Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипогликемија: Симптоми и третман

Хипогликемија - главните симптоми:

Гликозата во човечкото тело ја игра улогата на важен извор на енергија. Содржан е универзално гориво, спротивно на популарното мислење, не само во слатка: гликозата е содржана во сите производи што содржат јаглени хидрати (компири, леб, итн.). Нормалната гликоза во крвта е околу 3,8-5,8 mmol / l за возрасни, 3,4-5,5 mmol / l за деца и 3,4-6,5 mmol / l за бремени жени. Сепак, понекогаш постојат патолошки состојби, кога индикаторите за гликоза во крвта значително се разликуваат од нормата. Еден од овие состојби е хипогликемија.

Главната карактеристика на таквата состојба како што е хипогликемијата е падот на нивото на гликоза (под 2,5 mmol / l), што подразбира енергија глад на телото. Ова го прави невозможно за нормално функционирање на клетките, вклучувајќи ги и мозочните клетки. По некое време, сепак, сè може да се стабилизира поради употребата на резервите на гликоген од телото, но во иднина ова ќе предизвика уште потешка форма на глад на енергија.

Што може да предизвика болест

Постојат неколку фактори кои можат да предизвикаат пад на нивоата на гликоза. Сепак, можете да изберете најосновните.

Причини за хипогликемија
 • Постот Кај здрави луѓе, намалувањето на количеството на гликоза во крвта често се поврзува со продолжено одбивање на храна. Лесно е да се пронајде причинската врска тука: телото постојано троши енергија, но нема што да се пополни. Резервите на "гориво" постепено се сушат.
 • Реактивна хипогликемија. Причината за падот на шеќерот е тешката потрошувачка на јаглени хидрати. Звучи малку чудно, бидејќи нивоата на шеќер треба да се зголемат од конзумирање јаглени хидрати. Но, во овој случај, инсулинското производство исто така се зголемува, што, пак, води до таква состојба како хипогликемија.
 • Хипогликемија која се јавува со дијабетес. Се чини дека кај дијабетес, нивото на шеќер во крвта треба да се зголеми, а не да се намали, но тука станува збор за злоупотреба на лекови со цел намалување на количеството на гликоза во крвта. Во овој случај, нивото на шеќер нема да се врати во нормала, а другиот крај ќе дојде - хипогликемија.
 • Интоксикација со алкохол како фактор кој предизвикува хипогликемија. Симптомите се јавуваат поради фактот што злоупотребата на алкохолот драматично го намалува нивото на јаглени хидрати во црниот дроб: сите сили на ова тело се трошат за чистење на телото од токсини добиени од пиење.
 • Долг физички напор. За време на физичкиот напор, особено ако трае доволно долго време, енергијата се троши интензивно. Оваа функција често се користи од страна на спортисти кои сакаат да се ослободат од поткожното масно ткиво, бидејќи кога се консумира главната набавка на гликоза, телото ќе почне да ги користи скриените резерви на енергија. Сепак, важно е да не се претера: тешка хипогликемија е полн со многу непријатни последици.
 • Инсулином. Овој хормон-активен тумор кој се наоѓа на панкреасот е способен за производство на инсулин во преголеми количини, поради што се развива хипогликемија.
 • Период на бременост и лактација. Кај жените кои носат бебе или доење, шеќерот често "скока", згора на тоа, и надолу и нагоре. Затоа, за време на бременоста, важно е да се следи нивото на гликоза во крвта за да не се пропушти хипогликемичната состојба.
 • Хипотироидизам. Оваа болест се карактеризира со нарушување на синтезата на тироидните хормони, што, пак, може да доведе до болести како хипогликемија.
 • Повреда на надбубрежните жлезди. Функциите на надбубрежните жлезди вклучуваат, меѓу другото, производство на глукокортикоиди - хормони кои се вклучени во метаболизмот на јаглени хидрати. Кога настанува адренална инсуфициенција, не е возможно лачење на овие хормони во целост.

Покрај другите фактори, наследноста може да влијае на можното намалување на гликозата - понекогаш прекршувањето на производството на одредени ензими е генетски детерминирано.

Симптоми на болеста

За да се спречи појавата на хипогликемија, важно е да се следат симптомите на време и да се консултира со специјалист. Фактот дека едно лице има ниски нивоа на гликоза може да биде означено со следните знаци:

 • Хроничен замор. Оваа манифестација на хипогликемичниот синдром се должи на фактот дека енергијата постојано недостасува.
 • Зголемено потење.
 • Сонливост.
 • Нарушена концентрација
 • Силно чувство на глад.
 • Анксиозност, анксиозност.
Симптоми на хипогликемија

Сите горенаведени симптоми на хипогликемија се карактеристични за почетните фази на дефицит на шеќер во крвта. Се разбира, воопшто не е потребно сите овие симптоми да бидат присутни одеднаш. Некои симптоми може да се појават порано, некои подоцна, а некои - не манифестираат воопшто. Сепак, главниот симптом, најверојатно укажува на намален шеќер - е силна слабост, дури и по долг сон или одмор. Лице со хипогликемија е уморно од утрото, а во вечерните часови, по студирањето или работењето, едвај има доволно сила да се врати дома. И повторно: ако речиси сите овие симптоми на хипогликемија исчезнуваат по оброк, особено слатка, тогаш најверојатно постои намалување на шеќерот во крвта. Ако ги прескокнете првичните знаци на хипогликемија, тоа може да доведе до следните последици:

 • Претерување, можни напади на агресија. Таквите манифестации на активност обично завршуваат со несвестица.
 • Грчеви. Кога хипогликемијата обично е тоник во природата (односно, мускулите се во напната состојба долго време, нема периоди на релаксација). Но, тие исто така можат да бидат клонични, кога мускулите се скршнуваат и се релаксираат.
 • Потењето се влошува.

Ако во оваа фаза не му помогне на жртвата, тогаш неговата состојба може значително да се влоши. Потењето постепено запира, започнува тахикардија и адинамија. Можно е да паднеме во хипогликемична кома.

Лесна хипогликемија со соодветен третман може да направи без последици, додека тешка може да доведе до неповратни промени во нервниот систем. Ова е полн со нарушен говор, визија и перцепција на светот како целина. Затоа, важно е да се следи хипогликемичната состојба во најраните можни фази: транзицијата од почетни во тешки форми може да се случи многу брзо.

Дијагноза на болеста

Да се ​​дијагностицира ниска гликоза во крвта не е премногу тешко. Првично, анамнезата се собира, пациентот пријавува симптоми кои, според него, може да укажуваат на присуство на синдромот, а исто така ги опишува околностите во кои се појавуваат овие симптоми. Вториот е важен за одредување на типот на хипогликемија. Потоа се врши проверка на крвта за шеќер, врз основа на резултатите од кои зависи понатамошните дејства.

Крвен тест за шеќер

Како да се подобри состојбата со ниска гликоза

Начинот на борба против хипогликемијата во голема мера зависи од тоа што го предизвика. Приказната на пациентот ќе помогне во ова, и ако неговата здравствена состојба не му дозволува да ги пренесе деталите за околностите во кои настанал хипогликемичниот синдром, тогаш роднините треба да бидат интервјуирани и запознаени со дијагнозите што претходно ги изложила жртвата. Ако недостатокот на шеќер во крвта бил предизвикан од оштетеното функционирање на ендокрините жлезди, тогаш потребно е да се бори против причината, а не симптомот. Ендокринологот ќе помогне во нормализирањето на хормоналната позадина. Ако причината е премногу голема количина на лекови земени во случај на дијабетес мелитус за да се намали нивото на гликоза во крвта, тогаш треба да се консултирате со вашиот лекар и да ја прилагодите дозата на лекови. Во други случаи, кога симптомите на хипогликемија не се предизвикани од какви било патологии, следните мерки ќе помогнат да се нормализира состојбата:

 • Ревизија исхрана. Лице кое развило хипогликемичен синдром треба да јаде повеќе јагленохидрати. Особено добри во овој случај, т.н. брзи јаглени хидрати, кои се наоѓаат во големи количини во слатка. Овошје, житарици, леб - сите овие производи се способни да ја поддржат човечката сила. Ако остане малку енергија, бонбони, чоколади или сладок чај може да помогнат.
 • Ограничете го алкохолот. Хипогликемичниот синдром често се јавува кога се пие со алкохол, бидејќи алкохолот треба да биде остро ограничен во квантитет, и подобро е целосно да се елиминира.
 • Интравенска инјекција на глукоза како начин за борба против акутни напади на хипогликемија.
 • Со продолжено губење на свеста, се препорачува субкутана администрација на еден милилитар адреналин и интрамускулна инјекција на глукагон во количина од 1-2 ml.

Треба да се запомни дека ако нивото на гликоза во крвта е премногу ниско или паѓа премногу брзо, тогаш треба да ги преземете неопходните мерки што е можно побрзо, бидејќи напад на хипогликемија може да доведе до хипогликемична кома.

Превентивни мерки

Што е пред да се спречи хипогликемичниот синдром, главната работа тука е да ја следите вашата состојба. Не вреди да се подига шеќер за секоја болест, бидејќи покаченото ниво на гликоза не е подобро од ниското ниво: тука треба да се задржи средината. Затоа, ако постои тенденција за слични шеќер скокови, тогаш е подобро да се купи глукомет и, со карактеристични знаци, да можат да добијат точни податоци за гликоза во крвта. Исто така е корисно да се носат со себе нешто што, доколку е потребно, ќе може брзо да го зголеми шеќерот во крвта: слатки, глукозни таблети итн.

Почетните симптоми на хипогликемија често изгледаат безопасни, но нејзините компликации се многу попребирливи и во некои случаи неповратни. Затоа, неопходно е да го третирате сопственото здравје со исклучителна грижа, а во случај на алармни ѕвона, веднаш обратете се кај вашиот лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хипогликемија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: терапевт , ендокринолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Инсулином (појавување на симптоми: 10 од 16)

Инсулиномот е неоплазма, која често има бениген тек и се формира во панкреасот. Туморот има хормонална активност - обезбедува секреција на инсулин во големи количини. Ова предизвикува хипогликемија.

...
Хипотензија (појавување симптоми: 8 од 16)

Хипотензијата е прилично честа патологија, која се карактеризира со постојано или редовно присуство кај лице со тонометриски вредности под 100 до 60 милиметри жива. Оваа болест може да се појави во било која возраст, поради што се дијагностицира и кај бебињата и кај жените за време на бременоста.

...
Хипертензивна криза (појавување на симптоми: 7 од 16)

Хипертензивна криза - синдром во кој има значително зголемување на крвниот притисок. Во исто време, симптомите се развиваат во лезии на главните органи - срцето, белите дробови, мозокот и така натаму. Оваа состојба е многу сериозна и бара итна медицинска помош, бидејќи инаку може да развие сериозни компликации.

...
Рак на мозокот (појавување симптоми: 7 од 16)

Ракот на мозокот е болест, како резултат на прогресијата на која се формира малигнен тумор во мозокот кој се 'рнеа во неговото ткиво. Патологијата е многу опасна и во повеќето клинички ситуации е фатална. Но, животот на пациентот може значително да се прошири ако првите знаци на болеста се идентификуваат навремено и можете да одите во медицинска установа за сложени третмани.

...
Паратироидни аденом (појавување симптоми: 7 од 16)

Паратироидниот аденом е мал бенигрен раст од 1 до 5 см во големина, кој може независно да синтетизира паратироиден хормон, предизвикувајќи симптоми на хиперкалцемија кај едно лице. Паратироидните жлезди се наоѓаат на задната површина на тироидната жлезда, а нивната главна цел е да произведат паратироиден хормон, кој е вклучен во метаболизмот на калциум фосфор во телото. Аденомот води кон фактот дека паратироидниот хормон почнува да произведува повеќе од потребно, што ги предизвикува симптомите на оваа болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .