на манифестации, само по себе е недоволно проучен феномен во однос на причините за појавата, а карактеристиките на симптомите се директно утврдени со карактеристиките на растот на формирањето на туморот.

...
Адисон-болест (бронза) (појавување симптоми: 3 од 9)

Адисонова болест или бронзена болест е патолошка лезија на надбубрежниот кортекс. Како последица на тоа, се намалува секрецијата на надбубрежните хормони. Адисонова болест може да влијае и на мажите и на жените. Во главната група за ризик, луѓето во возрасната група од 20-40 години. Адисонова болест се карактеризира како прогресивна болест со тешка клиничка слика.

...
Менопауза (појавување симптоми: 2 од 9)

Менопаузата (менопауза), буквална дефиниција која значи завршување на менструацијата, се јавува кај жени како резултат на прекин на функциите што ги вршат јајниците кога одредена возраст е достигнато. Менопауза, симптоми од кои се доста комплексни и изразени во сопствени манифестации, се јавува ако поминала најмалку една година од последното менструација кај жената.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .