Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кушингов синдром: симптоми и третман

Кушингов синдром - главните симптоми:

Синдром Itsenko-Cushing е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високи нивоа на нивоа на гликокортикоидни хормони. Главната е кортизол. Терапијата на болеста треба да биде сеопфатна и има за цел да ја намали причината за развојот на болеста.

Што ја предизвикува болеста?

Кушингов синдром може да се појави од разни причини. Болеста е поделена на три вида: егзогени, ендогени и псевдосиндроми. Секој од нив има свои причини за образование:

 1. Егзогени. Причините за неговиот развој вклучуваат предозирање или продолжена употреба на стероиди за време на третман на друга болест. Како по правило, стероиди користат кога треба да се излечи астма, ревматоиден артритис.
 2. Ендогени. Нејзиното формирање предизвикува внатрешен неуспех во телото.
 3. Псевдо-синдром. Постојат случаи кога едно лице посетува симптоми слични на манифестациите на Кушингов синдром, но всушност тоа не е. Ваквата состојба се јавува поради прекумерна тежина, алкохолна интоксикација во хронична форма, бременост, стрес, депресија.

Како се манифестира болеста?

Симптоми на Исенко-Кушингов синдром

Кушингов синдром кај секој пациент се манифестира на свој начин. Причината е дека телото на одредено лице реагира на свој начин на овој патолошки процес. Следниве се најчестите симптоми:

 • зголемување на телесната тежина;
 • слабост, замор;
 • прекумерна влажност;
 • остеопороза.

Добивање на тежина

Многу често, симптомите на Кушинговата болест се манифестираат со брзо зголемување на телесната тежина. Оваа прогноза е забележана кај 90% од пациентите. Во исто време, масни слоеви се депонираат на стомакот, лицето, вратот. Рацете и нозете, напротив, стануваат тенки.

Атрофија на мускулната маса е забележлива на рамениците и нозете. Овој процес предизвикува пациентот да има симптоми поврзани со општа слабост и замор. Во комбинација со дебелината, таквата манифестација на болеста предизвикува значителни тешкотии за пациентот за време на вежбање. Во одредени ситуации, човек може да биде повреден ако влегува или сквотови.

Разредување на кожата

Сличен симптом кај Кушингов синдромот се случува многу често. Кожата добива мермерна нијанса, вишок на сувост и има области на локална хиперхидроза. Пациентот има синест, а кратењата и раните лекуваат многу долго.

Прекумерно формирање на коса

Таквите симптоми честопати ги посетува жена која има Исенко-Кушинг-ова болест. Влакната почнуваат да се формираат на градите, горната усна и брадата. Причината за оваа состојба е забрзаното производство од надбубрежните жлезди на машките хормони - андрогени. Кај жените, покрај овој симптом, се забележува менструација, а кај мажите се забележуваат импотенција и намалено либидо.

Остеопороза

Остеопороза

Оваа патологија е дијагностицирана кај 90% од случаите кај пациенти со синдром Кушинг. Остеопорозата се манифестира со синдром на болка, кој влијае на коските и зглобовите. Формирањето на спонтани фрактури на ребрата и екстремитетите не е исклучено. Ако болеста Issenko-Cushing влијае на телото на детето, тогаш постои забележително заостанување на детето во развојот на растот.

Кардиомиопатија

Во Кушингов синдром, оваа состојба многу често влијае на пациентот. Постои кардиомиопатија, по правило, на мешан тип. Артериската хипертензија , дефектите на електролитите или катаболичките ефекти на стероидите влијаат на нејзиното формирање. Кај луѓето, овие симптоми се забележани:

Покрај симптомите што се претставени, Кушингов синдромот може да предизвика таква патологија како дијабетес . Тоа е определено во 10-20% од случаите. Можете да го регулирате шеќерот во крвта со помош на специјални лекови.

Во врска со нервниот систем, се појавуваат такви манифестации:

 • летаргија;
 • депресија;
 • еуфорија;
 • сиромашен сон;
 • стероидна психоза.

Развојот на болеста кај децата

Болеста Itsenko-Cushing е дијагностицирана кај млади пациенти многу ретко. Но, тежината на курсот зазема водечка позиција меѓу ендокрините патологии. Најчесто влијае на болеста на децата на постара возраст. Но, не можеме да го исклучиме формирањето на процесот кај деца од предучилишна возраст.

Патолошкиот процес толку брзо ги опфаќа многуте видови метаболизам, така што навремената дијагноза и терапија треба да се изведат што е можно поскоро.

Првиот знак на болест кај децата е дебелината. Мастите се складираат во горниот дел од торзото. Лицето добива месечина слична на обликот, а бојата на кожата е виолетова-црвена боја. Кај пациенти со предучилишна возраст, постои еднаква дистрибуција на поткожно масно ткиво.

Одложувањето на раст е дијагностицирано кај 90% од пациентите. Во комбинација со прекумерна тежина, ова води кон дехидрација. Задржувањето на растот се карактеризира со затворање на епифизалните зони за раст.

Кај децата, како и кај возрасните, косата почнува да расте, иако вистинскиот пубертет е одложен. Кај момчињата, овие симптоми се поврзани со одложување на развојот на тестисите и пенисот, како и кај девојчињата - со нарушување на функцијата на јајниците, хипоплазија на матката, недостаток на оток на млечните жлезди и менструацијата. Скалпот почнува да влијае на делови од телото како што се грбот, 'рбетот, екстремитетите.

Карактеристична манифестација на Кушингов синдром е кршење на трофизмот на кожата. Овој симптом е изразен во формирањето на бразди. Тие се фокусираат, како по правило, на долниот дел на стомакот, страните, задникот, внатрешната површина на бутовите. Овие ленти може да бидат претставени и во еднина и во множина. Нивната боја е розова и виолетова. Кожата во овој процес станува сува, тенка, многу лесно може да се повреди. Често, телото на детето е под влијание на чирови, габи, фурункулоза. Областа на градите, лицето и грбот има акни. На кожата на трупот и екстремитетите се формираат лишаи на осип. Се појавува акроцијаноза. Кожата на подножјето на задникот е придружена со сувост, и на допир тие се ладни.

Итенко-Кушингов синдром кај деца

Итенко-Кушинг-овата болест најчесто се манифестира кај деца во форма на остеопороза на скелетот. Како резултат на тоа, постои намалување на коскената маса. Тие стануваат кршливи, па често се појавуваат фрактури. Лезијата се нанесува на рамна коска и тубуларна. Кога настанува фрактура, се забележуваат сопствени клинички карактеристики: отсуство или остра редукција на болката на местото на фрактура. За време на лекувањето може да се формира доволно голема големина и долгогодишен калус.

Синдромот Итсенко-Кушинг предизвикува патолошки промени во однос на кардиоваскуларниот систем кај децата. Ова се манифестира во форма на хипертензија , електролитни нарушувања и хормонална инсуфициенција. Зголемениот крвен притисок во овој случај е задолжителен. Ова е постојан и рано симптом на болеста. Вредностите на притисокот зависат од возраста на пациентот. Тој е помлад, крвниот притисок ќе биде поголем. Тахикардија се дијагностицира кај речиси сите пациенти.

Невролошки и ментални нарушувања се јавуваат кај млади пациенти. Следните карактеристики се карактеристични за таквите симптоми:

 • мултифокални;
 • износени;
 • различна тежина;
 • динамизам.

Често постои повреда на психата. Оваа состојба се манифестира со депресивно расположение, агитација, често пати пациентите посетуваат самоубиствени мисли. Кога Кушингов синдром достигна стабилна ремисија, сите овие манифестации брзо исчезнуваат.

Децата често се дијагностицираат со знаци на стероиден дијабетес, кој се јавува без ацидоза.

Терапевтски активности

Третман на болеста, пред сè, вклучува активности чија цел е да се елиминира причината за патологијата и да се балансира хормоналната позадина. Синдромот Итсенко-Кушинг може да сугерира три методи на третман:

 • лекови;
 • зрачење;
 • хируршки
Методи за третман на Itsenko-Cushing болест

Многу е важно да се започне со лекување на време, како што според статистичките податоци, ако терапијата не започне во првите 5 години од почетокот, тогаш смртта се јавува во 30-50% од случаите.

Терапија со лекови

Овој третман се фокусира на комплекс на лекови чија акција е насочена кон намалување на продукцијата на хормони во надбубрежната кортекс. Често, лекарот пропишува лекови во комбинација со други методи на лекување. За третман на синдром Itsenko-Cushing, пациентот може да пропише такви лекови:

 • Митотан;
 • Metyrapone;
 • Трилостан;
 • Аминоглутетимид.

Како по правило, овие лекови треба да се користат кога хируршкиот метод на третман не даде позитивен резултат или едноставно е невозможно да се изврши операцијата.

Радиотерапија

Радиотерапија

За користење на овој метод на лекување е препорачливо во случај кога заболувањето било предизвикано од аденом на хипофизата. Радијационата терапија поради ефектот на хипофизата ја намалува продукцијата на адренокортикотропниот хормон. Како по правило, овој метод на терапија се изведува во комбинација со медицински или хируршки третман. Често, се должи на комбинацијата со лекови кои го зголемуваат ефектот на зрачната терапија врз третманот на Кушингов синдромот.

Хируршка интервенција

За третман на болеста често е пропишана операција. Тоа подразбира отстранување на аденомот со употреба на микрохируршки техники. Пациентот станува многу подобар, а ефективноста на таквата терапија е 70-80%. Ако Кушингов синдром бил предизвикан од тумор на надбубрежниот кортекс, тогаш операцијата вклучува мерки за отстранување на оваа неоплазма. Ако болеста е многу тешка, лекарите ќе ги отстранат двете надбубрежни жлезди, поради што пациентот ќе треба да го употребува глукокортикоидот како замена за терапија во текот на целиот живот.

Итенко-Кушинг-овата болест е состојба која се карактеризира со зголемено производство на гликокортикоидни хормони од надбубрежните жлезди. Главните манифестации на болеста се дебелината и високиот крвен притисок. Третманот дава позитивни резултати само ако сите терапевтски постапки се извршуваат навремено.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате синдром Кушинг и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хиперандрогенизам (појавување симптоми: 6 од 20)

Хиперандрогенизмот е патолошка состојба која се јавува кај девојчиња и жени и се карактеризира со зголемено ниво на андрогени во телото. Андрогинот се смета за машки хормон - исто така присутен во женското тело, но во мали количини, затоа, кога нивото се зголемува, жената има карактеристични симптоми, вклучувајќи и прекинување на менструацијата и неплодност, раст на косата кај машкиот тип и некои други. Промената на хормоналните нивоа бара итна корекција, бидејќи тоа може да предизвика развој на мноштво патологии во женското тело.

...
Дебелината (појавување симптоми: 5 од 20)

Дебелината е состојба на телото во кое масни наслаги почнуваат да се акумулираат во нејзините влакна, ткива и органи. Дебелината, чии симптоми вклучуваат зголемување на тежината од 20% или повеќе во споредба со просечните вредности, не е само причина за општа непријатност. Исто така, доведува до појава на психофизички проблеми на оваа позадина, проблеми со зглобовите и 'рбетот, проблеми поврзани со сексуалниот живот, како и проблеми поврзани со развојот на други состојби поврзани со таквите промени во телото.

...
Миокардитис (појавување симптоми: 5 од 20)

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...
Пременопауза (појавување симптоми: 5 од 20)

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

...
Миотонија (симптоми на појавување: 5 од 20)

Миотонија е генетски детерминирана патологија која припаѓа на категоријата невромускулни заболувања. Вреди да се спомене дека, во зависност од сортата, може да се манифестира во различни возрасти, а не од моментот кога се роди бебето. Главната причина за развојот на болеста е пренесувањето на мутираниот ген кај детето од еден или двата родители и можат да бидат потполно здрави. Другите состојби кои влијаат на развојот на таквата ретка болест остануваат непознати.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .